Publikacja informacji dotyczącej zatwierdzenia standardowej zmiany w specyfikacji produktu objętego nazwą pochodzenia w sektorze winorośli i wina, o której to zmianie mowa w art. 17 ust. 2 i 3 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33.

Publikacja informacji dotyczącej zatwierdzenia standardowej zmiany w specyfikacji produktu objętego nazwą pochodzenia w sektorze winorośli i wina, o której to zmianie mowa w art. 17 ust. 2 i 3 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33

(2020/C 73/09)

(Dz.U.UE C z dnia 6 marca 2020 r.)

Niniejsza informacja zostaje opublikowana zgodnie z art. 17 ust. 5 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33.

INFORMACJA DOTYCZĄCA ZATWIERDZENIA STANDARDOWEJ ZMIANY

"Cornas"

PDO-FR-A0697-AM01

Data przekazania informacji: 20 grudnia 2019

OPIS I UZASADNIENIE ZATWIERDZONEJ ZMIANY

1.
Określenie obszaru geograficznego i obszaru bezpośredniego sąsiedztwa

W pkt IV specyfikacji produktu podano odniesienie do oficjalnego kodu geograficznego "code officiel géographique" z 2019 r., aby uściślić wykaz gmin tworzących obszar geograficzny i obszar bezpośredniego sąsiedztwa.

Odniesienie to umożliwiło ustalenie - na poziomie obszaru bezpośredniego sąsiedztwa - że nazwy gmin "Mercurol" i "Veaunes" w departamencie Drôme określa się wspólną nazwą "Mercurol-Veaunes".

W związku z tym zaktualizowano punkt "wymogi dodatkowe" niniejszego jednolitego dokumentu.

2.
Praktyki uprawy

Uzupełnia się pkt VI specyfikacji produktu - "Prowadzenie winnicy" - dodając przepis zobowiązujący do sadzenia materiału roślinnego wolnego od mikoplazmy żółknięcia dorée winorośli. Przepis ten sformułowano w następujący sposób i wprowadzono do punktu "Praktyki winiarskie - praktyki uprawy" niniejszego jednolitego dokumentu:

"Począwszy od dnia 1 stycznia 2020 r. sadzenie winorośli i wymianę sadzonek winorośli przeprowadza się przy użyciu materiału roślinnego, który został poddany obróbce w gorącej wodzie lub dowolnej innej obróbce uznanej przez Ministerstwo Rolnictwa za jedną z metod zwalczania mikoplazmy żółknięcia dorée winorośli".

JEDNOLITY DOKUMENT

1.
Nazwa produktu Cornas
2.
Rodzaj oznaczenia geograficznego ChNP - chroniona nazwa pochodzenia
3.
Kategorie produktów sektora wina 1. Wino
4.
Opis wina lub win

Nazwa pochodzenia "Cornas" jest zastrzeżona dla czerwonych win niemusujących. Minimalna naturalna objętościowa zawartość alkoholu w tych winach wynosi 10,5 %.

Zawartość kwasu jabłkowego w winach na etapie pakowania nie przekracza 0,4 grama na litr. Zawartość cukrów fermentacyjnych (glukozy i fruktozy) w winach na etapie pakowania:

nie przekracza 3 gramów na litr w przypadku win, w których naturalna objętościowa zawartość alkoholu nie przekracza 13,5 %;
nie przekracza 4 gramów na litr w przypadku win, w których naturalna objętościowa zawartość alkoholu przekracza 13,5 %.

Całkowita objętościowa zawartość alkoholu w winach po wzbogacaniu nie przekracza 13,5 %.

Kwasowość miareczkowa, niesprecyzowana kwasowość lotna i całkowita zawartość dwutlenku siarki są zgodne z wartościami określonymi w przepisach wspólnotowych.

Są to wyłącznie wina czerwone, przy czym "Cornas" jest jedyną kontrolowaną nazwą pochodzenia spośród wszystkich nazw z regionu winiarskiego "Côtes du Rhône septentrionales", w przypadku której wino produkuje się wyłącznie z odmiany syrah N.

Wina te posiadają zawsze charakterystyczną, bardzo ciemną szatę o barwie owocu granatu, która wpada niemal w czerń, nabierającą w miarę dojrzewania bursztynowych akcentów. Wina te są mocne i dobrze zbudowane oraz osiągają apogeum po długim okresie dojrzewania. Ze względu na tę strukturę uznawane są często za "męskie".

Ogólne analityczne cechy charakterystyczne
Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości)
Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości)
Minimalna kwasowość miareczkowa
Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr)
Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (w miligramach na litr)
5.
Praktyki winiarskie
a)
Podstawowe praktyki enologiczne

Praktyka uprawy

Minimalna gęstość obsady w winnicy wynosi 4 400 roślin na hektar.
Na każdą roślinę przypada maksymalnie 2,30 m2 powierzchni; powierzchnię tę oblicza się, mnożąc odległości między rzędami i odległość między roślinami w tym samym rzędzie.
Odstęp między rzędami winorośli w winnicy nie przekracza 2,50 metra. Winorośl przycina się na maksymalnie 8 oczek na łozę według następujących technik:
cięcie krótkie czopowe (kielich, jedno- lub dwuramienny sznur skośny Royat);
jednoramienny lub dwuramienny sznur Guyota.

