(2021/C 71/02)(Dz.U.UE C z dnia 1 marca 2021 r.)
Wprowadzenie
Celem rozporządzenia (UE) 2018/1724 w sprawie utworzenia jednolitego portalu cyfrowego jest ułatwienie dostępu online do informacji, procedur administracyjnych i usług wsparcia niezbędnych obywatelom i przedsiębiorstwom do przemieszczania się w Unii oraz prowadzenia działalności handlowej lub zakładania i rozwijania działalności gospodarczej w innym państwie członkowskim.
W art. 31 ust. 1 rozporządzenia przewidziano przyjęcie rocznego programu prac, w którym określa się działania ułatwiające wykonanie rozporządzenia. Pierwszy program prac obejmujący okres od lipca 2019 r. do grudnia 2020 r. został opublikowany w Dzienniku Urzędowym w dniu 31 lipca 2019 r. (Dz.U. C 257).
Ścisła współpraca z państwami członkowskimi przez te dwa lata umożliwiła realizację większości zadań wymienionych w pierwszym programie prac, a w szczególności zapewnienie terminowego uruchomienia jednolitego portalu cyfrowego w grudniu 2020 r. pomimo kryzysu związanego z COVID-19. Co więcej, kryzys ten jeszcze mocniej uwypuklił potrzebę zapewnienia bardziej zaawansowanej cyfrowo i przyjaznej dla użytkownika administracji publicznej.
W drugim programie prac określono harmonogram dalszych działań służących wdrożeniu wymogów dotyczących jednolitego portalu cyfrowego w przewidzianych prawem terminach wyznaczonych na lata 2022 i 2023 oraz utrzymaniu i poprawie już wprowadzonych usług związanych z jednolitym portalem cyfrowym. W związku ze zbieżnością szeregu działań mających na celu dotrzymanie terminu wyznaczonego na grudzień 2022 r. drugi program prac obejmuje okres od stycznia 2021 r. do grudnia 2022 r. Począwszy od 2021 r. działania będą koncentrować się na:
W dniu 6 października 2020 r. program prac omówiono z grupą koordynacyjną portalu, jak przewidziano w art. 31 ust. 2 rozporządzenia. Wykonanie programu prac będzie monitorowane zarówno za pośrednictwem platformy online służącej współpracy grupy koordynacyjnej portalu jak i podczas posiedzeń grupy koordynacyjnej portalu.
Koordynatorzy krajowi proszeni są o sporządzenie krajowego programu prac zawierającego ocenę dotychczasowych postępów i określającego działania mające na celu usunięcie pozostałych luk. Zachęca się ich do dokonywania przeglądu krajowego programu prac raz w roku i do dzielenia się jego wynikami z Komisją i grupą koordynacyjną.
Do celów niniejszego zawiadomienia Komisji stosuje się następujące definicje: