Decyzja Parlamentu Europejskiego z dnia 17 stycznia 2023 r. w sprawie wprowadzenia zmian do Regulaminu Parlamentu Europejskiego dotyczących art. 7 w sprawie korzystania z przywilejów i immunitetu i art. 9 w sprawie procedur dotyczących immunitetu (2022/2210(REG))

P9_TA(2023)0005
Zmiany w Regulaminie Parlamentu dotyczące art. 7 w sprawie korzystania z przywilejów i immunitetu oraz art. 9 w sprawie procedur dotyczących immunitetu Decyzja Parlamentu Europejskiego z dnia 17 stycznia 2023 r. w sprawie wprowadzenia zmian do Regulaminu Parlamentu Europejskiego dotyczących art. 7 w sprawie korzystania z przywilejów i immunitetu i art. 9 w sprawie procedur dotyczących immunitetu (2022/2210(REG))
(2023/C 214/15)

Parlament Europejski,

- uwzględniając pisma swojej przewodniczącej z dnia 9 listopada i 16 grudnia 2022 r.,

- uwzględniając art. 236 i 237 Regulaminu,

- uwzględniając sprawozdanie Komisji Spraw Konstytucyjnych (A9-0001/2023),

1. podejmuje decyzję o wprowadzeniu do swojego Regulaminu poniższych zmian;

2. postanawia, że zmiany te wchodzą w życie następnego dnia po ich przyjęciu;

3. zobowiązuje swoją przewodniczącą do przekazania niniejszej decyzji Radzie i Komisji tytułem informacji.

Poprawka 1

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Artykuł 7 - ustęp 1

Tekst obowiązujący Poprawka
1. W przypadku gdy zachodzi podejrzenie, że doszło lub może wkrótce dojść do naruszenia przywilejów i immunitetu posła lub byłego posła przez organy państwa członkowskiego, można złożyć zgodnie z art. 9 ust. 1 wniosek o stwierdzenie przez Parlament w drodze decyzji, czy doszło lub prawdopodobne jest, że dojdzie do naruszenia tych przywilejów i immunitetu. 1. W przypadku gdy zachodzi podejrzenie, że doszło lub może wkrótce dojść do naruszenia przywilejów i immunitetu posła lub byłego posła przez organy państwa członkowskiego lub przez Prokuraturę Europejską, można złożyć zgodnie z art. 9 ust. 1 wniosek o stwierdzenie przez Parlament w drodze decyzji, czy doszło lub prawdopodobne jest, że dojdzie do naruszenia tych przywilejów i immunitetu.

Poprawka 2

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Artykuł 9 - ustęp 1

Tekst obowiązujący Poprawka
1. Każdy wniosek o uchylenie immunitetu posła skierowany do Przewodniczącego przez właściwy organ państwa członkowskiego lub wniosek o wyrażenie zgody na skorzystanie z immunitetu i przywilejów skierowany przez posła lub byłego posła jest ogłaszany na posiedzeniu plenarnym oraz przekazywany właściwej komisji. 1. Każdy wniosek o uchylenie immunitetu posła skierowany do Przewodniczącego przez właściwy organ państwa członkowskiego lub przez Europejskiego Prokuratora Generalnego lub wniosek o wyrażenie zgody na skorzystanie z immunitetu i przywilejów skierowany przez posła lub byłego posła jest ogłaszany na posiedzeniu plenarnym oraz przekazywany właściwej komisji.

Poprawka 3

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Artykuł 9 - ustęp 5

Tekst obowiązujący Poprawka
5. Komisja może zwrócić się do właściwego organu o udostępnienie wszelkich informacji, które uzna za niezbędne do ustalenia zasadności uchylenia immunitetu lub skorzystania z niego. 5. Komisja może zwrócić się do organu zainteresowanego państwa członkowskiego lub, w odpowiednim przypadku, do Europejskiego Prokuratora Generalnego o udostępnienie wszelkich informacji, które uzna za niezbędne do ustalenia zasadności uchylenia immunitetu lub skorzystania z niego.