Maksymalna wysokość sznura wynosi 0,60 m. Wysokość tę mierzy się od ziemi do dolnej części ramion konstrukcji.

Wina produkuje się z zebranych ręcznie winogron. Kiści winogron przewozi są w całości aż do miejsca, w którym przeprowadza się winifikację.

Począwszy od dnia 1 stycznia 2020 r. sadzenie winorośli i wymianę sadzonek winorośli przeprowadza się przy użyciu materiału roślinnego, który został poddany obróbce w gorącej wodzie lub dowolnej innej obróbce uznanej przez Ministerstwo Rolnictwa za jedną z metod zwalczania mikoplazmy żółknięcia dorée winorośli.

Szczególne praktyki enologiczne

Zakazana jest wszelka obróbka termiczna winogron, w której stosuje się temperaturę powyżej 40 °C.
Niedopuszczalne jest wykorzystywanie kawałków drewna.

Poza wymienionymi powyżej zakazami w praktykach enologicznych towarzyszących produkcji wina należy przestrzegać wymogów obowiązujących na poziomie wspólnotowym oraz zawartych w kodeksie rolnictwa i rybołówstwa morskiego.

b)
maksymalne zbiory 46 hektolitrów z hektara
6.
Wyznaczony obszar geograficzny

Zbiór winogron, winifikacja i produkcja wina odbywają się na obszarze gminy Cornas w departamencie Ardèche.

7.
Główne odmiany winorośli syrah N - shiraz
8.
Opis związku lub związków

W systemie kontrolowanych nazw pochodzenia z Doliny Rodanu kontrolowana nazwa pochodzenia "Cornas" jest częścią "Crus des Côtes du Rhône".

Położony w północnej części obszaru kontrolowanej nazwy pochodzenia "Côtes du Rhône" obszar kontrolowanej nazwy pochodzenia "Cornas" jest najbardziej wysuniętym na południe terenem, na którym produkuje się wina czerwone.

Winnica położona jest bowiem na prawym brzegu Rodanu, naprzeciwko miasta Valence, między obszarami geograficznymi kontrolowanych nazw pochodzenia "Saint-Péray" i "Saint-Joseph".

Obszar geograficzny ograniczony jest wyłącznie do gminy Cornas w departamencie Ardèche.

Obszar geograficzny nazwy "Cornas" obejmuje głównie granitowy, dobrze wyeksponowany, chroniony przed wiatrami i ciepłem amfiteatr, na którym występują wzgórza tworzące tarasy. Są one podtrzymywane przez murki budowane cierpliwie i nadal chronione przez społeczność producentów wina, która troszczy się o zachowanie zarówno potencjału produkcyjnego, jak i związanego z nim krajobrazu.

Kontynuując tradycję ręcznego zbioru winogron, producenci wina "Cornas" przyczyniają się do zachowania oryginalnego charakteru i szczególnych cech tej położonej na wzgórzach winnicy.

Gmina kontrolowanej nazwy pochodzenia prawdopodobnie zawdzięcza swoją nazwę mezoklimatowi, ponieważ w języku celtyckim "Cornas" oznacza "spaloną ziemię". Te łagodne warunki klimatyczne umożliwiają wczesne dojrzewanie, które tłumaczy, dlaczego - pomimo położenia w odległości zaledwie 12 kilometrów na południe od terytorium kontrolowanej nazwy pochodzenia "Hermitage" - na obszarze nazwy "Cornas" zbiory rozpoczynają się często tydzień wcześniej.

Wszystkie te warunki naturalne umożliwiły zasadzenie na tym terenie odmiany syrah N, która nadal stanowi symbol tego terytorium, mimo że rozpowszechniła się w innych regionach. Z winogron, które pochodzą ze starannie wyznaczonych działek i które wcześnie osiągają dojrzałość, powstają wina męskie wyróżniające się czarną szatą, bogatymi, ale jedwabistymi taninami, mocnymi aromatami i strukturą, dzięki której wina te doskonale nadają się do dojrzewania. Mogą się one również poszczycić jednogłośnie uznaną na całym świecie, docenianą od wieków jakością, o czym świadczą rozległe archiwa.

Kontrolowana nazwa pochodzenia "Cornas" uzyskała swoją renomę wyłącznie dzięki winu czerwonemu, równolegle do "Saint-Péray", sąsiedniej kontrolowanej nazwy pochodzenia, którą objęte są wyłącznie wina białe.

