Język postępowania: angielski(2022/C 294/47)
(Dz.U.UE C z dnia 1 sierpnia 2022 r.)
Strony
Strona skarżąca: Cham Wings Airlines LLC (Damaszek, Syria) (przedstawiciel: adwokat L. Cloquet)
Strona pozwana: Rada Unii Europejskiej
Żądania
Strona skarżąca wnosi do Sądu o:
- stwierdzenie nieważności decyzji Rady (WPZiB) 2022/307 z dnia 24 lutego 2022 r. w sprawie zmiany decyzji 2012/642/WPZiB dotyczącej środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi 1 , w zakresie w jakim dotyczy ona strony skarżącej;
- stwierdzenie nieważności rozporządzenia wykonawczego Rady (UE) 2022/300 z dnia 24 lutego 2022 r. w sprawie wykonania art. 8a rozporządzenia (WE) nr 765/2006 dotyczącego środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi 2 , w zakresie w jakim dotyczy ono skarżącego; oraz
- obciążenie Rady wszystkimi kosztami postępowania, w tym kosztami poniesionymi przez skarżącego.
Zarzuty i główne argumenty
Na poparcie skargi strona skarżąca podnosi cztery zarzuty.
1. Zarzut pierwszy dotyczący oczywistego błędu w ocenie okoliczności faktycznych przez pozwaną, polegającego na uznaniu, że strona skarżąca przyczynia się do działań reżimu Łukaszenki, które ułatwiają nielegalne przekraczanie zewnętrznych granic Unii, podczas gdy pogląd ten jest oczywiście bezzasadny.
2. Zarzut drugi dotyczący naruszenia ogólnej zasady proporcjonalności, ponieważ konsekwencje gospodarcze środków ograniczających podjętych wobec strony skarżącej są katastrofalne i nieproporcjonalne w stosunku do celów, które zaskarżone akty miały osiągnąć, a których nie osiągnęły.
3. Zarzut trzeci dotyczący naruszenia obowiązku uzasadnienia przewidzianego w art. 296 akapit drugi TFUE, ponieważ uzasadnienie zaskarżonych aktów jest czysto formalne.
4. Zarzut czwarty dotyczący naruszenia prawa do obrony i prawa do rzetelnego procesu, ponieważ strona skarżąca nigdy nie mogła zapewnić sobie wysłuchania przed nałożeniem spornych środków ograniczających i w związku z tym nie mogła prawidłowo skorzystać z prawa do obrony, w tym z prawa do rzetelnego procesu, zagwarantowanego w szczególności na podstawie art. 6 ust. 3 europejskiej konwencji praw człowieka i art. 48 ust. 2 karty praw podstawowych. Gdyby takie wcześniejsze przesłuchanie odbyło się w odpowiednim czasie, strona skarżąca mogłaby poinformować Radę o swoim komunikacie z dnia 13 listopada 2021 r. do Komisji Europejskiej oraz o zamknięciu swoich działań w Mińsku.