(uaktualnia i zastępuje wspólny wykaz uzbrojenia Unii Europejskiej przyjęty przez Radę w dniu 18 lutego 2019 r. 1 )(WPZiB)
(2020/C 85/01)
(Dz.U.UE C z dnia 13 marca 2020 r.)
Uwaga 1 Terminy ujęte w cudzysłów ("") zostały zdefiniowane. Należy odwoływać się do "Definicji terminów używanych w niniejszym wykazie" załączonych do niniejszego wykazu.
Uwaga 2 W niektórych przypadkach substancje chemiczne są wymienione za pomocą nazwy oraz numeru CAS. Wykaz ma zastosowanie do substancji chemicznych o takiej samej formule strukturalnej (w tym hydratów) bez względu na nazwę lub numer CAS. Numery CAS są zamieszczone w celu ułatwienia identyfikacji danej substancji chemicznej lub mieszaniny, bez względu na przyjętą nomenklaturę. Numery CAS nie mogą być jednak używane jako niepowtarzalne identyfikatory, ponieważ niektóre postacie substancji chemicznych wymienionych w niniejszym wykazie, a także ich mieszaniny, są lub mogą być oznaczone odmiennymi numerami CAS.
ML1 Broń gładkolufowa o kalibrze mniejszym niż 20 mm, inne uzbrojenie i broń automatyczna
o kalibrze 12,7 mm (0,50 cala) lub mniejszym oraz wyposażenie, jak następuje, i specjalnie zaprojektowane do nich elementy składowe:
Uwaga Punkt ML1. nie ma zastosowania do:
Uwaga Podpunkt ML1.a nie ma zastosowania do:
Uwaga Podpunkt ML1.b.2. nie ma zastosowania do broni zaprojektowanej specjalnie do wystrzeliwania bezwładnego pocisku za pomocą sprężonego powietrza lub CO2.
Uwaga Podpunkt ML1.b nie ma zastosowania do:
Nb. W odniesieniu do zaburzaczy zob. ppkt ML4. i pozycja 1A006 w wykazie produktów podwójnego zastosowania UE.
ML2 Broń gładkolufowa o kalibrze 20 mm lub większym, inna broń i uzbrojenie o kalibrze większym od
12,7 mm (0,50 cala), miotacze specjalnie zaprojektowane lub zmodyfikowane do celów wojskowych oraz wyposażenie, jak następuje i specjalnie zaprojektowane do nich elementy składowe:
Nb. W odniesieniu do zaburzaczy zob. ppkt ML4. i pozycja 1A006 w wykazie produktów podwójnego zastosowania UE.
Uwaga Podpunkt ML2.b. nie ma zastosowania do pistoletów sygnałowych.
ML3 Amunicja i zapalniki, jak następuje, oraz specjalnie zaprojektowane do nich elementy składowe:
Uwaga 1 Specjalnie zaprojektowane elementy składowe określone w pozycji ML3 obejmują;
Uwaga 2 Podpunkt ML3.a. nie ma zastosowania do żadnego z poniższych:
Uwaga 3 Podpunkt ML3.a. nie ma zastosowania do ładunków specjalnie zaprojektowanych w następujących celach:
ML4 Bomby, torpedy, rakiety, pociski kierowane, inne urządzenia i ładunki wybuchowe oraz związane
z nimi wyposażenie i akcesoria, jak następuje, oraz specjalnie zaprojektowane do nich elementy składowe:
Nb.1 Sprzęt naprowadzania i nawigacji - zob. pozycja ML11.
Nb.2 Lotnicze systemy ochrony przed rakietami (Aircraft Missile Protection Systems - AMPS) - zob. podpunkt ML4.c.
Uwaga Podpunkt ML4.a. obejmuje:
Uwaga techniczna:
Do celów podpunktu ML4.b.2. 'czynności' odnoszą się do obsługi, wystrzeliwania, kładzenia, sterowania, rozładowywania, detonowania, aktywacji, zasilania o jednorazowym działaniu, pozorowania, zagłuszania, trałowania, wykrywania, rozrywania lub likwidowania.
Uwaga 1 Podpunkt ML4.b. obejmuje:
Uwaga Podpunkt ML4.c. nie ma zastosowania do urządzeń AMPS posiadających wszystkie z wymienionych poniżej elementów:
ML5 Sprzęt kierowania ogniem oraz sprzęt do ostrzegania i alarmowania, a także powiązane z nimi
systemy oraz sprzęt testowania, strojenia i zakłócania" jak następuje, specjalnie zaprojektowane do celów wojskowych, a także specjalnie zaprojektowane do nich elementy składowe i wyposażenie:
ML6 Pojazdy naziemne i ich elementy składowe, jak następuje:
Nb. Sprzęt naprowadzania i nawigacji - zob. pozycja ML11.
