(C/2023/288)(Dz.U.UE C z dnia 18 października 2023 r.)
Niniejsza informacja zostaje opublikowana zgodnie z art. 6b ust. 5 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) nr 664/2014 1 .
POWIADOMIENIE O ZATWIERDZENIU ZMIANY STANDARDOWEJ W SPECYFIKACJI PRODUKTU OZNACZONEGO CHRONIONĄ NAZWĄ POCHODZENIA LUB CHRONIONYM OZNACZENIEM GEOGRAFICZNYM, POCHODZĄCEGO Z PAŃSTWA CZŁONKOWSKIEGO
(rozporządzenie (UE) nr 1151/2012)
"Chorizo de Cantimpalos"
Nr UE: PGI-ES-0632-AM01 - 18.7.2023
ChNP () ChOG (X)
1. Nazwa produktu
"Chorizo de Cantimpalos"
2. Państwo członkowskie, do którego należy obszar geograficzny
Hiszpania
3. Organ państwa członkowskiego powiadamiający o zmianie standardowej
Instituto Tecnológico Agrario de Castilla y León [Instytut Technologii Rolnictwa Wspólnoty Autonomicznej Kastylia i León]
4. Opis zatwierdzonej zmiany (zatwierdzonych zmian)
1. Zmiany w punkcie "Opis produktu"
Dodano nową odmianę zwaną "Torpedo", przeznaczoną wyłącznie do krojenia. Obowiązująca specyfikacja [jeszcze niezmieniona] zawiera odniesienie do dostępności kawałków lub plastrów odciętych z produktu w odmianach "Sarta", "Achorizado" i "Cular". Nowa odmiana, wytwarzana przy użyciu sztucznej osłonki kolagenowej o szerokości ponad 35 mm, ma regularny kształt cylindryczny o długości przekraczającej 50 cm. Sposób wytwarzania tej odmiany opisano w punkcie "Metoda produkcji". W szczególności proces mielenia odbywa się przy użyciu maszynki do mielenia wyposażonej w sitka o tej samej średnicy otworów co w przypadku odmian "Sarta" i "Achorizado": 6-16 mm. Czas sezonowania jest taki sam jak w przypadku odmiany "Cular": 40 dni.
Odmianę "Torpedo" poddano badaniu z wykorzystaniem metody produkcji określonej w specyfikacji. Z badań wynika, że odmiana ta prezentowana w postaci plastrów spełnia wymogi dotyczące właściwości fizycznych, chemicznych i organoleptycznych określone w specyfikacji produktu.
Produkt jest obecnie sprzedawany w postaci plastrów uzyskanych z odmian dopuszczonych w specyfikacji: "Sarta", "Achorizado" i "Cular". Powoduje to opisane poniżej problemy.
Po pierwsze, z odmian "Sarta" i "Achorizado" uzyskuje się okrągłe plastry o bardzo małej średnicy. Nie jest to praktyczna forma do przygotowywania sandwiczy i kanapek. Ponadto, ponieważ w przypadku odmiany "Cular" mięso jest umieszczane w naturalnej osłonce, jej grubość jest nieregularna. W rezultacie w tym samym opakowaniu można znaleźć plastry o różnych rozmiarach pochodzące z tego samego kawałka. Nie najlepiej nadają się one do sprzedaży.
Po drugie, biorąc pod uwagę obecnie dostępne odmiany, w przypadku odmiany "Achorizado" konieczne jest odrzucenie końców każdego kawałka, czyli około 10-15 cm chorizo. W przypadku kiełbasy odmiany "Sarta", która ma kształt litery "U", należy odrzucić zakrzywioną część u dołu. Stanowi to bardzo znaczący odpad, który może wynosić 15-25 % w zależności od odmiany.
Z odmiany "Torpedo" uzyskuje się plastry o średnicy około 4 cm. Wszystkie plastry są identyczne, ponieważ mięso na kiełbasę chorizo jest umieszczane w sztucznej osłonce kolagenowej. Jest to bardzo wygodne przy przygotowywaniu kanapka. Sztuczną osłonkę kolagenową można łatwo zdjąć przed krojeniem. Ilość odpadów można ograniczyć do zaledwie 3-4 %, a każdy pojedynczy kawałek ma ponad 50 cm długości, zwykle 70 cm.
Zmiana ta dotyczy pkt 3.2 jednolitego dokumentu.
Przedmiotowa zmiana dotyczy jednolitego dokumentu.
