A. Wprowadzenie i ramy prawne
B. Cel zaproszenia do składania wniosków
C. Cel, kategoria i forma finansowania
D. Dostępny budżet
E. Wymogi w zakresie dopuszczalności wniosków o finansowanie
F. Kryteria oceny wniosków o finansowanie
F.1 Kryteria wykluczenia
F.2 Kryteria kwalifikowalności
F.3 Kryteria kwalifikacji
F.4 Kryteria przyznawania i podział finansowania
G. Wspólna kontrola ze strony parlamentu europejskiego i urzędu
H. Warunki
I. Harmonogram
J. Ujawnianie i przetwarzanie danych osobowych
K. Inne informacje
A. WPROWADZENIE I RAMY PRAWNE
1. Zgodnie z art. 10 ust. 4 Traktatu o Unii Europejskiej partie polityczne na poziomie europejskim przyczyniają się do kształtowania europejskiej świadomości politycznej i wyrażania woli obywateli Unii.
2. Na podstawie art. 224 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej Parlament Europejski i Rada ustanawiają przepisy regulujące partie polityczne na poziomie europejskim, w szczególności zasady dotyczące ich finansowania. Zasady te określono w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE, Euratom) nr 1141/2014 z 22 października 2014 r. w sprawie statusu i finansowania europejskich partii politycznych i europejskich fundacji politycznych 1 , z późniejszymi zmianami.
3. Zgodnie z art. 2 ust. 4 rozporządzenia (UE, Euratom) nr 1141/2014 "europejska fundacja polityczna" oznacza podmiot formalnie powiązany z europejską partią polityczną, który jest zarejestrowany w Urzędzie zgodnie z warunkami i procedurami określonymi w niniejszym rozporządzeniu i którego działalność, wpisująca się w cele i podstawowe wartości Unii, wspiera i uzupełnia cele europejskiej partii politycznej.
4. Zgodnie z art. 17 ust. 2 rozporządzenia (UE, Euratom) nr 1141/2014 europejska fundacja polityczna, powiązana z europejską partią polityczną kwalifikującą się do ubiegania się o finansowanie na podstawie art. 17 ust. 1 przedmiotowego rozporządzenia, zarejestrowana zgodnie z warunkami i procedurami określonymi w niniejszym rozporządzeniu i nieznajdująca się w jednej z sytuacji wykluczenia, o których mowa w art. 136 ust. 1 rozporządzenia finansowego, może ubiegać się o finansowanie z budżetu ogólnego Unii Europejskiej, zgodnie z warunkami określonymi przez urzędnika zatwierdzającego Parlamentu Europejskiego w zaproszeniu do składania wniosków.
5. W związku z tym Parlament Europejski ogłasza niniejsze zaproszenie do składania wniosków w celu przyznania dotacji europejskim fundacjom politycznym ("zaproszenie").
6. Podstawowe ramy prawne określono w następujących aktach prawnych:
a) rozporządzenie (UE, Euratom) nr 1141/2014;
b) decyzja Prezydium Parlamentu Europejskiego z 1 lipca 2019 r. ustanawiająca zasady stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE, Euratom) nr 1141/2014 w sprawie statusu i finansowania europejskich partii politycznych i europejskich fundacji politycznych 2 (zwana poniżej "decyzją Prezydium z dnia 1 lipca 2019 r.");
c) rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE, Euratom) 2018/1046 z dnia 18 lipca 2018 r. w sprawie zasad finansowych mających zastosowanie do budżetu ogólnego Unii, zmieniające rozporządzenia (UE) nr 1296/2013, (UE) nr 1301/2013, (UE) nr 1303/2013, (UE) nr 1304/2013, (UE) nr 1309/2013, (UE) nr 1316/2013, (UE) nr 223/2014 i (UE) nr 283/2014 oraz decyzję nr 541/2014/UE, a także uchylające rozporządzenie (UE, Euratom) nr 966/2012 3 (rozporządzenie finansowe);
d) rozporządzenie delegowane Komisji (UE, Euratom) 2015/2401 z dnia 2 października 2015 r. w sprawie zawartości i funkcjonowania rejestru europejskich partii politycznych i europejskich fundacji politycznych 4 ;
e) rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2015/2246 z dnia 3 grudnia 2015 r. w sprawie szczegółowych przepisów dotyczących systemu nadawania numerów rejestrowych, mającego zastosowanie do rejestru europejskich partii politycznych i europejskich fundacji politycznych oraz informacji zawartych w standardowych odpisach z rejestru 5 ;
f) Regulamin Parlamentu Europejskiego 6 .
