Sprawa T-676/22: Skarga wniesiona w dniu 9 listopada 2022 r. - Giuffrida/Prokuratura Europejska

Skarga wniesiona w dniu 9 listopada 2022 r. - Giuffrida/Prokuratura Europejska
(Sprawa T-676/22)

Język postępowania: włoski

(2023/C 7/53)

(Dz.U.UE C z dnia 9 stycznia 2023 r.)

Strony

Strona skarżąca: Carmela Giuffrida (Katania, Włochy) (przedstawiciel: S. Petillo, avvocato)

Strona pozwana: Prokuratura Europejska

Żądania

Strona skarżąca wnosi do Sądu o:

- Stwierdzenie nieważności decyzji wydanej w dniu 14 września 2022 r. nr 038/2022, a przekazanej drogą elektroniczną w dniu 16 września 2022 r., na mocy której EPPO (European Public Prosecutor's Office) bezzasadnie odmówiło powołania Carmeli Giuffridy na stanowisko delegowanego prokuratora europejskiego do delegatury w Bari, wskazanej na podstawie art. 17 ust. 2 rozporządzenia EPPO 1

- Zasądzenie odszkodowania na rzecz C. Giuffridy, za szkody wynikające zarówno z opóźnienia w zakończeniu postępowania, jak i z bezprawnej odmowy powołania jej na stanowisko, co spowodowało szkodę wizerunkową, na kwotę w wysokości 445,94 EUR za szkodę majątkową, i na kwotę w wysokości 50 000 EUR za moralną szkodę wizerunkową, na łączną kwotę w wysokości 50 445,94 EUR.

Zarzuty i główne argumenty

Na poparcie skargi strona skarżąca podnosi cztery zarzuty.

1. Zarzut pierwszy dotyczący braku uzasadnienia. Uzasadnienie wewnętrznie sprzeczne.

- Decyzja o odmowie powołania Carmeli Giuffridy na stanowisko delegowanego prokuratora europejskiego EPPO do delegatury w Bari, wydaje się być pozbawiona podstaw, jako że skarżąca pełniła funkcję prokuratora na szczeblu krajowym przez osiem lat od 30 września 1999 r. do 8 stycznia 2008 r. Przez cały ten okres pełniła ona swoją funkcję, zajmując się w szczególności przestępstwami mającymi wpływ na europejskie interesy finansowe.

- Z listu motywacyjnego przesłanego przez skarżącą w celu uzupełnienia i wyjaśnienia jej życiorysu wynika, że we wskazanym okresie była ona członkiem grupy roboczej utworzonej przy prokuraturze w Katanii, zajmującej się przestępstwami, o których mowa w art. 640 bis, a mianowicie oszustwami wspólnotowymi i w konsekwencji wszystkimi związanymi z nimi przestępstwami.

2. Zarzut drugi dotyczący nierówności traktowania.

- Skarżąca zarzuca nierówne traktowanie w porównaniu z innymi zatrudnionymi włoskimi kolegami.

- Należy zauważyć, że zaledwie rok wcześniej, w ramach poprzedniego naboru włoskich delegowanych prokuratorów europejskich (DPE), biuro EPPO zatrudniło piętnastu prokuratorów, na podstawie zwykłego powołania przez Consiglio Superiore della Magistratura (CSM) i bez konieczności odbycia przez któregokolwiek z tych prokuratorów jakiejkolwiek rozmowy.

3. Zarzut trzeci dotyczący nadużycia władzy.

- Skarżąca zarzuca, że wobec wskazania jej przez CSM, instytucję, która ma wiedzę co do całej kariery C. Giuffridy, ponieważ jest w posiadaniu jej akt osobowych i która na podstawie tej wiedzy dokonała jej wskazania, Kolegium Prokuratorów Europejskich nie uwzględniło tej decyzji nawet nie ubiegając się o uzyskanie jakichkolwiek informacji od instytucji włoskich, co stanowi naruszenie art. 1 ust. 2 decyzji Kolegium 013/2020 w sprawie procedury naboru delegowanych prokuratorów europejskich.

4. Zarzut czwarty dotyczący roszczenia z tytułu szkody majątkowej i wizerunkowej.

- Daremne oczekiwanie na zakończenie postępowania EPPO spowodowało powstanie po stronie skarżącej znacznej szkody zawodowej jak i osobistej.

- C. Giuffrida wskazuje na nieodwracalną szkodę, która powstałyby nawet w przypadku uchylenia przez Sąd decyzji odmownej i zatrudnienia jej w EPPO. Opóźnienie w jej zatrudnieniu wiąże się bowiem z utratą swoistych kompetencji zawodowych na stanowisku DPE w stosunku do kolegów już zatrudnionych i w konsekwencji z opóźnieniem awansu płacowego przewidzianego co trzy lata.

1 Rozporządzenie Rady (UE) 2017/1939 z dnia 12 października 2017 r. wdrażające wzmocnioną współpracę w zakresie ustanowienia Prokuratury Europejskiej ("EPPO") (Dz.U. 2017, L 283, s. 1).

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2023.7.43/2

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Sprawa T-676/22: Skarga wniesiona w dniu 9 listopada 2022 r. - Giuffrida/Prokuratura Europejska
Data aktu: 09/01/2023
Data ogłoszenia: 09/01/2023