Poza szczególnymi właściwościami organoleptycznymi, ograniczonym rozmiarem winnicy oraz klimatem "Cornas" zawdzięcza swój oryginalny charakter i swoją tożsamość swojej jednolitości (jedna gmina, jedna odmiana, głównie granitowe gleby).

9.
Dodatkowe wymogi zasadnicze (pakowanie, etykietowanie i inne wymogi) Ramy prawne:

przepisy krajowe

Rodzaj wymogów dodatkowych:

przepisy dodatkowe dotyczące etykietowania

Opis wymogu

a)
na etykiecie wina objętego kontrolowaną nazwą pochodzenia można umieścić nazwę mniejszej jednostki geograficznej, pod warunkiem że:
jest to lokalizacja wpisana do ksiąg wieczystych;
została ona podana w deklaracji zbiorów.
b)
na etykiecie wina objętego kontrolowaną nazwą pochodzenia można umieścić nazwę większej jednostki geograficznej: "Cru des Côtes du Rhône" lub "Vignobles de la Vallée du Rhône". Warunki stosowania nazwy większej jednostki geograficznej "Vignobles de la Vallée du Rhône" uściślono w umowie podpisanej między poszczególnymi zainteresowanymi organami ds. ochrony i zarządzania.

Obszar bezpośredniego sąsiedztwa

Ramy prawne:

przepisy krajowe

Rodzaj wymogów dodatkowych:

odstępstwo dotyczące produkcji na wyznaczonym obszarze geograficznym

Opis wymogu

Obszar bezpośredniego sąsiedztwa, określony na zasadzie odstępstwa w odniesieniu do produkcji wina, stanowi obszar następujących gmin, zgodnie z oficjalnym kodem geograficznym "code officiel géographique" z dnia 1 stycznia 2019 r.:

w departamencie Ardèche: Alboussière, Andance, Ardoix, Arlebosc, Arras-sur-Rhône, Boffres, Bogy, Champagne, Champis, Charmes-sur-Rhône, Charnas, Châteaubourg, Cheminas, Colombier-le-Cardinal, Eclassan, Etables, Félines, Gilhac-et-Bruzac, Glun, Guilherand-Granges, Lemps, Limony, Mauves, Ozon, Peaugres, Peyraud, Plats, Quintenas, Saint-Barthélemy-le-Plain, Saint-Cyr, Saint-Georges-les-Bains, Saint-Romain-d'Ay, Saint-Romain-de-Lerps, Sarras, Sécheras, Serrières, Saint-Désirat, Saint-Etienne-de-Valoux, Saint-Jean-de-Muzols, Saint-Péray, Soyons, Talencieux, Thorrenc, Toulaud, Tournon-sur-Rhône, Vernosc-lès-Annonay, Vinzieux, Vion;
w departamencie Drôme: Albon, Andancette, Beaumont-Monteux, Beausemblant, Bourg-lès-Valence, Chanos-Cur-son, Chantemerle-les-Blés, Châteauneuf-sur-Isère, Chavannes, Clérieux, Crozes-Hermitage, Erôme, Gervans, Gran-ges-les-Beaumont, Larnage, Laveyron, Mercurol-Veaunes, La Motte-de-Galaure, Ponsas, Pont-de-l'Isère, La Roche-de-Glun, Saint-Barthélemy-de-Vals, Saint-Donat-sur-l'Herbasse, Saint-Rambert-d'Albon, Saint-Uze, Saint-Vallier, Serves-sur-Rhône, Tain-l'Hermitage, Triors, Valence;
w departamencie Isère: Chonas-l'Amballan, Le-Péage-de-Roussillon, Reventin-Vaugris, Les Roches-de-Condrieu, Sablons, Saint-Alban-du-Rhône, Saint-Clair-du-Rhône, Saint-Maurice-l'Exil, Salaise-sur-Sanne, Seyssuel, Vienne;
w departamencie Loire: Bessey, La Chapelle-Villars, Chavanay, Chuyer, Lupé, Maclas, Malleval, Pélussin, Roisey, Saint-Michel-sur-Rhône, Saint-Pierre-de-Bœuf, Saint-Romain-en-Jarez, Vérin;
w departamencie Rhône: Ampuis, Condrieu, Les Haies, Loire-sur-Rhône, Longes, Saint-Cyr-sur-le-Rhône, Saint-Romain-en-Gal, Sainte-Colombe, Tupin-et-Semons.

Link do specyfikacji produktu

https://info.agriculture.gouv.fr/gedei/site/bo-agri/document_administratif-352971f9-f819-4a53-8429-9ee9238c98c4

Zmiany w prawie

Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku 8-10 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 18.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2020.73.29

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Publikacja informacji dotyczącej zatwierdzenia standardowej zmiany w specyfikacji produktu objętego nazwą pochodzenia w sektorze winorośli i wina, o której to zmianie mowa w art. 17 ust. 2 i 3 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33.
Data aktu: 06/03/2020
Data ogłoszenia: 06/03/2020