W dniu 25 listopada 2021 r. Komisja Europejska przedstawiła wniosek 7 (wersja przekształcona) dotyczący zmiany rozporządzenia (UE, Euratom) nr 1141/2014. Rada i Parlament Europejski mogą zatwierdzić zmiany w rozporządzeniu przed rokiem budżetowym 2023 lub w jego trakcie. Wejście w życie nowego rozporządzenia przed rokiem 2023 lub w jego trakcie może spowodować istotne zmiany w podstawowych ramach prawnych dotyczących finansowania na rok budżetowy 2023, co może wymagać technicznego sprostowania do niniejszego zaproszenia.
B. CEL ZAPROSZENIA DO SKŁADANIA WNIOSKÓW
7. Celem niniejszego zaproszenia do składania wniosków jest zaproszenie zarejestrowanych europejskich fundacji politycznych do składania wniosków o finansowanie z budżetu Unii ("wnioski o finansowanie").
C. CEL, KATEGORIA I FORMA FINANSOWANIA
8. Celem finansowania jest wsparcie programu prac europejskich fundacji politycznych w roku budżetowym obejmującym okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2023 r., zgodnie z warunkami określonymi w umowie o udzielenie dotacji zawieranej między europejską fundacją polityczną jako beneficjentem i Parlamentem Europejskim.
9. Kategorią finansowania jest dotacja dla europejskich fundacji politycznych zgodnie z tytułem VIII rozporządzenia finansowego ("dotacja"). Dotacja przybiera formę zwrotu odsetka faktycznie poniesionych kosztów kwalifikowalnych.
10. Maksymalna kwota wypłacona beneficjentowi przez Parlament Europejski nie może przekraczać 95 % kosztów kwalifikowanych wyszczególnionych w szacunkowym budżecie ani 95 % faktycznie poniesionych kosztów kwalifikowalnych.
D. DOSTĘPNY BUDŻET
11. Przewidywane środki finansowe na rok budżetowy 2023, zgodnie z art. 403 budżetu Parlamentu Europejskiego "Finansowanie europejskich fundacji politycznych", wynoszą 23 000 000 EUR i zostały przyjęte przez Parlament Europejski w projekcie preliminarza budżetowego. Dostępne środki do rozdzielenia zostaną określone przez władzę budżetową w ostatecznym zatwierdzonym budżecie na rok 2023.
E. WYMOGI W ZAKRESIE DOPUSZCZALNOŚCI WNIOSKÓW O FINANSOWANIE
12. Aby wniosek o finansowanie został dopuszczony, musi on:
a) zostać złożony w formie pisemnej na formularzu wniosku załączonym do niniejszego zaproszenia i zawierać wszelkie wymagane dokumenty potwierdzające;
b) zawierać pisemne zobowiązanie w postaci podpisanego formularza oświadczenia, dołączonego do niniejszego zaproszenia, że wnioskodawca akceptuje warunki oraz kryteria wykluczenia określone w załączniku 1b do decyzji Prezydium z dnia 1 lipca 2019 r.;
c) zawierać pismo przedstawiciela prawnego potwierdzające upoważnienie do podejmowania zobowiązań prawnych w imieniu wnioskodawcy;
d) zostać wysłany do przewodniczącego Parlamentu Europejskiego do 30 września 2022 r., najlepiej w formacie PDF, jako kopia elektroniczna lub oryginał elektroniczny (zawierający kwalifikowany podpis elektroniczny1) na adres skrzynki funkcyjnej: fin.part.fond.pol@europarl.europa.eu;
Dokumenty wniosku muszą być opatrzone podpisem odręcznym lub kwalifikowanym podpisem elektronicznym, przy czym ten ostatni musi być zgodny z rozporządzeniem w sprawie identyfikacji elektronicznej i usług zaufania (eIDAS) 8 .
