Sprawa C-591/22, L. (Gallus gallus): Wyrok Trybunału (siódma izba) z dnia 19 października 2023 r. - L. VOF v. Minister van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit

Wyrok Trybunału (siódma izba) z dnia 19 października 2023 r. (wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez College van Beroep voor het bedrijfsleven - Niderlandy) - L. VOF/Minister van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit

[Sprawa C-591/22 1 , L. (Gallus gallus)]

[Odesłanie prejudycjalne - Higiena żywności - Ograniczenie salmonelli w stadach hodowlanych gatunku Gallus gallus - Rozporządzenie (UE) nr 200/2010 - Załącznik - Punkt 2.2.2.2 lit. c) - Rutynowe pobieranie próbek - Wynik pozytywny - Potwierdzające pobieranie próbek - Wyjątkowe przypadki - Wątpliwości co do wyników - Zakres]

(C/2023/1112)

Język postępowania: niderlandzki

(Dz.U.UE C z dnia 4 grudnia 2023 r.)

Sąd odsyłający

College van Beroep voor het bedrijfsleven

Strony w postępowaniu głównym

Strona skarżąca: L. VOF

Druga strona postępowania: Minister van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit

Sentencja

Punkt 2.2.2.2 lit. c) załącznika do rozporządzenia Komisji (UE) nr 200/2010 z dnia 10 marca 2010 r. w sprawie wykonania rozporządzenia (WE) nr 2160/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do unijnego celu ograniczenia częstości występowania serotypów salmonelli w dorosłych stadach hodowlanych gatunku Gallus gallus, zmienionego rozporządzeniem Komisji (UE) 2019/268 z dnia 15 lutego 2019 r.,

należy interpretować w ten sposób, że:

sytuację gospodarstwa stad hodowlanych gatunku Gallus gallus, które poddano badaniom w drodze rutynowego pobierania próbek, których wyniki wykazały obecność salmonelli, można uznać za wchodzącą w zakres pojęcia "wyjątkowych przypadków, gdy właściwy organ ma powody, aby zakwestionować wyniki badania" w rozumieniu tego przepisu, jeżeli właściwy organ stwierdzi wystąpienie zdarzeń lub incydentów stanowiących zagrożenie dla prawidłowego przeprowadzenia procedur rutynowego pobierania próbek albo stwierdzi - w świetle najwyższych standardów osiągniętych wskutek spełnienia całokształtu warunków gospodarstwa oraz mając na uwadze charakterystykę epidemiologiczną salmonelli - że istnieje poważne ryzyko wystąpienia takich zdarzeń lub incydentów.

Istnienie kilku negatywnych wyników w odniesieniu do rodzaju wykrytych salmonelli, uzyskanych z próbek pobranych w późniejszym okresie z inicjatywy danego podmiotu prowadzącego i przekazanych właściwemu organowi po przyjęciu przez niego decyzji, a także fakt, że tylko niektóre kurniki wykazywały pozytywne wyniki i że tylko jedna z dwóch próbek pobranych w kurniku okazała się pozytywna, nie stanowią okoliczności istotnych dla uznania takiej sytuacji za wchodzącą w zakres tego pojęcia. Status szczepionkowy stada i historia gospodarstwa w odniesieniu do występowania wykrytego rodzaju salmonelli, jeżeli spełniają najwyższe standardy, stanowią okoliczności, które należy wziąć pod uwagę w tym celu, lecz same w sobie nie pozwalają na zakwalifikowanie tej sytuacji jako objętej zakresem tego pojęcia.

1 Dz.U. C 472 z 12.12.2022.

Zmiany w prawie

Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Od piątku nowe sankcje UE w obszarze transportu drogowego

2 sierpnia br. wchodzą w życie nowe zasady dotyczące przedsiębiorstw transportu drogowego, w związku z przyjęciem kolejnego pakietu sankcji wobec Białorusi - przypomina resort finansów. Przedsiębiorstwa transportu drogowego zostały zobowiązane do ujawniania właściwym organom krajowym na ich żądanie swojej struktury własnościowej.

Krzysztof Koślicki 01.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2023.1112

Rodzaj: Wyrok
Tytuł: Sprawa C-591/22, L. (Gallus gallus): Wyrok Trybunału (siódma izba) z dnia 19 października 2023 r. - L. VOF v. Minister van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit
Data aktu: 19/10/2023
Data ogłoszenia: 04/12/2023