Uwaga 1 Podpunkt ML6.a. obejmuje:
Uwaga 2 Modyfikacja pojazdu naziemnego do celów wojskowych określona w podpunkcie ML6.a. obejmuje zmiany konstrukcyjne, elektryczne lub mechaniczne, związane z wyposażeniem go w co najmniej jeden z elementów składowych specjalnie zaprojektowanych do celów wojskowych. Do takich elementów składowych zalicza się:
Nb. Zob. także podpunkt ML13.a.
Uwaga 1 Pozycja ML6 nie ma zastosowania do pojazdów cywilnych zaprojektowanych lub zmodyfikowanych do przewozu pieniędzy lub kosztowności.
Uwaga 2 Pozycja ML6 nie ma zastosowania do pojazdów spełniających wszystkie poniższe kryteria:
ML7 Środki chemiczne, "środki biologiczne", "środki rozpraszania tłumu", materiały radioaktywne oraz
związane z nimi sprzęt, elementy składowe i materiały, jak następuje:
Uwaga 1 Podpunkt ML7.d. nie ma zastosowania do "środków rozpraszania tłumu", pakowanych indywidualnie, przeznaczonych do samoobrony.
Uwaga 2 Podpunkt ML7.d. nie ma zastosowania do chemikaliów zawierających składnik czynny, a także ich kombinacji, zidentyfikowanych i pakowanych do celów produkcji żywności lub do celów medycznych.
Uwaga Podpunkt ML7.f.1. obejmuje:
Nb. Cywilne maski przeciwgazowe, wyposażenie ochronne i odkażające - zob. także pozycja 1A004 w wykazie produktów podwójnego zastosowania UE.
Uwaga 1 Podpunkty ML7.b. i ML7.d. nie mają zastosowania do następujących substancji:
Uwaga 2 Kultury komórkowe i systemy biologiczne wyszczególnione w podpunktach ML7.h. i ML7.i.2. są szczególne i podpunkty te nie mają zastosowania do komórek lub systemów biologicznych wykorzystywanych do celów cywilnych, takich jak rolne, farmaceutyczne, medyczne, weterynaryjne, środowiskowe, gospodarki odpadami lub przemysłu spożywczego.
ML8 "Materiały wysokoenergetyczne" oraz substancje pokrewne, jak następuje:
Nb.1 Zob. także: pozycja 1C011 w wykazie produktów podwójnego zastosowania UE. Nb.2
Nb.2 Ładunki i urządzenia wybuchowe - zob. także: pozycja ML4 oraz pozycja 1A008 w wykazie produktów podwójnego zastosowania UE.
Uwagi techniczne:
Uwaga ML8.a. obejmuje 'wybuchowe kokryształy.
Uwaga techniczna
'Wybuchowy kokryształ' jest materiałem stałym składającym się z uporządkowanego trójwymiarowego ułożenia dwóch lub większej liczby cząsteczek wybuchowych, z których co najmniej jedną określono w podpunkcie ML8.a.
Uwaga Podpunkt ML8.c.4.a. nie ma zastosowania do 'mieszanin hydrazynowych opracowanych w celach ochrony przeciwkorozyjnej
Uwaga 1 Podpunkt ML8.c.5. ma zastosowanie do "materiałów wybuchowych" i paliw niezależnie od tego, czy te metale lub stopy są pokryte glinem, magnezem, cyrkonem lub berylem.
Uwaga 2 Podpunkt ML8.c.5.b. ma zastosowanie wyłącznie do paliw metalowych w postaciach cząstek, jeżeli są one mieszane z innymi substancjami, aby utworzyć 'mieszaninę specjalnie opracowaną do celów wojskowych, np. zawiesiny "paliwa" ciekłego, "paliwa" stałe lub 'mieszaniny "pirotechniczne".
Uwaga 3 Podpunkt ML8.c.5..b.2. nie ma zastosowania do boru i węglika czteroboru wzbogaconego borem- 10 (o całkowitej zawartości boru-10 większej lub równej 20 %).
Uwaga Podpunkt ML8.d.10 nie ma zastosowania do nieinhibitowanego dymiącego kwasu azotowego.
Uwaga ppkt ML.8.f.l7.b. obejmuje:
Nb. W podpunkcie ML8.g. występują odnośniki do określonych "materiałów wysokoenergetycznych" wytwarzanych z poniższych substancji.
