Publikacja informacji dotyczącej zatwierdzenia zmiany standardowej w specyfikacji produktu objętego nazwą pochodzenia w sektorze winorośli i wina, o której to zmianie mowa w art. 17 ust. 2 i 3 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33

Publikacja informacji dotyczącej zatwierdzenia zmiany standardowej w specyfikacji produktu objętego nazwą pochodzenia w sektorze winorośli i wina, o której to zmianie mowa w art. 17 ust. 2 i 3 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33
(2023/C 68/12)

Niniejsza informacja zostaje opublikowana zgodnie z art. 17 ust. 5 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33 1 .

INFORMACJA DOTYCZĄCA ZATWIERDZENIA ZMIANY STANDARDOWEJ "Wachau"

PDO-AT-A0205-AM01

Data przekazania informacji: 29.11.2022

OPIS I UZASADNIENIE ZATWIERDZONEJ ZMIANY

1. Maksymalna wydajność z hektara

Maksymalna wydajność z hektara przed zbiorem w 2020 r. wynosiła 9 000 kg/ha, a od zbioru w 2020 r. została ustalona na 10 000 kg/ha.

2. Odmiany winorośli

W przypadku ChNP "Wachau" do zbiorów w 2020 r. wszystkie odmiany dopuszczone do produkcji win gatunkowych w Austrii były dozwolone bez ograniczeń. Począwszy od zbiorów w 2020 r. wykaz możliwych odmian winorośli został ograniczony.

JEDNOLITY DOKUMENT

1. Nazwa lub nazwy

Wachau

2. Rodzaj oznaczenia geograficznego

ChNP - chroniona nazwa pochodzenia

3. Kategorie produktów sektora wina

1. Wino

4. Opis wina lub win

ChNP "Wachau"

ZWIĘZŁY OPIS TEKSTOWY

W ramach ChNP "Wachau" produkuje się najwięcej win białych; wina czerwone odgrywają bardzo niewielką rolę.

Barwa: większość win białych ma barwę zielonkawożółtą lub jasnosłomkowożółtą. Wina białe wysokiej jakości dojrzewające dłużej mogą również mieć barwę od średnio po intensywnie złotożółtą.Barwę młodych win czerwonych można opisać jako jasnowiśniową; starsze i dłużej dojrzewające wina czerwone mają barwę intensywnie fioletowo- czerwoną lub posiadają odcienie owocu granatu i odcienie rubinu.

Aromat: w winach białych dominują aromaty owoców ziarnkowych, takich jak jabłka lub gruszki, oraz owoców cytrusowych. W miarę dojrzewania nabierają coraz silniejszych aromatów suszonych i egzotycznych owoców (ananas, banan). Wina czerwone w Wachau charakteryzują się głównie pierwotnymi aromatami wiśni i śliwek lub po przechowywaniu w beczkach drugorzędnymi aromatami, takimi jak tytoń lub czekolada.

Smak: kwasowość jest zasadniczym elementem smaku win białych z regionu Wachau i wzmacnia ich posmak jabłkowy i cytrusowy (grapefruit, cytryna, limonka). Bardziej dojrzałe wina białe, w szczególności główna odmiana "Grüner Veltliner", charakteryzują się nutami pieprzu i moreli w finiszu. W winach czerwonych dominuje smak owocowy i ubogi w taniny, z nutami wiśni i czerwonej porzeczki. Wina przechowywane w drewnianych beczkach posiadają dymne nuty beczek barrique, nuty kompotu oraz gotowanych owoców.

Ogólne cechy analityczne
Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości) 15
Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości) 9,0
Minimalna ogólna kwasowość 4 gramy na litr, wyrażona jako kwas winowy
Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr) 18
Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (w miligramach na litr) 200

5. Praktyki enologiczne

5.1. Szczególne praktyki enologiczne

5.2. Maksymalna wydajność

ChNP "Wachau"

10 000 kilogramów winogron z hektara

6. Wyznaczony obszar geograficzny

Nazwa pochodzenia "Wachau" obejmuje gminy Aggsbach, Bergern im Dunkelsteinerwald, Dürnstein, Mautern an der Donau, Mühldorf, Rossatz-Arnsdorf, Spitz i Weißenkirchen w Dolnej Austrii.

7. Odmiany winorośli

Grüner Veltliner - Weißgipfler

Weißer Riesling - Rheinriesling

Weißer Riesling - Riesling 8. Opis związku lub związków

ChNP "Wachau"

Obszar uprawy winorośli Wachau charakteryzuje się stromymi terasami na brzegu Dunaju.

