Uzasadnienie Rady: Stanowisko Rady (UE) nr 2/2021 w pierwszym czytaniu w sprawie przyjęcia rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ustanowienia programu Cła na rzecz współpracy w dziedzinie ceł oraz uchylenia rozporządzenia (UE) nr 1294/2013.

Uzasadnienie Rady: Stanowisko Rady (UE) nr 2/2021 w pierwszym czytaniu w sprawie przyjęcia rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ustanowienia programu "Cła" na rzecz współpracy w dziedzinie ceł oraz uchylenia rozporządzenia (UE) nr 1294/2013

(2021/C 86/02)

(Dz.U.UE C z dnia 12 marca 2021 r.)

I.
WPROWADZENIE
1.
W dniu 12 czerwca 2018 r. Komisja przedłożyła Radzie i Parlamentowi Europejskiemu wniosek dotyczący rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającego program "Cła" na rzecz współpracy w dziedzinie ceł 1 .
2.
Komitet Ekonomiczno-Społeczny wydał opinię w dniu 17 października 2018 r. 2 .
3.
W dniu 16 kwietnia 2019 r. Parlament Europejski przyjął rezolucję ustawodawczą w sprawie tego wniosku 3  i zakończył tym samym pierwsze czytanie.
4.
Komitet Stałych Przedstawicieli udzielił prezydencji częściowego mandatu 4  do rozpoczęcia nieformalnych negocjacji z Parlamentem, przy czym niektóre przepisy pozostały w nawiasach kwadratowych ze względu na ich powiązanie z ogólnymi dyskusjami w sprawie WRF lub horyzontalny charakter.
5.
Ten częściowy mandat negocjacyjny został zaktualizowany w celu uwzględnienia konkluzji Rady Europejskiej w sprawie WRF na lata 2021-2027 i pakietu odbudowy przyjętych w dniu 21 lipca 2020 r. 5 , w wyniku czego w dniu 4 listopada 2020 r. 6  Komitet Stałych Przedstawicieli zatwierdził pełny mandat negocjacyjny.
6.
W następstwie negocjacji międzyinstytucjonalnych z Parlamentem Europejskim w 2019 i 2020 r. podczas politycznego posiedzenia trójstronnego w dniu 15 grudnia 2020 r. współprawodawcy osiągnęli wstępne porozumienie w sprawie rozporządzenia dotyczącego programu "Cła". W dniu 18 grudnia 2020 r. Komitet Stałych Przedstawicieli zatwierdził ostateczny kompromis wynikający z posiedzeń trójstronnych 7 .
7.
W dniu 11 stycznia 2021 r. przedmiotowy tekst zatwierdziła komisja IMCO w Parlamencie Europejskim. Następnie w dniu 14 stycznia 2021 r. przewodnicząca komisji IMCO skierowała do przewodniczącego Komitetu Stałych Przedstawicieli pismo, w którym wyraziła zamiar zalecenia zgromadzeniu plenarnemu, by przyjęło stanowisko Rady bez zmian - z zastrzeżeniem jego weryfikacji prawnojęzykowej - w drugim czytaniu Parlamentu.
8.
W dniu 27 stycznia 2021 r. Komitet Stałych Przedstawicieli potwierdził kompromis wypracowany w sprawie przedmiotowego wniosku, aby umożliwić szybkie osiągnięcie przez Radę i Parlament Europejski wczesnego porozumienia w drugim czytaniu.
II.
CEL
9.
Wniosek jest częścią wniosków sektorowych uzupełniających pakiet wniosków horyzontalnych dotyczących wieloletnich ram finansowych (WRF) na lata 2021-2027.
10.
Ogólnym celem przedmiotowego programu jest wspieranie unii celnej i organów celnych w chronieniu finansowych i gospodarczych interesów Unii i jej państw członkowskich, zapewnienie bezpieczeństwa i ochrony w obrębie Unii oraz ochrona Unii przed nieuczciwym i nielegalnym handlem przy jednoczesnym ułatwianiu legalnej działalności gospodarczej.
11.
Program ma umożliwiać odpowiednie finansowanie działań w zakresie współpracy między organami celnymi, systemów elektronicznych, budowania zdolności administracyjnych oraz innowacji, a także uzupełniać krajowe inicjatywy i inwestycje w tej dziedzinie.
III.
ANALIZA STANOWISKA RADY W PIERWSZYM CZYTANIU
A.
Uwagi ogólne
12.
Parlament Europejski i Rada przeprowadziły negocjacje w celu zawarcia porozumienia w drugim czytaniu na podstawie stanowiska Rady w pierwszym czytaniu, którego brzmienie Parlament byłby w stanie zatwierdzić. Tekst stanowiska Rady w pierwszym czytaniu w pełni odzwierciedla kompromis osiągnięty między współprawodawcami.
B.
Kwestie kluczowe
13.
Główne elementy kompromisu osiągniętego z Parlamentem Europejskim przedstawiono poniżej:
uzgodniono czas trwania programu: od dnia 1 stycznia 2021 r. do dnia 31 grudnia 2027 r., oraz stosowanie rozporządzenia z mocą wsteczną,
określono cele szczegółowe programu,
doprecyzowano działania kwalifikujące się do finansowania,
doprecyzowano proces wyboru ekspertów zewnętrznych,
doprecyzowano obowiązki w zakresie zapewnienia opracowania i eksploatacji europejskich systemów elektronicznych,
usunięto odniesienia do Wieloletniego planu strategicznego w obszarze ceł i uchylono decyzję 70/2008/WE,
uzgodniono, że program będzie wdrażany poprzez wieloletnie programy prac przyjmowane w drodze aktów wykonawczych,
wzmocniono kryteria i warunki ewaluacji,
wprowadzono nową klauzulę dotyczącą obowiązku sprawozdawczego w odniesieniu do przekazania uprawnień i przedłużenia przekazania uprawnień.
IV.
WNIOSEK

Stanowisko Rady w pełni odzwierciedla kompromis osiągnięty w negocjacjach między Parlamentem Europejskim a Radą, prowadzonych przy wsparciu Komisji. Kompromis ten został potwierdzony pismem przewodniczącej parlamentarnej komisji IMCO do przewodniczącego Komitetu Stałych Przedstawicieli z dnia 14 stycznia 2021 r.

1 Dok. ST 9929/18.
2 Dz.U. C 62 z 15.2.2019, s. 45.
3 Dok. ST 8055/19.
4 Dok. ST 15514/18.
5 Dok. ST 10/20.
6 Dok. 12344/20.
7 Dok. 14089/20.

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek, 14 listopada Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2021.86.18

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Uzasadnienie Rady: Stanowisko Rady (UE) nr 2/2021 w pierwszym czytaniu w sprawie przyjęcia rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ustanowienia programu Cła na rzecz współpracy w dziedzinie ceł oraz uchylenia rozporządzenia (UE) nr 1294/2013.
Data aktu: 01/03/2021
Data ogłoszenia: 12/03/2021