1. BCMO (3,3-bis(chlorometylo)oksyetan) (CAS 78-71-7) (zob. także podpunkty ML8.e.1. oraz e.2.;
2. sól dinitroazetydyno-t-butylu (CAS 125735-38-8) (zob. także podpunkt ML8.a.28.);
3. pochodne heksaazaizowurcytanu, w tym HBIW (heksabenzyloheksaazaizowurcytan) (CAS 12478215-6) (zob. także podpunkt ML8.a.4.) oraz TAIW (tetraacetylodibenzyloheksaazaizowurcytan) (CAS 182763-60-6) (zob. także podpunkt ML8.a.4.);
4. niestosowany od roku 2013;
5. TAT (1,3,5,7-tetraacetylo-1,3,5,7-tetraazacyklooktan) (CAS 41378-98-7) (zob. także podpunkt ML8.a.13.);
6. 1,4,5,8-Tetraazadekalina (CAS 5409-42-7) (zob. także podpunkt ML8.a.27.);
7. 1,3,5-trichlorobenzen (CAS 108-70-3) (zob. także podpunkt ML8.a.23.);
8. 1,2,4-trihydroksybutan (1,2,4-butanetriol) (CAS 3068-00-6) (zob. także podpunkt ML8.e.5.);
9. DADN (1,5-diacetylo-3,7-diazoto-1, 3, 5, 7-tetraaza-cyklooktan) (zob. także podpunkt ML8.a.13.).
Uwagi techniczne:
Uwaga 1 Pozycja ML8 nie ma zastosowania do następujących substancji, jeżeli nie są one połączone ani zmieszane z "materiałami wysokoenergetycznymi" określonymi w podpunkcie ML8.a. lub sproszkowanymi metalami określonymi w podpunkcie ML8.c.:
ML9 Wojenne jednostki pływające (nawodne lub podwodne), specjalny sprzęt morski, wyposażenie, elementy składowe i inne nawodne jednostki pływające, jak następuje:
Nb. Sprzęt naprowadzania i nawigacji - zob. pozycja ML11.
Uwaga Podpunkt ML9.a.1. obejmuje pojazdy specjalnie zaprojektowane lub dostosowane do przewożenia nurków.
'Napęd niezależny od powietrza' (AIP) pozwala, aby w pełni zanurzony okręt podwodny mógł ze swojego systemu napędu korzystać dłużej bez dostępu do tlenu atmosferycznego, niż normalnie pozwalałyby na to akumulatory. Do celów podpunktu ML9.b.4., AIP nie obejmuje energii jądrowej.
Uwaga techniczna
Do celów podpunktu ML9.h. określenie 'zmodyfikowany oznacza jakiekolwiek zmiany strukturalne, elektryczne, mechaniczne lub inne zapewniające wyrobom niewojskowym możliwości wojskowe równoważne z cechami wyrobów specjalnie zaprojektowanych do celów wojskowych.
Uwaga ML9.h. obejmuje "reaktory jądrowe".
ML10 "Statki powietrzne", "statki powietrzne lżejsze od powietrza", "bezzałogowe statki powietrzne"
("UAV"), silniki i sprzęt do "statków powietrznych", pokrewne wyposażenie i elementy składowe" jak następuje, specjalnie zaprojektowane lub zmodyfikowane do celów wojskowych:
Nb. Sprzęt naprowadzania i nawigacji - zob. pozycja ML11.
Uwaga 1 Podpunkt ML 10.a. nie ma zastosowania do "statków powietrznych" lub "statków powietrznych lżejszych od powietrza" lub wariantów tych "statków powietrznych" specjalnie zaprojektowanych do celów wojskowych, które charakteryzują się wszystkimi niżej wymienionymi cechami:
Uwaga 2 Podpunkt ML10.d. nie ma zastosowania do:
Uwaga 3 Do celów podpunktów ML10.a. oraz ML10.d. pojęcie specjalnie zaprojektowanych elementów składowych i sprzętu pokrewnego dla niewojskowych "statków powietrznych" lub silników lotniczych zmodyfikowanych do celów wojskowych ma zastosowanie tylko do tych wojskowych elementów składowych i sprzętu pokrewnego, które są wymagane w celu modyfikacji do celów wojskowych.
Uwaga 4 Do celów podpunktu ML10.a. użytek wojskowy obejmuje walkę, zwiad wojskowy, szturm, szkolenie wojskowe, wsparcie logistyczne oraz transport i zrzuty z powietrza żołnierzy lub sprzętu wojskowego.
Uwaga 5 ML10.a. nie ma zastosowania do "statków powietrznych" ani do "statków powietrznych lżejszych od
powietrza" posiadających wszystkie poniższe cechy:
Uwaga 6 ML10.d. nie ma zastosowania do lotniczych silników napędowych, które zostały wyprodukowane po raz
pierwszy przed rokiem 1946.
