Niniejsza publikacja uprawnia do zgłoszenia sprzeciwu zgodnie z art. 98 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013 1 w terminie dwóch miesięcy od daty niniejszej publikacji.WNIOSEK O ZATWIERDZENIE ZMIANY W SPECYFIKACJI PRODUKTU
"Algarve"
PGI-PT-A1448-AM01
Data złożenia wniosku: 13.3.2017 r.
1. Przepisy mające zastosowanie do zmiany
Art. 105. rozporządzenia (UE) nr 1308/2013 - zmiana inna niż nieznaczna.
2. Opis i uzasadnienie zmiany
2.1. Informacje dotyczące wnioskodawcy
Aktualizacja informacji dotyczących wnioskodawcy.
Informacje są nieaktualne, w związku z czym wymagana jest aktualizacja. Jest to konieczne, aby zapewnić zgodność specyfikacji z obowiązującymi przepisami oraz wyjaśnić poprzedni opis.
Zmienione sekcje jednolitego dokumentu: Zmiana ta nie dotyczy jednolitego dokumentu.
Zmienione sekcje w specyfikacji produktu: "Inne informacje - Dane wnioskodawcy".
2.2. Informacje dotyczące zainteresowanych stron
Usunięcie informacji dotyczących zainteresowanych stron.
Ze względu na nieporozumienia w tym polu omyłkowo wpisano dane wnioskodawcy. Informacja ta została obecnie usunięta. Jest to konieczne, aby zapewnić zgodność specyfikacji z obowiązującymi przepisami oraz wyjaśnić poprzedni opis.
Zmienione sekcje jednolitego dokumentu: Zmiana ta nie dotyczy jednolitego dokumentu.
Zmienione sekcje w specyfikacji produktu: "Inne informacje - Zainteresowane strony".
2.3. Informacje dotyczące jednostek certyfikujących
Aktualizacja informacji dotyczących jednostek certyfikujących.
Informacje są nieaktualne, w związku z czym wymagana jest aktualizacja. Jest to konieczne, aby zapewnić zgodność specyfikacji z obowiązującymi przepisami oraz wyjaśnić poprzedni opis.
Zmienione sekcje jednolitego dokumentu: Zmiana ta nie dotyczy jednolitego dokumentu.
Zmienione sekcje w specyfikacji produktu: "Inne informacje - Informacje dotyczące jednostek certyfikujących".
2.4. Informacje dotyczące właściwych organów nadzoru
Aktualizacja informacji dotyczących właściwych organów nadzoru.
Informacje są nieaktualne, w związku z czym wymagana jest aktualizacja. Jest to konieczne, aby zapewnić zgodność specyfikacji z obowiązującymi przepisami oraz wyjaśnić poprzedni opis.
Zmienione sekcje jednolitego dokumentu: Zmiana ta nie dotyczy jednolitego dokumentu.
Zmienione sekcje w specyfikacji produktu: "Inne informacje - Informacje dotyczące właściwych organów nadzoru".
2.5. Kategoria produktu sektora wina - dodanie nowej kategorii produktu sektora wina
Dodano kategorię "wino musujące".
Celem jest podniesienie wartości gospodarczej produktu, który istnieje już w regionie, poprzez złożenie wniosku o uznanie go w ramach ChOG.
Ten rodzaj produktu, znany z jakości i wyjątkowości, wytwarzają już producenci stosujący tradycyjne praktyki w regionie. Decyzja o objęciu tego nowego produktu ChOG "Algarve" potwierdza jego znaczenie i jakość oraz wartość dodaną dla producentów.
Zmienione sekcje jednolitego dokumentu: "Kategorie produktów sektora wina", "Opis win", "Praktyki enologiczne", "Opis związku lub związków z obszarem geograficznym" i "Dodatkowe wymogi zasadnicze".
Zmienione sekcje w specyfikacji produktu: "Kategorie produktów sektora wina", "Opis win", "Praktyki enologiczne", "Związek z obszarem geograficznym" i "Dodatkowe wymogi".
2.6. Opis win - Przegląd tekstu dotyczącego właściwości win oraz win likierowych
Poprawiono i dostosowano opis kategorii "wino" i "wino likierowe".
Stwierdzono, że poprzedni opis jest ogólny i niewystarczająco szczegółowy, dlatego dostosowano go, aby uwzględnić cechy związane z produktami objętymi ChOG "Algarve". Jest to konieczne, aby zapewnić zgodność jednolitego dokumentu i specyfikacji z obowiązującymi przepisami.
Zmienione sekcje jednolitego dokumentu: "Opis wina lub win" - kategorie "wino" i "wino likierowe".
Zmienione sekcje w specyfikacji produktu: "Opis wina lub win" - kategorie "wino" i "wino likierowe".
2.7. Praktyki winiarskie - Szczególne praktyki enologiczne - Ograniczenia dotyczące produkcji wina
Zmiana minimalnej naturalnej objętościowej zawartości alkoholu w moszczu w odniesieniu do wszystkich kategorii produktów.
Zmieniono minimalną naturalną objętościową zawartość alkoholu w moszczu w odniesieniu do wszystkich kategorii produktów, ponieważ uznano, że poprzednie wartości są zbyt rygorystyczne, a wymóg ten nie ma związku z cechami charakterystycznymi produktów sektora wina objętymi ChOG "Algarve".
Zmienione sekcje jednolitego dokumentu: "Praktyki enologiczne".
Zmienione sekcje w specyfikacji produktu: "Praktyki enologiczne".