Klimat: zderzają się tu ze sobą dwa silne wpływy: z zachodu klimat atlantycki, a ze wschodu - panoński. Klimat atlantycki powoduje ponadprzeciętne opady, podczas gdy klimat panoński charakteryzuje się wysokimi temperaturami dziennymi i chłodnymi nocami. Ponadto region Wachau jest znany ze swych stref mikroklimatycznych zależących od nachylenia, ekspozycji, formacji terenu oraz magazynujących ciepło ścian i skał teras. Wysokie temperatury dzienne, a także srogie zimy, są kompensowane przez znaczną powierzchnię wód Dunaju. Ponadto chłodne wiatry jesienne z leżącego na północy regionu Waldviertel powodują duże wahania temperatury między dniem a nocą w miesiącach poprzedzających zbiory.

Gleba: z jednej strony Wachau charakteryzuje się glebami ze zwietrzałych skał magmowych, a z drugiej strony w okresie po epoce lodowcowej po zawietrznej stronie gór osadzały się tam piaski eoliczne, w związku z czym po wschodniej stronie stoków ze zwietrzałych skał magmowych wielokrotnie tworzyły się pokłady lessowe. Te geologiczne uwarunkowania terenu wiążą się ze zbudowanymi już w średniowieczu kamiennymi tarasami, które umożliwiają skuteczniejszą uprawę na stromych zboczach wzdłuż Dunaju i są kluczowymi cechami krajobrazu Wachau.

Związek: w przypadku odmiany Rheinriesling występujące na terasach gleby ze zwietrzałych skał magmowych nadają winu aromaty owoców cytrusowych (cytryna, grejpfrut); a w przypadku mocnego i bogatego "Grüner Veltliner" gleby lessowe tworzą podstawę aromatu owoców ziarnkowych (jabłka, gruszki). Znaczne wahania temperatur decydują o wysokiej kwasowości win białych. W przypadku win czerwonych różnice temperatur skutkują w szczególności aromatami owocowymi i ubogimi w taniny.

9. Dodatkowe wymogi zasadnicze (pakowanie, etykietowanie i inne wymogi)

Produkcja

Ramy prawne:

Określone w przepisach krajowych

Rodzaj wymogów dodatkowych:

odstępstwo dotyczące produkcji na wyznaczonym obszarze geograficznym

Opis wymogu:

W odniesieniu do wszystkich win objętych ChNP w austriackiej ustawie o winach określa się, że produkcja wina objętego ChNP musi odbywać się w regionie uprawy winorośli (regionie pochodzenia ChOG), w którym znajduje się obszar objęty ChNP, lub w przylegającym regionie uprawy winorośli. Austria korzysta zatem ogólnie z odstępstwa przewidzianego w art. 5 rozporządzenia (UE) 2019/33.

Ustanowiono dodatkowe warunki produkcji win objętych ChNP "Wachau": wino objęte ChNP "Wachau" może być produkowane poza regionem pochodzenia, jeżeli producent ma miejsce prowadzenia działalności na obszarach pochodzenia Kremstal lub Traisental przylegających do obszaru objętego ChNP "Wachau" i posiada winnice w regionie pochodzenia Wachau lub zawarł umowy o dostawie winogron z właścicielami takich winnic.

Butelkowanie

Ramy prawne:

Określone w przepisach krajowych

Rodzaj wymogów dodatkowych:

Pakowanie na wyznaczonym obszarze geograficznym

Opis wymogu:

Austriacka ustawa o winach nie ustanawia ogólnych przepisów dotyczących butelkowania win objętych ChNP.

W celu zapewnienia jakości i typowych cech win objętych ChNP "Wachau" ustanowiono następujące warunki butelkowania win objętych ChNP "Wachau": butelkowanie win objętych ChNP "Wachau" jest dozwolone dla każdego roz- lewcy mającego miejsce prowadzenia działalności w Wachau. Butelkowanie jest również możliwe, jeżeli rozlewca ma miejsce prowadzenia działalności na obszarach pochodzenia Kremstal lub Traisental przylegających do obszaru objętego ChNP "Wachau" i posiada winnice w regionie pochodzenia Wachau lub zawarł umowy z właścicielami takich winnic.

Link do specyfikacji produktu

https://info.bml.gv.at/themen/landwirtschaft/landwirtschaft-in-oesterreich/pflanzliche-produktion/wein/Weinherkunft. html

1 Dz.U. L 9 z 11.1.2019, s. 2.

Zmiany w prawie

Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2023.68.41

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Publikacja informacji dotyczącej zatwierdzenia zmiany standardowej w specyfikacji produktu objętego nazwą pochodzenia w sektorze winorośli i wina, o której to zmianie mowa w art. 17 ust. 2 i 3 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33
Data aktu: 24/02/2023
Data ogłoszenia: 24/02/2023