Protokół posiedzenia popołudniowego ze środy dnia 20 marca 2019 r.

PROTOKÓŁ POSIEDZENIA POPOŁUDNIOWEGO ZE ŚRODY DNIA 20 MARCA 2019 R.

(2020/C 334/05)

(Dz.U.UE C z dnia 8 października 2020 r.)

SPIS TREŚCI

24. Głosowania nad projektami rezolucji zawartymi w sprawozdaniach trzech komisji stałych

25. Głosowanie nad projektami rezolucji w trybie pilnym

26. Sprawozdanie z 17. regionalnego posiedzenia, które odbyło się w Surinamie, Paramaribo (region Karaibów), w dniach 28 lutego - 2 marca 2019 r. - sprawozdanie współprzewodniczących

27. Sprawozdania podsumowujące warsztaty

28. Sprawy różne

29. Termin i miejsce 38. sesji Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego

PROTOKÓŁ POSIEDZENIA POPOŁUDNIOWEGO ZE ŚRODY DNIA 20 MARCA 2019 R.

Posiedzenie zostało otwarte o godz. 14.49

OBRADOM PRZEWODNICZYŁ: Louis-Joseph MANSCOUR

pełniący funkcję współprzewodniczącego

24.
Głosowania nad projektami rezolucji zawartymi w sprawozdaniach trzech komisji stałych

Współprzewodniczący przypomniał Zgromadzeniu procedury dotyczące głosowania.

i)
Strategiczny charakter i wymiar partnerstwa AKP-UE (AP/102.726)

(Komisja Spraw Politycznych)

Sprawozdanie Sebastiana Kopulande (Zambia) i Marii Areny

Złożono dziewięć poprawek.

Poprawki przyjęte: 3, 4, 5, 8

Poprawki odrzucone: 1, 2, 6, 7, 9

Zmieniona rezolucja została przyjęta jednogłośnie; jedna osoba wstrzymała się od głosu.

ii)
Potencjał energii ze źródeł odnawialnych w zapewnianiu zrównoważonego rozwoju gospodarczego w państwach AKP, w szczególności na obszarach oddalonych (AP/102.723)

(Komisja Rozwoju Gospodarczego, Finansów i Handlu)

Sprawozdanie: Clifford Andre (Seszele) i Zeljana Zovko

Nie przedłożono żadnych poprawek.

Rezolucja została przyjęta jednogłośnie.

iii)
Zmniejszenie ogólnej liczby dzieci i młodzieży z krajów AKP, które nie uczęszczają do szkoły (AP/102.722)

(Komisja Spraw Społecznych)

Sprawozdanie: Joseph Yopy Yopy (Papua-Nowa Gwinea) i Laura Agea

Złożono dwie poprawki.

Na wniosek grupy S&D odbyło się głosowanie odrębne obu izb nad obydwoma poprawkami.

Poprawki odrzucone: 1, 2

Rezolucja została przyjęta jednogłośnie.

25.
Głosowanie nad projektami rezolucji w trybie pilnym
i)
Zagadnienia i wyzwania związane z praworządnością w Unii Europejskiej i państwach AKP (AP 102.754)

Złożono sześć poprawek.

Poprawki przyjęte: 1-6

Zmieniona rezolucja została przyjęta jednogłośnie.

ii)
Przestępstwa przeciwko środowisku (AP 102.755)

Złożono trzy poprawki.

Poprawki przyjęte: 1,2

Poprawki odrzucone: 3

Zmieniona rezolucja została przyjęta jednogłośnie.

26.
Sprawozdanie z 17. regionalnego posiedzenia, które odbyło się w Surinamie, Paramaribo (region Karaibów), w dniach 28 lutego - 2 marca 2019 r. - sprawozdanie współprzewodniczących

Współprzewodniczący Joseph Owona Kono i David Martin zdali ustne sprawozdanie z 17. regionalnego posiedzenia (region Karaibów) i zwrócili uwagę na główne tematy będące przedmiotem dyskusji.

Głos zabrali: André Misiekaba (Surinam) i Halifa Sallah (Gambia).

Mówcy wskazali na główne zagadnienia omawiane na posiedzeniu: integracja regionalna i bezpieczeństwo, handel i inwestycje, energia i zmiana klimatu, przestępczość zorganizowana, zasoby naturalne, zrównoważona turystyka i rolnictwo, przyszłe stosunki między AKP a UE oraz skutki brexitu dla krajów CARIFORUM i dla regionalnej umowy o partnerstwie gospodarczym.

27.
Sprawozdania podsumowujące warsztaty

Michael Kamano (Gwinea) podsumował warsztaty dotyczące rolnictwa. W ramach warsztatów członkowie Zgromadzenia odwiedzili Ośrodek Badań nad Jakością Produktów Spożywczych w Akademii Nauk Rolniczych i Weterynarii w Bukareszcie (USAMV), a także Ośrodek Zaawansowanych Badań nad Materiałami, Towarami i Produktami Innowacyjnymi Politechniki w Bukareszcie (UPB). Owe ośrodki krajowych i międzynarodowych badań naukowych i rozwojowych są również placówkami oświatowymi działającymi w zakresie studiów licencjackich i doktoranckich oraz e-uczenia się. Są one finansowane nie tylko przez rząd Rumunii, lecz również ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz przez przedsiębiorstwa prywatne.

Julie Ward podsumowała warsztaty poświęcone rumuńskiemu Centrum Koordynacji Reagowania Kryzysowego. Od 2004 r. centrum to reaguje w przypadku wszystkich rodzajów sytuacji nadzwyczajnych, takich jak pożary, klęski żywiołowe, wypadki lub sytuacje z zakresu ratownictwa medycznego. Bezpłatna aplikacja alarmowa "112" do telefonów komórkowych, umożliwiająca natychmiastowe ustalenie miejsca pobytu osoby wzywającej pomoc, znacznie skróciła czas oczekiwania na pomoc i poprawiła skuteczność działań ratunkowych.

28.
Sprawy różne

Głos zabrali: Mmadi Hassani Oumouri (Komory), Halifa Sallah (Gambia), Hon. Sir Louis H. Straker (Saint Vincent i Grenadyny) i Louis-Joseph Manscour.

Współprzewodniczący podziękował władzom i mieszkańcom Rumunii za znakomitą organizację posiedzenia i za gościnne przyjęcie, a posłom, wspólnemu sekretariatowi i tłumaczom ustnym za udział w pracach Zgromadzenia.

29.
Termin i miejsce 38. sesji Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego

38. sesja Zgromadzenia odbędzie się w Rwandzie w pierwszym tygodniu grudnia 2019 r.

(Posiedzenie zostało zamknięte o godz. 16.04)
Joseph OWONA KONO Patrick I. GOMES
Louis-Joseph MANSCOUR (p.o.) José Javier FERNÁNDEZ FERNÁNDEZ (p.o.)
Współprzewodniczący Współsekretarze generalni

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024