Sprawa M.10262 - META (FORMERLY FACEBOOK) / KUSTOMER(Tekst mający znaczenie dla EOG)
(2022/C 417/05)
(Dz.U.UE C z dnia 31 października 2022 r.)
1. 25 czerwca 2021 r. Komisja otrzymała zgłoszenie planowanej koncentracji, w wyniku której przedsiębiorstwo Meta
Platforms Inc., wcześniej przedsiębiorstwo Facebook Inc. ("Meta (wcześniej Facebook)" lub "Facebook") 2 miałoby przejąć, w rozumieniu art. 3 ust. 1 lit. b) rozporządzenia Rady (WE) nr 139/2004 3 ("rozporządzenie w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw) wyłączną kontrolę nad przedsiębiorstwem Kustomer Inc. ("Kustomer") ("proponowana transakcja"). Na potrzeby niniejszego sprawozdania przedsiębiorstwa Meta (wcześniej Facebook) i Kustomer są zwane łącznie "stronami".
2. 2 sierpnia 2021 r. Komisja przyjęła decyzję o wszczęciu postępowania na podstawie art. 6 ust. 1 lit. c) rozporządzenia
w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw, ponieważ w pierwszym etapie postępowania wyjaśniającego Komisja powzięła poważne wątpliwości co do zgodności proponowanej transakcji z rynkiem wewnętrznym.
3. 3 sierpnia 2021 r. Komisja wydała decyzję na podstawie art. 11 ust. 3 rozporządzenia w sprawie kontroli łączenia
przedsiębiorstw, zobowiązując przedsiębiorstwo Facebook do dostarczenia określonych informacji nie później niż do 10 sierpnia 2021 r.
4. 6 sierpnia 2021 r. w następstwie formalnego wniosku złożonego przez przedsiębiorstwo Facebook 5 sierpnia 2021 r.,
Komisja przedłużyła, zgodnie z art. 10 ust. 3 akapit pierwszy rozporządzenia w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw, termin przyjęcia decyzji na mocy art. 8 rozporządzenia w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw w odniesieniu do proponowanej transakcji o pięć dni roboczych, zgodnie ze złożonym wnioskiem, na podstawie art. 10 ust. 3 akapit drugi tego rozporządzenia.
5. 24 sierpnia 2021 r. w porozumieniu z przedsiębiorstwem Meta (wcześniej Facebook) Komisja przedłużyła termin na
podjęcie decyzji na mocy art. 8 rozporządzenia w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw o dziesięć dni roboczych zgodnie z art. 10 ust. 3 akapit drugi zdanie trzecie rozporządzenia w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw.
6. 18 października 2021 r. Komisja przyjęła pisemne zgłoszenie zastrzeżeń skierowane do przedsiębiorstwa Facebook
("pisemne zgłoszenie zastrzeżeń"). Tego samego dnia formalnie powiadomiono przedsiębiorstwo Facebook o pisemnym zgłoszeniu zastrzeżeń i wyznaczono mu termin na przedstawienie uwag do 3 listopada 2021 r. 19 października 2021 r. o pisemnym zgłoszeniu zastrzeżeń powiadomiono także przedsiębiorstwo Kustomer, oferując mu możliwość złożenia wniosku o wydanie pozwolenia na przedstawienie przez nie wersji oświadczenia nieopatrzonej klauzulą poufności, jeżeli zamierzałoby ono przedstawić (osobne) uwagi na podstawie art.13 ust.2 rozporządzenia Komisji (WE) nr 802/2004 4 .
7. W pisemnym zgłoszeniu zastrzeżeń Komisja przyjęła wstępną opinię, że zgłoszona koncentracja znacząco utrudniałaby skuteczną konkurencję w rozumieniu art. 2 ust. 3 rozporządzenia w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw. Doszłoby do tego w wyniku nieskoordynowanych skutków wertykalnych na rynku usług w zakresie obsługi klienta i wsparcia dotyczącego oprogramowania do zarządzania relacjami z klientami ("CRM"), a także na szerszym rynku związanym z oprogramowaniem CRM w ujęciu całościowym oraz na możliwych segmentach każdego z tych rynków, w obrębie rynku EOG lub rynku światowego.