2.8. Główne odmiany winorośli - włączenie nowych odmian
Dostosowanie odmian winorośli do nowego wykazu krajowego. Dodane odmiany: Alvarinho, Bical - Borrado-das- Moscas, Carignan, Chambourcin, Chasselas, Chenin - Chenin-Blanc, Corropio, Códega-do-Larinho, Encruzado, Gewürztraminer, Gouveio, Larião, Manteúdo-Preto, Moscatel-Galego-Roxo - Moscatel-Roxo, Mourisco-Branco, Rabi- gato, Semillon, Sercial - Esgana-Cão, Tannat, Tinta-Miúda, Vinhão - Sousão, Viosinho i Zinfandel.
Odmiany określone w odniesieniu do produkcji win w regionie objętym ChOG "Algarve" należało dostosować i zaktualizować, aby zapewnić zgodność z nowymi ramami prawnymi krajowego wykazu odmian nadających się do produkcji win w Portugalii. Znalazły się w nim odmiany istniejące na mapie odmian obszaru geograficznego, które są istotne z punktu widzenia określenia właściwości produktów objętych ChOG "Algarve". Uwzględnienie tych odmian nie prowadzi do zmiany wyróżniającego charakteru produktów objętych ChOG "Algarve"; wręcz przeciwnie, zapewnia jego optymalizację.
Zmienione sekcje jednolitego dokumentu: "Główne odmiany winorośli".
Zmienione sekcje w specyfikacji produktu: "Odmiany winorośli".
2.9. Związek z obszarem geograficznym - wszystkie kategorie produktu
Dostosowano i poprawiono opis związku z obszarem geograficznym.
W związku z tym, że poprzedni opis związku z obszarem geograficznym (kategorie "wino" i "wino likierowe") uznano za ogólnikowy i niejasny, a związek ten należy również opisać w odniesieniu do nowych kategorii produktów ("wino musujące"), zmieniono treść tego punktu i uwzględniono wszystkie kategorie produktów. Zwiększa to obiektywność treści, ponieważ związek z obszarem geograficznym ma zastosowanie do wszystkich kategorii.
Zmienione sekcje jednolitego dokumentu: "Opis związku lub związków".
Zmienione sekcje w specyfikacji produktu: "Związek z obszarem geograficznym".
2.10. Dodatkowe wymogi - pakowanie w obrębie wyznaczonego obszaru geograficznego
Uwzględnienie ograniczenia, zgodnie z którym pakowanie produktów objętych ChOG "Algarve" musi odbywać się na obszarze geograficznym.
Produkty sektora wina objęte ChOG "Algarve" mogą być transportowane poza region winiarski "Algarve" wyłącznie pod warunkiem ich rozlania do butelek i opatrzenia etykietą. Ponieważ ma to na celu zapewnienie niezbędnych gwarancji co do pochodzenia produktów, inspekcja i kontrola odgrywają zasadniczą rolę, która mogłaby zostać naruszona, gdyby zezwolono na transport niebutelkowanego wina i jego butelkowanie poza regionem. Jakość i właściwości tego produktu gwarantują skuteczne środki inspekcji i nadzoru mające ma celu zapobieganie fałszowaniu i innym nielegalnym praktykom, które mogłyby mieć wpływ na autentyczność produktu i zaszkodzić jego postrzeganiu przez konsumentów jako produktu wysokiej jakości. Skuteczność tych środków jest tym większa, im mniejszy jest zakres obszaru geograficznego, na którym są wdrażane. Zapewnienie skoncentrowania tych działań na obszarze produkcji ma zasadnicze znaczenie dla ich skuteczności. Najlepsze warunki butelkowania zapewnia się, jeżeli dokonują go przedsiębiorstwa mające siedzibę w tym samym regionie co przedsiębiorstwa uprawnione do stosowania oznaczenia geograficznego i działające pod ich bezpośrednim nadzorem, ponieważ mają one doświadczenie specjalistyczne i, co więcej, dogłębną znajomość charakterystycznych cech danego wina, których nie można pogorszyć ani utracić podczas butelkowania. Obowiązek butelkowania w regionie produkcji, którego celem jest utrzymanie doskonałej renomy win "Algarve" dzięki zaostrzonej kontroli ich charakterystycznych cech i jakości, jest uzasadniony w zakresie, w jakim chroni on ChOG "Algarve" - korzystają na tym wszyscy producenci i jest do dla nich bardzo istotne. Jest to niezbędny i proporcjonalny sposób realizacji celu, biorąc pod uwagę, że nie ma alternatywnych i mniej restrykcyjnych środków, dzięki którym można byłoby go osiągnąć, a brak tego obowiązku mógłby zagrozić renomie ChOG "Algarve". Nie można zakwestionować również faktu, że transport niebutelkowanego wina może poważnie obniżyć jego jakość, jeżeli nie odbywa się w optymalnych warunkach. W niedoskonałych warunkach transportu wino będzie narażone na reakcję utleniania-redukcji, która będzie się nasilać wraz z odległością i może obniżyć jakość produktu. Będzie również narażone na ryzyko wahań temperatury. W związku z tym jedynie zapewniając butelkowanie produktu w miejscu produkcji, producenci mogą zagwarantować konsumentom jego autentyczność, a jednostka certyfikująca może zapewnić pełną kontrolę łańcucha produkcji i potwierdzić pochodzenie produktu.
Zmienione sekcje jednolitego dokumentu: "Dodatkowe wymogi zasadnicze - pakowanie w obrębie wyznaczonego obszaru geograficznego".
Zmienione sekcje w specyfikacji produktu: "Dodatkowe wymogi - pakowanie w obrębie wyznaczonego obszaru geograficznego".