2. Zmiany w punkcie "Dowód pochodzenia"
Z tekstu usunięto wszelkie odwołania do "organu kontrolnego", ponieważ określenie to było używane bez rozróżniania w odniesieniu do organu przeprowadzającego kontrole urzędowe, czyli Instituto Tecnológico Agrario de Castilla y León, który jest właściwym organem, a także w odniesieniu do funkcji Rady Regulacyjnej określonych w jej zasadach zarządzania. Tekst został zatem przeredagowany, aby wyłączyć kwestie, które powinny być objęte szczegółowymi zasadami regulującymi funkcjonowanie Rady Regulacyjnej, dotyczącymi np. zarządzania rejestrami i etykietowania.
Treść została dostosowana do przepisów art. 4 ust. 2 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) nr 668/2014, a punkt został uporządkowany, aby był bardziej zrozumiały.
Zmiana ta nie ma wpływu na jednolity dokument.
Przedmiotowe zmiany nie dotyczą jednolitego dokumentu.
3. Zmiana w punkcie "Metoda produkcji" - wiek ubojowy
Zmiana ta dotyczy pkt 3.3 jednolitego dokumentu.
Minimalny wiek zwierząt przeznaczonych do uboju został obniżony z 7 miesięcy do 6,5 miesiąca. Wiek ubojowy zmieniono z 7-10 miesięcy w obowiązującej specyfikacji na 6,5-10 miesięcy.
Badaniom poddano mięso z tusz świń w wieku 6,5 miesiąca oraz mięso z tusz świń w wieku powyżej 7 miesięcy w chwili uboju. W obu przypadkach wykazano, że mięso spełnia parametry fizyczne i chemiczne określone w obowiązującej specyfikacji. Podobnie produkty wytworzone z tego mięsa w obu przypadkach spełniają parametry fizyczne i chemiczne określone w specyfikacji. Z kolei właściwości organoleptyczne przeanalizowano za pomocą testów trójkątnych. Nie stwierdzono istotnych różnic między tymi dwiema grupami produktów.
Minimalny wiek ubojowy zwierząt został obniżony ze względu na stosowanie usprawnionych technik hodowlanych, w tym dotyczących postępowania, karmienia, zdrowia i dobrostanu zwierząt. Dzięki tym technikom w przypadku młodszych zwierząt możliwe jest osiągnięcie minimalnej masy tuszy określonej w specyfikacji. W związku z tym można obniżyć minimalny wiek ubojowy z minimalnego poziomu 7 miesięcy określonego w obowiązującej specyfikacji.
Przedmiotowa zmiana dotyczy jednolitego dokumentu.
4. Zmiana w punkcie "Metoda produkcji" - żywa waga świń
Zmiana ta dotyczy pkt 3.3 jednolitego dokumentu.
Usunięto przedział wagowy wynoszący 115-175 kg odnoszący się do świń przed ubojem.
W celu spełnienia tego wymogu konieczne byłoby ważenie każdego zwierzęcia w gospodarstwie. Byłoby to trudne i powodowałoby również stres, który mógłby mieć niekorzystny wpływ na dobrostan zwierząt i jakość mięsa.
Ponadto w obowiązującej specyfikacji ustalono, że masa tuszy może wynosić 90-140 kg. Jest to wartość, która jest rzeczywiście przydatna do sprawdzania tusz w rzeźni, gdzie każda tusza może zostać zważona, a odpowiednia masa zarejestrowana.
Przedmiotowa zmiana dotyczy jednolitego dokumentu.
5. Zmiana w punkcie "Metoda produkcji" - analiza androstenonu i skatolu w tłuszczu
Zmiana ta dotyczy pkt 3.3 jednolitego dokumentu.
Usunięto najwyższe dopuszczalne poziomy androstenonu i skatolu w tłuszczu mięsa świń. Nadal jednak obowiązuje wymóg kastracji samców świń.
Androstenon i skatol naturalnie gromadzą się w tłuszczu samców świń, gdy osiągają one dojrzałość płciową. Długotrwałe nagromadzenie tych naturalnych związków może być widoczne po ugotowaniu mięsa. Aby zapobiec gromadzeniu się tych związków, prosięta są kastrowane w bardzo młodym wieku. Ma to na celu zapobieganie rozwojowi płciowemu, podczas którego zaczęłyby się wytwarzać te dwie substancje.
