Niniejsza informacja zostaje opublikowana zgodnie z art. 17 ust. 5 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33 1 .POWIADOMIENIE O ZMIANIE STANDARDOWEJ W JEDNOLITYM DOKUMENCIE
"Pfalz"
PDO-DE-A1272-AM01
Data przekazania informacji: 20.4.2022
OPIS I UZASADNIENIE ZATWIERDZONEJ ZMIANY
1. Opis wina/produktów sektora wina oraz właściwości analityczne lub organoleptyczne
Opis:
Zmiana minimalnej naturalnej zawartości alkoholu oraz minimalnej masy moszczu (które to informacje przeniesiono z pkt 5.1 do pkt 3.2 specyfikacji produktu) w przypadku wina gatunkowego (Qualitätswein) produkowanego z winogron odmiany Dornfelder w latach występowania wyjątkowych warunków pogodowych.
Standardowe wartości dla Qualitätswein produkowanego z winogron odmiany Dornfelder: potencjalna zawartość alkoholu 8,8 % obj./68o w skali Oechslego.
DODANIE:
"W przypadku odmiany winorośli Dornfelder decyzją rady uznanego stowarzyszenia na rzecz ochrony wina »Pfalz« (Schutzgemeinschaft Pfalz) w latach występowania wyjątkowych warunków pogodowych minimalna naturalna zawartość alkoholu/minimalna masa moszczu może zostać ustalona na poziomie 8,3 % obj. alkoholu/65° w skali Oechslego. Takie ustalenia mają zastosowanie wyłącznie do rocznika, w którym przyjęto taką decyzję. Stowarzyszenie na rzecz ochrony ogłosi swoją decyzję odpowiednimi sposobami publikacji.".
Poszczególne produkty są identyfikowane na podstawie nazwy oraz informacji dotyczących minimalnej naturalnej zawartości alkoholu/minimalnej masy moszczu, a także opisu właściwości organoleptycznych.
DODANIE:
"Całkowita zawartość alkoholu wina objętego ChNP »Pfalz« wyprodukowanego bez wzbogacania może przekroczyć 15 % obj.".
Uzasadnienie:
Niewielkie zmniejszenie minimalnej zawartości alkoholu/minimalnej masy moszczu wina w przypadku winogron odmiany Dornfelder ma na celu umożliwienie wcześniejszego przeprowadzania zbiorów i w związku z tym ograniczenie do minimum negatywnych skutków nowych szkodliwych organizmów. Przykładowo w 2014 r. muszka pla- moskrzydła stała się zagrożeniem dla wcześnie dojrzewających czerwonych odmian winorośli. Opóźnianie zbiorów ze względu na obowiązującą do tej pory minimalną masę moszczu grozi znacznym obniżeniem jakości i ilości winogron zbieranych w takich latach.
W większym stopniu uszczegółowiono opisy właściwości organoleptycznych, aby lepiej odzwierciedlały właściwości poszczególnych produktów.
Dodając całkowitą zawartość alkoholu win produkowanych bez wzbogacania, skorzystano z klauzuli otwartej w rozporządzeniu UE.
2. Odmiany winorośli
Opis:
Dotychczas w wykazie znalazły się następujące odmiany winorośli:
Wina białe
"Albalonga, Auxerrois, Bacchus, Chardonnay, Ehrenbreitsteiner, Ehrenfelser, Faberrebe, Früher Malingre, Gelber Muskateller, Grüner Veltliner, Hölder, Huxelrebe, Johanniter, Juwel, Kanzler, Kerner, Kernling, Mariensteiner, Morio- Muskat, Müller-Thurgau, Muskat-Ottonel, Nobling, Optima, Orion, Ortega, Perle, Phoenx, Prinzipal, Regner, Reichensteiner, Rieslaner, Riesling, Roter Elbling, Roter Gutedel, Roter Muskateller, Roter Traminer, Ruländer (Grauer Burgunder), Saphira, Sauvignon Blanc, Scheurebe, Schönburger, Siegerrebe, Silvaner, Sirius, Solaris, Staufer, Weißer Burgunder, Weißer Elbling, Weißer Gutedel, Würzer"
Wina czerwone
"Accent, Acolon, Allegro, Blauer Frühburgunder, Blauer Limberger, Blauer Portugieser, Blauer Spätburgunder, Blauer Trollinger, Blauer Zweigelt, Bolero, Cabernet Carbon, Cabernet Carol, Cabernet Cortis, Cabernet Cubin, Cabernet Dorio, Cabernet Dorsa, Cabernet Franc, Cabernet Mitos, Cabernet Sauvignon, Dakapo, Deckrot, Domina, Dornfelder, Dunkelfelder, Färbertraube, Früher Roter Malvasier, Helfensteiner, Heroldrebe, Merlot, Müllerrebe, Muskat Hamburg, Palas, Portugieser, Prior, Regent, Rondo, Saint-Laurent, Syrah".