ML11 Sprzęt elektroniczny, "statki kosmiczne" i elementy składowe, niewyszczególnione w innych pozy
cjach wspólnego wykazu uzbrojenia UE, jak następuje:
Uwaga Podpunkt ML 11.a. obejmuje:
Nb. "Oprogramowanie" związane z wojskowymi radiostacjami programowalnymi - zob. pozycja ML21.
ML12 Systemy broni opartej na energii kinetycznej dużych prędkości oraz pokrewny sprzęt" jak nastę
puje, oraz specjalnie zaprojektowane do nich elementy składowe:
Nb. Systemy broni wykorzystujące amunicję podkalibrową lub działające na zasadzie wyłącznie chemicznego napędu i stosowana do nich amunicja - zob. pozycje od ML1 do ML4.
Uwaga 1 Pozycja ML12 obejmuje poniższe rozwiązania, o ile są one specjalnie zaprojektowane do użytkowania
w systemach broni opartych na
Uwaga 2 Pozycja ML12 ma zastosowanie do systemów broni wykorzystujących którykolwiek z niżej wymienionych systemów napędowych:
ML13 Sprzęt opancerzony lub ochronny, takież konstrukcje oraz ich elementy składowe, jak następuje:
Nb. Pancerze osobiste - zob. ML13.d.2.
Nb. Inne wojskowe elementy składowe i akcesoria hełmów, zob. odpowiednia pozycja wspólnego wykazu uzbrojenia UE.
Uwaga 1 Podpunkt ML13.b. obejmuje materiały specjalnie zaprojektowane do tworzenia wybuchowego opancerzenia reaktywnego lub budowy schronów wojskowych.
Uwaga 2 Podpunkt ML13.c. nie ma zastosowania do konwencjonalnych hełmów stalowych niewyposażonych w żadnego typu akcesoria, ani niezmodyfikowanych czy zaprojektowanych do zamontowania takich urządzeń.
Uwaga 3 Podpunkty ML13.c i ML13.d. nie mają zastosowania do hełmów, pancerzy osobistych lub odzieży ochronnej, towarzyszących użytkownikom, do ich ochrony osobistej.
Uwaga 4 Spośród hełmów specjalnie zaprojektowanych dla służb saperskich tylko hełmy specjalnie zaprojektowane do celów wojskowych są określone w podpunkcie ML13.c. Nb.
Nb. 1 Zob. także pozycja 1A005 w wykazie produktów podwójnego zastosowania UE. Nb.
Nb. 2 Co do "materiałów włóknistych lub włókienkowych" używanych do wytwarzania pancerzy osobistych i hełmów - zob. pozycja 1C010 w wykazie produktów podwójnego zastosowania UE.
ML14 'Sprzęt specjalistyczny do szkolenia wojskowego' lub dla symulacji scenariuszy wojskowych, symulatory specjalnie zaprojektowane do treningu użytkowania jakiegokolwiek uzbrojenia wymienionego w pozycjach ML1 lub ML2 oraz specjalnie zaprojektowane do nich elementy składowe i akcesoria.
Uwaga techniczna
Określenie 'specjalistyczny sprzęt dla szkolenia wojskowego1 obejmuje wojskowe wersje trenażerów działań zaczepnych, szkolenia kontrolerów ruchu lotniczego, trenażery celów radiolokacyjnych, imitatory celów radiolokacyjnych, urządzenia treningowe dla działonowych, trenażery zwalczania celów podwodnych, trenażery lotu (łącznie z wirówkami do szkolenia pilotów lub astronautów), trenażery do szkolenia obsługi stacji radiolokacyjnych, trenażery lotów wg przyrządów, trenażery do szkolenia nawigatorów, trenażery do szkolenia obsługi wyrzutni rakietowych, wyposażenie celów, "statki powietrzne" zdalnie sterowane, symulatory uzbrojenia, symulatory bezzałogowych "statków powietrznych", ruchome jednostki szkoleniowe oraz sprzęt treningowy dla wojskowych działań lądowych.
Uwaga 1 Pozycja ML14 obejmuje systemy generowania obrazów i interakcyjne systemy środowiskowe dla symulatorów specjalnie zaprojektowane lub zmodyfikowane do celów wojskowych.
Uwaga 2 Pozycja ML14 nie ma zastosowania do sprzętu specjalnie zaprojektowanego do szkolenia w posługiwaniu się bronią myśliwską lub sportową.
ML15 Następujący sprzęt do zobrazowywania lub przeciwdziałania, specjalnie zaprojektowany do celów wojskowych, oraz specjalnie zaprojektowane do niego elementy składowe i akcesoria:
Uwaga Podpunkt ML15.f. obejmuje sprzęt zaprojektowany do ograniczania działania lub zmniejszania skuteczności wojskowych systemów zobrazowywania lub minimalizowania efektów ograniczających.
