(2020/C 301/12)(Dz.U.UE C z dnia 11 września 2020 r.)
Niniejsza publikacja uprawnia do zgłoszenia sprzeciwu wobec wniosku zgodnie z art. 51 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 1 w terminie trzech miesięcy od daty niniejszej publikacji.
JEDNOLITY DOKUMENT
"BASMATI"
Nr UE: PGI-IN-02425 - 18.7.2018
ChNP () ChOG (X)
Ze względu na wyjątkowy smak, aromat i właściwości kulinarne, które najlepiej pasują do dań kuchni azjatyckiej, takich jak biryani i pulao, "Basmati" stał się niezwykle popularny w wielu innych krajach. Od kilku dziesięcioleci zapotrzebowanie na ryż "Basmati" rośnie. Ryż "Basmati" był i nadal jest wywożony do najważniejszych krajów na całym świecie, w tym do Arabii Saudyjskiej, Kuwejtu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Zjednoczonego Królestwa, Stanów Zjednoczonych Ameryki, Kanady i Europy.
Czynniki środowiskowe
Wysoka wilgotność: w okresie wypełniania ziaren, który ma największe znaczenie dla najlepszego wyrażenia cech jakościowych "Basmati", średnia wilgotność względna w regionie uprawy "Basmati" wynosi 60-65 %. Wilgotność nie jest jednak jedynym czynnikiem decydującym o parametrach jakościowych. Istotne dla cech decydujących o jakości ryżu "Basmati" jest wzajemne oddziaływanie czynników środowiskowych, wodnych i edaficznych.
Promieniowanie słoneczne i długość dnia: w regionach uprawy "Basmati" długość dnia w konkretnym okresie miesiąca kalendarzowego jest większa niż w środkowej lub południowej części Indii. Ponadto z uwagi na fakt, że ryż jest rośliną "krótkiego dnia", proces dojrzewania ryżu niełuskanego jeszcze bardziej wydłuża się na obszarach, na których dni są dłuższe. Na obszarach charakteryzujących się większą liczbą godzin światła dziennego ziarna dojrzewają jeszcze później. W rezultacie, jak już wyjaśniono, w tym samym dniu miesiąca rozwój fizyczny odmiany ryżu "Basmati" na obszarze, na którym dni są dłuższe, będzie w tyle za rozwojem fizycznym tej samej odmiany na obszarze, na którym dni są krótsze. Właśnie dzięki wzajemnemu oddziaływaniu fotoperiodu, w ramach którego rosnące ziarna są eksponowane na optymalną ilość promieniowania słonecznego, oraz innych czynników, takich jak temperatura i wilgotność na obszarze Niziny Hindustańskiej, możliwe jest zgromadzenie i zachowanie w ryżu "Basmati" jego związków aromatycznych i innych właściwości.
Wystarczające zaopatrzenie w wodę: do nawadniania używa się w zasadzie wody płynącej kanałami i pochodzącej z opadów deszczu/topnienia śniegu z Himalajów. Dostępność obfitych zasobów wodnych ma zasadnicze znaczenie dla uprawy oraz aromatu "Basmati" (jak opisano bardziej szczegółowo w dalszej części tej sekcji).
Zwykła gleba: gleby danego obszaru geograficznego powstały z aluwiów hindustańskich. Mają one odczyn lekko zasadowy (pH 7,3-8,5), charakteryzują się dużą głębokością (>1m), dużą zdolnością zatrzymywania wody i zasadniczo mają teksturę od piaszczystej po piaszczysto-gliniastą. Gleby te cechują się ogólnie niską (<0,5 %) do średniej (0,50,75 %) zawartością węgla organicznego. We frakcji iłowej gleby przeważa illit - minerał bogaty w potas. Stąd gleby te mają dużą zawartość potasu, co pokazuje ich status gleb o średniej (120-280 Kg K/ha) do wysokiej (>280 Kg K/ha) żyzności, jeśli chodzi o potas (jak opisano bardziej szczegółowo w dalszej części tej sekcji).
Temperatura: w okresie wypełniania ziaren na obszarze Niziny Hindustańskiej utrzymują się łagodne temperatury (dzień: 25-32 °C/noc: 20-22 °C), co zapewnia silny aromat ziaren. Podstawowym składnikiem chemicznym aromatu "Basmati" jest 2-acetylo-1-pirolina, która jest substancją lotną. Do zachowania aromatu w największym stopniu dochodzi wtedy, gdy temperatury w okresie wypełniania ziaren są łagodne.
Czynnik ludzki
Duży wpływ na jakość "Basmati" ma odpowiedni czas rozsadzania. W normalnych warunkach, jeżeli tradycyjne wysokie odmiany "Basmati" zostaną rozsadzone przed dniem 30 czerwca, będą mieć nadmiernie długą fazę wegetatywną i będą podatne na wyleganie w fazie kwitnienia lub wypełniania ziaren. Co więcej, wczesne rozsadzenie siewek pogarsza jakość kulinarną ryżu, ponieważ ziarna stają się wtedy bardzo matowe lub charakteryzują się białym środkiem ze względu na nieprawidłowy rozwój w zbyt wysokiej temperaturze spowodowany przez zbyt luźne rozmieszczenie komórek skrobi. Optymalnym czasem na rozsadzenie siewek jest zatem pierwsza połowa lipca.
Siewki rozsadza się w rzędach pojedynczo lub po dwie na kopczyk. W przypadku uprawy rozsadzonej w odpowiednim terminie utrzymuje się odstęp 20*15 cm między rzędami i roślinami, a w przypadku późno rozsadzonych upraw stosuje się odstęp 15*15 cm. Siewki sadzi się płytko (2-3 cm głębokości), ponieważ głębsze sadzenie wiąże się z dłuższym czasem na ukorzenienie i oznacza słabsze krzewienie.
Na polach ryżowych utrzymuje się wodę stojącą przez maksymalnie 2-3 tygodnie od zasadzenia, co pomaga w ukorzenieniu się zdrowych roślin i zwalczaniu chwastów. Po tym czasie pola nawadnia się dopiero wtedy, gdy cała woda stojąca zostanie wchłonięta.
"Basmati" uprawia się na glebie wzbogaconej w węgiel dzięki stosowaniu 8-10 ton nawozu naturalnego na hektar lub nawozu zielonego z roślinami strączkowymi.
Zbiór "Basmati" przeprowadza się, jak tylko dojrzeje 90 % ziaren, aby uniknąć utraty ryżu ze względu na wytrząsanie, wyleganie i fizyczne uszkodzenie ziaren. Zebrane rośliny zasadniczo poddaje się młóceniu tego samego dnia lub najszybciej, jak jest to możliwe, a następnie suszy do osiągnięcia zawartości wilgoci w przedziale 12-14 %, aby zapobiec rozwojowi pleśni na ziarnach lub jakiemukolwiek innemu zakażeniu grzybami bądź zniszczeniu przez insekty w trakcie przechowywania.