ZMIANA:
Dodano następujące odmiany:
Wina białe
"Blauer Silvaner, Bronner, Cabernet Blanc, Calardis Blanc, Chardonnay rosé, Felicia, Früher Roter Malvasier, Goldmuskateller, Goldriesling, Hibernal, Muscaris, Osteiner, Roter Müller-Thurgau, Roter Riesling, Ruländer, Sauvignon Gryn, Sauvignon Sary, Sauvitage, Souvignier Gris, Trebbiano di Soave, Villaris"
Wina czerwone
"Baron, Blauburger, Cabernet Cantor, Cabertin, Calandro, Muskattrollinger, Pinotin, Piroso, Reberger, Rosenmuskateller, Tauberschwarz, Wildmuskat".
Dodano synonimy odmian winorośli.
Usunięto następujące odmiany:
Wina białe
"Mariensteiner"
Wina czerwone
"Muskat Hamburg"
"Früher Roter Malvasier" (niewłaściwy wykaz).
Uzasadnienie:
Uzupełniono wykaz odmian winorośli, ponieważ był niekompletny i powinien zawierać wszystkie odmiany występujące na obszarze upraw, które zostały do tej pory sklasyfikowane. Usunięto odmianę Mariensteiner, ponieważ nie jest to odmiana dopuszczona ani w wykazie Federalnego Urzędu Ochrony Odmian Roślin, ani na mocy rozporządzenia krajowego. Muskat Hamburg to odmiana winogron stołowych, w związku z czym jest niedozwolona. Odmianę Früher Roter Malvasier usunięto z wykazu odmian czerwonych, ponieważ wykorzystuje się ją do produkcji win białych.
3. Obowiązujące wymogi na mocy przepisów UE lub przepisów krajowych
Opis:
Dodatkowe wymogi dotyczące etykietowania przedstawiono w pkt 9 (który stanie się pkt 10) specyfikacji produktu.
Mniejsze jednostki geograficzne:
DODANIE:
"Ponadto w rejestrze winnic przedstawiono wykaz nazw obszarów, dużych oraz pojedynczych winnic, a także systemów parceli, które mogą być wykorzystywane jako mniejsze jednostki geograficzne. Wskazano w nim granice obiektów i obszarów w kategoriach odniesień katastralnych (jednostka katastralna, podjednostka katastralna, system parceli, działka). Rejestrem zarządza Izba Rolnictwa Nadrenii-Palatynatu. Rejestr winnic ustanawia się i prowadzi na podstawie:
- § 23 ust. 3 i 4 federalnej ustawy o winach (Weingesetz);
- § 29 federalnego rozporządzenia o winach (Weinverordnung);
- ustawy Nadrenii-Palatynatu o wyznaczaniu miejsc i obszarów oraz o rejestrze winnic (ustawa o winnicach) [Landesgesetz über die Festsetzung von Lagen und Bereichen und über die Weinbergsrolle (Weinlagengesetz)];
- § 2 ust. 16 rozporządzenia Nadrenii-Palatynatu w sprawie obowiązków w dziedzinie przepisów dotyczących wina (Landesverordnung über Zuständigkeiten auf dem Gebiet des Weinrechts).
Granice mniejszych jednostek geograficznych można zmienić wyłącznie za zgodą właściwych organów zgodnie z § 22g federalnej ustawy o winach, które muszą powiadomić o wszelkich zmianach Federalny Urząd ds. Rolnictwa i Żywności.".
Uzasadnienie:
Należy uzupełnić przepisy dotyczące etykietowania, aby obejmowały mniejsze jednostki geograficzne, w celu dostosowania ich do obowiązującego ustawodawstwa.
