(2020/C 448/01)
(Dz.U.UE C z dnia 23 grudnia 2020 r.)
URZĄD DS. EUROPEJSKICH PARTII POLITYCZNYCH I EUROPEJSKICH FUNDACJI POLITYCZNYCH,
uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE, Euratom) nr 1141/2014 z dnia 22 października 2014 r. w sprawie statusu i finansowania europejskich partii politycznych i europejskich fundacji politycznych 1 , w szczególności jego art. 9,
uwzględniając dokumenty otrzymane od Przymierza na rzecz Pokoju i Wolności ASBL,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) W dniach 12 i 26 sierpnia 2020 r. Urząd ds. Europejskich Partii Politycznych i Europejskich Fundacji Politycznych ("Urząd") otrzymał od Przymierza na rzecz Pokoju i Wolności ASBL ("APF") dokumenty do celów rejestracji jako europejskiej partii politycznej.
(2) Zgłoszenie to wydaje się opierać na wcześniejszej rejestracji APF jako europejskiej partii politycznej na podstawie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE, Euratom) nr 1141/2014 2 .
(3) 27 sierpnia 2020 r. Urząd przypomniał, że APF zostało usunięte z rejestru decyzją z 13 września 2018 r. 3 , zatem w celu ponownej rejestracji musi złożyć wniosek o rejestrację na postawie rozporządzenia (UE, Euratom) nr 1141/2014.
(4) 4 września 2020 r. APF przedłożyło zbiór dokumentów, które okazały się tożsame z przekazanymi już 12 i 26 sierpnia.
(5) 8 września 2020 r. Urząd otrzymał formularz członkowski Nationaldemokratische Partei Deutschlands (Niemcy).
(6) 10 września 2020 r. Urząd powtórzył, że aby zarejestrować się jako europejska partia polityczna, APF musi złożyć wniosek.
(7) 18 września 2020 APF przedłożyło kolejny dokument (dalej zwany - łącznie z poprzednimi dokumentami - "wnioskiem"), w tym m.in. formularze członkowskie Falange Española de las JONS (Hiszpania) i E.LA.SYN. (Grecja).
(8) 19 października 2020 r. Urząd poinformował APF, że wniosek jest niekompletny, a ponadto zauważył, że przedstawienie trzech formularzy członkowskich pochodzących z tylko trzech państw członkowskich w każdym razie zdecydowanie nie wystarcza do rejestracji.
(9) 26 października 2020 r. Urząd przyjął wstępną ocenę skierowaną do APF zawierającą wstępną opinię, zgodnie z którą wniosek nie spełnia co najmniej jednego z warunków określonych w art. 3 ust. 1 rozporządzenia (UE, Euratom) nr 1141/2014.
(10) W szczególności APF nie wykazało, że spełnia warunek określony w art. 3 ust. 1 lit. b) rozporządzenia (UE, Euratom) nr 1141/2014 ("minimalne wymogi reprezentacji").
(11) Zgodnie z tym przepisem rejestracja w charakterze europejskiej partii politycznej zależy od wykazania przez wnioskodawcę, że jego partie członkowskie są reprezentowane w co najmniej jednej czwartej państw członkowskich przez posłów do Parlamentu Europejskiego, parlamentów narodowych, parlamentów regionalnych lub zgromadzeń regionalnych lub że on sam bądź jego partie członkowskie otrzymali w co najmniej jednej czwartej państw członkowskich co najmniej trzy procent głosów oddanych w każdym z tych państw członkowskich podczas ostatnich wyborów do Parlamentu Europejskiego.
(12) Co do reprezentacji partii członkowskich - dokumentacja zawarta we wniosku APF mogłaby ewentualnie zostać uznana tylko w odniesieniu do trzech państw członkowskich: (i) Niemiec, (ii) Grecji i (iii) Hiszpanii, a taki poziom reprezentacji jest niewystarczający, aby spełnić minimalny wymóg reprezentacji w co najmniej siedmiu państwach członkowskich.
(13) Ponadto APF nie przedłożyło dokumentacji, która wykazywałaby otrzymanie przez nie samo lub którąś z jego partii członkowskich w co najmniej siedmiu państwach członkowskich co najmniej trzech procent głosów w każdym z tych państw członkowskich podczas ostatnich wyborów do Parlamentu Europejskiego, a w każdym przypadku warunki określone w motywie 12 miałyby zastosowanie mutatis mutandis.
(14) Po zakończeniu wstępnej oceny Urząd zwrócił się do APF o przekazanie ewentualnych uwag na piśmie do 10 listo pada 2020 r. oraz przypomniał, że wniosek jest w każdym razie niekompletny.
(15) W odpowiedzi na wstępną ocenę APF nie przedstawiło żadnych spostrzeżeń ani uwag.
(16) W świetle przedstawionych faktów Urząd nie ma potrzeby oceniania pozostałej treści wniosku,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:
W imieniu Urzędu ds. Europejskich Partii Politycznych i Europejskich Fundacji Politycznych | |
M. ADAM | |
Dyrektor |
Ustawa o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
14.05.2025Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, która została opublikowana w Dzienniku Ustaw, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
14.05.2025Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.
12.05.2025Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.
10.05.2025Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.
09.05.2025Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.
06.05.2025Identyfikator: | Dz.U.UE.C.2020.448.1 |
Rodzaj: | Decyzja |
Tytuł: | Nierejestrowanie Przymierza na rzecz Pokoju i Wolności ASBL. |
Data aktu: | 26/11/2020 |
Data ogłoszenia: | 23/12/2020 |