8. 19 października 2021 r. przedsiębiorstwo Facebook uzyskało wgląd w dostępne dokumenty w aktach sprawy Komi
sji. Następnie akta udostępniono 21 października 2021 r., 29 października 2021 r., 6 grudnia 2021 r., 8 grudnia 2021 r. i 10 grudnia 2021 r.
9. Nie otrzymałam od stron żadnych skarg ani dalszych wniosków dotyczących dostępu do akt sprawy.
10. 3 listopada 2021 r. przedsiębiorstwo Meta (wcześniej Facebook) odpowiedziało na pisemne zgłoszenie zastrzeżeń.
Strony nie złożyły wniosku o zorganizowanie formalnego spotkania wyjaśniającego.
11. 24 listopada 2021 r. przedsiębiorstwo Meta (wcześniej Facebook) przedstawiło zobowiązania zgodnie z art. 8 ust. 2
i art. 10 ust. 2 rozporządzenia w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw w celu zapewnienia zgodności proponowanej transakcji z rynkiem wewnętrznym oraz funkcjonowaniem Porozumienia EOG. Komisja przeprowadziła test rynkowy tych zobowiązań 26 listopada 2021 r.
12. 3 grudnia 2021 r. Komisja skierowała do przedsiębiorstwa Meta (wcześniej Facebook) pismo przedstawiające oko
liczności faktyczne, w którym wskazała dodatkowe elementy stanu faktycznego na poparcie swoich wstępnych wniosków zawartych w pisemnym zgłoszeniu zastrzeżeń. Niektóre z nich zostały już uwzględnione w aktach w chwili przestawienia pisemnego zgłoszenia zastrzeżeń, natomiast o innych Komisja uzyskała wiedzę po przyjęciu pisemnego zgłoszenia zastrzeżeń. Po przeprowadzeniu dalszej analizy, Komisja uznała te elementy stanu faktycznego za potencjalnie istotne dla uzasadnienia swojej ostatecznej decyzji.
13. 13 grudnia 2021 r. przedsiębiorstwo Meta (wcześniej Facebook) przedłożyło swoją pisemną odpowiedź na pismo
przedstawiające okoliczności faktyczne.
14. 17 grudnia 2021 r. w porozumieniu z przedsiębiorstwem Meta (wcześniej Facebook) Komisja przedłużyła termin na
podjęcie decyzji na mocy art. 8 rozporządzenia w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw o pięć dni roboczych zgodnie z art. 10 ust. 3 akapit drugi zdanie trzecie rozporządzenia w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw.
15. 20 grudnia 2021 r. po otrzymaniu od Komisji informacji zwrotnych na temat przedstawionych wcześniej zobowią
zań, przedsiębiorstwo Meta (wcześniej Facebook) przedstawiło zmienione i ostateczne zobowiązania zgodnie z art. 8 ust. 2 i art. 10 ust. 2 rozporządzenia w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw w celu zapewnienia zgodności proponowanej transakcji z rynkiem wewnętrznym oraz funkcjonowaniem Porozumienia EOG ("zobowiązania ostateczne").
16. W projekcie decyzji uznaje się, że proponowana transakcja jest zgodna z rynkiem wewnętrznym i funkcjonowaniem Porozumienia EOG pod warunkiem pełnego przestrzegania zobowiązań ostatecznych.
17. Zgodnie z art. 16 ust. 1 decyzji 2011/695/UE dokonałam przeglądu projektu decyzji i stwierdzam, że odnosi się on jedynie do zastrzeżeń, co do których strony miały możliwość przedstawienia swoich stanowisk.
18. Wobec powyższego stwierdzam, że w niniejszej sprawie przestrzegano skutecznego wykonania praw procesowych.
Sporządzono w Brukseli 17 stycznia 2020 r.