Publikacja wniosku o rejestrację nazwy zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych

Publikacja wniosku o rejestrację nazwy zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych
(2022/C 315/07)

Niniejsza publikacja uprawnia do zgłoszenia sprzeciwu zgodnie z art. 51 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 1  w terminie trzech miesięcy od daty niniejszej publikacji.

JEDNOLITY DOKUMENT "Keleméri bárányhús"

Nr UE: PGI-HU-02480 - 7.9.2018

ChNP ( ) ChOG (X)

1. Nazwa lub nazwy [ChNP lub ChOG]

"Keleméri bárányhús"

2. Państwo członkowskie lub państwo trzecie

Węgry

3. Opis produktu rolnego lub środka spożywczego

3.1. Typ produktu

Klasa 1.1: Mięso świeże (i podroby)

3.2. Opis produktu, do którego odnosi się nazwa podana w pkt 1

"Keleméri bárányhús" to mięso jagniąt pochodzących od samców Île-de-France lub Suffolk, które są trzymane i chowane w Kelemér od selekcji do uboju. Maciorki nie mogą być zwierzętami odmian Racka, Cikta lub Cigája. W momencie uboju jagnięta nie mogą być starsze niż 120 dni, a ich żywa waga nie może przekraczać 40 kg.

"Keleméri bárányhús" może być sprzedawane:

- jako cała tusza wraz z organami wewnętrznymi klatki piersiowej i jamy brzusznej (wątroba, płuca, serce, krtań, nerki), z wyjątkiem niejadalnych podrobów;

- jako półtusza, lub

- jako tusza lub półtusza pokrojona zgodnie z wymaganiami konsumenta, z kośćmi lub bez;

chłodzone lub zamrożone.

Właściwości fizyczne i organoleptyczne "Keleméri bárányhús": świeży, delikatny, pikantny aromat; pikantny smak i delikatna konsystencja; jaskrawoczerwona barwa; brak okrywy tłuszczowej na mięsie lub w mięsie; powierzchnia pokrojonego mięsa ma postać marmurkowatą dzięki cienkim warstwom tłuszczu śródmięśniowego.

Ledwie zauważalną, bardzo cienką warstwę tkanki tłuszczowej można znaleźć pod skórą jagniąt lub w rejonie brzusznym.

3.3. Pasza (wyłącznie w odniesieniu do produktów pochodzenia zwierzęcego) i surowce (wyłącznie w odniesieniu do produktów przetworzonych)

Jagnięta spożywają jedynie mleko matki w czasie przebywania w kojcu. Po przeniesieniu zwierzęcia na wybieg dla jagniąt, może ono zacząć żywić się nie tylko mlekiem matki, ale także ad libitum sianem i paszą z wybranych, delikatnych młodych roślin pochodzących z pastwisk na wyznaczonym obszarze geograficznym. Około 80 % siana to trawa, a pozostałe 20 % to rośliny zielne i inne dziko rosnące rośliny. Szczególnie warte uwagi składniki tych pastwisk to jedyne w Europie wiechlinowate, takie jak kostrzewa owcza (Festuca ovina) lub rajgras wyniosły (Arrhenatherum elatius) i rośliny zielne takie jak maruna bezwonna (Tripleurospermum perforatum) lub krwawnik pospolity (Achillea millefolium). Oprócz siana jagnięta otrzymują jedynie określone ilości paszy lub paszy i zielonki (jęczmień, owies), w zależności od pożądanej masy ubojowej.

Zapotrzebowanie na energię jagniąt utrzymywanych na wybiegach dla jagniąt stale rośnie proporcjonalnie do wzrostu ich masy ciała, a zatem ilość siana i paszy spożywanych ad libitum również stale rośnie, podczas gdy ilość mleka matki maleje. Skład paszy podawanej jagniętom ad libitum: energia: 8,99 MJ/kg suchej masy: 86 % białka surowego: 16,23 % błonnika surowego: 11,0 %.

Pasza zawiera również minerały (Ca, Na, Se) oraz witaminy A, D3 i E, które są wystarczające do zaspokojenia wszystkich potrzeb w zakresie wzrostu jagniąt na każdym etapie rozwoju. Pasza nie może zawierać soi, roślin modyfikowanych genetycznie, białka zwierzęcego, pszenicy i kukurydzy ani produktów leczniczych. Żywienie jagniąt różni się w zależności od ich wieku:

1. Wiek: 5-14 dni; żywa waga: mniej niż 6 kg; utrzymywanie: kojec; karmienie: mleko matki

2. Wiek: 14-40 dni; żywa waga: 6-16 kg; utrzymywanie: wybieg dla jagniąt; karmienie: mleko matki uzupełniane paszą i sianem ad libitum

3. Wiek: 41-120 dni żywa waga: 16-40 kg; utrzymywanie: gospodarstwo rolne prowadzące tucz; karmienie: 70 % paszy i 30 % siana ad libitum w wieku 41-90 dni; 15 % jęczmienia, 15 % owsa i 70 % siana w wieku 91-120 dni.

