Protokół posiedzenia w poniedziałek dnia 18 marca 2019 r.

WSPÓLNE ZGROMADZENIE PARLAMENTARNE UMOWY O PARTNERSTWIE ZAWARTEJ POMIĘDZY CZŁONKAMI GRUPY PAŃSTW AFRYKI, KARAIBÓW I PACYFIKU (AKP), Z JEDNEJ STRONY, A UNIĄ EUROPEJSKĄ I JEJ PAŃSTWAMI CZŁONKOWSKIMI, Z DRUGIEJ STRONY

37. SESJA PLENARNA - BUKARESZT (RUMUNIA), 18-20 MARCA 2019 R.

PROTOKÓŁ POSIEDZENIA W PONIEDZIAŁEK DNIA 18 MARCA 2019 R.

(2020/C 334/01)

(Dz.U.UE C z dnia 8 października 2020 r.)

SPIS TREŚCI

Oficjalne posiedzenie otwierające

Posiedzenie Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego

Skład Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego

1. Przyjęcie porządku dziennego (AP102.732)

2. Zatwierdzenie protokołu ostatnich posiedzeń 36. sesji Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego

3. Komunikaty współprzewodniczących wraz z decyzjami podjętymi podczas posiedzenia Prezydium 17 marca 2019 r

4. Wystąpienie Nevena Mimicy, komisarza ds. współpracy międzynarodowej i rozwoju, podsumowujące pięcioletnią kadencję komisarza oraz przedstawiające aktualne informacje na temat stanu negocjacji po wygaśnięciu umowy z Kotonu i inicjatywy "Spotlight"

5. Debata z udziałem Nevena Mimicy, komisarza ds. współpracy międzynarodowej i rozwoju - pytania z sali.

6. Tura pytań do Komisji

7. Działania podjęte przez Komisję w związku z rezolucjami przyjętymi na 36. sesji Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego

8. Wpływ brexitu na partnerstwo AKP-UE

9. Forum Kobiet

PROTOKÓŁ POSIEDZENIA W PONIEDZIAŁEK DNIA 18 MARCA 2019 R.

(Posiedzenie zostało otwarte o godz. 11.00)

Oficjalne posiedzenie otwierające

Głos na forum Zgromadzenia zabrali:

Teodor Meleș canu, minister spraw zagranicznych Rumunii, Joseph Owona Kono, współprzewodniczący Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego, Louis Michel, współprzewodniczący Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego i Călin Popescu-Tăriceanu, marszałek Senatu Rumunii.

(Posiedzenie zostało zawieszone o godz. 12.21 i wznowione o godz. 15.02)

OBRADOM PRZEWODNICZYŁ: Joseph OWONA KONO

Współprzewodniczący

Posiedzenie Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego

Współprzewodniczący powitał wszystkich uczestników.

Skład Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego

Lista członków Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego, przekazana przez władze państw AKP i Parlament Europejski, zostanie załączona do protokołu.

1.
Przyjęcie porządku dziennego (AP102.732)

Przyjęto porządek dzienny w formie przedstawionej w niniejszym protokole.

2.
Zatwierdzenie protokołu ostatnich posiedzeń 36. sesji Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego

Protokół ostatniego posiedzenia nie został jeszcze zatwierdzony. Jeżeli zebrani nie zgłoszą uwag do 19 marca 2019 r. do godz. 10.00, protokoły zostaną uznane za zatwierdzone.

3.
Komunikaty współprzewodniczących wraz z decyzjami podjętymi podczas posiedzenia Prezydium 17 marca 2019 r.

Współprzewodniczący przedstawił wyniki posiedzenia Prezydium z 17 marca 2019 r.

Podjęto następujące decyzje:

a)
Stałe komisje sporządzą następujące sprawozdania:

Komisja Spraw Politycznych

Demokracja i poszanowanie konstytucji w krajach UE i państwach AKP

Komisja Rozwoju Gospodarczego, Finansów i Handlu

Dywersyfikacja gospodarek państw AKP: wyzwania i możliwości

Komisja Spraw Społecznych i Środowiska

Zmniejszenie liczby bezrobotnej młodzieży w krajach AKP i UE
b)
38. sesja Zgromadzenia odbędzie się w dniach 30 listopada - 4 grudnia 2019 r. w Kigali (Rwanda).
c)
Misja informacyjna do Togo odbędzie się w dniach 31 marca - 2 kwietnia 2019 r. Głos zabrał: sir Louis H. Straker (Saint Vincent i Grenadyny).
4.
Wystąpienie Nevena Mimicy, komisarza ds. współpracy międzynarodowej i rozwoju, podsumowujące pięcioletnią kadencję komisarza oraz przedstawiające aktualne informacje na temat stanu negocjacji po wygaśnięciu umowy z Kotonu i inicjatywy "Spotlight"

