Niniejsza informacja zostaje opublikowana zgodnie z art. 17 ust. 5 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33 1 .POWIADOMIENIE O STANDARDOWEJ ZMIANIE W JEDNOLITYM DOKUMENCIE
"Mór/Móri"
PDO-HU-A1333-AM04
Data przekazania informacji:
11.01.2022 r.
OPIS I UZASADNIENIE ZATWIERDZONEJ ZMIANY
1. Zmiana organoleptycznych cech charakterystycznych win premium objętych ChNP "Móri"
a) Punkty specyfikacji produktu, których dotyczy zmiana:
- II. Opis win
b) Punkty jednolitego dokumentu, których dotyczy zmiana:
- rozdział 4 "Opis wina lub win" pkt 4 "Wina premium"
c) Uzasadnienie:
Należy sprecyzować organoleptyczne cechy charakterystyczne po dodaniu nowej odmiany do tej kategorii produktu i w świetle dotychczasowych doświadczeń.
2. Dodanie odmiany Generosa do kategorii win premium objętych ChNP "Móri"
a) Punkty specyfikacji produktu, których dotyczy zmiana:
- VI. Dozwolone odmiany winorośli
b) Przedmiotowa zmiana nie dotyczy jednolitego dokumentu.
c) Uzasadnienie:
Obszar uprawy winorośli Mór cieszy się długą tradycją produkcji pełnych, mocnych i dojrzałych win białych. Celem zmiany jest umożliwienie produkcji win o takich cechach charakterystycznych z odmiany Generosa. Fakt, że jest to odmiana krajowa wywodząca się z odmian Ezerjó i Tramini oraz że plantatorzy winorośli mają wieloletnie doświadczenie w uprawie tej odmiany, sprawia, że zasługuje ona na awans do wyższej kategorii. W poprzednich rocznikach, nawet bez ograniczeń produkcyjnych, odmiana Generosa osiągała zazwyczaj zawartość cukru na poziomie 20 w węgierskiej skali moszczu (Magyar mustfok: MM) lub nawet 23-24 MM° przy późniejszej dacie zbiorów i ograniczeniach produkcyjnych, zachowując przy tym kwasowość. W ramach tych parametrów analitycznych smak i aromat tej odmiany jest dobrze zachowany, podobnie jak smak dojrzałych owoców pestkowych i miodu oraz pikantność, nawet w przypadku późniejszej daty zbiorów, co sprawia, że odmiana ta jest doskonałym surowcem do produkcji win kategorii premium objętych ChNP "Móri".
3. Zmiana metody przeprowadzania zbiorów na potrzeby produkcji win premium "Móri"
a) Punkty specyfikacji produktu, których dotyczy zmiana:
- III. Szczególne praktyki enologiczne
b) Punkty jednolitego dokumentu, których dotyczy zmiana:
- rozdział 5 "Praktyki winiarskie" pkt 3 "Zasady dotyczące uprawy winorośli" ppkt 4 "Metody przeprowadzania zbiorów"
c) Uzasadnienie:
Rosnący niedobór siły roboczej w sektorze uprawy winorośli oraz postęp techniczny w mechanizacji zbiorów, jaki dokonał się w ostatnich latach, przemawiają za dopuszczeniem mechanicznych zbiorów surowca do produkcji win premium "Móri", z wyjątkami wskazanymi powyżej. Podstawę win kategorii premium objętych ChNP "Móri" stanowią wytrawne, pełne, dojrzałe wina produkowane z odpowiednio dojrzałych winogron, z zastrzeżeniem ograniczeń produkcyjnych. Nowoczesne techniki zbiorów mechanicznych umożliwiają szybkie dotarcie surowca do zakładu przetwórczego, co zapobiega obiciu owoców lub niepożądanym procesom utleniania. W wielu przypadkach zacier, który trafia do maszyny przetwarzającej po zastosowaniu adapterów do usuwania łodyg i sortowania, jest nawet lepszej jakości niż zacier otrzymany w wyniku zbioru dokonywanego przez ludzi. Podsumowując, obecnie dostępna technologia - z zastrzeżeniem przewidzianych wyjątków - jest w stanie zapewnić jakość wymaganą dla win kategorii premium objętych ChNP "Móri".