Ogłoszenie w związku z decyzją Jednolitej Rady ds. Restrukturyzacji i Uporządkowanej Likwidacji z dnia 17 marca 2020 r. w sprawie konieczności przyznania rekompensaty akcjonariuszom i wierzycielom, w stosunku do których zastosowano działania w ramach restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji w odniesieniu do Banco Popular Espanol S.A. (SRB/EES/2020/52) (decyzja).

Ogłoszenie w związku z decyzją Jednolitej Rady ds. Restrukturyzacji i Uporządkowanej Likwidacji z dnia 17 marca 2020 r. w sprawie konieczności przyznania rekompensaty akcjonariuszom i wierzycielom, w stosunku do których zastosowano działania w ramach restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji w odniesieniu do Banco Popular Espanol S.A. (SRB/EES/2020/52) ("decyzja")

(2020/C 91/02)

(Dz.U.UE C z dnia 20 marca 2020 r.)

Za pośrednictwem decyzji Jednolita Rada ds. Restrukturyzacji i Uporządkowanej Likwidacji postanawia, że akcjonariusze i wierzyciele, w stosunku do których zastosowano działania w ramach restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji w odniesieniu do Banco Popular Espanol S.A. ("zaangażowani akcjonariusze i wierzyciele"), nie będą uprawnieni do otrzymania rekompensat na podstawie art. 76 ust. 1 lit. e) rozporządzenia (UE) nr 806/2014 Parlamentu Europejskiego i Rady. 1

Streszczenie decyzji Jednolitej Rady ds. Restrukturyzacji i Uporządkowanej Likwidacji

W dniu 7 czerwca 2017 r. Jednolita Rada ds. Restrukturyzacji i Uporządkowanej Likwidacji ("SRB") przyjęła decyzję dotyczącą przyjęcia programu restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji w odniesieniu do Banco Popular Espanol S.A. ("Instytucja") 2 , który został zatwierdzony przez Komisję Europejską 3 . Zgodnie z art. 5 i 6 tej decyzji działanie w ramach restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji w odniesieniu do tej instytucji polegało na zastosowaniu instrumentu zbycia działalności w celu przeniesienia akcji instytucji do Banco Santander S.A. (na mocy art. 24 ust. 1 lit. a) rozporządzenia (UE) nr 806/2014), w wyniku wykonywania uprawnień do umarzania i konwersji instrumentów kapitałowych instytucji (na mocy art. 21 rozporządzenia (UE) nr 806/2014).

W następstwie wdrożenia wyżej wymienionego działania podjętego przez FROB w ramach restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji, zgodnie z art. 20 ust. 16 i 17 rozporządzenia (UE) nr 806/2014 i art. 3 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2018/344 4 , SRB miał zapewnić przeprowadzenie wyceny przez niezależnego rzeczoznawcę w celu oceny, czy zaangażowani akcjonariusze i wierzyciele zostaliby lepiej potraktowani, gdyby instytucja została poddana standardowemu postępowaniu upadłościowemu ("Wycena różnicy w traktowaniu" lub "Wycena 3").

Deloitte Reviseurs d'Entreprises (Deloitte) 5  był niezależnym rzeczoznawcą zatrudnionym w celu przeprowadzenia wymaganych wycen w kontekście restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji instytucji. W dniu 14 czerwca 2018 r. 6  SRB otrzymała pocztą sprawozdanie końcowe Deloitte na temat wyceny różnicy w traktowaniu odnośnie do restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji instytucji ("Sprawozdanie z wyceny 3"), dołączone do Decyzji jako załącznik 1. Ze "Sprawozdania z wyceny 3" wynika, że nie ma różnicy między obecnym traktowaniem zaangażowanych akcjonariuszy i wierzycieli a traktowaniem, jakie otrzymaliby, gdyby instytucję poddano standardowemu postępowaniu upadłościowemu w momencie restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji.

W świetle powyższych faktów za pośrednictwem komunikatu z dnia 2 sierpnia 2018 r. 7  ("Komunikat") SRB wydała wstępną decyzję, że zgodnie z art. 76 ust. 1 lit. e) rozporządzenia (UE) nr 806/2014 nie jest zobowiązana do wypłaty rekompensat zaangażowanym akcjonariuszom i wierzycielom.

Ponadto, aby SRB mogła podjąć ostateczną decyzję w sprawie konieczności przyznania rekompensaty i) SRB zwróciła się za pośrednictwem komunikatu do zaangażowanych akcjonariuszy i wierzycieli do wyrażenia zainteresowania ze skorzystania z prawa do bycia wysłuchanym (etap rejestracji) oraz ii) na późniejszym etapie SRB zwróciła się do zaangażowanych akcjonariuszy i wierzycieli, którzy wyrazili swoje zainteresowanie i których status został potwierdzony przez SRB, o przedstawienie swoich uwag dotyczących wstępnej decyzji SRB i towarzyszącego jej uzasadnienia w sposób określony w komunikacie (etap konsultacji).

Pod koniec etapu konsultacji, uwzględniając, że zaangażowani akcjonariusze i wierzyciele poruszyli kilka punktów niezwiązanych ze wstępną decyzją SRB ani z towarzyszącym jej uzasadnieniem w sposób określony w komunikacie, SRB najpierw oceniła związek tych uwag ze sprawą. W rezultacie SRB uszeregowała wszelkie istotne uwagi, biorąc pod uwagę fakt, że zaangażowani akcjonariusze i wierzyciele przedstawili identyczne lub podobne uwagi. SRB uważnie przyjrzała się stosownym uwagom związanym ze wstępną decyzją, ale nie ze "Sprawozdaniem z wyceny 3". Jeśli chodzi o stosowne uwagi dotyczące "Sprawozdania z wyceny 3", aby móc wyciągnąć wnioski, czy te uwagi mogłyby wpłynąć na wstępną decyzję, SRB zwróciła się do Deloitte jako niezależnego rzeczoznawcy, o przedstawienie dokumentu zawierającego niezależną ocenę stosownych uwag i rozważenie czy "Sprawozdanie z wyceny 3" nadal pozostaje ważne w świetle tych uwag.