Neven Mimica, komisarz ds. współpracy międzynarodowej i rozwoju, przypomniał znaczenie umowy o partnerstwie z Kotonu i przedstawił aktualne informacje na temat stanu negocjacji w sprawie okresu po wygaśnięciu tej umowy. Celem przyszłego partnerstwa jest bardziej strategiczny sojusz AKP-UE, o większych wpływach na arenie międzynarodowej. Oczekuje się, że dzięki proponowanej strukturze regionalnej nowe partnerstwo będzie lepiej dostosowane do realiów regionalnych i lokalnych. Trwają negocjacje, których druga runda ma się zakończyć w kwietniu 2019 r. Komisarz omówił także inicjatywę UE-ONZ "Spotlight", której celem jest zapobieganie wszelkim formom przemocy wobec kobiet i dziewcząt oraz wyeliminowanie jej. Komisarz zachęcił zebranych, aby przyczyniali się do powodzenia tej inicjatywy.

5.
Debata z udziałem Nevena Mimicy, komisarza ds. współpracy międzynarodowej i rozwoju - pytania z sali

Głos zabrali: Clifford Andre (Seszele), Halifa Sallah (Gambia), Michel Kamano (Gwinea), sir Louis H. Straker (Saint Vincent i Grenadyny), Mathew Sahr Nyuma (Sierra Leone), Pally Iriase (Nigeria), Alpha Ousmane (Burkina Faso), Sangeet Fowder (Mauritius), Ahamada Soukouna (Mali), Louis Michel, Ben Abdallah Banda (Ghana), Oumouri Mmadi Hassani (Komory), Sebastian C. Kopulande (Zambia), Jacob Oulanyah (Uganda), Babiker Mohamed Tom Bakhit Dafaalla (Sudan), André Misiekaba (Surinam), Federico Abaga Ondo (Gwinea Równikowa), Siaosi Ofa Ki V. Sovaleni (Tonga), Agathon Rwasa (Burundi), Papa Babou Ndiaye (Senegal), Margaret Kamar (Kenia) i Rick Tchamako Mahe (Vanuatu).

Wielu członków AKP pytało o negocjacje w sprawie okresu po wygaśnięciu umowy z Kotonu i wyraziło zaniepokojenie proponowaną strukturą regionalną, którą postrzega się jako próbę rozwiązania grupy AKP i zniszczenia jej tożsamości. Poproszono o wyjaśnienia w sprawie wspólnej podstawy AKP, przyszłej struktury instytucjonalnej oraz parlamentarnego wymiaru przyszłego partnerstwa. Poruszono kwestie dotyczące związku między bezpieczeństwem i rozwojem, sytuacji w regionie Sahelu i krajach G5, kwestii handlowych, wpływu brexitu na gospodarki państw AKP, zarządzania w kwestiach podatkowych oraz polityki UE w dziedzinie innowacji i transferu technologii.

Komisarz N. Mimica odpowiedział na pytania zebranych w porządku ustalonym w ramach procedury pytań z sali.

6.
Tura pytań do Komisji

Do Komisji skierowano łącznie 11 pytań.

Komisja uprzednio odpowiedziała na pytania na piśmie. Komisarz N. Mimica udzielił ustnych odpowiedzi na pytania uzupełniające związane z pierwotnie skierowanymi pytaniami:

Pytanie ustne nr 1 zadane przez Neenę Gill w sprawie wyników partnerstwa energetycznego UE-Afryka oraz unijnego finansowania działań związanych z klimatem w państwach partnerskich AKP.

Pytanie ustne nr 2 zadane przez Jo Leinena w sprawie zaangażowania państw AKP w strategię na rzecz dyplomacji klimatycznej UE.

Pytanie ustne nr 3 zadane przez Enrique Guerrero Saloma w sprawie ustanowienia minimalnego poziomu samodzielności w sektorze zdrowia w Republice Środkowoafrykańskiej, Demokratycznej Republice Konga i Sudanie Południowym.

Pytanie ustne nr 5 zadane przez Norberta Neusera w sprawie unijnego kryzysowego funduszu powierniczego dla Afryki.

Pytanie ustne nr 7 zadane przez Thierry'ego Cornilleta (który zastąpił Nathalie Griesbeck) w sprawie stosunków AKP-UE i walki z korupcją.