Poprawka 4

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Artykuł 9 - ustęp 8

Tekst obowiązujący Poprawka
8. Komisja może wydać uzasadnioną opinię co do właściwości wyżej wymienionego organu oraz co do dopuszczalności wniosku, natomiast nie może w żadnym przypadku wypowiadać się o winie bądź braku winy posła oraz o zasadności wszczęcia wobec niego postępowania karnego na podstawie zarzutów, które są mu stawiane, nawet wtedy, gdy badanie wniosku pozwala komisji na dokładne zapoznanie się ze szczegółami sprawy. 8. Komisja może wydać uzasadnioną opinię co do właściwości organu zainteresowanego państwa członkowskiego lub, w odpowiednim przypadku, Europejskiego Prokuratora Generalnego oraz co do dopuszczalności wniosku, natomiast nie może w żadnym przypadku wypowiadać się o winie bądź braku winy posła oraz o zasadności wszczęcia wobec niego postępowania karnego na podstawie zarzutów, które są mu stawiane, nawet wtedy, gdy badanie wniosku pozwala komisji na dokładne zapoznanie się ze szczegółami sprawy.

Poprawka 5

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Artykuł 9 - ustęp 10

Tekst obowiązujący Poprawka
10. Przewodniczący niezwłocznie przekazuje decyzję Parlamentu zainteresowanemu posłowi oraz właściwemu organowi zainteresowanego państwa członkowskiego wnosząc zarazem o informowanie go o o orzeczeniach wydanych w danym postępowaniu. Niezwłocznie po otrzymaniu tych informacji Przewodniczący przedstawia je Parlamentowi w formie, którą uzna za najbardziej odpowiednią, w razie potrzeby po konsultacji z właściwą komisją. 10. Przewodniczący niezwłocznie przekazuje decyzję Parlamentu zainteresowanemu posłowi oraz właściwemu organowi zainteresowanego państwa członkowskiego lub, w odpowiednim przypadku, Europejskiemu Prokuratorowi Generalnemu, wnosząc zarazem o informowanie go o orzeczeniach wydanych w danym postępowaniu. Niezwłocznie po otrzymaniu tych informacji Przewodniczący przedstawia je Parlamentowi w formie, którą uzna za najbardziej odpowiednią, w razie potrzeby po konsultacji z właściwą komisją.

Poprawka 6

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Artykuł 9 - ustęp 12

Tekst obowiązujący Poprawka
12. Parlament rozpatruje jedynie wnioski o uchylenie immunitetu posła, które zostały mu przekazane przez ograny sądowe lub przez stałe przedstawicielstwa państw członkowskich. 12. Parlament rozpatruje jedynie wnioski o uchylenie immunitetu posła, które zostały mu przekazane przez ograny sądowe lub przez stałe przedstawicielstwa państw członkowskich, lub, w odpowiednim przypadku, przez Europejskiego Prokuratora Generalnego.

Poprawka 7

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Artykuł 9 - ustęp 14

Tekst obowiązujący Poprawka
14. Każde zapytanie odnoszące się do zakresu stosowania przywilejów oraz immunitetów, zgłoszone przez właściwy organ, jest rozpatrywane zgodnie z powyższymi postanowieniami. 14. Każde zapytanie odnoszące się do zakresu stosowania przywilejów oraz immunitetów, zgłoszone przez właściwy organ państwa członkowskiego lub, w odpowiednim przypadku, przez Prokuraturę Europejską, jest rozpatrywane zgodnie z powyższymi postanowieniami.

Zmiany w prawie

Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Od piątku nowe sankcje UE w obszarze transportu drogowego

2 sierpnia br. wchodzą w życie nowe zasady dotyczące przedsiębiorstw transportu drogowego, w związku z przyjęciem kolejnego pakietu sankcji wobec Białorusi - przypomina resort finansów. Przedsiębiorstwa transportu drogowego zostały zobowiązane do ujawniania właściwym organom krajowym na ich żądanie swojej struktury własnościowej.

Krzysztof Koślicki 01.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2023.214.167

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja Parlamentu Europejskiego z dnia 17 stycznia 2023 r. w sprawie wprowadzenia zmian do Regulaminu Parlamentu Europejskiego dotyczących art. 7 w sprawie korzystania z przywilejów i immunitetu i art. 9 w sprawie procedur dotyczących immunitetu (2022/2210(REG))
Data aktu: 17/01/2023
Data ogłoszenia: 16/06/2023