Jeżeli wnioski składane są elektronicznie, a niektóre dokumenty opatrzone są podpisami odręcznymi, wnioskodawca przechowuje i udostępnia wszelkie oryginały, w całości lub w części, na wniosek służb Parlamentu Europejskiego, przesyłając je na następujący adres:
Przewodniczący Parlamentu Europejskiego |
do rąk: Didier Klethi, dyrektor generalny DG ds. Finansów |
ADENAUER 04T003 |
L-2929 Luxembourg |
LUXEMBOURG |
13. Jeżeli zgodnie z art. 4 ust. 2 decyzji Prezydium z dnia 1 lipca 2019 r. delegowany urzędnik zatwierdzający zwraca się do wnioskodawcy o przedłożenie oryginałów dokumentów potwierdzających lub wyjaśnień w formie papierowej w odniesieniu do wniosku, wnioskodawca przesyła je w tym celu na adres fizyczny wskazany w ust. 12. Akceptowane są również dokumenty elektroniczne podpisane kwalifikowanym podpisem elektronicznym i przesyłane na adres funkcyjnej skrzynki pocztowej: fin.part.fond.pol@europarl.europa.eu.
Wszelką inną korespondencję dotyczącą wniosku prowadzi się za pośrednictwem funkcyjnej skrzynki poczty elektronicznej, wskazanej powyżej.
14. Wnioski uznane za niekompletne mogą zostać odrzucone.
F. KRYTERIA OCENY WNIOSKÓW O FINANSOWANIE
F.1 Kryteria wykluczenia
15. Wnioskodawcy zostaną wykluczeni z procedury finansowania, jeżeli:
a) znajdują się w jednej z sytuacji wykluczenia, o których mowa w art. 136 ust. 1 i 2 lub art. 141 rozporządzenia finansowego;
b) podlegają jakimkolwiek karom przewidzianym w art. 27 ust. 1 oraz w art. 27 ust. 2 lit. a) ppkt (v), (vi) i (vii) rozporządzenia (UE, Euratom) nr 1141/2014.
F.2 Kryteria kwalifikowalności
16. Aby kwalifikować się do finansowania przez Unię, wnioskodawcy muszą spełniać warunki określone w art. 17 i 18 rozporządzenia (UE, Euratom) nr 1141/2014, tj. wnioskodawca:
a) musi być zarejestrowany przez Urząd ds. Europejskich Partii Politycznych i Europejskich Fundacji Politycznych 9 ("Urząd") zgodnie z rozporządzeniem (UE, Euratom) nr 1141/2014;
b) musi być powiązany z europejską partią polityczną spełniającą wszystkie kryteria przyznawania wkładu na rzecz europejskich partii politycznych 10 ;
c) musi przestrzegać obowiązków wymienionych w art. 23 rozporządzenia (UE, Euratom) nr 1141/2014, czyli musi uprzednio przekazać roczne sprawozdanie finansowe 11 , sprawozdanie z audytu zewnętrznego oraz wykaz darczyńców i ofiarodawców, jak określono w tym artykule.
F.3 Kryteria kwalifikacji
17. Zgodnie z art. 198 rozporządzenia finansowego "wnioskodawca musi posiadać stabilne i wystarczające źródła finansowania, aby utrzymać swoją działalność przez cały okres, na który dotacja została udzielona, oraz aby uczestniczyć w finansowaniu (»zdolność finansowa«). Wnioskodawca musi posiadać kompetencje i kwalifikacje zawodowe wymagane do zrealizowania proponowanego działania lub programu prac, chyba że akt podstawowy wyraźnie stanowi inaczej (»zdolność operacyjna«)".
F.4 Kryteria przyznawania i podział finansowania
18. Zgodnie z art. 19 rozporządzenia (UE, Euratom) nr 1141/2014 odnośne dostępne środki rozdziela się co roku. Są one rozdzielane pomiędzy europejskie fundacje polityczne, których wnioski o finansowanie zostały zatwierdzone w świetle kryteriów kwalifikowalności i wykluczenia, według następującego klucza:
a) 10 % rozdziela się w równych częściach między europejskie fundacje polityczne będące beneficjentami;
b) 90 % rozdziela się między europejskie fundacje polityczne będące beneficjentami, proporcjonalnie do liczby wybranych do Parlamentu Europejskiego członków europejskich partii politycznych będących beneficjentami, z którymi wnioskodawcy są powiązani.
