Niniejsza informacja zostaje opublikowana zgodnie z art. 6b ust. 5 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) nr 664/2014 1 .Powiadomienie o zatwierdzeniu zmiany standardowej w specyfikacji produktu oznaczonego chronioną nazwą pochodzenia lub chronionym oznaczeniem geograficznym, pochodzącego z państwa członkowskiego
(rozporządzenie (UE) nr 1151/2012)
"Granada Mollar de Elche / Granada de Elche"
Nr UE: PDO-ES-01230-AM01- 30.11.2022
ChOG () ChNP (X)
1. Nazwa produktu
"Granada Mollar de Elche / Granada de Elche"
2. Państwo członkowskie, do którego należy obszar geograficzny
Hiszpania
3. Organ państwa członkowskiego powiadamiający o zmianie standardowej
Dyrekcja Generalna ds. Rozwoju Obszarów Wiejskich, Regionalne Ministerstwo Rolnictwa, Rozwoju Wsi, Kryzysu Klimatycznego i Transformacji Ekologicznej (Conselleria de Agricultura, Desarrollo Rural, Emergencia Climática y Transición Ecológica)
4. Opis zatwierdzonych zmian
Niniejsza zmiana wynika z potrzeby zastąpienia metody stosowanej obecnie w celu pomiaru kwasowości, ponieważ dokonywanie pomiarów w terenie i w miejscu przechowywania powoduje pewne trudności, które sprawiają, że uzyskane wyniki charakteryzują się wysokim stopniem zmienności i są z tego względu niewiarygodne. Za metodę alternatywną uznaje się pomiar pH, ponieważ pH jest parametrem stosowanym powszechnie w celu określania fizykochemicznej jakości soku z granatu i jest powiązane z kwasowością. Stosowanie przenośnych pehametrów sprawia ponadto, że pomiary w terenie można przeprowadzać w praktyczniejszy sposób, a uzyskane wartości są bardziej wiarygodne. Pomiary zarówno pH, jak i kwasowości przeprowadzono w czasie dwóch ostatnich sezonów wegetacyjnych i stwierdzono, że obydwa pomiary pokrywają się. Wartość kwasowości jest obecnie stosowana w celu obliczenia wskaźnika dojrzewania. Jeśli zatem nie będą już prowadzone pomiary kwasowości, nie będzie możliwe obliczenie wskaźnika dojrzewania, który musi w związku z tym zostać usunięty ze specyfikacji.
Zmiana stanowi zmianę "standardową" zgodnie z art. 53 ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 z dnia 21 listopada 2012 r. w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych, ponieważ:
- nie odnosi się do podstawowych cech produktu;
- nie zmienia związku, o którym mowa w art. 7 ust. 1 lit. f) ppkt (i) lub (ii);
- nie obejmuje zmian nazwy ani części nazwy produktu;
- nie wpływa na określony obszar geograficzny; ani
- nie oznacza dodatkowych ograniczeń w handlu danym produktem lub używanymi do jego wytworzenia surowcami.
Zmiana ta pociąga za sobą zmiany w jednolitym dokumencie.