ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA WNIOSKÓW O AKREDYTACJĘ - EACEA/03/2020 Karta Erasmusa dla szkolnictwa wyższego 2021-2027 2020/C 51/09.

ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA WNIOSKÓW O AKREDYTACJĘ - EACEA/03/2020
Karta Erasmusa dla szkolnictwa wyższego 2021-2027

(2020/C 51/09)

(Dz.U.UE C z dnia 14 lutego 2020 r.)

Klauzula zastrzeżenia

Unijny program na rzecz kształcenia, szkolenia, młodzieży i sportu na lata 2021-2027 zaproponowany przez Komisję Europejską w dniu 30 maja 2018 r. (zwany dalej "programem") nie został jeszcze przyjęty przez europejskich prawodawców. Jednakże niniejsze zaproszenie do składania wniosków o akredytację jest publikowane celem ułatwienia potencjalnym beneficjentom dotacji unijnych składania wniosków zaraz po przyjęciu podstawy prawnej przez europejskich prawodawców.

Niniejsze zaproszenie do składania wniosków o akredytację nie jest prawnie wiążące dla Komisji Europejskiej. W przypadku istotnej zmiany podstawy prawnej przez europejskich prawodawców niniejsze zaproszenie może zostać zmienione lub anulowane, a także mogą zostać ogłoszone inne zaproszenia do składania wniosków o akredytację o innej treści, z odpowiednimi terminami udzielenia odpowiedzi.

Ogólnie rzecz biorąc, wszelkie działania wynikające z niniejszego zaproszenia do składania wniosków o akredytację podlegają następującym warunkom, których wdrożenie wykracza poza zakres kontroli Komisji:

-
przyjęcie przez Parlament Europejski i Radę Unii Europejskiej ostatecznego tekstu podstawy prawnej ustanawiającej program,
-
przyjęcie rocznych programów prac na 2021 r. i na kolejne lata, jak również ogólnych wytycznych dotyczących wdrażania, kryteriów i procedur wyboru, po konsultacjach z komitetem programu, oraz
-
przyjęcie budżetu Unii Europejskiej na 2021 r. i na kolejne lata przez władzę budżetową.

Proponowany unijny program na rzecz kształcenia, szkolenia, młodzieży i sportu na lata 2021-2027 opiera się na art. 165 i 166 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej oraz na zasadzie pomocniczości.

1.
Cele i opis

Karta Erasmusa dla szkolnictwa wyższego (ECHE) stanowi ogólne ramy jakości dla działań w zakresie współpracy europejskiej i międzynarodowej, które instytucja szkolnictwa wyższego (ISW) podejmuje, uczestnicząc w programie. Przyznanie Karty Erasmusa dla szkolnictwa wyższego jest warunkiem wstępnym dla wszystkich instytucji szkolnictwa wyższego znajdujących się w jednym z państw wymienionych poniżej i pragnących złożyć wniosek oraz uczestniczyć w mobilności edukacyjnej, współpracy między organizacjami i instytucjami lub wspierać projekty w zakresie rozwoju polityki w ramach programu na lata 2021-2027. W przypadku instytucji szkolnictwa wyższego zlokalizowanych w państwach trzecich niestowarzyszonych z programem Karta Erasmusa dla szkolnictwa wyższego nie jest wymagana, a ramy jakości zostaną ustanowione na podstawie porozumień międzyinstytucjonalnych między instytucjami szkolnictwa wyższego.

Karta przyznawana jest na cały okres trwania programu. Wdrażanie karty będzie monitorowane przez agencje narodowe programu Erasmus+, a naruszenie jej zasad i zobowiązań może doprowadzić do jej odebrania przez Komisję Europejską.

2.
Kwalifikujący się wnioskodawcy

Do ubiegania się o Kartę Erasmusa dla szkolnictwa wyższego uprawnione są instytucje szkolnictwa wyższego mające siedzibę w jednym z niżej wymienionych krajów:

-
w państwach członkowskich Unii Europejskiej,
-
w państwach trzecich stowarzyszonych z programem, na warunkach określonych w podstawie prawnej 1 .

Aby kwalifikować się, wnioskodawcy muszą zostać uznani przez organy krajowe kraju wnioskodawcy za instytucję szkolnictwa wyższego 2 .

3.
Ostateczny termin składania wniosków oraz przybliżony termin publikacji wyników wyboru

Termin składania wniosków o Kartę Erasmusa dla szkolnictwa wyższego upływa w dniu 21 kwietnia 2020 r. Przybliżony termin publikacji wyników wyboru przypada na dzień 15 października 2020 r.

