Niniejsza informacja zostaje opublikowana zgodnie z art. 17 ust. 5 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33 1 .POWIADOMIENIE O ZMIANIE STANDARDOWEJ W JEDNOLITYM DOKUMENCIE
"Juliénas"
PDO-FR-A1025-AM02
Data przekazania informacji: 4 czerwca 2021 r.
OPIS I UZASADNIENIE ZATWIERDZONEJ ZMIANY
1. Obszar geograficzny
W rozdziale I pkt IV ppkt 1 po słowach "następujących gmin" dodaje się sformułowanie "zgodnie z oficjalnym kodem geograficznym z 2019 r.".
Ta zmiana redakcyjna umożliwia uwzględnienie obszaru geograficznego na podstawie obowiązującej w 2019 r. wersji oficjalnego kodu geograficznego redagowanego przez INSEE oraz zapewnienie prawnej definicji obszaru geograficznego.
Granice obszaru geograficznego pozostają niezmienione.
Słowa "odbywają się" zastępuje się słowami "mają miejsce".
Zmieniono pkt 6 jednolitego dokumentu, aby wprowadzić przedmiotowe zmiany.
Dodano również zdanie informujące o udostępnieniu na stronie internetowej INAO map dotyczących obszaru geograficznego.
Przedmiotowa zmiana nie dotyczy jednolitego dokumentu.
2. Obszar bezpośredniego sąsiedztwa
W rozdziale I pkt IV ppkt 3 po słowach "następujących gmin" dodaje się sformułowanie "zgodnie z oficjalnym kodem geograficznym z 2019 r.".
Wprowadza się odniesienie do oficjalnego kodu geograficznego z 2019 r. oraz aktualizuje się wykaz gmin. Dodaje się również datę zatwierdzenia przez właściwy krajowy komitet Krajowego Instytutu ds. Pochodzenia i Jakości (Institut national de l'origine et de la qualité) zmienionego obszaru geograficznego objętego nazwą. Zmiany te mają charakter redakcyjny i nie zmieniają granic obszaru geograficznego objętego nazwą. Ich wprowadzenie jest konieczne ze względu na połączenia lub podział gmin lub części gmin, lub ze względu na zmiany nazewnictwa.
Nowe brzmienie specyfikacji produktu pozwala zachować ciągłość w precyzyjnym określeniu gmin położonych na obszarze geograficznym wskazanym w specyfikacji produktu.
Pozycja "Warunki dodatkowe" w jednolitym dokumencie zostaje odpowiednio zmieniona.
3. Przepisy dotyczące dojrzewania
W rozdziale I pkt IX ppkt 2 datę "1 marca" zastępuje się datą "15 stycznia".
Minimalny termin, do którego wina dojrzewają, zostaje przesunięty z dnia 1 marca na dzień 15 stycznia roku następującego po roku zbiorów, ponieważ wczesne zbiory spowodowane zmianą klimatu mają miejsce coraz częściej, co pozwala na wcześniejsze zakończenie produkcji wina.
Przesunięcie minimalnego terminu zakończenia dojrzewania nie wpływa na jakość win, ponieważ wyjątkowe warunki geograficzne tej nazwy, korzystne dla odmiany Gamay N, od dawna zmusiły producentów do dostosowania praktyk, zarówno w winnicy jak i w piwnicy winiarskiej, w celu produkcji młodych win o charakterze owocowym.
Zmieniono pkt 5 jednolitego dokumentu. Praktyki winiarskie
4. Wprowadzanie do obrotu produktu przeznaczonego dla konsumenta
W rozdziale I pkt IX ppkt 5 datę "15 marca" zastępuje się datą "1 lutego".
W związku z przesunięciem minimalnego terminu zakończenia dojrzewania datę wprowadzenia wina do obrotu dla konsumenta przesunięto z dnia 15 marca na dzień 1 lutego.
Zmiana ta nie pociąga za sobą żadnych zmian w jednolitym dokumencie.
5. Obrót między uprawnionymi właścicielami składów
W rozdziale I pkt IX ppkt 5 skreśla się lit. b) dotyczącą daty wprowadzenia win do obrotu między uprawnionymi właścicielami składów.
Skrócenie minimalnego okresu dojrzewania i przesunięcie daty wprowadzenia wina do obrotu wymaga szybszego obrotu winami między podmiotami gospodarczymi; ustalenie wczesnej daty, przed którą obrót winami nie jest możliwy, nie jest zasadne.
W związku z tym tytuł rozdziału I pkt IX ppkt 5 zostaje zmieniony poprzez skreślenie słów "obrotu produktami i".
Przedmiotowe zmiany specyfikacji produktu nie dotyczą jednolitego dokumentu.
6. Środki przejściowe
W rozdziale I pkt XI ppkt 1 lit. a) przed słowami "do zbiorów w 2034 r. włącznie" dodaje się słowo "najpóźniej" w celu wyjaśnienia warunków tego środka.
Skreśla się ppkt 3 z powodu wygaśnięcia przedmiotowego środka szczególnego.
Przedmiotowe zmiany specyfikacji produktu nie dotyczą jednolitego dokumentu.
7. Informacje dotyczące kontroli specyfikacji produktu
- Podmioty gospodarcze są obecnie kontrolowane przez organ certyfikujący, a słowa "plan inspekcji" zastępuje się słowami "plan kontroli" w różnych odnośnych ustępach rozdziału II specyfikacji produktu.
Przedmiotowa zmiana nie dotyczy jednolitego dokumentu.
- Odniesienia do organu kontrolnego
W rozdziale III pkt II: reguły redakcyjne tej części zostały zmienione od czasu zatwierdzenia specyfikacji produktu w grudniu 2011 r. po to, by nie pojawiały się w niej więcej pełne dane organu kontrolnego w sytuacji, gdy kontrole są przeprowadzane przez organ certyfikujący.
Przedmiotowa zmiana nie dotyczy jednolitego dokumentu.