Wniosek do Trybunału EFTA o wydanie opinii doradczej złożony 14 marca 2022 r. przez Oslo tingrett w sprawie Stendi AS & Norlandia Care Norge AS przeciwko Oslo kommune v/ordføreren (Sprawa E-4/22)

Wniosek do Trybunału EFTA o wydanie opinii doradczej złożony 14 marca 2022 r. przez Oslo tingrett w sprawie Stendi AS & Norlandia Care Norge AS przeciwko Oslo kommune v/ordf0reren
(Sprawa E-4/22)
(2022/C 345/04)

30 marca 2022 r. do kancelarii Trybunału EFTA wpłynął wniosek, wystosowany 14 marca 2022 r. przez Oslo tingrett (sąd rejonowy w Oslo), o wydanie w sprawie Stendi AS & Norlandia Care Norge AS przeciwko Oslo kommune v/ordf0reren opinii doradczej dotyczącej następujących kwestii:

W odniesieniu do tego, czy zamówienie wchodzi w zakres pojęcia usługi, czy też nie:

1. Czy umowę o charakterze odpłatnym przewidującą udostępnienie w placówkach opiekuńczo-pielęgnacyjnych miejsc długoterminowych, których pozyskiwanie odbywa się na warunkach opisanych [we wniosku], należy uznać za umowę, której przedmiotem jest świadczenie "usług" w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 9 dyrektywy 2014/24/UE?

W odniesieniu do wyjątku dotyczącego wykonywania władzy publicznej, przewidzianego w art. 32 Porozumienia EOG:

1. Czy na możliwość powołania się przez instytucję zamawiającą na wyjątek przewidziany w art. 32 Porozumienia EOG w związku z art. 39 ma wpływ to, czy:

a) przedmiotowe usługi były wcześniej przedmiotem zamówień publicznych na usługi, udzielanych przez instytucję zamawiającą zarówno organizacjom nienastawionym na zysk, jak i innym podmiotom (które nie zaliczają się do podmiotów nienastawionych na zysk)?

b) inne publiczne instytucje zamawiające w tym samym państwie nadal decydują się na zawieranie umów na równoważne usługi zarówno z organizacjami nienastawionymi na zysk, jak i z innymi podmiotami (które nie zaliczają się do podmiotów nienastawionych na zysk)?

c) uprawnienie do podejmowania decyzji o zastosowaniu przymusowej opieki zdrowotnej wobec osób niemających zdolności prawnej do wyrażenia zgody, które są przeciwne tej opiece zdrowotnej, nie przysługuje bezpośrednio wykonawcy działającemu na rzecz zamawiającej instytucji publicznej, lecz personelowi medycznemu pracującemu dla wykonawcy?

2. Jak należy interpretować sformułowanie "choćby przejściowo" zawarte w art. 32 Porozumienia EOG w związku z art. 39?

W odniesieniu do zastrzeżenia dotyczącego organizacji nienastawionych na zysk:

1. Czy art. 31 i 36 Porozumienia EOG oraz art. 74-77 dyrektywy 2014/24/UE stoją na przeszkodzie temu, by przepisy krajowe zezwalały publicznym instytucjom zamawiającym na zastrzeżenie prawa udziału w postępowaniach o udzielenie zamówienia dotyczących usług zdrowotnych i socjalnych dla "organizacji nienastawionych na zysk" na warunkach określonych w tym przepisie prawa krajowego?

Zmiany w prawie

Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Od piątku nowe sankcje UE w obszarze transportu drogowego

2 sierpnia br. wchodzą w życie nowe zasady dotyczące przedsiębiorstw transportu drogowego, w związku z przyjęciem kolejnego pakietu sankcji wobec Białorusi - przypomina resort finansów. Przedsiębiorstwa transportu drogowego zostały zobowiązane do ujawniania właściwym organom krajowym na ich żądanie swojej struktury własnościowej.

Krzysztof Koślicki 01.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2022.345.5

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Wniosek do Trybunału EFTA o wydanie opinii doradczej złożony 14 marca 2022 r. przez Oslo tingrett w sprawie Stendi AS & Norlandia Care Norge AS przeciwko Oslo kommune v/ordføreren (Sprawa E-4/22)
Data aktu: 08/09/2022
Data ogłoszenia: 08/09/2022