(C/2023/159)(Dz.U.UE C z dnia 6 października 2023 r.)
Zgodnie z art. 27a ust. 1 ustawy nr 44/1988 Zb. o ochronie i eksploatacji zasobów mineralnych (prawo górnicze), z późniejszymi zmianami, Okręgowy Urząd Górniczy w Bratysławie ogłasza niniejszym, że Republika Słowacka rozpoczyna, za pośrednictwem Okręgowego Urzędu Górniczego w Bratysławie jako właściwego organu, procedurę przetargową dotyczącą przekazania obszaru wydobycia złoża gazu ziemnego (złoże będące własnością Republiki Słowackiej), i zgodnie z art. 3 ust. 2 lit. a) dyrektywy 94/22/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 30 maja 1994 r. w sprawie warunków udzielania i korzystania z zezwoleń na poszukiwanie, badanie i produkcję węglowodorów zaprasza zainteresowane podmioty do przedstawienia ofert dotyczących przekazania następującego obszaru wydobycia:
Spacince (złoże nr 13):
Nazwa obszaru wydobycia/numer ewidencyjny: Spacince /098/A
Powierzchnia obszaru wydobycia w m2: 322 923,89
Rodzaj kopaliny: gaz ziemny
Ilość zasobów geologicznych: 10 000 000 m3 należące do kategorii zasobów pozabilansowych
Obszar katastralny (nr identyfikacyjny ICUTJ): Spacince (861 049)
Powiat/kod powiatu: Trnava/207
Stan miejsca wydobycia: Złoże eksploatowane do 1996 r. Po tej dacie wydobycie złoża nie zostało wznowione.
Współrzędne punktów wyznaczających granicę obszaru wydobycia Špačince:
Punkt wyznaczający granicę obszaru wydobycia |
Długość geograficzna |
Szerokość geograficzna |
I |
17,62747682 |
48,42965402 |
II |
17,62520611 |
48,43127419 |
III |
17,62404136 |
48,43947535 |
IV |
17,62728349 |
48,43967919 |
V |
17,63029415 |
48,43159405 |
Współrzędne geograficzne podano w stopniach dziesiętnych, zastosowano system geodezyjny WGS-84.
Podstawowe dane:
Rodzaj zezwolenia: - wyłączne prawo eksploatacji złoża oraz przetwarzania wydobytej kopaliny (prawo to będzie przysługiwać wybranemu kandydatowi wyłącznie po otrzymaniu prawnie wiążącego zezwolenia na prowadzenie działalności górniczej od Okręgowego Urzędu Górniczego).
Adres, na który należy przesyłać wnioski dotyczące przekazania obszaru wydobycia oraz ostateczny termin ich składania: - Obvodný banský úrad v Bratislave (Okręgowy Urząd Górniczy w Bratysławie), Mlynské nivy 44/b, 821 09 Bratislava, Slovakia. Termin składania wniosków upływa 90 dni po opublikowaniu niniejszego zaproszenia w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Warunki udziału w procedurze przetargowej: zainteresowana osoba prawna lub fizyczna, która składa wniosek dotyczący przekazania obszaru wydobycia, musi przedstawić ważne zezwolenie na prowadzenie działalności górniczej lub inne zezwolenie o podobnym charakterze, wydane w państwie będącym jedną z umawiających się stron Porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym, obejmujące działalność, która będzie prowadzona na obszarze wydobycia będącym przedmiotem wniosku, a także załączyć plany przetwarzania odpadów i sprawozdanie na temat swojej dotychczasowej działalności górniczej.
Warunki otrzymania dokumentacji dotyczącej wyznaczenia obszaru złoża objętego ochroną i wyznaczenia obszaru wydobycia: w Okręgowym Urzędzie Górniczym w Bratysławie, Mlynské nivy 44/b, SK-821 09 Bratislava, można zapoznać się z mapami, na których wyznaczono granice wspomnianego obszaru wydobycia, oraz uzyskać kopię decyzji o wyznaczeniu obszaru złoża objętego ochroną i o wyznaczeniu obszaru wydobycia.
Wymagana treść wniosku dotyczącego przekazania obszaru wydobycia: informacje na temat obszaru wydobycia i obszaru złoża objętego ochroną, proponowana metoda wydobycia oraz metoda otwarcia, przygotowania, przetwarzania i rafinacji, wstępne terminy otwarcia, przygotowania i wydobycia, środki mające na celu zmniejszenie wpływu działalności na obszarze wydobycia na środowisko, możliwości finansowe wnioskującego podmiotu, możliwości techniczne wnioskującego podmiotu, informacje na temat sytuacji w zakresie rozwiązywania konfliktów interesów oraz szacunkowe wyliczenie korzyści, jakie Republika Słowacka odniesie z wydobycia kopaliny w związku z uiszczeniem opłaty za kopalinę wydobytą ze złoża objętego ochroną na obszarze wydobycia będącym przedmiotem wniosku.
Kryteria oceny wniosków: wnioski dotyczące przekazania obszaru wydobycia zostaną ocenione przez komisję, która weźmie pod uwagę zgodność z wymogami zamieszczonymi w warunkach udziału w procedurze selekcji, proponowaną metodę wydobycia, w tym umiejscowienie składowisk, hałd, stawów osadowych i innych obiektów składowania odpadów, sposób rozwiązania konfliktów interesów i zgodność z wymogami dotyczącymi treści wniosków w sprawie przekazania obszaru wydobycia. Wszystkie kryteria mają równorzędne znaczenie.
Przewidywany termin udzielenia zezwolenia: w korzystnych okolicznościach w terminie dwóch miesięcy od złożenia kwalifikującego się wniosku o udzielenie zezwolenia na działalność wydobywczą.
Wnioski dotyczące przekazania obszaru wydobycia można składać osobiście lub listownie na adres: Obvodný banský úrad v Bratislave, Mlynské nivy 44/b, SK-821 09 Bratislava, w zapieczętowanej kopercie z napisem "Návrh do výberového konania" (wniosek w procedurze przetargowej) i nazwą podmiotu składającego wniosek. Do wniosku należy dołączyć oświadczenie wnioskodawcy, że akceptuje warunki niniejszego zaproszenia do składania wniosków. Za datę złożenia wniosku przyjmuje się datę osobistego dostarczenia wniosku lub datę jego wysłania pocztą tradycyjną lub elektroniczną na adres mailto:obuba@obuba.sk lub na adres e-mailowy urzędu E0005593218.
Organem administracji państwowej właściwym do wydania zezwolenia na eksploatowanie złoża gazu ziemnego znajdującego się na opisanym wyżej obszarze wydobycia jest Okręgowy Urząd Górniczy w Bratysławie. Kryteria, warunki i wymogi, o których mowa w art. 5 ust. 1 i 2 oraz w art. 6 ust. 2 dyrektywy, są określone w ustawie nr 51/1988 Rady Narodowej Republiki Słowackiej w sprawie działalności górniczej, materiałów wybuchowych i Krajowej Administracji Górniczej, z późniejszymi zmianami. Dalsze informacje można również uzyskać pod numerem telefonu urzędu 00421 2 5341 7306 lub pocztą elektroniczną pod adresem mailto:obuba@obuba.sk lub za pośrednictwem skrzynki pocztowej E0005593218.