Opinia Europejskiego Banku Centralnego z dnia 1 grudnia 2020 r. w sprawie kwestii kursu walutowego w odniesieniu do franka CFA i franka komoryjskiego (CON/2020/31).

OPINIA EUROPEJSKIEGO BANKU CENTRALNEGO
z dnia 1 grudnia 2020 r.
w sprawie kwestii kursu walutowego w odniesieniu do franka CFA i franka komoryjskiego
(CON/2020/31)

(2020/C 452/01)

Wprowadzenie i podstawa prawna

(Dz.U.UE C z dnia 30 grudnia 2020 r.)

W dniu 3 listopada 2020 r. Europejski Bank Centralny (EBC) otrzymał wniosek Rady Unii Europejskiej o wydanie opinii w sprawie zalecenia dotyczącego decyzji Rady zmieniającej decyzję Rady z dnia 23 listopada 1998 r. dotyczącą kwestii kursu walutowego w odniesieniu do franka CFA i franka komoryjskiego (98/683/WE) 1  (zwanego dalej "zaleceniem"). Właściwość EBC do wydania opinii wynika z art. 219 ust. 3 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

Rada Prezesów EBC wydała niniejszą opinię zgodnie ze zdaniem pierwszym art. 17 ust. 5 regulaminu EBC.

1.
Uwagi ogólne
1.1.
Zalecenie proponuje ograniczone zmiany w decyzji Rady 98/683/WE 2  wyraźnie umożliwiające Francji i odpowiednim państwom trzecim należącym do UEMOA (Union économique et monétaire ouest-africaine), CEMAC (Communauté économique et monétaire de l'Afrique Centrale) i Komorów zawieranie nowych porozumień całkowicie zastępujących istniejące porozumienia (wskazane w decyzji Rady 98/683/WE) zamiast wprowadzania zmian do tych istniejących porozumień. Zalecenie przewiduje również nadanie nowych nazw walutom UEMOA, CEMAC i Komorów.
1.2.
EBC zauważa, że istniejące porozumienia dotyczące kwestii kursów walutowych pomiędzy Francją a UEMOA, CEMAC i Komorami [które nadal obowiązują] zapewniają wymienialność pomiędzy euro a walutami UEMOA, CEMAC i Komorów po stałym kursie. Zgodnie z tymi porozumieniami gwarancja wymienialności jest oparta na zobowiązaniu budżetowym skarbu państwa Francji, a nie na zobowiązaniach podjętych przez Banque de France. Zgodnie z motywami decyzji Rady 98/683/WE oraz wyrażanym już wcześniej stanowiskiem EBC porozumienia te nie będą miały istotnego wpływu na politykę pieniężną i kursową strefy euro, ich treść nie uzasadnia istnienia po stronie EBC lub krajowych banków centralnych należących do Europejskiego Systemu Banków Centralnych zobowiązania do wspierania wymienialności tych walut a modyfikacje tych istniejących porozumień nie będą prowadzić do powstania takich zobowiązań po stronie EBC lub krajowych banków centralnych 3 .
2.
Uwagi szczegółowe
2.1.
EBC zauważa, że zalecana zamiana odniesień do franka CFA na odniesienia do ogólnego terminu "waluty" odpowiednich obszarów walutowych jest efektem potencjalnej zmiany nazw franka CFA i franka komoryjskiego w nowych porozumieniach zawieranych pomiędzy Francją a odpowiednimi państwami trzecimi.
2.2.
Zgodnie z decyzją Rady 98/683/WE Francja jest uprawniona do negocjowania i zawierania zmian istniejących porozumień z UEMOA, CEMAC i Komorami. Zalecenie proponuje również, aby Francja była uprawniona - po zatwierdzeniu przez Radę - do zawierania nowych porozumień zastępujących istniejące porozumienia. EBC rozumie, że ograniczone zmiany decyzji Rady 98/683/WE proponowane w zaleceniu nie zmieniają w pozostałym zakresie reżimu prawnego ustanowionego na mocy tej decyzji Rady. W tym zakresie zalecenie nie proponuje zmian postanowień decyzji Rady 98/683/WE dotyczących opiniodawczej roli EBC co do przyszłych zmian charakteru i zakresu tych porozumień oraz prawa EBC do bycia informowanym o implementacji tych porozumień lub ich modyfikacjach, które nie zmieniają ich charakteru i zakresu.

Niniejsza opinia zostanie opublikowana na stronie internetowej EUR-Lex.

Sporządzono we Frankfurcie nad Menem dnia 1 grudnia 2020 r.
Christine LAGARDE
Prezes EBC
1 COM/2020/658 final.
2 Decyzja Rady z dnia 23 listopada 1998 r. dotycząca kwestii kursu walutowego w odniesieniu do franka CFA i franka komoryjskiego (98/683/WE) (Dz.U. L 320 z 28.11.1998, s. 58).
3 Zob. motyw 7 decyzji Rady 98/683/WE; zob. również pkt 3 opinii EBC CON/1998/37. Opinie EBC są publikowane na stronie internetowej EUR-Lex.

Zmiany w prawie

Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Od piątku nowe sankcje UE w obszarze transportu drogowego

2 sierpnia br. wchodzą w życie nowe zasady dotyczące przedsiębiorstw transportu drogowego, w związku z przyjęciem kolejnego pakietu sankcji wobec Białorusi - przypomina resort finansów. Przedsiębiorstwa transportu drogowego zostały zobowiązane do ujawniania właściwym organom krajowym na ich żądanie swojej struktury własnościowej.

Krzysztof Koślicki 01.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2020.452.1

Rodzaj: Opinia
Tytuł: Opinia Europejskiego Banku Centralnego z dnia 1 grudnia 2020 r. w sprawie kwestii kursu walutowego w odniesieniu do franka CFA i franka komoryjskiego (CON/2020/31).
Data aktu: 01/12/2020
Data ogłoszenia: 30/12/2020