Publikacja informacji dotyczącej zatwierdzenia standardowej zmiany w specyfikacji produktu objętego nazwą pochodzenia w sektorze winorośli i wina, o której to zmianie mowa w art. 17 ust. 2 i 3 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33.

Publikacja informacji dotyczącej zatwierdzenia standardowej zmiany w specyfikacji produktu objętego nazwą pochodzenia w sektorze winorośli i wina, o której to zmianie mowa w art. 17 ust. 2 i 3 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33

(2020/C 298/11)

(Dz.U.UE C z dnia 8 września 2020 r.)

Niniejsza informacja zostaje opublikowana zgodnie z art. 17 ust. 5 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33 1 .

INFORMACJA DOTYCZĄCA ZATWIERDZENIA STANDARDOWEJ ZMIANY

"Eisenberg"

Numer referencyjny: PDO-AT-A0215-AM01

Data przekazania informacji: 21.2.2020

OPIS I UZASADNIENIE ZATWIERDZONEJ ZMIANY

1.
Ponieważ rejestrem winnic zarządza się obecnie w ramach zintegrowanego systemu zarządzania i kontroli, należy dostosować maksymalną wydajność z hektara.

JEDNOLITY DOKUMENT

1.
Nazwa produktu

Eisenberg

2.
Rodzaj oznaczenia geograficznego

ChNP - chroniona nazwa pochodzenia

3.
Kategorie produktów sektora wina

1. Wino

4.
Opis wina lub win

Nazwę pochodzenia "Eisenberg" można stosować wyłącznie do win uzyskanych z odmiany blaufränkisch, która charakteryzuje się wysokim poziomem owocowości, mineralności i korzenności. Pozostałe właściwości organoleptyczne określono w specyfikacji produktu.

Ogólne analityczne cechy charakterystyczne
Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości)
Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości)
Minimalna kwasowość ogólna
Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr)
Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (w miligramach na litr)
5.
Praktyki winiarskie
a.
Podstawowe praktyki enologiczne

Odpowiednie ograniczenia dotyczące produkcji win

W przypadku nazwy pochodzenia "Eisenberg" dopuszcza się stosowanie wszystkich praktyk enologicznych odnoszących się do wina objętego chronioną nazwą pochodzenia dozwolonych na podstawie rozporządzeń (UE) 2019/934 i (UE) 2019/935, z wyjątkiem obróbki sorbinianem potasu i diwęglanem dimetylu. Zgodnie z rozporządzeniami (UE) 2019/934 i (UE) 2019/935 możliwe jest odkwaszanie win. O ewentualnym zakwaszeniu w zależności od warunków klimatycznych w sezonie wegetacyjnym decyduje Federalny Minister Rolnictwa, Regionów i Turystyki. Warunki dotyczące ewentualnego zakwaszenia w tym przypadku regulowane są rozporządzeniami (UE) 2019/934 i (UE) 2019/935.

Szczególne praktyki enologiczne (w tym wzbogacanie) wynikają z wybranej tradycyjnej metody produkcji i zostały opisane w specyfikacji produktu.

b.
Maksymalna wydajność

10 000 kg winogron z hektara

6.
Wyznaczony obszar geograficzny

Obszar geograficzny nazwy pochodzenia "Eisenberg" obejmuje powiaty Oberwart, Güssing i Jennersdorf w Burgenlan- dzie.

7.
Główne odmiany winorośli

Blaufränkisch - frankovka

8.
Opis związku lub związków

W pagórkowatym regionie Eisenberg podłoże składa się z ciężkich, bogatych w żelazo gleb gliniastych i bazaltowych. Strukturę produkcji w regionie winiarskim Eisenberg tworzą rodzinne przedsiębiorstwa zajmujące się uprawą winorośli, które przetwarzają głównie winogrona z własnej produkcji i często również sprzedają je bezpośrednio z gospodarstw. Istnieje ścisły związek między wysokim poziomem turystyki a przemysłem winiarskim.

Winorośl uprawia się niemal wyłącznie przy wykorzystaniu systemu prowadzenia w wysokich formach i drucianych rusztowań. Wino zwykle musi być owocowe i mineralno-korzenne, o ledwo wyczuwalnych nutach drzewnych lub bez nich. Wino o dodatkowej nazwie "Reserve" musi być owocowe, mineralno-korzenne i intensywne. Ciężkie, bogate w żelazo gleby gliniaste i bazaltowe nadają winom mineralne nuty i finezję. W regionie dominuje klimat panoński, dzięki któremu wina są intensywne i korzenne.

Ponadto przeważający udział rodzinnych przedsiębiorstw zajmujących się uprawą winorośli sprawia, że tradycyjny styl produkcji wina jest przekazywany z pokolenia na pokolenie, co dodatkowo wyróżnia wina Eisenberg.

9.
Dodatkowe wymogi zasadnicze (pakowanie, etykietowanie i inne wymogi)

Ramy prawne:

przepisy krajowe

Rodzaj wymogów dodatkowych:

odstępstwo dotyczące produkcji na wyznaczonym obszarze geograficznym

Opis wymogu

Zgodnie z austriacką ustawą w sprawie wina wino objęte nazwą pochodzenia "Eisenberg" można wprowadzić do obrotu tylko wtedy, gdy posiada oficjalny numer kontroli jakości [staatliche Prüfnummer]. Aby uzyskać numer kontroli jakości, próbka każdego wina, które ma być wprowadzone do obrotu pod nazwą pochodzenia "Eisenberg" (systematyczna kontrola), musi zostać poddana badaniom analitycznym i organoleptycznym. Podmioty, które zamierzają ubiegać się o nadanie oficjalnego numeru kontroli jakości, muszą co roku na piśmie powiadomić o tym Regionalny Komitet Winiarski w Burgenlandzie. W kontekście przyznawania numeru kontroli jakości wino uznaje się za odpowiednie pod względem organoleptycznym, jeżeli co najmniej pięciu z sześciu degustatorów wyrazi zgodę na wprowadzenie go do obrotu pod nazwą "Eisenberg DAC". W przypadku odrzucenia wina jako "Eisenberg DAC" i stosunku opinii negatywnych do pozytywnych wynoszącym 4:2 próbkę należy ponownie przekazać do oceny innej komisji degustacyjnej. Z uwagi na dodatkową pracę z tym związaną wnioskodawca musi uiścić opłatę zgodnie z tabelą opłat określoną w roz- porządzeniu w sprawie opłat za wydanie numeru kontroli jakości. Degustacja w celu przyznania numeru kontroli jakości może odbyć się wyłącznie w Federalnym Urzędzie ds. Uprawy Winorośli w Eisenstadt. Wszyscy degustatorzy zasiadający w oficjalnej komisji degustacyjnej muszą zostać przeszkoleni przez Regionalny Komitet Winiarski Burgenlandu w zakresie oceny profilu aromatu typowego dla win "Eisenberg DAC".

Link do specyfikacji produktu

https://www.bmlrt.gv.at/land/produktion-maerkte/pflanzliche-produktion/wein/Weinherkunft.html

1 Dz.U. L 9 z 11.1.2019, s. 2.

Zmiany w prawie

Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku 8-10 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 18.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2020.298.23

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Publikacja informacji dotyczącej zatwierdzenia standardowej zmiany w specyfikacji produktu objętego nazwą pochodzenia w sektorze winorośli i wina, o której to zmianie mowa w art. 17 ust. 2 i 3 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33.
Data aktu: 08/09/2020
Data ogłoszenia: 08/09/2020