united kingdom
ukraine

Nierejestrowanie Europejskiego Sojuszu na rzecz Wolności i Demokracji ASBL (European Alliance for Freedom and Democracy ASBL).

Decyzja Urzędu ds. Europejskich Partii Politycznych i Europejskich Fundacji Politycznych
z dnia 2 września 2020 r.
o nierejestrowaniu Europejskiego Sojuszu na rzecz Wolności i Demokracji ASBL (European Alliance for Freedom and Democracy ASBL)

(Jedynie tekst w języku angielskim jest autentyczny)

(2020/C 331/05)

(Dz.U.UE C z dnia 7 października 2020 r.)

URZĄD DS. EUROPEJSKICH PARTII POLITYCZNYCH I EUROPEJSKICH FUNDACJI POLITYCZNYCH

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE, Euratom) nr 1141/2014 z dnia 22 października 2014 r. w sprawie statusu i finansowania europejskich partii politycznych i europejskich fundacji politycznych 1 , w szczególności jego art. 9,

uwzględniając podania otrzymane od Europejskiego Sojuszu na rzecz Wolności i Demokracji ASBL,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W dniach 27, 28 i 29 lipca 2020 r. Urząd ds. Europejskich Partii Politycznych i Europejskich Fundacji Politycznych ("Urząd") otrzymał kilka podań od Europejskiego Sojuszu na rzecz Wolności i Demokracji ASBL ("EAFD") dotyczących rejestracji sojuszu jako europejskiej partii politycznej 2 .

(2) W dniach 1, 5 i 13 sierpnia 2020 r. Urząd otrzymał od EAFD dodatkowe dokumenty (wraz z wcześniejszymi podaniami zwanymi dalej "wnioskiem").

(3) Dnia 14 sierpnia 2020 r. Urząd przyjął wstępną ocenę skierowaną do EAFD zawierającą wstępną opinię, zgodnie z którą wniosek nie spełnia co najmniej jednego z warunków określonych w art. 3 ust. 1 rozporządzenia (UE, Euratom) nr 1141/2014.

(4) W szczególności EAFD nie wykazał, że spełnia warunek określony w art. 3 ust. 1 lit. b) rozporządzenia (UE, Euratom) nr 1141/2014 ("minimalne wymogi reprezentacji").

(5) Zgodnie z tym przepisem rejestracja w charakterze europejskiej partii politycznej jest uzależniona od wykazania przez wnioskodawcę, że jego partie członkowskie są reprezentowane w co najmniej jednej czwartej państw członkowskich przez posłów do Parlamentu Europejskiego, parlamentów narodowych, parlamentów regionalnych lub zgromadzeń regionalnych, lub że on sam jako taki - lub jego partie członkowskie - otrzymał w co najmniej jednej czwartej państw członkowskich co najmniej trzy procent głosów oddanych w każdym z tych państw członkowskich podczas ostatnich wyborów do Parlamentu Europejskiego.

(6) Po zakończeniu wstępnej oceny Urząd zwrócił się do EAFD o przekazanie ewentualnych uwag na piśmie do 31 sierp nia 2020 r. oraz poinformował sojusz, że wniosek jest w każdym wypadku niekompletny.

(7) Dnia 20 sierpnia 2020 r. EAFD udzielił odpowiedzi na wstępną ocenę, a 24, 26 i 27 sierpnia 2020 r. przedłożył dodatkowe dokumenty.

(8) Po rozpatrzeniu odpowiedzi udzielonej przez EAFD na wstępną ocenę i przekazanych dodatkowych dokumentów Urząd nadal uważa, że wniosek należy odrzucić, ponieważ EAFD nie wykazał, że spełnia minimalne wymogi reprezentacji.

(9) Przed wstępną oceną EAFD przedstawił formularze członkostwa dotyczące: (i) Austrii, (ii) Chorwacji, (iii) Cypru, (iv) Niderlandów, (v) Portugalii, (vi) Szwecji i (vii) Włoch.