Zmiana ta jest możliwa, ponieważ różne podmioty w łańcuchu przeprowadzają odpowiednie kontrole wzrokowe pod kątem tego, czy samce świń są wykastrowane. Kontrole te są znacznie skuteczniejsze i szybsze niż analiza wspomnianych wyżej substancji w tłuszczu mięsa świń. Hodowcy przeprowadzają pierwszą kontrolę i dokonują wstępnej selekcji niekastrowanych samców, ponieważ łatwo jest zidentyfikować samce, które nie zostały wykastrowane. Nawet jeśli hodowca nie dokona takiej wstępnej selekcji i niekastrowany samiec dotrze do ubojni, łatwo będzie zidentyfikować i oddzielić niekastrowane lub częściowo wykastrowane samce podczas rozładunku. Ponadto, jeśli hodowca nie odseparował niewykastrowanego samca, a ubojnia nie zidentyfikowała go jako nienadającego się do produkcji "Chorizo de Cantimpalos", niespełnienie tego wymogu byłoby niedopuszczalne w zakładzie rozbioru mięsa. Wynika to z faktu, że w przypadku gdy do zakładu trafią tusze niekastrowanych samców, jądra musiałyby zostać usunięte w ramach procesu rozbioru. Każda taka tusza zostałaby zatem oddzielona i sklasyfikowana jako nienadająca się do produkcji "Chorizo de Cantimpalos".
Taka kolejność czynności kontrolnych obejmuje 100 % zwierząt i tusz, co gwarantuje spełnienie tego wymogu.
Przedmiotowa zmiana dotyczy jednolitego dokumentu.
6. Zmiana w punkcie "Metoda produkcji" - kontrola pH tusz
Zmiana ta dotyczy pkt 3.3 jednolitego dokumentu.
Usunięto wymóg kontroli pH tusz w zakładzie rozbioru mięsa. Nadal przeprowadzana jest kontrola podczas uboju.
Wartość pH tuszy jest istotna 45 minut po uboju. W związku z tym najpierw mierzy się ją w ubojni. Drugi pomiar w zakładzie rozbioru można jednak pominąć. Odpowiednie kontrole zostały przeprowadzone wcześniej w ubojni. Nawet jeśli nie byłyby one skuteczne, mięso PSE (ang. pale, soft, exudative - jasne, miękkie, wodniste) i DFD (ang. dark, firm, dry - ciemne, twarde, suche) można by wykryć wzrokowo i odrzucić w momencie rozbioru.
Przedmiotowa zmiana dotyczy jednolitego dokumentu.
7. Zmiana w punkcie "Metoda produkcji" - zastąpienie białka mleka białkiem mięsa świń
Zmiana ta dotyczy pkt 3.3 jednolitego dokumentu.
W obowiązującej specyfikacji dopuszcza się stosowanie białka mleka we wszystkich odmianach produktu. Zastąpiono je białkiem pochodzącym z mięsa świń wyłącznie w przypadku odmian "Cular" i "Torpedo".
Białko mleka zostało wymienione w pkt 7 załącznika II ("Substancje lub produkty powodujące alergie lub reakcje nietolerancji") do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 r. w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności. Powodem decyzji o zastąpieniu białka mleka innym rodzajem białka jest dostępność zamienników niepowodujących alergii, które to zamienniki mają taką samą funkcję.
W zmienionej specyfikacji nie zezwala się na dodawanie białka pochodzącego z mięsa świń w odmianach "Sarta" i "Achorizado". Jest to natomiast opcjonalne przy produkcji odmian "Cular" i "Torpedo". W przypadku odmiany "Torpedo" białko pochodzące z mięsa świń może być używane tylko wtedy, gdy produkt jest przeznaczony do sprzedaży w plastrach. W przypadku tych grubszych postaci dodanie białka pochodzącego z mięsa świń pomaga związać masę i uzyskać bardziej jednolite plastry.
Przeprowadzono badanie, w wyniku którego potwierdzono, że produkt końcowy wytworzony z wykorzystaniem białka mięsa świń przy użyciu metody produkcji określonej w specyfikacji ChOG "Chorizo de Cantimpalos" posiada wymagane właściwości jakościowe.
Przedmiotowa zmiana dotyczy jednolitego dokumentu.
