Protokół posiedzenia popołudniowego z wtorku dnia 19 marca 2019 r.

PROTOKÓŁ POSIEDZENIA POPOŁUDNIOWEGO Z WTORKU DNIA 19 MARCA 2019 R.

(2020/C 334/03)

(Dz.U.UE C z dnia 8 października 2020 r.)

SPIS TREŚCI

14.
Zagadnienie pilne nr 2: Przestępstwa przeciwko środowisku
15.
Strategiczny charakter i wymiar partnerstwa AKP-UE
16.
Wdrożenie globalnego porozumienia w sprawie migracji
17.
Sprawozdanie z Konferencji Młodzieży

PROTOKÓŁ POSIEDZENIA POPOŁUDNIOWEGO Z WTORKU DNIA 19 MARCA 2019 R.

Posiedzenie zostało otwarte o godz. 15.02

OBRADOM PRZEWODNICZYŁ: Juan Fernando LOPEZ AGUILAR

Pełniący obowiązki współprzewodniczącego

14.
Zagadnienie pilne nr 2: Przestępstwa przeciwko środowisku

Członkowie AKP i UE z całego spektrum politycznego podkreślili znaczenie podjęcia o wiele bardziej zdecydowanych działań przeciw przestępstwom przeciwko środowisku. Jest to konieczne dla ochrony różnorodności biologicznej, ekosystemów i łagodzenia skutków zmian klimatycznych, a także dla zabezpieczenia środków do życia i zdrowia ludzkiego. Jest to również ważne w walce z innymi rodzajami przestępczości zorganizowanej, z którą często związane są przestępstwa przeciwko środowisku. Członkowie podkreślili potrzebę uzgodnienia definicji takich przestępstw, która obecnie nie istnieje.

Podczas gdy stwierdzono, że należy utrzymać wyraźne rozróżnienie między działalnością nielegalną i legalną, niektórzy członkowie uznali, że potrzebne jest bardziej holistyczne podejście do działalności szkodliwej dla środowiska. Przytaczane działania obejmowały nielegalne połowy i składowanie odpadów.

Szczególną uwagę zwrócono m.in. na przestępczość przeciwko środowisku morskiemu. Przedstawiciele poszkodowanych krajów AKP przedstawili sprawozdania dotyczące stwierdzonych szkód, podjętych środków bieżących i dalszych niezbędnych środków.

Członkowie podkreślili potrzebę wspierania zdolności krajów AKP do zwalczania przestępczości przeciwko środowisku.

Szereg członków wezwało do zaostrzenia sankcji. Dyskutowano również nad rozszerzeniem definicji zbrodni przeciwko ludzkości o przestępstwa przeciwko środowisku.

Głos zabrali: Alpha OUSMANE (Burkina Faso), Stefan GEHROLD, Halifa Baboucar SALLAH (Gambia), Jo LEINEN, Ben Abdallah BANDA (Ghana), Catherine BEARDER, Federico ABAGA DUDO (Gwinea Równikowa), Maria HEUBUCH, Price CYPRIEN (Haiti), Moses CHEBOI (Kenia), Joachim ZELLER, Clifford ANDRE (Seszele), Louis Joseph MANSCOUR, Andre MISIEKABA (Surinam), Jacob L. OULANYAH (Uganda), Lucie MILEBOU-AUBUSSON (Gabon), Babiker MOHAMED TOM BAKHIT DAFAALLA (Sudan).

Komisja: Domenico Rosa

Clifford André (Seszele) i Julie Ward podsumowali debatę.

Pod koniec debaty Sir Louis H. STRAKER skomentował sytuację krajów dotkniętych cyklonem Idai. Halifa Baboucar SALLAH zgodził się z jego słowami. W następstwie tych wypowiedzi współprzewodniczący postanowili wydać wspólne oświadczenie prasowe w sprawie tragicznych skutków cyklonu.

15.
Strategiczny charakter i wymiar partnerstwa AKP-UE

Komisja Spraw Politycznych

Współsprawozdawcy: Sebastian Kopulande (Zambia) i David Martin (zastępujący Marię Arenę)

Wielu członków zgodziło się, że obecne partnerstwo nie spełniło w pełni swoich obietnic i że sprawozdanie powinno stać się punktem odniesienia, który negocjatorzy powinni wykorzystać w celu wzmocnienia partnerstwa w przyszłości. Te ostatnie powinno zawierać jasne punkty odniesienia, a ostateczny sukces należy oceniać w odniesieniu do ograniczania ubóstwa. Partnerstwo AKP-UE, obejmujące ponad 50 % państw członkowskich ONZ, powinno stawić czoła rzeczywistym kwestiom globalnym, takim jak Agenda 2030, porozumienie klimatyczne z Paryża, międzynarodowe uchylanie się od opodatkowania oraz obrona ładu światowego opartego na wielostronnych zasadach. Członkowie AKP wyrazili zaniepokojenie utrzymującym się brakiem równowagi sił między grupą państw AKP a UE oraz możliwym przesunięciem przyszłego partnerstwa w stronę "regionalizacji".