(10) Jeśli chodzi o Chorwację i Niderlandy, EAFD nie przedłożył dokumentacji dotyczącej reprezentacji partii wchodzących w skład sojuszu w Parlamencie Europejskim lub w parlamentach narodowych, parlamentach regionalnych lub zgromadzeniach regionalnych w tych państwach członkowskich. Wynika to z faktu, że formularze członkostwa nie pochodziły od krajowej lub regionalnej partii politycznej w Chorwacji bądź Niderlandach.

(11) Jeżeli chodzi o Włochy, z kontroli Urzędu i opinii włoskiego krajowego punktu kontaktowego zgodnie z rozporządzeniem (UE, Euratom) nr 1141/2014 (tj. Commissione di Garanzia degli Statuti e per la Trasparenza e il Controllo dei Rendiconti dei Partiti Politici) wynika, że partia polityczna, na którą powoływał się EAFD w tym państwie członkowskim (tj. 10 Volte Meglio), nie ma reprezentacji we włoskim parlamencie, jak stwierdzono w odpowiednim formularzu członkostwa.

(12) W formularzach członkostwa przedłożonych przez EAFD stwierdzono także kilka braków formalnych (np. kilka wersji tego samego dokumentu, niewłaściwe odniesienia, nieścisłości).

(13) W odpowiedzi na wstępną ocenę EAFD stwierdził, że "obecnie EAFD ma członków (partie członkowskie i osoby fizyczne, posłowie do Parlamentu Europejskiego) z (i) Austrii, (ii) Cypru, (iii) Włoch, (iv) Portugalii, (v) Szwecji, (vi) Niderlandów i (vii) Chorwacji".

(14) EAFD zadeklarował zamiar przedłożenia dokumentów świadczących o tym, że parlamentarzyści, którzy podpisali formularze członkostwa z Chorwacji i Niderlandów, zostali wybrani na posłów do Parlamentu Europejskiego 3 .

(15) EAFD wyjaśnił również, że formularz członkostwa odnoszący się do Włoch był wynikiem błędnych dostarczonych informacji oraz że przedłoży dokumentację dotyczącą dodatkowego członka.

(16) Urząd uważa, że odpowiedź udzielona przez EAFD nie zawiera elementów mogących wpłynąć na zmianę wstępnej opinii Urzędu.

(17) W odniesieniu do reprezentacji przez pojedynczych parlamentarzystów pierwsza część art. 3 ust. 1 lit. b) rozporządzenia (UE, Euratom) nr 1141/2014 stanowi, że "członkowie [wnioskodawcy] są reprezentowani w co najmniej jednej czwartej państw członkowskich lub przez członków Parlamentu Europejskiego, parlamentów narodowych, parlamentów regionalnych lub zgromadzeń regionalnych" (podkreślenie własne).

(18) W tym sensie motyw 4 rozporządzenia (UE, Euratom) 2018/673 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 3 maja 2018 r. zmieniającego rozporządzenie (UE, Euratom) nr 1141/2014 wyraźnie stanowi, że "do celów spełnienia minimalnych wymogów reprezentacji powinno się uwzględniać jedynie partie polityczne, a nie osoby fizyczne" 4 .

(19) EAFD nie wystawił żadnej partii politycznej w Chorwacji ani w Niderlandach i nie mógł wykazać istnienia partii politycznej we Włoszech w rozumieniu wspomnianego motywu(11).

(20) Tak samo druga część art. 3 ust. 1 lit. b) rozporządzenia (UE, Euratom) nr 1141/2014 stanowi, że "[wnioskodawca] lub jego partie członkowskie [muszą] zebrać w co najmniej jednej czwartej państw członkowskich co najmniej trzy procent głosów oddanych w każdym z tych państw członkowskich podczas ostatnich wyborów do Parlamentu Europejskiego" (podkreślenie własne).

(21) EAFD nie przedłożył dokumentacji, która świadczyłaby, że sam sojusz lub jego członkowskie partie polityczne spełniają ten warunek, a w każdym razie te same uwagi określone w motywie 19 mają zastosowanie mutatis mutandis.