Uwaga Pozycja ML15 nie ma zastosowania do "lamp wzmacniaczy obrazu pierwszej generacji" lub sprzętu specjalnie zaprojektowanego do stosowania w nim "lamp wzmacniaczy obrazu pierwszej generacji".
Nb. Klasyfikacja celowników wykorzystujących "lampy wzmacniaczy obrazu pierwszej generacji" - zob. pozycja ML1, ML2 oraz podpunkt ML5.a.
Nb. Zob. także pozycje 6A002.a.2. oraz 6A002.b. w wykazie produktów podwójnego zastosowania UE.
ML16 Odkuwki, odlewy i inne półfabrykaty, które zostały specjalnie zaprojektowane dla obiektów określonych w pozycjach od ML1 do ML4, ML6, ML9, ML10, ML12 lub ML19.
Uwaga Pozycja ML16. odnosi się do półfabrykatów, w przypadku gdy są one możliwe do zidentyfikowania na podstawie składu materiału, geometrii czy funkcji.
ML17 Różnorodny sprzęt, materiały i "biblioteki", jak następuje, oraz specjalnie zaprojektowane do nich elementy składowe:
Uwaga techniczna
Impuls elektromagnetyczny nie odnosi się do niezamierzonych zakłóceń wywołanych promieniowaniem elektromagnetycznym pobliskiego sprzętu (np. maszyn, urządzeń lub elektroniki) lub wyładowaniem.
ML18 Sprzęt do 'produkcji', obiekty do prowadzenia badań środowiskowych oraz elementy składowe, jak
następuje:
Uwaga techniczna
Do celów pozycji ML18 termin 'produkcja' obejmuje projektowanie, analizy, wytwarzanie, badania i kontrolę jakości. Uwaga Podpunkty ML18.a. oraz ML18.b. obejmują następujący sprzęt:
ML19 Systemy broni o ukierunkowanej energii (Directed Energy Weapon - DEW), sprzęt pokrewny lub sprzęt do przeciwdziałań, modele badawcze, jak następuje, oraz specjalnie zaprojektowane do nich elementy składowe:
Uwaga 1 Systemy DEW określone w pozycji ML19 obejmują systemy, których możliwości opierają się na kontrolowanym stosowaniu:
Uwaga 2 Pozycja ML19 obejmuje następujące wyroby, w przypadku gdy zostały one specjalnie zaprojektowane dla wykorzystania w systemach DEW:
ML20 Sprzęt kriogeniczny lub "nadprzewodzący", jak następuje, oraz specjalnie zaprojektowane do niego elementy składowe i akcesoria:
Uwaga Podpunkt ML2O.b. nie ma zastosowania do hybrydowych, jednobiegunowych prądnic prądu stałego, posiadających normalne, jednobiegunowe armatury metalowe, które wirują w polu magnetycznym wytwarzanym przez uzwojenie nadprzewodzące, pod warunkiem że uzwojenie takie jest jedynym nadprzewodzącym elementem prądnicy.
ML21 "Oprogramowanie", jak następuje:
Uwaga 1 Podpunkt ML21.b.5 obejmuje "oprogramowanie" przeznaczone do niszczenia, uszkadzania, ograniczania działania lub uszkadzania systemów, sprzętu lub "oprogramowanie" wyszczególnionych we wspólnym wykazie uzbrojenia UE, a zatem "oprogramowanie" przeznaczone do zwiadu cybernetycznego oraz dowodzenia i kontroli cybernetycznej.
Uwaga 2 Podpunkt ML21.b.5. nie ma zastosowania do "ujawniania luk w zabezpieczeniach" ani do "reagowania na cyberincydenty", ograniczone do niewojskowej obronnej gotowości i reagowania w zakresie cyberbezpieczeństwa.
Nb. Zob. systemy, sprzęt lub elementy składowe określone we wspólnym wykazie uzbrojenia UE do ogólnego celu "komputery cyfrowe" z zainstalowanym "oprogramowaniem" określonym w podpunkcie ML21 .c.
ML22 "Technologia", jak następuje:
Nb. "Technologia" poprzednio określona w podpunkcie ML22.b.3 - zob. ppkt ML22.a.
Nb. "Technologia" poprzednio określona w podpunkcie ML22.b.4 - zob. ppkt ML22.a.