4. Granice obszaru
Opis:
Zmieniono granice obszaru ChNP "Pfalz".
DODANIE:
"Obszar ten jest ograniczony do Vorderpfalz/Rheinpfalz, tj. rozciąga się od górskich obrzeży Lasu Palatynackiego na zachodzie, przez pasmo górskie Haardt, po nizinę Vorderpfalz znajdującą się w środkowowschodniej części regionu. Uprawa winorośli odbywa się głównie wzdłuż pasma górskiego Haardt oraz na międzyrzeczach i płaskowyżach z pokrywą lessową. Naturalne granice regionu wyznaczają pasmo Haardt na zachodzie, Ren na wschodzie, Alzacja (Francja) lub granica z Bienwaldem na południu, granica z Wormacją na północnym wschodzie oraz Kirchheimbolanden, Stetten, Gauersheim i Zellertal, łącznie z gminami Albisheim, Einselthum i Zell, na północnym zachodzie.".
Sporządzono wykaz poszczególnych gmin, w tym jednostek katastralnych.
Dokładne granice obszaru są widoczne na mapach, na których zaznaczono winnice w przedmiotowych gminach, z podziałem na działki. Mapy są dostępne pod adresem www.ble.de/eu-qualitaetskennzeichen-wein.
Uzasadnienie:
Niniejsze zmiany dotyczące wytyczenia granic obszaru są dobrze przemyślane i mają na celu zapobieżenie wystąpieniu istotnych czynników niekorzystnych dla uprawy winorośli, dla rolnictwa oraz dla ukształtowanego na przestrzeni czasu krajobrazu kulturowego regionu Palatynatu. Wynika to z faktu, że uprawa winorośli w Palatynacie rozwijała się przez stulecia w określonych granicach geograficznych przedmiotowych jednostek katastralnych, tak jak to miało miejsce na wszystkich tradycyjnych europejskich obszarach uprawy winorośli.
Uzasadnienie wyznaczenia granic obszaru przedstawiono szczegółowo poniżej:
Ogrodzone winnice są niezbędne, aby zapewnić jakość, w szczególności w odniesieniu do środków ochrony roślin.
Środki ochrony roślin stosowane w uprawie winorośli nie zawsze są kompatybilne z innymi uprawami i odwrotnie. Dlatego umieszczenie obok siebie winnic i obszarów o innym przeznaczeniu często powoduje problemy, których należy w miarę możliwości unikać:
- Im mniej jest punktów stycznych między gruntami wykorzystywanymi pod uprawę winorośli a obszarami o innym przeznaczeniu (uprawa roli, sadownictwo, pastwiska itp.), tym mniej występuje negatywnych skutków dla uprawy winorośli i jakości wina.
Wynika to ze szczególnych wymagań dotyczących gospodarowania obszarem uprawy winorośli, w szczególności w kontekście ochrony roślin. Stosowane środki ochrony roślin niekiedy znacznie się różnią, w szczególności jeśli chodzi o cel ich stosowania, zatwierdzenie i okresy karencji dla poszczególnych upraw.
- Nawet jeśli środki ochrony roślin są stosowane w sposób prawidłowy, mogą być one znoszone na sąsiednie działki o innym przeznaczeniu, co może powodować niepożądane szkody wegetacyjne na obszarach niedocelowych lub pogorszyć jakość i zbywalność produktów ze względu na obecność niektórych pozostałości. Na przykład stosowanie na sąsiednich terenach herbicydów ogólnoustrojowych, prowadzące do niepożądanego znoszenia, może mieć wpływ na zawiązywanie się owoców, jeżeli zanieczyszczenie nastąpi, zanim winorośl zakwitnie. W przypadku stosowania herbicydów kontaktowych niepożądane znoszenie może spowodować poparzenia dotkniętych części liści/pędów. I odwrotnie: problemy mogą się pojawić, jeśli fungicydy stosowane w uprawie winorośli zostaną zniesione na sąsiednie grunty orne. Byłoby to szczególnie problematyczne w Palatynacie, ponieważ największy w Niemczech spójny obszar uprawy warzyw graniczy z obszarem ChNP "Pfalz". Tak wysoki odsetek upraw specjalistycznych sprawia, że winnice muszą być tym bardziej wyraźnie oddzielone od obszarów rolniczych, jak to miało miejsce do tej pory. Ponieważ stosowane środki ochrony roślin nie są dopuszczone do stosowania w niektórych uprawach na tym obszarze, badania pozostałości mogą wykazać - na podstawie dokładnych analiz i niskich maksymalnych dopuszczalnych poziomów pozostałości - że dany produkt nie nadaje się do wprowadzenia do obrotu, szczególnie w przypadku świeżych warzyw. To samo dotyczy preparatów miedziowych stosowanych w ekologicznej produkcji wina. Takie przypadki w praktyce zdarzają się często i dlatego należy ich unikać.
