Ogłoszenie w związku z decyzją Jednolitej Rady ds. Restrukturyzacji i Uporządkowanej Likwidacji z dnia 17 marca 2020 r. w sprawie konieczności przyznania rekompensaty akcjonariuszom i wierzycielom, w stosunku do których zastosowano działania w ramach restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji w odniesieniu do Banco Popular Espanol S.A. (SRB/EES/2020/52) (decyzja).

Ogłoszenie w związku z decyzją Jednolitej Rady ds. Restrukturyzacji i Uporządkowanej Likwidacji z dnia 17 marca 2020 r. w sprawie konieczności przyznania rekompensaty akcjonariuszom i wierzycielom, w stosunku do których zastosowano działania w ramach restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji w odniesieniu do Banco Popular Espanol S.A. (SRB/EES/2020/52) ("decyzja")

(2020/C 91/02)

(Dz.U.UE C z dnia 20 marca 2020 r.)

Za pośrednictwem decyzji Jednolita Rada ds. Restrukturyzacji i Uporządkowanej Likwidacji postanawia, że akcjonariusze i wierzyciele, w stosunku do których zastosowano działania w ramach restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji w odniesieniu do Banco Popular Espanol S.A. ("zaangażowani akcjonariusze i wierzyciele"), nie będą uprawnieni do otrzymania rekompensat na podstawie art. 76 ust. 1 lit. e) rozporządzenia (UE) nr 806/2014 Parlamentu Europejskiego i Rady. 1

Streszczenie decyzji Jednolitej Rady ds. Restrukturyzacji i Uporządkowanej Likwidacji

W dniu 7 czerwca 2017 r. Jednolita Rada ds. Restrukturyzacji i Uporządkowanej Likwidacji ("SRB") przyjęła decyzję dotyczącą przyjęcia programu restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji w odniesieniu do Banco Popular Espanol S.A. ("Instytucja") 2 , który został zatwierdzony przez Komisję Europejską 3 . Zgodnie z art. 5 i 6 tej decyzji działanie w ramach restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji w odniesieniu do tej instytucji polegało na zastosowaniu instrumentu zbycia działalności w celu przeniesienia akcji instytucji do Banco Santander S.A. (na mocy art. 24 ust. 1 lit. a) rozporządzenia (UE) nr 806/2014), w wyniku wykonywania uprawnień do umarzania i konwersji instrumentów kapitałowych instytucji (na mocy art. 21 rozporządzenia (UE) nr 806/2014).

W następstwie wdrożenia wyżej wymienionego działania podjętego przez FROB w ramach restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji, zgodnie z art. 20 ust. 16 i 17 rozporządzenia (UE) nr 806/2014 i art. 3 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2018/344 4 , SRB miał zapewnić przeprowadzenie wyceny przez niezależnego rzeczoznawcę w celu oceny, czy zaangażowani akcjonariusze i wierzyciele zostaliby lepiej potraktowani, gdyby instytucja została poddana standardowemu postępowaniu upadłościowemu ("Wycena różnicy w traktowaniu" lub "Wycena 3").

Deloitte Reviseurs d'Entreprises (Deloitte) 5  był niezależnym rzeczoznawcą zatrudnionym w celu przeprowadzenia wymaganych wycen w kontekście restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji instytucji. W dniu 14 czerwca 2018 r. 6  SRB otrzymała pocztą sprawozdanie końcowe Deloitte na temat wyceny różnicy w traktowaniu odnośnie do restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji instytucji ("Sprawozdanie z wyceny 3"), dołączone do Decyzji jako załącznik 1. Ze "Sprawozdania z wyceny 3" wynika, że nie ma różnicy między obecnym traktowaniem zaangażowanych akcjonariuszy i wierzycieli a traktowaniem, jakie otrzymaliby, gdyby instytucję poddano standardowemu postępowaniu upadłościowemu w momencie restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji.