G. WSPÓLNA KONTROLA ZE STRONY PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I URZĘDU
19. W art. 24 ust. 1 i 2 12 rozporządzenia (UE, Euratom) nr 1141/2014 przewidziano wspólną kontrolę ze strony Parlamentu Europejskiego i Urzędu.
20. Jeżeli zgodnie z rozporządzeniem (UE, Euratom) nr 1141/2014 do kompetencji Urzędu należy kontrola przestrzegania postanowień przedmiotowego rozporządzenia, Parlament Europejski przekazuje wnioski o finansowanie Urzędowi.
21. Na wszystkich etapach procedury [przyznania] wnioskodawcy są nadal zobowiązani na mocy art. 24 ust. 4 rozporządzenia (UE, Euratom) nr 1141/2014 do dostarczenia, na wniosek Urzędu, wszelkich informacji niezbędnych do przeprowadzenia kontroli, za które jest on odpowiedzialny. Może to obejmować w szczególności dokumentację lub wyjaśnienia dodatkowe w stosunku do wniosków o finansowanie, które należy złożyć w formacie określonym przez Urząd.
22. Urząd poinformuje Parlament Europejski o wynikach kontroli i weryfikacji.
H. WARUNKI
23. Wnioskodawcy są zobowiązani do zgłaszania Parlamentowi Europejskiemu wszelkich zmian wprowadzonych do przedłożonych dokumentów oraz innych informacji zawartych we wniosku w terminie dwóch tygodni od takiej zmiany. W przypadku braku takiego powiadomienia urzędnik zatwierdzający może podjąć decyzję na podstawie dostępnych informacji, niezależnie od wszelkich informacji przedstawionych na późniejszym etapie lub opublikowanych w innych źródłach.
24. Ciężar dowodu, że wnioskodawca w dalszym ciągu spełnia kryteria finansowania, spoczywa na nim samym.
25. Warunki dotyczące finansowania unijnego, które ma zostać przyznane w ramach niniejszego zaproszenia, są określone w załączniku 1b do decyzji Prezydium z dnia 1 lipca 2019 r.
26. Każdy wnioskodawca akceptuje warunki, o których mowa w ust. 25 niniejszego zaproszenia, podpisując formularz oświadczenia dołączonego do niniejszego zaproszenia. Warunki są wiążące dla beneficjenta, któremu przyznano finansowanie, i są określone w umowie o udzielenie dotacji.
I. HARMONOGRAM
27. Termin składania wniosków o finansowanie upływa 30 września 2022 r.
28. Urzędnik zatwierdzający Parlamentu Europejskiego przyjmuje decyzję w ciągu trzech miesięcy od dnia zamknięcia zaproszenia do składania wniosków. W następstwie tej decyzji wnioskodawców powiadamia się o indywidualnych decyzjach podpisanych przez przewodniczącego Parlamentu Europejskiego.
29. Przewiduje się, że w styczniu 2023 r. wnioskodawcy, których wnioski rozpatrzono pozytywnie, otrzymają do podpisu projekt umowy o udzielenie dotacji, a wnioskodawcy, których wnioski odrzucono, zostaną powiadomieni w tym samym czasie. Umowę o udzielenie dotacji można podpisać kwalifikowanym podpisem elektronicznym (QES). Wypłata zaliczek nastąpi w ciągu 30 dni od dnia podpisania umowy o udzielenie dotacji przez przedstawiciela Parlamentu Europejskiego.
J. UJAWNIANIE I PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH
30. Parlament Europejski i Urząd publikują, w tym również na stronach internetowych, informacje wymagane na mocy art. 32 rozporządzenia (UE, Euratom) nr 1141/2014.
31. Wszelkie dane osobowe zgromadzone w związku z niniejszym zaproszeniem przetwarza się zgodnie z przepisami rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1725 z 23 października 2018 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez instytucje, organy i jednostki organizacyjne Unii i swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia rozporządzenia (WE) nr 45/2001 i decyzji nr 1247/2002/WE 13 oraz zgodnie z art. 33 rozporządzenia (UE, Euratom) nr 1141/2014.