Stosowane obecnie środki ochrony roślin przeznaczone dla konkretnej uprawy mogą powodować szkody zarówno na gruntach ornych, jak i w winnicach.
Ogrodzenie winnic umożliwia skuteczne gospodarowanie i stosowanie metod ochrony na obszarze uprawy winorośli.
Strategie ochrony roślin o niskim oddziaływaniu na środowisko, przynoszące korzyści jakościowe, środowiskowe i ekonomiczne, mają istotne znaczenie dla zapewnienia zrównoważonej produkcji win wysokiej jakości:
- Dobrym przykładem jest stosowanie feromonów do zwalczania zwójek. Ten środek ochrony jest skuteczny tylko w przypadku, gdy dozowniki feromonów, niezbędne do zdezorientowania szkodników i ograniczenia reprodukcji, są rozprowadzane na jak najszerszą skalę. W tym kontekście jest to znacznie tańsze rozwiązanie, jeśli unika się praktyki podwójnego montowania dozowników na obrzeżach (granicach z innymi uprawami, terenami o innym przeznaczeniu lub roślinnością). Można to jednak osiągnąć tylko w przypadku ogrodzonej winnicy.
- Ogrodzone winnice są również niezbędne zarówno z technicznego, jak i ekonomicznego punktu widzenia, aby chronić dojrzałe winogrona przed zniszczeniem przez żerujące ptaki, ponieważ jest to jedyny sposób na zapewnienie skutecznej ochrony.
- Ogrodzone winnice pomagają również zapobiegać szkodom powodowanym przez zwierzynę łowną.
Z perspektywy uprawy winorośli zmniejszenie populacji zwierzyny łownej jest bardzo ważne/konieczne po pierwsze dlatego, że w Nadrenii-Palatynacie szkody spowodowane przez te zwierzęta w winnicach nie stanowią automatycznie podstawy do uzyskania odszkodowania. Ogrodzone winnice zmniejszają również ryzyko wystąpienia ognisk afrykańskiego pomoru świń, który stanowi poważne zagrożenie dla hodowli zwierząt gospodarskich w Niemczech. Zwalczanie dzików w ogrodzonych winnicach jest łatwiejsze i mniej kosztowne niż na obszarach przeznaczonych pod uprawę zróżnicowanych roślin (np. winogron, roślin uprawnych i owoców), które zapewniają zwierzętom schronienie i źródło pożywienia.
- Coraz większego znaczenia nabiera praktyka nawadniania kropelkowego, którą stosuje się w uprawie winorośli w szczególności w młodych winnicach. W tym kontekście ogrodzone winnice stanowią zaletę, jeśli chodzi budowanie i eksploatację niezbędnej infrastruktury (studnie, rury itp.). W takich winnicach zarówno zbiorowe pozyskiwanie wody, jak i wspólne korzystanie z linii przesyłowych i dystrybucyjnych jest bardziej efektywne i tańsze.
- Wymagania dotyczące układu rzędów w winnicach różnią się od wymagań mających zastosowanie np. w rolnictwie. Dlatego też w dawnych winnicach, które mają strukturę rzędową nastawioną na uprawę winorośli, wykorzystanie gruntów pod uprawy rolne lub jako pastwiska może być niemożliwe lub bardzo trudne. Wynika to z faktu, że winnice z reguły nie są przystosowane do stosowania dużych i ciężkich pojazdów i maszyn, które są jednak potrzebne i wykorzystywane do uprawy ziemi w produkcji roślinnej. Gdyby wszystkie te rzędy musiały być przystosowane do większych obciążeń, spowodowałoby to większe obciążenie finansowe dla wszystkich właścicieli gruntów w okolicy.