(22) W świetle powyższego dokumentacja, którą ewentualnie można by uznać do celów reprezentacji, odnosi się jedynie do czterech państw członkowskich: (i) Austrii, (ii) Cypru, (iii) Portugalii i (iv) Szwecji, a taki poziom reprezentacji jest niewystarczający, aby spełnić minimalne wymogi reprezentacji, które wymagają reprezentacji w co najmniej siedmiu państwach członkowskich.

(23) Konkluzja ta pozostałaby bez zmian, nawet gdyby EAFD przedłożył dokumentację dotyczącą dodatkowego członka, zapewne z dodatkowego państwa członkowskiego, jak uprzedzono w odpowiedzi EAFD na ocenę wstępną.

(24) W świetle przedstawionych faktów Urząd nie ma potrzeby oceniania pozostałej treści wniosku,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Niniejszym odrzuca wniosek złożony przez Europejski Sojusz na rzecz Wolności i Demokracji ASBL o rejestrację jako europejska partia polityczna.

Artykuł  2

Niniejsza decyzja staje się skuteczna z dniem jej notyfikacji.

Artykuł  3

Niniejsza decyzja skierowana jest do

Europejskiego Sojuszu na rzecz Wolności i Demokracji ASBL (European Alliance for Freedom and Democracy ASBL)

Avenue Louise/Louizalaan 65 box 11

1050 Bruxelles/Brussel

BELGIQUE/BELGIË

Bruksela, dnia 2 września 2020 r.

Za Urząd ds. Europejskich Partii Politycznych i Europejskich Fundacji Politycznych

M. ADAM

Dyrektor

1 Dz.U. L 317 z 4.11.2014, s. 1.
2 Z uwagi na sytuację sanitarną związaną z pandemią koronawirusa COVID-19 w Europie Urząd zgodził się w drodze wyjątku ocenić podania przed otrzymaniem podpisanych oryginałów.
3 W odpowiedzi na wstępną ocenę załączono takie dokumenty dotyczące jedynie Niderlandów.
4 Dz.U. L 114 I z 4.5.2018, s. 1.

Zmiany w prawie

Rząd organizuje monitoring metanu

Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Rząd zaktualizował wykaz zakazanej kukurydzy

Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął przepisy zmieniające rozporządzenie w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego odmian kukurydzy MON 810, przedłożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Celem nowelizacji jest aktualizacja listy odmian genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy, tak aby zakazać stosowania w Polsce upraw, które znajdują się w swobodnym obrocie na terytorium 10 państw Unii Europejskiej.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Od 18 kwietnia fotografowanie obiektów obronnych i krytycznych tylko za zezwoleniem

Od 18 kwietnia policja oraz żandarmeria wojskowa będą mogły karać tych, którzy bez zezwolenia m.in. fotografują i filmują szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa obiekty resortu obrony narodowej, obiekty infrastruktury krytycznej oraz ruchomości. Obiekty te zostaną specjalnie oznaczone.

Robert Horbaczewski 17.04.2025
Prezydent podpisał ustawę o rynku pracy i służbach zatrudnienia

Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje podpisana w czwartek przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 11.04.2025
Ustawa o powierzaniu pracy cudzoziemcom - podpisana

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 11.04.2025
Jaka wysokość diety dla członków komisji wyborczych w wyborach prezydenta

500 zł zarobi członek obwodowej komisji wyborczej w wyborach Prezydenta RP, 600 zł - zastępca przewodniczącego, a 700 zł przewodniczący komisji wyborczej – wynika z uchwały Państwowej Komisji Wyborczej. Jeżeli odbędzie się ponownie głosowanie, zryczałtowana dieta wyniesie 75 proc. wysokości diety w pierwszej turze. Termin zgłaszania kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych mija 18 kwietnia

Robert Horbaczewski 10.04.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2020.331.7

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Nierejestrowanie Europejskiego Sojuszu na rzecz Wolności i Demokracji ASBL (European Alliance for Freedom and Democracy ASBL).
Data aktu: 02/09/2020
Data ogłoszenia: 07/10/2020