32. Dane te są przetwarzane do celów oceny wniosków o finansowanie oraz ochrony interesów finansowych Unii. Nie wpływa to na ewentualne przekazanie tych danych organom odpowiedzialnym za kontrolę i audyt zgodnie z prawodawstwem Unii, takim jak służby audytu wewnętrznego Parlamentu Europejskiego, Urząd, Prokuratura Europejska, Europejski Trybunał Obrachunkowy lub Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF).
33. Na pisemny wniosek każda osoba fizyczna powiązana z beneficjentem może uzyskać dostęp do swoich danych osobowych w celu poprawienia wszelkich błędnych lub niekompletnych informacji. Wniosek dotyczący przetwarzania danych osobowych można złożyć w Dyrekcji Generalnej ds. Finansów Parlamentu Europejskiego lub u inspektora ochrony danych Parlamentu Europejskiego. Osoba zainteresowana może w każdej chwili wnieść skargę do Europejskiego Inspektora Ochrony Danych w związku z przetwarzaniem jej danych osobowych.
34. Dane osobowe mogą być rejestrowane przez Parlament Europejski w bazie danych systemu wczesnego wykrywania i wykluczania, jeśli beneficjent znajduje się w jednej z sytuacji, o których mowa w art. 136 ust. 1 i art. 141 rozporządzenia finansowego.
K. INNE INFORMACJE
35. Wszelkie pytania dotyczące niniejszego zaproszenia należy kierować pocztą elektroniczną, z podaniem numeru referencyjnego zaproszenia, na adres skrzynki funkcyjnej: fin.part.fond.pol@europarl.europa.eu
36. Podstawowe akty prawne określone w ust. 6 lit. b) niniejszego zaproszenia oraz załączony do tego zaproszenia formularz wniosku o finansowanie są dostępne na stronie internetowej Parlamentu Europejskiego http://www.europarl.europa.eu/tenders/invitations.htm
Załącznik: Formularz wniosku o finansowanie, w tym również formularz informacji finansowych, oświadczenie w sprawie warunków i kryteriów wykluczenia, wzór szacunkowego budżetu oraz oświadczenie, że wniosek złożono za pośrednictwem powiązanej europejskiej partii politycznej
Od 17 kwietnia policja, straż miejska, żandarmeria wojskowa otrzymają podstawą prawną do karania tych, którzy bez zezwolenia m.in. fotografują i filmują szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa obiekty resortu obrony narodowej, obiekty infrastruktury krytycznej oraz ruchomości. Obiekty te zostaną specjalnie oznaczone.
12.04.2025Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje podpisana w czwartek przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
11.04.2025Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
11.04.2025500 zł zarobi członek obwodowej komisji wyborczej w wyborach Prezydenta RP, 600 zł - zastępca przewodniczącego, a 700 zł przewodniczący komisji wyborczej – wynika z uchwały Państwowej Komisji Wyborczej. Jeżeli odbędzie się ponownie głosowanie, zryczałtowana dieta wyniesie 75 proc. wysokości diety w pierwszej turze. Termin zgłaszania kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych mija 18 kwietnia
10.04.2025Kobiety i mężczyźni z innych roczników są w nieco innej sytuacji niż emerytki z rocznika 1953. Dowiedzieli się bowiem o zastosowaniu do nich art. 25 ust. 1b ustawy emerytalnej znacznie wcześniej, bo od 2 do ponad 6 lat przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego - przekonywał w Sejmie Sebastian Gajewski, wiceszef resortu pracy. Zdaniem prawników, ministerstwo celowo różnicuje sytuację wcześniejszych emerytów, by dla pozostałych roczników wprowadzić mniej korzystne rozwiązania niż dla rocznika 1953.
08.04.2025Sejm uchwalił w piątek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Zmiana, która wejdzie w życie 1 stycznia 2026 roku, ma kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie ma skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do Senatu.
04.04.2025Identyfikator: | Dz.U.UE.C.2022.203.3 |
Rodzaj: | Ogłoszenie |
Tytuł: | Zaproszenie do składania wniosków (nr IX-2023/02) "DOTACJE DLA EUROPEJSKICH FUNDACJI POLITYCZNYCH" |
Data aktu: | 20/05/2022 |
Data ogłoszenia: | 20/05/2022 |