W dniu 18 grudnia 2019 r. Deloitte przedstawił SRB własną ocenę ("dokument wyjaśniający") dołączoną do decyzji jako aneks II. W dokumencie wyjaśniającym, po dokonaniu analizy uwag zaangażowanych akcjonariuszy i wierzycieli odnoszących się do "Sprawozdania z wyceny 3", przekazanym przez SRB, Deloitte potwierdza, że zarówno strategia, jak i różne hipotetyczne scenariusze upadłości opisane w "Sprawozdaniu z wyceny 3" oraz zastosowane tam metodologie i analizy pozostają ważne.

W świetle oceny stosownych uwag przedstawionych w trakcie procedury w związku z prawem do bycia wysłuchanym dotyczącej niezależności Deloitte, SRB uznaje, że w związku z wykonywaniem zadań w odniesieniu do Wyceny 3, Deloitte działał jako niezależny rzeczoznawca zgodnie z wymogami określonymi w art. 20 ust.1 rozporządzenia nr 806/2014 i rozdziału IV rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2016/1075 8 .

Ponadto, biorąc pod uwagę "Sprawozdanie z wyceny 3" i dokument objaśniający, SRB uznaje, że ww. sprawozdanie stanowi odpowiednią podstawę do przyjęcia decyzji. SRB na zakończenie podkreśla, że nie ma różnicy między obecnym traktowaniem zaangażowanych akcjonariuszy i wierzycieli a traktowaniem, jakie otrzymaliby, gdyby instytucję poddano standardowemu postępowaniu upadłościowemu w momencie restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji.

Uwzględniając powyższe, SRB postanawia, że zaangażowani akcjonariusze i wierzyciele nie będą uprawnieni do otrzymania rekompensat z jednolitego funduszu restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji zgodnie z art. 76 ust.1 lit. e) rozporządzenia (UE) nr 806/2014.

Niniejsza decyzja jest skierowana do FROB działającego w charakterze krajowego organu ds. restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji.

Więcej informacji na temat decyzji SRB i załączników do niej, tj. Sprawozdania z wyceny 3 (załącznik I) oraz dokumentu objaśniającego (załącznik II) znajduje się na oficjalnej stronie SRB: https://srb.europa.eu/en/content/banco-popular

1 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 806/2014 z dnia 15 lipca 2014 r. ustanawiające jednolite zasady i jednolitą procedurę restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji instytucji kredytowych i niektórych firm inwestycyjnych w ramach jednolitego mechanizmu restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji oraz jednolitego funduszu restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji oraz zmieniające rozporządzenie (UE) nr 1093/2010 (Dz.U. L 225 z 30.7.2014, s. 1).
2 SRB/EES/2017/08 (Dz.U. C 222 z 11.7.2017, s. 3).
3 Decyzja Komisji (UE) 2017/1246 z dnia 7 czerwca 2017 r. zatwierdzająca program restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji w odniesieniu do Banco Popular Espanol S.A. (Dz.U. L 178 z 11.7.2017, s. 15).
4 Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2018/344 z dnia 14 listopada 2017 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/59/UE w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych określających kryteria dotyczące metody wyceny różnicy w traktowaniu w przypadku restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji (Dz.U. L 67 z 9.3.2018, s. 3).
5 Na podstawie stosownej określonej umowy Deloitte zaangażował personel ze swoich biur w Belgii, Hiszpanii i Zjednoczonym Królestwie.
6 Załączone "Sprawozdanie z wyceny 3" odzwierciedla zmiany dokonane przez Deloitte w dodatku, w którym poprawiono jedynie błędy pisarskie, otrzymane przez SRB emailem dnia 31 lipca 2018 r.
7 Komunikat Jednolitej Rady ds. Restrukturyzacji i Uporządkowanej Likwidacji z dnia 2 sierpnia 2018 r. dotyczący wstępnej decyzji w sprawie konieczności przyznania rekompensaty akcjonariuszom i wierzycielom, w stosunku do których zastosowano działania w ramach restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji w odniesieniu do Banco Popular Espanol S.A., i rozpoczęcia procedury w związku z prawem do bycia wysłuchanym (SRB/EES/2018/132) (Dz.U. C 277 I, 7.8.2018, s. 1).
8 Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2016/1075 z dnia 23 marca 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/59/UE w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych określających treść planów naprawy, planów restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji oraz grupowych planów restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji, minimalne kryteria, które właściwy organ ma poddać ocenie w odniesieniu do planów naprawy i grupowych planów naprawy, warunki udzielenia wsparcia finansowego w ramach grupy, wymagania wobec niezależnych rzeczoznawców, umowne uznanie uprawnień do umorzenia i konwersji, procedury i treść wymogów dotyczących powiadomienia i obwieszczenia o zawieszeniu oraz sposób funkcjonowania kolegiów ds. restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji (Dz. U. L 184, 8.7.2016, s. 1).

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2020.91.2

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Ogłoszenie w związku z decyzją Jednolitej Rady ds. Restrukturyzacji i Uporządkowanej Likwidacji z dnia 17 marca 2020 r. w sprawie konieczności przyznania rekompensaty akcjonariuszom i wierzycielom, w stosunku do których zastosowano działania w ramach restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji w odniesieniu do Banco Popular Espanol S.A. (SRB/EES/2020/52) (decyzja).
Data aktu: 17/03/2020
Data ogłoszenia: 20/03/2020