Uwaga 1 "Technologia" "wymagana" do "rozwoju", "produkcji", eksploatacji, instalacji, utrzymania funkcjonalności (przeprowadzania przeglądów), napraw, remontów kapitalnych lub odnawiania wyrobów określonych we wspólnym wykazie uzbrojenia UE pozostaje objęta kontrolą, nawet jeżeli ma zastosowanie do jakiegokolwiek produktu, który nie został określony we wspólnym wykazie uzbrojenia UE.
Uwaga 2 Pozycja ML22 nie ma zastosowania do:
DEFINICJE TERMINÓW UŻYWANYCH W NINIEJSZYM WYKAZIE
Poniższe definicje mają zastosowanie do terminów stosowanych w niniejszym wykazie.
Uwaga 1 Definicje mają zastosowanie do całego wykazu. Odniesienia mają wyłącznie funkcję informacyjną i nie mają wpływu na stosowanie zdefiniowanych terminów w całym wykazie.
Uwaga 2 Wyrazy i wyrażenia zawarte w niniejszym wykazie definicji przyjmują zdefiniowane znaczenie wyłącznie, gdy zostały ujęte w "cudzysłów". Definicje terminów znajdujących się 'między apostrofami zamieszczone są w uwadze technicznej do danej pozycji. W innych przypadkach wyrazy i wyrażenia przyjmują swoje ogólnie przyjęte (słownikowe) znaczenia.
ML10 "Bezzałogowy statek powietrzny"
Każdy "statek powietrzny" zdolny do rozpoczęcia lotu i podtrzymania kontrolowanego lotu i nawigacji bez żadnej obecności ludzi na jego pokładzie.
ML22 "Będące własnością publiczną"
Oznacza "oprogramowanie" lub "technologię" udostępnione bez żadnych ograniczeń co do ich dalszego rozpowszechniania.
Uwaga: Ograniczenia wynikające z praw autorskich nie wykluczają uznania "technologii" lub "oprogramowania" za "będące własnością publiczną".
ML 17 "Biblioteka" (baza danych parametrów technicznych)
Zbiór informacji technicznych, do których odwołanie może ulepszyć działanie danych systemów, sprzętu lub podzespołów.
ML7, 22 "Biokatalizatory"
'Enzymy' do szczególnych reakcji chemicznych lub biochemicznych lub inne związki biologiczne, które przyłączają się do bojowych środków trujących (BST) i przyspieszają ich degradację.
Uwaga techniczna
'Enzymy oznaczają "biokatalizatory" dla konkretnych reakcji chemicznych i biochemicznych
ML7 "Biopolimery"
Makrocząsteczki biologiczne, jak następuje:
Uwagi techniczne:
ML1 "Broń palna pozbawiona cech użytkowych".
Broń palna, którą pozbawiono możliwości wystrzelenia jakiegokolwiek naboju w drodze procesów określonych przez krajowy organ państwa członkowskiego UE lub państwa uczestniczącego w porozumieniu z Wassenaar. Procesy te na stałe zmieniają podstawowe elementy broni palnej. Zgodnie z krajowymi przepisami ustawowymi i regulacyjnymi, pozbawienie broni palnej cech użytkowych może być poświadczone przez zaświadczenie wydane przez właściwy organ i może być zaznaczone na danej sztuce broni palnej przez stempel odbity na jej niezbędnej części.
ML4, 10 "Cywilne statki powietrzne"
"Statki powietrzne" wymienione według przeznaczenia w wykazach zaświadczeń o zdatności do lotu opublikowanych przez urzędy lotnictwa cywilnego co najmniej jednego państwa członkowskiego UE lub państwa uczestniczącego w porozumieniu z Wassenaar, latające na cywilnych komercyjnych trasach wewnętrznych i zewnętrznych lub przeznaczone do legalnego użytku cywilnego, prywatnego lub służbowego.
ML 7 "Czynniki biologiczne"
Patogeny lub toksyny, wyselekcjonowane lub zmodyfikowane (np. tak by zmienić ich czystość, okres trwałości, zjadliwość, cechy rozprzestrzeniania lub odporność na promieniowanie UV), w celu spowodowania strat w ludziach lub zwierzętach, zniszczenia sprzętu lub szkód dla upraw lub środowiska.
ML 8 "Dodatki"
Substancje wykorzystywane w mieszankach wybuchowych w celu ulepszenia ich właściwości.
ML 19 "Klasa kosmiczna"
Dotyczy projektowania, wytwarzania i kwalifikowania za pomocą pomyślnie zaliczonych testów w taki sposób, aby produkty mogły funkcjonować na wysokościach większych niż 100 km od powierzchni Ziemi.
Uwaga Ustalenie, że dany przedmiot jest "klasy kosmicznej" na podstawie testowania nie oznacza, że inne przedmioty z tej samej partii produkcyjnej lub serii modeli także są "klasy kosmicznej", jeżeli nie zostały indywidualnie przetestowane.
