Zatwierdzenie pomocy państwa zgodnie z art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej - Przypadki, wobec których Komisja nie wnosi sprzeciwu - SA.63191

Zatwierdzenie pomocy państwa zgodnie z art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej
Przypadki, wobec których Komisja nie wnosi sprzeciwu

SA.63191

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2023/C 319/01)

(Dz.U.UE C z dnia 8 września 2023 r.)

Data przyjęcia decyzji 10.8.2023
Numer pomocy SA.63191
Państwo członkowskie Niemcy
Region
Nazwa (i/lub nazwa beneficjenta) Carbon leakage compensation in the context of the German fuel emission trading system
Podstawa prawna The National Fuel Emissions Trading Act of 12 December 2019 (BEHG); and the Ordinance on measures to prevent carbon leakage resulting from the national fuel emissions trading system of 21 July 2021 (BECV).
Rodzaj środka pomocy Program pomocy
Cel pomocy Ochrona środowiska
Forma pomocy Dotacja bezpośrednia
Budzet Całkowity budżet: 6 500 000 000 EUR

Budżet roczny: 274 000 000 EUR

Intensywność pomocy
Czas trwania 1.1.2021 - 31.12.2030
Sektory gospodarki Produkcja cementu, Wytwarzanie i przetwarzanie koksu, Wytwarzanie i przetwarzanie produktów rafinacji ropy naftowej, Produkcja nawozów i związków azotowych, Produkcja surówki żelazostopów, żeliwa i stali oraz wyrobów hutniczych, Produkcja szkła płaskiego, Produkcja cukru, Górnictwo rud żelaza, Produkcja ceramicznych kafli i płytek, Produkcja cegieł, dachówek i materiałów budowlanych, z wypalanej gliny, Produkcja szkła gospodarczego, Górnictwo i wydobywanie pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane, Wytwarzanie skrobi i wyrobów skrobiowych, Produkcja gazów technicznych, Produkcja pozostałych podstawowych chemikaliów nieorganicznych, Produkcja pozostałych podstawowych chemikaliów organicznych, Produkcja aluminium, Produkcja masy włóknistej, Produkcja włókien szklanych, Produkcja wyrobów ogniotrwałych, Produkcja barwników i pigmentów, Produkcja olejów i pozostałych tłuszczów płynnych, Wydobywanie soli, Produkcja słodu, Produkcja kauczuku syntetycznego w formach podstawowych, Produkcja miedzi, Odlewnictwo żeliwa, Produkcja wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych, gdzie indziej niesklasyfikowana, Produkcja arkuszy fornirowych i płyt wykonanych na bazie drewna, Górnictwo ropy naftowej, Produkcja prętów ciągnionych na zimno, Produkcja włókien chemicznych, Wytwarzanie paliw jądrowych, Produkcja i obróbka pozostałego szkła, włączając szkło techniczne, Produkcja ceramicznych wyrobów sanitarnych, Produkcja rur, przewodów, kształtowników zamkniętych i łączników, ze stali, Produkcja tworzyw sztucznych w formach podstawowych, Wydobywanie minerałów dla przemysłu chemicznego oraz do produkcji nawozów, Produkcja ceramicznych wyrobów stołowych i ozdobnych, Wykończanie wyrobów włókienniczych, Produkcja włóknin i wyrobów wykonanych z włóknin, z wyłączeniem odzieży, Produkcja podstawowych substancji farmaceutycznych, Produkcja pozostałych metali nieżelaznych, Przygotowanie i przędzenie włókien tekstylnych, Wydobywanie węgla kamiennego, Produkcja wapna i gipsu, Produkcja papieru i tektury, Produkcja ołowiu, cynku i cyny
Nazwa i adres organu przyznającego pomoc German Emissions Trading Authority

City Campus - Haus 3, Eingang 3A, Buchholzweg 8, 13627 Berlin

Inne informacje

Oryginalny tekst decyzji, z którego usunięto wszystkie informacje poufne, znajduje się na stronie:

https://competition-cases.ec.europa.eu/search?caseInstrument=SA

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2023.319.1

Rodzaj: Komunikat
Tytuł: Zatwierdzenie pomocy państwa zgodnie z art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej - Przypadki, wobec których Komisja nie wnosi sprzeciwu - SA.63191
Data aktu: 08/09/2023
Data ogłoszenia: 08/09/2023