3.4. Poszczególne etapy produkcji, które muszą odbywać się na wyznaczonym obszarze geograficznym

Jagnięta muszą być hodowane na wyznaczonym obszarze geograficznym od selekcji do uboju.

3.5. Szczegółowe zasady dotyczące krojenia, tarcia, pakowania itp. produktu, do którego odnosi się zarejestrowana nazwa

3.6. Szczegółowe zasady dotyczące etykietowania produktu, do którego odnosi się zarejestrowana nazwa

4. Zwięzłe określenie obszaru geograficznego

W granicach administracyjnych gminy wiejskiej Kelemér.

5. Związek z obszarem geograficznym

Związek między "Keleméri bârânyhüs" a obszarem geograficznym opiera się na szczególnych cechach jakościowych produktu.

Pasza i technika chowu, do których dobrze przystosowuje się potomstwo samców Île-de-France lub Suffolk, odgrywają kluczową rolę w produkcji tego mięsa jagnięcego ze świeżym, delikatnym, pikantnym aromatem i smakiem, delikatną konsystencją i jaskrawym kolorem.

Wieś Kelemér znajduje się u podnóża pasma górskiego Gömör-Szepes w Średniogórzu Północnowęgierskim, w Parku Narodowym Aggtelek, ograniczonym rzeką Sajó i strumieniem Kelemér. Grunty są pagórkowate i podzielone wąskimi dolinami, w których występują specyficzne mikroklimaty i zbiorowiska roślinne. Obszar geograficzny znajduje się na wysokości 200-250 m n.p.m. Jego powierzchnia jest pokryta gliniastymi, piaszczystymi osadami plioceńskimi, na których powstały kwaśne i bardzo zerodowane, piaskowo-gliniaste, brązowe gleby leśne. Klimat charakteryzuje się niskimi opadami (500-600 mm rocznie), umiarkowanie ciepłymi, suchymi latami podatnymi na suszę oraz mroźnymi, zachmurzonymi i mglistymi okresami późną wiosną i wczesną jesienią. Ma niską liczbę godzin nasłonecznienia i średnią temperaturę poniżej 10 °C.

Linie Suffolk i Île-de-France dobrze dostosowały się do lokalnych warunków geograficznych, mikroklimatu i zbiorowisk roślinnych. Po krótkim okresie (maksymalnie 14 dni) wyłącznego ssania jagnięta mogą przebywać wraz ze swoją matką na wybiegu dla jagniąt, gdzie mogą ssać do woli. W zamkniętej części wybiegu dla jagniąt, która nie jest dostępna dla matki, jagnięta mogą spożywać, ad libitum, siano zebrane z pastwisk Kelemér i pasze dostosowane do ich potrzeb żywieniowych.

Szczególne właściwości mikroklimatu (chłodne, suche lata) i gleby są niezwykle korzystne dla traw i roślin zielnych. Dzięki temu na pastwiskach Kelemér rozwinęły się unikalne zbiorowiska roślinne i użytki zielone zawierające ponad 90 rodzajów roślin. Co najmniej 80 % pastwiska i produkowanego z niego siana składa się z trawy, która zawiera węglowodany w postaci błonnika, raczej niż skrobi. Uniemożliwia to powstawanie grubej warstwy tłuszczu w mięśniach jagniąt. Trawa jest bogata w białko, minerały i niezbędne aminokwasy, co przyczynia się do nadania "Keleméri bárányhús" jego marmurkowego wyglądu, delikatnej konsystencji i jaskrawoczerwonego koloru.

Poza trawą na pastwiskach rosną również rośliny lecznicze, które nadają "Keleméri bárányhús" pikantny aromat i smak.

Proporcje składników paszy są w pełni zgodne z potrzebami w zakresie wzrostu jagniąt na każdym etapie rozwoju, tak że pasza i siano nie mogą powodować, że mięso będzie tłuste.

Oprócz techniki chowu i stosowanej paszy ubój jagniąt przed osiągnięciem przez nie wieku 120 dni nadaje mięsu miękką konsystencję i jaskrawoczerwoną barwę.

Łącznie czynniki te wpływają na jakość mięsa i nadają "Keleméri bárányhús" przyjemnie pikantny smak, łagodną konsystencję, jaskrawoczerwoną barwę, świeży aromat, a także, dzięki brakowi tłuszczu i cienkich warstw tłuszczu śród- mięśniowego, jego marmurkowy wygląd.

Odesłanie do publikacji specyfikacji

https://gi.kormany.hu/foldrajzi-arujelzok

1 Dz.U. L 343 z 14.12.2012, s. 1.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2022.315.21

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Publikacja wniosku o rejestrację nazwy zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych
Data aktu: 12/08/2022
Data ogłoszenia: 19/08/2022