Opinia Europejskiego Banku Centralnego z dnia 1 grudnia 2020 r. w sprawie kwestii kursu walutowego w odniesieniu do franka CFA i franka komoryjskiego (CON/2020/31).

OPINIA EUROPEJSKIEGO BANKU CENTRALNEGO
z dnia 1 grudnia 2020 r.
w sprawie kwestii kursu walutowego w odniesieniu do franka CFA i franka komoryjskiego
(CON/2020/31)

(2020/C 452/01)

Wprowadzenie i podstawa prawna

(Dz.U.UE C z dnia 30 grudnia 2020 r.)

W dniu 3 listopada 2020 r. Europejski Bank Centralny (EBC) otrzymał wniosek Rady Unii Europejskiej o wydanie opinii w sprawie zalecenia dotyczącego decyzji Rady zmieniającej decyzję Rady z dnia 23 listopada 1998 r. dotyczącą kwestii kursu walutowego w odniesieniu do franka CFA i franka komoryjskiego (98/683/WE) 1  (zwanego dalej "zaleceniem"). Właściwość EBC do wydania opinii wynika z art. 219 ust. 3 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

Rada Prezesów EBC wydała niniejszą opinię zgodnie ze zdaniem pierwszym art. 17 ust. 5 regulaminu EBC.

1.
Uwagi ogólne
1.1.
Zalecenie proponuje ograniczone zmiany w decyzji Rady 98/683/WE 2  wyraźnie umożliwiające Francji i odpowiednim państwom trzecim należącym do UEMOA (Union économique et monétaire ouest-africaine), CEMAC (Communauté économique et monétaire de l'Afrique Centrale) i Komorów zawieranie nowych porozumień całkowicie zastępujących istniejące porozumienia (wskazane w decyzji Rady 98/683/WE) zamiast wprowadzania zmian do tych istniejących porozumień. Zalecenie przewiduje również nadanie nowych nazw walutom UEMOA, CEMAC i Komorów.
1.2.
EBC zauważa, że istniejące porozumienia dotyczące kwestii kursów walutowych pomiędzy Francją a UEMOA, CEMAC i Komorami [które nadal obowiązują] zapewniają wymienialność pomiędzy euro a walutami UEMOA, CEMAC i Komorów po stałym kursie. Zgodnie z tymi porozumieniami gwarancja wymienialności jest oparta na zobowiązaniu budżetowym skarbu państwa Francji, a nie na zobowiązaniach podjętych przez Banque de France. Zgodnie z motywami decyzji Rady 98/683/WE oraz wyrażanym już wcześniej stanowiskiem EBC porozumienia te nie będą miały istotnego wpływu na politykę pieniężną i kursową strefy euro, ich treść nie uzasadnia istnienia po stronie EBC lub krajowych banków centralnych należących do Europejskiego Systemu Banków Centralnych zobowiązania do wspierania wymienialności tych walut a modyfikacje tych istniejących porozumień nie będą prowadzić do powstania takich zobowiązań po stronie EBC lub krajowych banków centralnych 3 .
2.
Uwagi szczegółowe
2.1.
EBC zauważa, że zalecana zamiana odniesień do franka CFA na odniesienia do ogólnego terminu "waluty" odpowiednich obszarów walutowych jest efektem potencjalnej zmiany nazw franka CFA i franka komoryjskiego w nowych porozumieniach zawieranych pomiędzy Francją a odpowiednimi państwami trzecimi.
2.2.
Zgodnie z decyzją Rady 98/683/WE Francja jest uprawniona do negocjowania i zawierania zmian istniejących porozumień z UEMOA, CEMAC i Komorami. Zalecenie proponuje również, aby Francja była uprawniona - po zatwierdzeniu przez Radę - do zawierania nowych porozumień zastępujących istniejące porozumienia. EBC rozumie, że ograniczone zmiany decyzji Rady 98/683/WE proponowane w zaleceniu nie zmieniają w pozostałym zakresie reżimu prawnego ustanowionego na mocy tej decyzji Rady. W tym zakresie zalecenie nie proponuje zmian postanowień decyzji Rady 98/683/WE dotyczących opiniodawczej roli EBC co do przyszłych zmian charakteru i zakresu tych porozumień oraz prawa EBC do bycia informowanym o implementacji tych porozumień lub ich modyfikacjach, które nie zmieniają ich charakteru i zakresu.

Niniejsza opinia zostanie opublikowana na stronie internetowej EUR-Lex.

Sporządzono we Frankfurcie nad Menem dnia 1 grudnia 2020 r.
Christine LAGARDE
Prezes EBC
1 COM/2020/658 final.
2 Decyzja Rady z dnia 23 listopada 1998 r. dotycząca kwestii kursu walutowego w odniesieniu do franka CFA i franka komoryjskiego (98/683/WE) (Dz.U. L 320 z 28.11.1998, s. 58).
3 Zob. motyw 7 decyzji Rady 98/683/WE; zob. również pkt 3 opinii EBC CON/1998/37. Opinie EBC są publikowane na stronie internetowej EUR-Lex.

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2020.452.1

Rodzaj: Opinia
Tytuł: Opinia Europejskiego Banku Centralnego z dnia 1 grudnia 2020 r. w sprawie kwestii kursu walutowego w odniesieniu do franka CFA i franka komoryjskiego (CON/2020/31).
Data aktu: 01/12/2020
Data ogłoszenia: 30/12/2020