W świetle powyższych faktów za pośrednictwem komunikatu z dnia 2 sierpnia 2018 r. 7  ("Komunikat") SRB wydała wstępną decyzję, że zgodnie z art. 76 ust. 1 lit. e) rozporządzenia (UE) nr 806/2014 nie jest zobowiązana do wypłaty rekompensat zaangażowanym akcjonariuszom i wierzycielom.

Ponadto, aby SRB mogła podjąć ostateczną decyzję w sprawie konieczności przyznania rekompensaty i) SRB zwróciła się za pośrednictwem komunikatu do zaangażowanych akcjonariuszy i wierzycieli do wyrażenia zainteresowania ze skorzystania z prawa do bycia wysłuchanym (etap rejestracji) oraz ii) na późniejszym etapie SRB zwróciła się do zaangażowanych akcjonariuszy i wierzycieli, którzy wyrazili swoje zainteresowanie i których status został potwierdzony przez SRB, o przedstawienie swoich uwag dotyczących wstępnej decyzji SRB i towarzyszącego jej uzasadnienia w sposób określony w komunikacie (etap konsultacji).

Pod koniec etapu konsultacji, uwzględniając, że zaangażowani akcjonariusze i wierzyciele poruszyli kilka punktów niezwiązanych ze wstępną decyzją SRB ani z towarzyszącym jej uzasadnieniem w sposób określony w komunikacie, SRB najpierw oceniła związek tych uwag ze sprawą. W rezultacie SRB uszeregowała wszelkie istotne uwagi, biorąc pod uwagę fakt, że zaangażowani akcjonariusze i wierzyciele przedstawili identyczne lub podobne uwagi. SRB uważnie przyjrzała się stosownym uwagom związanym ze wstępną decyzją, ale nie ze "Sprawozdaniem z wyceny 3". Jeśli chodzi o stosowne uwagi dotyczące "Sprawozdania z wyceny 3", aby móc wyciągnąć wnioski, czy te uwagi mogłyby wpłynąć na wstępną decyzję, SRB zwróciła się do Deloitte jako niezależnego rzeczoznawcy, o przedstawienie dokumentu zawierającego niezależną ocenę stosownych uwag i rozważenie czy "Sprawozdanie z wyceny 3" nadal pozostaje ważne w świetle tych uwag.

W dniu 18 grudnia 2019 r. Deloitte przedstawił SRB własną ocenę ("dokument wyjaśniający") dołączoną do decyzji jako aneks II. W dokumencie wyjaśniającym, po dokonaniu analizy uwag zaangażowanych akcjonariuszy i wierzycieli odnoszących się do "Sprawozdania z wyceny 3", przekazanym przez SRB, Deloitte potwierdza, że zarówno strategia, jak i różne hipotetyczne scenariusze upadłości opisane w "Sprawozdaniu z wyceny 3" oraz zastosowane tam metodologie i analizy pozostają ważne.

W świetle oceny stosownych uwag przedstawionych w trakcie procedury w związku z prawem do bycia wysłuchanym dotyczącej niezależności Deloitte, SRB uznaje, że w związku z wykonywaniem zadań w odniesieniu do Wyceny 3, Deloitte działał jako niezależny rzeczoznawca zgodnie z wymogami określonymi w art. 20 ust.1 rozporządzenia nr 806/2014 i rozdziału IV rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2016/1075 8 .

Ponadto, biorąc pod uwagę "Sprawozdanie z wyceny 3" i dokument objaśniający, SRB uznaje, że ww. sprawozdanie stanowi odpowiednią podstawę do przyjęcia decyzji. SRB na zakończenie podkreśla, że nie ma różnicy między obecnym traktowaniem zaangażowanych akcjonariuszy i wierzycieli a traktowaniem, jakie otrzymaliby, gdyby instytucję poddano standardowemu postępowaniu upadłościowemu w momencie restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji.

