(2021/C 66 A/01)(Dz.U.UE C z dnia 26 lutego 2021 r.)
Kim jesteśmy?
Misją Wspólnego Centrum Badawczego, jako służby Komisji Europejskiej ds. nauki i wiedzy, jest wspieranie polityki UE przy pomocy niezależnego wkładu naukowego przez cały cykl kształtowania polityki. JRC ma oddziały w pięciu państwach członkowskich: Belgii, Niemczech, Włoszech, Niderlandach i Hiszpanii. Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://ec.europa.eu/jrc.
Badania jądrowe są podstawą działań JRC od jego powstania. Niektóre z obiektów są zamykane i wymagają likwidacji, podczas gdy w obiektach wciąż eksploatowanych konieczne jest kontynuowanie gospodarki odpadami promieniotwórczymi. Coraz większy nacisk kładzie się w UE na likwidację obiektów jądrowych i gospodarowanie odpadami promieniotwórczymi, co potwierdza utworzenie specjalnego programu finansowego w ramach wieloletnich ram finansowych na lata 2021-2027.
Co oferujemy?
Stanowisko dyrektora kierującego, zgodnie z potrzebami, nową dyrekcją odpowiedzialną za realizację programu likwidacji obiektów jądrowych i gospodarowania odpadami promieniotwórczymi, prowadzonego przez JRC.
Celem dyrekcji jest przekształcenie czterech obiektów jądrowych w celu ponownego wykorzystania budynków lub gruntów do celów innych niż jądrowe, lub alternatywnie zbadanie możliwości przeniesienia na państwa członkowskie posiadające obiekty jądrowe zobowiązań związanych z likwidacją obiektów, wypalonym paliwem jądrowym i gospodarowaniem odpadami promieniotwórczymi w przypadku wzajemnego porozumienia.
Kluczowym elementem będzie wzmocnienie dialogu z organami regulacyjnymi w państwach członkowskich posiadających obiekty jądrowe w celu uzyskania niezbędnych zezwoleń i zatwierdzeń, aby móc zwiększyć tempo i efektywność likwidacji obiektów i trwałego składowania odpadów.
Dyrektor przejmie istniejący program likwidacji obiektów jądrowych i gospodarowania odpadami promieniotwórczymi, w oparciu o który opracuje dostosowany program obejmujący określenie powiązanych prac wykonywanych przez wykonawców zewnętrznych i zarządzanie nimi.
Miejscem zatrudnienia dyrektora będzie Ispra (IT), która będzie początkowo głównym ośrodkiem działań. Jako koordynator programu likwidacji obiektów jądrowych i gospodarowania odpadami promieniotwórczymi będzie on również współpracował z dyrektorami i odpowiednimi jednostkami/sektorami operacyjnymi trzech innych obiektów JRC prowadzących działalność jądrową (Geel (BE), Petten (NL) i Karlsruhe (DE)).
Dyrektor będzie odpowiedzialny za zarządzanie zasobami służącymi osiągnięciu celów, zgodnie z ramami zarządzania Komisji i Dyrekcji Generalnej (wymogi prawne, standardy kontroli wewnętrznej, zintegrowany system zarządzania i zobowiązanie JRC dotyczące zarządzania zasobami ludzkimi). Dyrektor powinien zapewnić, aby zasoby były wykorzystywane w sposób jak najbardziej skuteczny, efektywny i oszczędny, oraz aby działania były prowadzone z poszanowaniem odpowiednich zobowiązań prawnych oraz norm bezpieczeństwa i wydawania zezwoleń obowiązujących w państwach posiadających obiekty jądrowe. Dyrektor zapewnia również skuteczną ocenę i sprawozdawczość w odniesieniu do swoich działań (roczne sprawozdania z postępów, oceny, rozpowszechnianie wyników, transfer wiedzy itp.).
Dyrekcja składa się z jednego działu i dwóch sektorów i zatrudnia na stałe około 50 pracowników. W przyszłości jej struktura prawdopodobnie ulegnie zmianie.
Kogo poszukujemy? (kryteria naboru)
Idealny kandydat musi być wybitnym i dynamicznym profesjonalistą spełniającym następujące kryteria naboru:
1 Doświadczenie zawodowe jest uwzględniane wyłącznie wówczas, jeżeli stanowi faktyczny stosunek pracy zdefiniowany jako rzeczywista, prawdziwa praca za wynagrodzeniem i w charakterze pracownika (każdy rodzaj umowy) lub usługodawcy. Działalność zawodowa wykonywana w niepełnym wymiarze będzie uwzględniana proporcjonalnie do poświadczonej liczby godzin przepracowanych w pełnym wymiarze. Urlop macierzyński, rodzicielski lub adopcyjny jest uwzględniany, jeżeli został udzielony w ramach umowy o pracę. Studia doktoranckie, nawet bez wynagrodzenia, zalicza się do okresu doświadczenia zawodowego w maksymalnym wymiarze trzech lat, o ile zakończyły się uzyskaniem stopnia doktora. Dany okres może być policzony tylko raz.
2 Kandydat powinien w swoim życiorysie wyszczególnić w odniesieniu do wszystkich lat, podczas których zdobył doświadczenie w zakresie zarządzania:1) nazwy zajmowanych stanowisk kierowniczych i pełnione funkcje,
2) liczbę pracowników nadzorowanych na tych stanowiskach,
3) wielkość budżetów, którymi zarządzał,
4) liczbę szczebli organizacyjnych w hierarchii powyżej i poniżej swego stanowiska oraz
5) liczbę osób na równorzędnych stanowiskach.
6 Chyba że dany członek Komisji delegował do tego zadania inną osobę, zgodnie z decyzjami Komisji z dnia 5 grudnia 2007 (PV(2007) 1811) i z dnia 30 września 2020 r. (PV(2020) 2351).
7 Komisja selekcyjna zadba o to, aby rodzimi użytkownicy tych języków nie odnieśli w związku z tym nienależnej korzyści.
10 Od dnia 1 lipca 2020 r. współczynnik korygujący dla Ispry mający zastosowanie do wynagrodzeń urzędników i innych pracowników Unii Europejskiej wynosi 90 %. Współczynnik ten jest co roku aktualizowany.
11 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1725 z dnia 23 października 2018 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez instytucje, organy i jednostki organizacyjne Unii i swobodnego przepływu takich danych (Dz.U. L 295 z 21.11.2018, s. 39).