8. Zmiana w punkcie "Metoda produkcji" - maszynki do mielenia wyposażone w sitka o średnicy otworów 6 mm
Zmiana ta dotyczy pkt 3.3 jednolitego dokumentu. Do dopuszczonych w obowiązującej specyfikacji sitek wykorzystywanych w maszynkach do mielenia mięsa dodano sitko o średnicy otworów 6 mm. Zgodnie z obowiązującą specyfikacją w przypadku chorizo "Sarta" i "Achorizado" średnica otworów musi wynosić od 8 do 16 mm, natomiast w przypadku chorizo "Cular" od 18 do 26 mm. W zmienionej specyfikacji zakres średnic został zwiększony w przypadku odmian "Sarta" i "Achorizado". Po dodaniu odmiany "Torpedo" zakres ten wynosi teraz od 6 mm do 16 mm.
W badaniu porównano dwie grupy kiełbasy chorizo tej samej odmiany, wyprodukowanej przy użyciu metody produkcji określonej w specyfikacji. W jednej grupie użyto chudego mięsa mielonego przy użyciu sitka o średnicy otworów 6 mm, a w drugiej chudego mięsa mielonego przy użyciu sitka o średnicy otworów 8 mm. Stwierdzono, że użycie sitka o średnicy otworów 6 mm zamiast 8 mm do mielenia chudego mięsa nie ma wpływu na jakość "Chorizo de Cantimpalos". Porównawcza analiza sensoryczna obu grup produktów nie wykazała statystycznie istotnych różnic.
Kilka dziesięcioleci wcześniej mięso mielono przy użyciu maszynki wyposażonej w sitka o większej średnicy otworów. Stosowano takie sitka o większych otworach, aby zapobiec podgrzewaniu mięsa w maszynce podczas mielenia, co mogłoby mieć niekorzystny wpływ na jego jakość w późniejszych procesach sezonowania.
Problem, który istniał w przeszłości, został obecnie rozwiązany dzięki obróbce mięsa w niższych temperaturach, zwykle 0 °C. Dostępne są również lepsze maszynki do mielenia mięsa, które prawie w ogóle nie podnoszą temperatury mięsa na tym etapie, a temperatury w zakładach przetwórczych utrzymywane są na poziomie 8-12 °C.
Stosowanie sitek o mniejszej średnicy otworów umożliwia efektywniejsze łączenie składników, dzięki czemu uzyskuje się lepszy smak i aromat.
Przedmiotowa zmiana dotyczy jednolitego dokumentu.
9. Zmiana organu kontrolnego
Zmieniono punkt dotyczący organu kontrolnego. Właściwym organem jest obecnie Instituto Tecnológico Agrario de Castilla y León.
Nie ma wpływu na jednolity dokument.
Przedmiotowe zmiany nie dotyczą jednolitego dokumentu.
10. Zmiana w punkcie "Etykietowanie"
Zmiana ta dotyczy pkt 3.6 jednolitego dokumentu.
Dodano wymóg dotyczący umieszczenia symbolu ChOG UE obok informacji obowiązkowo podawanych na etykiecie.
Usunięto również odniesienia do etykietowania produktów zawierających produkty objęte ChOG jako składniki. Nie jest konieczne umieszczanie ich w punkcie specyfikacji dotyczącym etykietowania, ponieważ w tym zakresie istnieją wytyczne Komisji i są one już uwzględnione w zasadach zarządzania ChOG.
Podobnie jak w innych punktach usunięto wszystkie odniesienia do organu kontrolnego.
Na końcu punktu dodano logo chronionego oznaczenia geograficznego.
Przedmiotowa zmiana dotyczy jednolitego dokumentu.
11. Zmiany w układzie/prezentacji
Zmieniono tytuły niektórych punktów specyfikacji produktu oraz dodano oznaczenia literowe, aby uporządkować tekst.
Tytuły punktów w obowiązującej specyfikacji produktu: "Opis produktu", "Obszar geograficzny", "Dowód pochodzenia", "Metoda produkcji", "Organ kontrolny", "Etykietowanie".
Oznaczenia literowe w zmienionej specyfikacji produktu: A. Nazwa (tego punktu nie ma w obowiązującej specyfikacji), B. Opis produktu, C. Wyznaczony obszar geograficzny, D. Dowód pochodzenia, E. Metoda produkcji, F. Związek ze środowiskiem, G. Organ kontrolny, H. Etykietowanie.
Przedmiotowe zmiany nie dotyczą jednolitego dokumentu.
12. Zmiany polegające na usunięciu zbędnych lub powtarzających się informacji
Usunięto punkt dotyczący mających zastosowanie przepisów, ponieważ specyfikacja produktu nie musi już zawierać do nich odniesień.
Zmiana ta nie ma wpływu na jednolity dokument.
Przedmiotowe zmiany nie dotyczą jednolitego dokumentu.