Uwzględniając powyższe, SRB postanawia, że zaangażowani akcjonariusze i wierzyciele nie będą uprawnieni do otrzymania rekompensat z jednolitego funduszu restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji zgodnie z art. 76 ust.1 lit. e) rozporządzenia (UE) nr 806/2014.

Niniejsza decyzja jest skierowana do FROB działającego w charakterze krajowego organu ds. restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji.

Więcej informacji na temat decyzji SRB i załączników do niej, tj. Sprawozdania z wyceny 3 (załącznik I) oraz dokumentu objaśniającego (załącznik II) znajduje się na oficjalnej stronie SRB: https://srb.europa.eu/en/content/banco-popular

1 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 806/2014 z dnia 15 lipca 2014 r. ustanawiające jednolite zasady i jednolitą procedurę restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji instytucji kredytowych i niektórych firm inwestycyjnych w ramach jednolitego mechanizmu restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji oraz jednolitego funduszu restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji oraz zmieniające rozporządzenie (UE) nr 1093/2010 (Dz.U. L 225 z 30.7.2014, s. 1).
2 SRB/EES/2017/08 (Dz.U. C 222 z 11.7.2017, s. 3).
3 Decyzja Komisji (UE) 2017/1246 z dnia 7 czerwca 2017 r. zatwierdzająca program restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji w odniesieniu do Banco Popular Espanol S.A. (Dz.U. L 178 z 11.7.2017, s. 15).
4 Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2018/344 z dnia 14 listopada 2017 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/59/UE w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych określających kryteria dotyczące metody wyceny różnicy w traktowaniu w przypadku restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji (Dz.U. L 67 z 9.3.2018, s. 3).
5 Na podstawie stosownej określonej umowy Deloitte zaangażował personel ze swoich biur w Belgii, Hiszpanii i Zjednoczonym Królestwie.
6 Załączone "Sprawozdanie z wyceny 3" odzwierciedla zmiany dokonane przez Deloitte w dodatku, w którym poprawiono jedynie błędy pisarskie, otrzymane przez SRB emailem dnia 31 lipca 2018 r.
7 Komunikat Jednolitej Rady ds. Restrukturyzacji i Uporządkowanej Likwidacji z dnia 2 sierpnia 2018 r. dotyczący wstępnej decyzji w sprawie konieczności przyznania rekompensaty akcjonariuszom i wierzycielom, w stosunku do których zastosowano działania w ramach restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji w odniesieniu do Banco Popular Espanol S.A., i rozpoczęcia procedury w związku z prawem do bycia wysłuchanym (SRB/EES/2018/132) (Dz.U. C 277 I, 7.8.2018, s. 1).
8 Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2016/1075 z dnia 23 marca 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/59/UE w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych określających treść planów naprawy, planów restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji oraz grupowych planów restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji, minimalne kryteria, które właściwy organ ma poddać ocenie w odniesieniu do planów naprawy i grupowych planów naprawy, warunki udzielenia wsparcia finansowego w ramach grupy, wymagania wobec niezależnych rzeczoznawców, umowne uznanie uprawnień do umorzenia i konwersji, procedury i treść wymogów dotyczących powiadomienia i obwieszczenia o zawieszeniu oraz sposób funkcjonowania kolegiów ds. restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji (Dz. U. L 184, 8.7.2016, s. 1).

Zmiany w prawie

Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku 8-10 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 18.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2020.91.2

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Ogłoszenie w związku z decyzją Jednolitej Rady ds. Restrukturyzacji i Uporządkowanej Likwidacji z dnia 17 marca 2020 r. w sprawie konieczności przyznania rekompensaty akcjonariuszom i wierzycielom, w stosunku do których zastosowano działania w ramach restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji w odniesieniu do Banco Popular Espanol S.A. (SRB/EES/2020/52) (decyzja).
Data aktu: 17/03/2020
Data ogłoszenia: 20/03/2020