Głos zabrali: Alpha OUSMANE (Burkina Faso), Michael GAHLER, Halifa Baboucar SALLAH (Gambia), Carlos ZORRINHO, Michel KAMANO (Gwinea), Federico ABAGA DUDO (Gwinea Równikowa), Price CYPRIEN (Haiti), Maria HEUBUCH, Margaret KAMAR (Kenia), Ahamada SOUKOUNA (Mali), Clifford ANDRE (Seszele), Joachim ZELLER, Adjedoue WEIDOU (Czad), Jacob L. OULANYAH (Uganda), Ben Abdallah BANDA (Ghana).

Komisja: Domenico Rosa

Współsprawozdawcy: Sebastian Kopulande (Zambia) i David Martin (zastępujący Marię Arenę) podsumowali debatę.

Sekretarz generalny AKP: Patrick I. GOMES, Sir Louis H. STRAKER.

16.
Wdrożenie globalnego porozumienia w sprawie migracji

Debata główna z udziałem Elspeth Guild, profesor prawa w Queen Mary College, Uniwersytet w Londynie

Zdecydowana większość członków AKP i posłów do PE z zadowoleniem przyjęła zalety globalnego porozumienia w sprawie bezpiecznej, uporządkowanej i legalnej migracji oraz wyraziła ubolewanie, że nie wszystkie państwa członkowskie UE głosowały za jego przyjęciem. Członkowie przyznali, że połączenie ustawodawstwa krajowego, umów międzynarodowych, praw człowieka i etyki jest kwestią złożoną w zglobalizowanym świecie, z rosnącymi nierównościami i brakiem równowagi wzrostu demograficznego między kontynentami. Jednak polityka migracyjna powinna opierać się na faktach, a nie na nastrojach i fałszywych wiadomościach (które mogą zostać wypaczone w celach wyborczych). Większość członków zgodziła się również co do potrzeby wspólnej odpowiedzialności za podejmowanie wyzwań związanych ze zjawiskiem migracji w duchu współpracy i w obopólnym interesie. Dobre rządy, prawa człowieka i rozwój idą w parze, a uprzemysłowienie Afryki będzie miało kluczowe znaczenie. Można zrobić więcej, aby powstrzymać handel ludźmi, ale jednocześnie UE powinna zwiększyć możliwości legalnej migracji.

Członkowie zaapelowali o włączenie globalnego porozumienia w sprawie bezpiecznej, uporządkowanej i legalnej migracji do przyszłej umowy o partnerstwie pomiędzy AKP-UE.

Profesor Elspeth Guild podsumowała debatę odwołując się do danych Eurostatu wskazujących, że zdecydowana większość migrantów przybywających do UE nie pochodzi z krajów AKP.

Głos zabrali: Michael GAHLER, Halifa Baboucar SALLAH (Gambia), Juan Fernando LÓPEZ AGUILAR, Michel KAMANO (Gwinea), Nathalie GRIESBECK, CYPRIEN (Haiti), Moses CHEBOI (Kenia), Ahamada SOUKOUNA (Mali), Nicolas BAY, Pedro SILVA PEREIRA, Julie WARD, Carlos ZORRINHO, Adjedoue WEIDOU (Czad), Jacob L. OULANYAH (Uganda), Ben Abdallah BANDA (Ghana).

Komisja: Domenico Rosa

17.
Sprawozdanie z Konferencji Młodzieży

Współprzewodniczący oraz André Clifford (Seszele) i Julie Ward, współprzewodniczący konferencji, udzielili głosu dwóm młodym rumuńskim uczestnikom, Madalinie Huzum i Tudorowi Drujescu, w celu złożenia sprawozdania z wyników tego wydarzenia.

Konferencja, poświęcona protestom młodych Europejczyków przeciwko zmianom klimatu i ich potencjalnemu wpływowi na zbliżające się wybory europejskie, przyciągnęła dużą liczbę młodych Rumunów, którzy zaangażowali się w wymianę poglądów ze zgromadzonymi w przyjaznej i nieformalnej atmosferze. Uczestnicy wyrazili obawy co do przyszłości planety, zauważając, że działania rządów przeciwko globalnemu ociepleniu są nadal w dużej mierze niewystarczające. Zwrócono również uwagę, że nawet w obszarach już wdrożonych, takich jak recykling, często występują słabe punkty i luki, i jako przykład przytoczono niski poziom ponownego wykorzystania materiałów wykonanych z tworzyw sztucznych. Ponadto podkreślono fakt, że młodzież jest często zaangażowana w realizację projektów na małą skalę, ale nie jest w ogóle konsultowana przy opracowywaniu programów ramowych i strategicznym planowaniu walki ze zmianami klimatu.

(Posiedzenie zostało zamknięte o godz. 18.56)
Joseph OWONA KONO Patrick I. GOMES
Juan Fernando LÓPEZ AGUILAR José Javier FERNÁNDEZ FERNÁNDEZ (p.o.)
Współprzewodniczący Współsekretarze generalni

Zmiany w prawie

Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku 8-10 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 18.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024