Pytanie ustne nr 8 zadane przez Halifę Sallaha (Gambia) w sprawie porozumienia z państwami AKP w sprawie zrównoważonego lub odpowiedzialnego zarządzania rybołówstwem.

Pytanie ustne nr 9 zadane przez Catherine Bearder w sprawie realizacji partnerstwa AKP-UE.

Pytanie ustne nr 11 zadane przez Marię Heubuch (która zastąpiła Bodila Valera) w sprawie sytuacji w Burundi.

Autorzy pytań nr 4, 6 i 10 byli nieobecni.

7.
Działania podjęte przez Komisję w związku z rezolucjami przyjętymi na 36. sesji Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego

Komisarz N. Mimica poinformował, że Komisja przekazała swoje uwagi do przyjętych w Kotonu (Benin) rezolucji w następujących sprawach: walka z cyberprzestępczością i handlem narkotykami, rozwój małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) w centrum przemian gospodarczych w państwach AKP, zwalczanie destabilizujących skutków nielegalnego handlu dziką fauną i florą w krajach AKP oraz wspieranie realizacji zewnętrznego wymiaru Planu działania UE przeciwko nielegalnemu handlowi dziką fauną i florą; a także w sprawach pilnych, takich jak wpływ nasilenia populizmu na globalizację, wpływ zmian klimatu, w szczególności na małe rozwijające się państwa wyspiarskie. Uwagi uzupełniające omówiono na posiedzeniach właściwych komisji.

8.
Wpływ brexitu na partnerstwo AKP-UE

Debata bez rezolucji z udziałem baronessy Patricii Scotland, sekretarz generalnej Wspólnoty Narodów

Sekretarz generalna Wspólnoty Narodów baronessa Scotland wyraziła uznanie dla znaczenia Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego AKP-UE i wspomniała o trwającej owocnej współpracy między krajami AKP i Wspólnotą Narodów. Przypomniała, że 40 krajów członkowskich AKP należy również do Wspólnoty Narodów oraz że wiele je łączy: ścisłe więzi historyczne, język i prawo zwyczajowe. W swej wypowiedzi skoncentrowała się na wpływie brexitu na handel, co ostatecznie będzie zależało od charakteru przyszłych stosunków Zjednoczonego Królestwa z UE. Baronessa Scotland omówiła możliwe sposoby przyszłej współpracy Wspólnoty Narodów z krajami AKP i wspomniała o możliwości zacieśnienia istniejącej współpracy i partnerstwa.

Głos zabrali: Alpha Ousmane (Burkina Faso), Michael Gahler, Halifa Baboucar Sallah (Gambia), David Martin, sir Louis H. Straker (Saint Vincent i Grenadyny), Catherine Bearder, Clifford Andre (Seszele), Mathew Sahr Nyuma (Sierra Leone), Adjedoue Weidou (Czad), Joachim Zeller, Jomo Mfanawemakhosi Dlamini (Królestwo Eswatini), Neena Gill, Pedro Silva Pereira, Julie Ward, Mauricia Thomas-Francis (Saint Lucia), Sebastian C. Kopulande (Zambia) i Jo Leinen.

Kilku członków AKP wyraziło zaniepokojenie wpływem brexitu na handel, eksport towarów z krajów AKP oraz reguły pochodzenia. Pojawiły się również pytania dotyczące wpływu brexitu na środki finansowe przydzielone na rozwój oraz przepisy dotyczące pomocy technicznej.

9.
Forum Kobiet

Współprzewodnicząca Forum Julie Ward przedstawiła wnioski, w których zwrócono szczególną uwagę na zwalczanie handlu kobietami i dziewczętami w Europie i krajach AKP. Zebrani wysłuchali informacji o sytuacji w Rumunii, gdzie coraz więcej kobiet i dziewcząt pada ofiarą handlu w celach seksualnych, handlu do pracy przymusowej i handlu narządami ludzkimi. Choć obowiązują odpowiednie ramy prawne, władze Rumunii napotykają trudności w zwalczaniu grup przestępczych zajmujących się handlem kobietami i dziewczętami. Zasugerowano, aby temat ten został omówiony w komisjach zajmujących się sprawami politycznymi lub społecznymi.

Głos zabrali: Halifa Baboucar Sallah (Gambia), Tulia Ackson (Tanzania).

(Posiedzenie zostało zamknięte o godz. 18.43)

Joseph OWONA KONO Patrick I. GOMES
Louis MICHEL José Javier FERNÁNDEZ FERNÁNDEZ (p.o.)
Współprzewodniczący Współsekretarze generalni

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024