4.
Procedura wyboru

W drodze wyjątku zostaną zastosowane dwie oddzielne procedury składania wniosków w ramach niniejszego zaproszenia.

Przed publikacją niniejszego zaproszenia Komisja Europejska i agencje narodowe programu Erasmus+ przeprowadzą analizę działalności i dotychczasowych wyników posiadaczy Karty Erasmusa dla szkolnictwa wyższego w ramach programu Erasmus+ na lata 2014-2020. Uwzględniono następujące elementy:

-
czy instytucja szkolnictwa wyższego uczestniczyła w działaniach w ramach programu Erasmus+ począwszy od zaproszenia do składania wniosków na 2017 r.,
-
czy instytucja szkolnictwa wyższego przestrzegała zasad Karty Erasmusa dla szkolnictwa wyższego,
-
czy instytucja szkolnictwa wyższego uzyskała Kartę Erasmusa dla szkolnictwa wyższego w ramach zaproszenia do składania wniosków na 2020 r.

Zgodnie z tymi informacjami zostaną opracowane dwie oddzielne procedury składania wniosków:

-
byli posiadacze Karty Erasmusa dla szkolnictwa wyższego, którzy byli aktywni i przestrzegali zasad karty począwszy od zaproszenia do składania wniosków w ramach programu Erasmus+ na 2017 r., jak również instytucje szkolnictwa wyższego, które otrzymały Kartę Erasmusa dla szkolnictwa wyższego w ramach zaproszenia do składania wniosków na 2020 r., są proszeni o składanie wniosków za pośrednictwem poniższego linku: Temat 1,
-
byli posiadacze Karty Erasmusa dla szkolnictwa wyższego, którzy byli nieaktywni lub nie przestrzegali zasad karty począwszy od zaproszenia do składania wniosków w ramach programu Erasmus+ na 2017 r., jak również nowi wnioskodawcy, są proszeni o składanie wniosków za pośrednictwem poniższego linku: Temat 2.

Agencje narodowe programu Erasmus+ poinformowały wszystkich obecnych posiadaczy Karty Erasmusa dla szkolnictwa wyższego (2014-2020) o właściwej procedurze składania wniosków. W przypadku gdy wnioskodawca nie jest pewien, którą procedurę należy wybrać, proszony jest o skonsultowanie się z agencją narodową zgodnie z danymi kontaktowymi znajdującymi się na następującej stronie internetowej: https://ec.europa.eu/programmes/erasmus-plus/contact/national-agencies_pl.

Komisja oceniająca, w skład którego wchodzą urzędnicy z Agencji Wykonawczej ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego (EACEA) oraz Komisji Europejskiej - na podstawie informacji zwrotnych otrzymanych od niezależnych ekspertów zewnętrznych - oceni wnioski pod kątem kryteriów dopuszczalności i kwalifikowalności.

Wnioski te zostaną udostępnione agencjom narodowym programu Erasmus+ w celu monitorowania przestrzegania zasad karty. Nieprzestrzeganie tych zasad może prowadzić do odebrania Karty Erasmusa dla szkolnictwa wyższego oraz wyłączenia instytucji szkolnictwa wyższego z uczestnictwa w programie.

5.
Szczegółowe informacje

Wniosek Komisji dotyczący rozporządzenia ustanawiającego unijny program na rzecz kształcenia, szkolenia, młodzieży i sportu na lata 2021-2027 jest dostępny na następującej stronie internetowej: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/?uri=COM%3A2018%3A367%3AFIN.

Wnioski należy składać zgodnie z wytycznymi Agencji Wykonawczej ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego, które są dostępne na stronie internetowej: https://eacea.ec.europa.eu/erasmus-plus/funding/erasmus-charter-for-higher-education-2021-2027_en.

1 Do czasu przyjęcia podstawy prawnej. W programie Erasmus+ na lata 2014-2020 wykaz ten obejmuje Islandię, Norwegię, Liechtenstein, Turcję, Macedonię Północną oraz Serbię.
2 "Instytucja szkolnictwa wyższego" oznacza każdą instytucję, która zgodnie z prawem krajowym lub przyjętą praktyką przyznaje uznawane stopnie naukowe lub inne uznawane kwalifikacje na poziomie szkolnictwa wyższego, niezależnie od nazwy takiej instytucji, jak również każdą inną porównywalną instytucję na poziomie szkolnictwa wyższego, która jest uznawana przez organy krajowe za kwalifikującą się do uczestnictwa w programie na danym obszarze.

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024