Publikacja wniosku o rejestrację nazwy zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych

Publikacja wniosku o rejestrację nazwy zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych

(C/2023/162)

(Dz.U.UE C z dnia 6 października 2023 r.)

Niniejsza publikacja uprawnia do zgłoszenia sprzeciwu zgodnie z art. 51 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 1151/2012 1  w terminie trzech miesięcy od daty niniejszej publikacji.

JEDNOLITY DOKUMENT

"Araban Sarimsagi"

Nr UE: PDO-TR-2767 - 8.4.2021

ChNP (X) ChOG ()

1. Nazwa lub nazwy [ChNP lub ChOG]

"Araban Sarimsagi"

2. Państwo członkowskie lub państwo trzecie

Turcja

3. Opis produktu rolnego lub środka spożywczego

3.1. Typ produktu

Klasa 1.6. Owoce, warzywa i zboża, świeże lub przetworzone

3.2. Opis produktu, do którego odnosi się nazwa podana w pkt 1

"Araban Sarimsagi" to czosnek o białej łupinie bulwy i ząbków oraz kremowożółtych ząbkach. Należy do rodzaju Allium sativum L. Główka czosnku "Araban Sarimsagi", który ze względu na klimat i warunki uprawy jest czosnkiem wczesnorosnącym, jest okrągła w przekroju poprzecznym i eliptyczna w przekroju podłużnym. Na łupinie i ząbkach występują paski.

Główka czosnku "Araban Sarimsagi" zawiera około 10-15 ząbków. Średnia masa ząbków to 4-7 g, a średnia długość wynosi 1-3 cm. Liczba łupinek ochronnych wokół główki czosnku wynosi 5-10 sztuk. Zwykły czosnek zawiera 0,884-2,333 mikrogramy selenu, natomiast w czosnku "Araban Sarimsagi" ta wartość sięga 1,622-2,864 mikrogra- mów.

Szczególny zapach i smak nadaje czosnkowi siarkowy olejek eteryczny, tj. enzym o nazwie alinaza. "Araban Sarim- sagi" zawiera średnio 0,4 % siarkowego olejku eterycznego.

Chociaż w zależności od warunków uprawy masa główki może sięgać do 100 g, średnia masa wynosi 40-60 g. Średnica główki wynosi 80-150 mm. Łupinę oddziela się łatwo. Zawartość masy suchej mieści się w przedziale 32-42 %. Średni okres przechowywania wynosi 5-10 miesięcy.

3.3. Pasza (wyłącznie w odniesieniu do produktów pochodzenia zwierzęcego) i surowce (wyłącznie w odniesieniu do produktów przetworzonych)

-

3.4. Poszczególne etapy produkcji, które muszą odbywać się na wyznaczonym obszarze geograficznym

Wszystkie czynności związane z produkcją czosnku "Araban Sarimsagi" muszą odbywać się na określonym obszarze geograficznym.

1 - nawadnianie gleby

2 - orka gleby

a) głęboka b) powierzchniowa

3 - nawożenie gleby

4 - przygotowanie gleby do sadzenia

5 - zabezpieczanie ząbków czosnku przed chorobami grzybowymi i chorobami korzeni

6 - sadzenie ząbków czosnku

7 - nawożenie (część dolna)

8 - nawożenie (część górna)

9 - zbiory

10 - suszenie zebranego czosnku

11 - selekcja produktu (oddzielenie niepełnowartościowych, zgniłych produktów)

12 - klasyfikacja (średnio masa główki waży 40-100 g. Średnica główki wynosi 80-150 mm).

3.5. Szczegółowe zasady dotyczące krojenia, tarcia, pakowania itp. produktu, do którego odnosi się zarejestrowana nazwa -

3.6. Szczegółowe zasady dotyczące etykietowania produktu, do którego odnosi się zarejestrowana nazwa

Na opakowaniu produktu należy umieścić nazwę "Araban Sarimsagi" i symbol tureckiej nazwy pochodzenia.

4. Zwięzłe określenie obszaru geograficznego

Wyznaczony obszar geograficzny obejmuje wszystkie wsie i miasta należące do dystryktu Araban w prowincji Gaziantep w południowowschodniej Anatolii.

5. Związek z obszarem geograficznym

Specyfika obszaru geograficznego

Araban leży na równinie Araban, której szerokość wynosi 250 km2, w północnowschodniej części prowincji Gaziantep i nosi nazwę tej równiny. Dystrykt, który znajduje się w odległości 67 km od Gaziantep, jest położony na wysokości 610 m n.p.m. Jego powierzchnia wynosi 534 km2. Średnie opady roczne wynoszą 559 mm/m2.

Wymogi dotyczące gleby

Czosnek "Araban Sarimsagi" rośnie na lekkich glebach aluwialnych bogatych w składniki odżywcze i materię organiczną. Wartość pH gleby w regionie wynosi zazwyczaj 6,5-7, a próchnica stanowi 7-10 %. Roślinę sadzi się w okresie październiku i listopadzie, a dzięki przezimowaniu w glebie jej odporność jest wysoka. Zbiory prowadzi się w maju.

Specyfika produktu

"Araban Sarimsagi" to odmiana czosnku należąca do gatunku Allium sativum L., którą uprawia się wyłącznie na równinie Araban. Roślina charakteryzuje się dużym rozmiarem, białą barwą główki i łupiny, kremowożółtą barwą ząbków oraz wysoką zawartością suchej masy i selenu.

Związek przyczynowy

Równinę Araban cechują gleby ilaste o wysokiej zawartości próchnicy. Cechy klimatu i struktura gleby w regionie nadają produktowi unikalne właściwości, takie jak smak i aromat. Ze względu na warunki klimatyczne w regionie czosnek "Araban Sarimsagi" sadzi się przed zimą - w październiku i listopadzie. Roślina spędza zimę w glebie, co zapewnia jej odpowiednie i niezbędne chłodzenie, zwiększające trwałość produktu. Od lutego i marca następuje szybki i zrównoważony okres wzrostu rośliny, którą można wprowadzać do obrotu jako produkt wczesny po zbiorze w maju.

6. Odesłanie do publikacji specyfikacji -

1 Dz.U. L 343 z 14.12.2012, s. 1.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2023.162

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Publikacja wniosku o rejestrację nazwy zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych
Data aktu: 06/10/2023
Data ogłoszenia: 06/10/2023