ML 21 "Komputer cyfrowy"
Sprzęt, który może, w postaci jednej lub kilku zmiennych dyskretnych, pełnić wszystkie poniższe funkcje:
Uwaga techniczna
Modyfikacje zapamiętanej sekwencji instrukcji dotyczą wymiany trwałych urządzeń pamięciowych, ale nie fizycznych zmian przewodów lub połączeń.
ML15 "Lampy pierwszej generacji wzmacniające obraz"
Elektrostatycznie ukierunkowane lampy wykorzystujące światłowody wejściowe i wyjściowe lub szklane płytki, wieloalkaliczne fotokatody (S-20 lub S-25), ale nie wzmacniacze z płytek mikrokanalikowych.
ML9, 19 "Laser"
Przedmiot emitujący światło stałe w czasie i przestrzeni, wykorzystujący zjawisko emisji wymuszonej. ML17 "Manipulatory"
Uchwyty, 'aktywne jednostki oprzyrządowania' lub wszelkie inne oprzyrządowanie zamontowane na płycie podstawowej na końcu ramienia manipulacyjnego "robota".
Uwaga techniczna
"Aktywne jednostki oprzyrządowania" są to urządzenia służące do stosowania siły nadającej ruch, energii procesowej lub sensorów do danego urządzenia.
ML 8 "Materiały energetyczne"
Substancje lub mieszaniny reagujące chemicznie, by uwolnić energię wymaganą do ich planowego wykorzystania. "Materiały wybuchowe", "materiały pirotechniczne" i "materiały miotające" są to podklasy materiałów energetycznych.
ML8 "Materiały miotające"
Substancje lub mieszaniny reagujące chemicznie i wytwarzające duże ilości gorących gazów w kontrolowanym tempie, by wykonywać działania mechaniczne.
ML4, 8 "Materiały pirotechniczne"
Mieszaniny stałych lub ciekłych paliw i utleniaczy które, po zapaleniu, przechodzą reakcję chemiczną w tempie kontrolowanym, które ma tworzyć konkretne przedziały czasowe, lub ilości ciepła, hałasu, dymu, widocznego światła lub promieniowania podczerwonego. Substancje piroforyczne są podklasą materiałów pirotechnicznych; nie zawierają utleniaczy, lecz zapalają się samoistnie przy kontakcie z powietrzem.
ML 13 "Materiały włókniste lub włókienkowe"
Obejmują:
ML8, 18 "Materiały wybuchowe"
Stałe, ciekłe lub lotne substancje lub mieszaniny substancji, które maj ą detonować przy zastosowaniu jako ładunki podstawowe, dodatkowe lub główne w głowicach, przy zastosowaniu do burzenia i innych zastosowaniach.
"Mikroprogram"
Sekwencja elementarnych instrukcji, przechowywanych w specjalnej pamięci, realizowanych po wprowadzeniu specjalnej dla niej instrukcji odwołania do rejestru instrukcji.
ML20 "Nadprzewodzący"
Odnosi się do materiałów (tj. metali, stopów lub związków), które mogą stracić wszelką oporność elektryczną (tj. które mogą uzyskać nieskończoną przewodność elektryczną i przenosić bardzo wysokie prądy elektryczne bez ciepła Joule'a).
"Temperatura krytyczna" (czasem zwana temperaturą przejścia) konkretnego materiału "nadprzewodzącego" jest to temperatura, w której materiał ten traci wszelki opór przed przepływem elektrycznego prądu stałego.
Uwaga techniczna
"Nadprzewodzący" stan danego materiału jest indywidualnie charakteryzowany przez "temperaturę krytyczną", krytyczne pole magnetyczne będące funkcją temperatury oraz krytyczną gęstość prądu, która jest jednak funkcją zarówno pola magnetycznego, jak i temperatury.
ML 17 "Ogniwo paliwowe"
Urządzenie elektrochemiczne, które przetwarza energię chemiczną bezpośrednio na energię prądu stałego przez zużywanie paliwa ze źródła zewnętrznego.
ML4, 11, 21 "Oprogramowanie"
Zbiór jednego lub więcej "programów" lub "mikroprogramów", umieszczony na dowolnym materialnym nośniku.
ML6, 13 "Porównywalne normy"
Porównywalne normy krajowe lub międzynarodowe uznane przez co najmniej jedno państwo członkowskie UE lub państwo uczestniczące w porozumieniu z Wassenaar i mające zastosowanie do odpowiedniej pozycji.
ML8 "Prekursory"
Specjalistyczne związki chemiczne używane w produkcji materiałów wybuchowych.