Krajobraz kulturowy, który zmieniał się z biegiem czasu, oraz naturalna sceneria, w tym tradycyjne winnice, są charakterystyczne dla ChNP "Pfalz" i jej renomy.
- W oczach mieszkańców, przedstawicieli regionalnego przemysłu winiarskiego, specjalistów, a także konsumentów region winiarski Palatynat charakteryzuje się uprawą winorośli w tradycyjnych winnicach, które kształtują krajobraz, zwłaszcza że w tym regionie występuje największy spójny obszar winnic. Świadczy o tym również fakt, że w reklamach wina do prezentacji regionu winiarskiego regularnie wykorzystuje się zdjęcia wykonane w tradycyjnych winnicach.
- Wykorzystanie tych gruntów pod tradycyjne uprawy rolne zmieniłoby charakterystyczną naturalną scenerię i wpłynęłoby na wykształcony krajobraz kulturowy.
- Temat wina - w powiązaniu z regionem, w którym prowadzona jest tradycyjna uprawa winorośli, oraz tradycyjnymi winnicami - odgrywa również istotną rolę w obszarze turystyki.
- Wina prezentowane w specjalistycznych publikacjach, które w dużym stopniu kształtują postrzeganie i renomę ChNP "Pfalz", często pochodzą z tradycyjnych winnic (m.in. Schweigener Sonnenberg, Birkweiler Kastanienbusch, Forster Kirchenstück, Kallstadter Saumagen).
- Dlatego też ChNP "Pfalz" jest pozytywnie postrzegana przez sprzedawców detalicznych i konsumentów. Kupowanie i spożywanie wina z Palatynatu przywołuje u konsumentów na myśl obrazy tradycyjnych winnic, które to obrazy są niekiedy wzmacniane przez wspomnienia z wakacji. To sprawia, że ChNP "Pfalz" jest wyjątkowa i niepowtarzalna.
- Wiele tradycyjnych winnic byłoby zagrożonych zarośnięciem przez niepożądane zarośla, ponieważ winnice te nie nadają się do innych zastosowań niż uprawa winorośli ze względu na ich niewielkie rozmiary, charakterystykę i fakt, że często bardzo trudno jest do nich dojechać większymi maszynami. Taka zmiana byłaby szkodliwa dla obszaru uprawy winorośli już z czysto estetycznego punktu widzenia, a więc również z perspektywy turystyki i gospodarki. Ponadto na tych nieuprawianych terenach mogłyby spontanicznie zacząć rosnąć rośliny żywicielskie szkodników (np. jeżyny), co doprowadziłoby do ich zasiedlenia przez muszkę plamoskrzydłą i inne niepożądane szkodniki. Takie szkodniki zagrażałyby następnie zdrowiu i jakości winogron w sąsiednich winnicach.
Z przedstawionego wyżej uzasadnienia jasno wynika, że uprawa winorośli na zwartym i najlepiej ogrodzonym terenie ma szereg zalet dla właścicieli i operatorów winnic, a także dla środowiska. Dlatego też nie należy zwiększać odsetka winnic rozproszonych w kilku miejscach, który obecnie jest bardzo niski, z uwagi na wiele niekorzystnych czynników, które opisano powyżej.
5. Organy kontrolne
Opis:
Dodanie w punkcie 10 (który stanie się pkt 11) specyfikacji produktu dotyczące wyznaczonych organów kontrolnych oraz ich zadań.
DODANIE:
W przeprowadzaniu kontroli Izbę Rolnictwa wspiera:
Landesuntersuchungsamt Rheinland-Pfalz (Urząd Kontroli Nadrenii-Palatynatu)
Mainzer Straße 112
56068 Koblenz
Tel. 02 61/91 49-0
Faks 02 61/91 49 19-0
E-mail: poststelle@lua.rlp.de
Uzasadnienie:
Należy dodać organ kontrolny, ponieważ przeprowadza on kontrole na tym obszarze.
6. Inne
Opis:
Zmiany redakcyjne zgodne z wymogami unijnymi.
Uzasadnienie:
Należy dokonać zmian redakcyjnych w celu zapewnienia zgodności z wymogami unijnymi.