(C/2023/557)(Dz.U.UE C z dnia 25 października 2023 r.)
Niniejsza informacja zostaje opublikowana zgodnie z art. 6b ust. 5 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) nr 664/2014 1 .
POWIADOMIENIE O ZATWIERDZENIU ZMIANY STANDARDOWEJ W SPECYFIKACJI PRODUKTU OZNACZONEGO CHRONIONĄ NAZWĄ POCHODZENIA LUB CHRONIONYM OZNACZENIEM GEOGRAFICZNYM, POCHODZĄCEGO Z PAŃSTWA CZŁONKOWSKIEGO
(Rozporządzenie (UE) 1151/2012)
"Finocchio di Isola Capo Rizzuto"
Nr UE: PGI-IT-02650-AM01 - 1.8.2023
CHNP () CHOG (X)
1. Nazwa produktu
"Finocchio di Isola Capo Rizzuto"
2. Państwo członkowskie, do którego należy obszar geograficzny
Włochy
3. Organ państwa członkowskiego powiadamiający o zmianie standardowej
Ministerstwo Rolnictwa, Gospodarki Żywnościowej i Leśnictwa
-
4. Opis zatwierdzonych zmian
1. Wprowadzenie odmian w podziale na typy wczesne i późne
Zmieniono pkt 3.2 jednolitego dokumentu i art. 2 specyfikacji produktu, aby włączyć poniższe odmiany do typu wczesnego: ENEA F1, Ares F1, Zeus F1, Cartesio, SV5057FM, Ottaviano i Pisano, jak również aby dodać poniższe odmiany do typu późnego: "Augusto", "Traiano", "Bramante" i "Preludio".
Ponadto usunięto odmianę "Riace", która wcześniej należała do typu późnego, a odmianę "Tiepolo" przeniesiono z typu wczesnego do późnego, co bardziej odpowiada jej charakterystyce.
Zmiany te stały się konieczne, ponieważ w ostatnich latach znacznie ulepszono odmiany uprawnego gatunku kopru włoskiego (Phoeniculum vulgare). Materiał genetyczny pochodzi z lokalnych ekotypów zebranych w Crotone i Isola Capo Rizzuto, które wykorzystano do opracowania różnych odmian lub hybryd, które są obecnie szeroko stosowane przez rolników na określonych obszarach. Odmiany te zastępują również inne odmiany, które nie są już dostępne na rynku (takie jak odmiana późna "Riace").
Zmiana ma wpływ na jednolity dokument
2. Zmiana dotycząca czasu zbioru typów wczesnych i późnych
W pkt 3.2 jednolitego dokumentu oraz w art. 2 i 5 specyfikacji wprowadzono zmiany dotyczące czasu zbioru typów wczesnych i późnych. W przypadku typu wczesnego tekst w pkt 1, tj. "b) czas zbioru: od drugiej dekady października do połowy lutego", otrzymuje brzmienie:
"b) czas zbioru: od drugiej dekady października do połowy marca;".
W przypadku typu wczesnego tekst w pkt 2, tj. "b) czas zbioru: od końca marca do połowy czerwca", otrzymuje brzmienie:
"b) czas zbioru: od początku marca do połowy czerwca;".
Zmiana ta była szczególnie konieczna ze względu na nagłą zmianę warunków klimatycznych, którą potwierdzono również w opublikowanym niedawno sprawozdaniu COP 27, bijącym na alarm w sprawie warunków klimatycznych na świecie.
W opublikowanym przez WMO sprawozdaniu stwierdzono, że "są duże szanse, aby ostatnie osiem lat stało się ośmioma najcieplejszymi latami w historii, do czego przyczyniają się stale rosnące stężenie gazów cieplarnianych i nagromadzone ciepło" oraz wyższe średnie temperatury sezonowe, które powodują znaczne wahania w cyklach upraw biologicznych. To z kolei doprowadziło do zmian czasu zbioru odmian zarówno wczesnych, jak i późnych do tego stopnia, że czas zbioru jest prawie nieprzerwany, a w przypadku typów wczesnych i późnych czasy te nakładają się na siebie od drugiej połowy lutego i przez cały marzec.
Zmiana ma wpływ na jednolity dokument
3. Zmiana dotycząca zawartości cukru ogółem
W pkt 3.2 jednolitego dokumentu i art. 2 specyfikacji produktu zawartość cukru ogółem zmieniono z ≥ 3 % na ≥ 2 %.
Zmiana ta była konieczna, ponieważ na etapie składania wniosku o uznanie "Finocchio di Isola Capo Rizzuto" za ChOG zażądano testów panelowych, które przeprowadzono w okresie charakterystycznym dla późnych typów, nie biorąc pod uwagę faktu, że w przedmiotowym okresie (kwiecień/maj) roślina ta ma większą ekspozycję na światło słoneczne i wiosenne/wczesnoletnie upały, co sprawia, że powstaje więcej cukru ogółem. Inaczej jest w przypadku zbiorów zimowych, w przypadku których poziom cukru wynosi powyżej 2 %, ale mniej niż 3 %.
Zmiana ma wpływ na jednolity dokument
4. Zmiana dotycząca działań po zbiorach
Art. 5. lit. D (działania po zbiorach) specyfikacji produktu ma brzmienie:
"D - Działania po zbiorach. Zebrany produkt musi przejść następujące etapy:
1) chłodzenie do temperatury 5 °C ±1 °C;
2) usunięcie zielonej części nadziemnej;
3) przycięcie i usunięcie odpadów;
4) płukanie wodą pitną w temperaturze 5 °C ±1 °C;
5) kalibracja. Działania, o których mowa w krokach od 1 do 5 [...]".
Powyższy tekst został zmieniony w następujący sposób:
"Zebrany produkt przechodzi następujące etapy przetwarzania:
1) usunięcie nadziemnej części zielonej;
2) transport do punktu przetwarzania w ciągu 24 godzin od zbioru;
3) chłodzenie do temperatury 5 °C ±1 °C;
4) przycięcie i usunięcie odpadów;
5) płukanie wodą pitną w temperaturze otoczenia; oraz
6) kalibracja. Działania, o których mowa w krokach od 1 do 6 [...]".
Zmiana ta umożliwia lepsze określenie i sklasyfikowanie działań po zbiorach na poszczególnych etapach. W tym względzie należy zauważyć, że przy zastosowaniu najnowszych nowoczesnych technik wstępnego przetwarzania kopru włoskiego woda pitna w temperaturze otoczenia ma taką samą zdolność do zapewnienia zachowania właściwości organoleptycznych kopru "Finocchio di Isola Capo Rizzuto ChOG" zebranego i schłodzonego w ciągu jednego dnia od daty zbioru jak woda o temperaturze 2-4 °C, a jednocześnie pozwala ona zwiększyć wydajność etapu płukania.
Zmiana ta nie ma wpływu na jednolity dokument.