ML 21, 22 "Produkcja"
Oznacza wszystkie etapy związane z produkcją, takie jak: projektowanie, wytwarzanie, scalanie, montaż (składanie), kontrola, testowanie, zapewnienie jakości.
"Program"
Sekwencja instrukcji do realizacji procesu, mająca postać wykonywalną lub dającą się przekształcić na wykonywalną przez komputer elektroniczny.
ML21 "Reagowanie na cyberincydenty"
Proces wymiany niezbędnych informacji na temat cyberincydentu z osobami lub organizacjami odpowiedzialnymi za prowadzenie lub koordynowanie działań zaradczych w celu zaradzenia cyberincydentowi.
ML17 "Reaktor jądrowy"
Obejmuje zasadniczo obiekty znajdujące się wewnątrz zbiornika reaktora lub bezpośrednio przymocowane do niego, wyposażenie sterujące poziomem mocy w rdzeniu oraz elementy, które zazwyczaj zawierają chłodziwo pierwotne rdzenia reaktora lub wchodzą z nim w bezpośrednią styczność lub nim sterują.
ML17 "Robot"
Mechanizm manipulacyjny, który może działać ciągle lub na odcinkach, może wykorzystywać czujniki i posiada wszystkie następujące cechy:
W powyższej definicji "programowanie dostępne dla użytkownika" oznacza możliwość wprowadzania, modyfikacji lub wymiany "programów" przez użytkownika na innej drodze niż poprzez:
Uwaga Niniejsza definicja nie obejmuje kontrolą następujących urządzeń:
ML17 21, 22 "Rozwój"
Odnosi się do wszystkich etapów poprzedzających produkcję seryjną, takich jak: projekt, badania projektowe, analizy projektowe, koncepcje projektu, składanie i testowanie prototypów, pilotażowe plany produkcji, dane projektowe, proces przekształcania danych projektowych w produkt, projekt konfiguracji, projekt scalania, rozkłady.
ML8, 10, 14 "Statek powietrzny"
Statek powietrzny - stałopłat, statek z obrotowymi skrzydłami, wiropłat (helikopter), statek ze zmiennym wirnikiem lub zmiennopłat.
ML11 "Statki kosmiczne"
Czynne i bierne satelity i sondy kosmiczne.
ML10 "Statki powietrzne lżejsze od powietrza"
Balony i "sterowce", które do unoszenia się w powietrzu potrzebują gorącego powietrza lub gazów lżejszych od powietrza takich jak hel lub wodór.
"Sterowiec"
Napędzany statek powietrzny utrzymujący się w powietrzu dzięki zasobowi gazu (zazwyczaj helu, dawniej wodoru), który jest lżejszy od powietrza.
ML 11 "System nawigacji satelitarnej"
System obejmujący stacje naziemne, konstelację satelitów i odbiorniki, które umożliwiają obliczanie lokalizacji odbiorników na podstawie sygnałów otrzymywanych z satelitów. Obejmuje globalne systemy nawigacji satelitarnej i regionalne systemy nawigacji satelitarnej.
ML 7 "Środki rozpraszania tłumu"
Substancje, które w oczekiwanych warunkach wykorzystywania do rozpraszania tłumu wywołują szybko u ludzi podrażnienia narządów zmysłów lub obezwładniające skutki fizyczne, które zanikają w krótkim czasie po zakończeniu wystawienia na ich działanie. (Gazy łzawiące są podzbiorem "środków rozpraszania tłumu").
ML 2 2 "Technologia"
Konkretny rodzaj informacji, niezbędny do "rozwoju", "produkcji" lub "użytkowania" danego wyrobu. Informacja ta ma postać 'danych technicznych' lub 'pomocy technicznej'. Informacja przybiera postać "danych technicznych" lub "pomocy technicznej". Określona "technologia" do wspólnego wykazu uzbrojenia UE jest zdefiniowana w punkcie ML22.
Uwagi techniczne:
ML21 "Ujawnianie luk w zabezpieczeniach"
Proces identyfikacji luki, sprawozdawczości na jej temat i informowania o niej lub proces jej analizowania wraz z osobami lub organizacjami odpowiedzialnymi za prowadzenie lub koordynowanie działań zaradczych w celu wyeliminowania tej luki.
ML7 "Wektory ekspresji"
Nośniki (np. plazmidy lub wirusy) wykorzystywane do wprowadzenia materiału genetycznego do komórek żywiciela.
ML22 "Wymagane"
Stosowane do "technologii", odnosi się wyłącznie do tej części "technologii", która odpowiada konkretnie za osiąganie lub przekraczanie poziomów, cech lub funkcji kontrolowanego działania. Taka "wymagana" "technologia" może być wspólna dla różnych wyrobów.