Publikacja wniosku o rejestrację nazwy zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych.

Publikacja wniosku o rejestrację nazwy zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych

(2020/C 270/06)

(Dz.U.UE C z dnia 17 sierpnia 2020 r.)

Niniejsza publikacja uprawnia do zgłoszenia sprzeciwu zgodnie z art. 51 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 1  w terminie trzech miesięcy od daty niniejszej publikacji.

JEDNOLITY DOKUMENT

"MiLAS ZEYTiNYAGI"

Nr UE: PDO-TR-02379 - 13.11.2017

ChNP (X) ChOG ()

1.
Nazwa lub nazwy [ChNP lub ChOG]

"Milas Zeytinyagi"

2.
Państwo członkowskie lub państwo trzecie

Turcja

3.
Opis produktu rolnego lub środka spożywczego
3.1.
Rodzaj produktu

Klasa 1.5. Oleje i tłuszcze (masło, margaryna, oleje itp.)

3.2.
Opis produktu, do którego odnosi się nazwa podana w pkt 1

"Milas Zeytinyagi" to oliwa z oliwek najwyższej jakości z pierwszego tłoczenia produkowana wyłącznie z oliwek odmiany "memecik" uprawianych w podprowincji Milas. Oliwa z oliwek jest pozyskiwana wyłącznie w sposób mechaniczny.

Oliwa ma kolor ciemnozielony/żółty i ostry owocowy zapach.
Aromat oliwy przypomina zapach trawy, a jej smak charakteryzuje się smakiem papryki capsicum i czarnego pieprzu.
a-tokoferol: co najmniej 100 mg/kg oliwy.
Całkowita zawartość fenoli: co najmniej 100 mg/kg.
Zawartość wolnego kwasu tłuszczowego w postaci kwasu oleinowego w oliwie Milas Zeytinyagi wynosi poniżej 0,7 % w przeliczeniu na kwas oleinowy.
Średnia liczba nadtlenkowa dla oliwy Milas Zeytinyagi wynosi 4.5 meq aktywnego tlenu/kg oliwy, a maksymalna liczba to 20 meq aktywnego tlenu/kg.
3.3.
Pasza (wyłącznie w odniesieniu do produktów pochodzenia zwierzęcego) i surowce (wyłącznie w odniesieniu do produktów przetworzonych)

Oliwa "Milas Zeytinyagi" wytwarzana jest wyłącznie z oliwek, w szczególności odmian memecik, uprawianych na określonym obszarze geograficznym. Odmiany inne niż memecik dodane w czasie zbiorów nie mogą przekraczać 5 %.

3.4.
Poszczególne etapy produkcji, które muszą odbywać się na wyznaczonym obszarze geograficznym

Czynności związane z produkcją surowca i z przetwarzaniem muszą odbywać się na określonym obszarze geograficznym.

3.5.
Szczegółowe zasady dotyczące krojenia, tarcia, pakowania itp. produktu, do którego odnosi się zarejestrowana nazwa
3.6.
Szczegółowe zasady dotyczące etykietowania produktu, do którego odnosi się zarejestrowana nazwa

Oprócz obowiązkowych elementów określonych w przepisach dotyczących etykietowania i prezentacji środków spożywczych, etykieta zawiera następujące informacje:

nazwa pochodzenia "Milas Zeytinyagi",
nazwa handlowa i adres lub skrócona nazwa i adres lub zarejestrowany znak towarowy producenta,
symbol ChNP Unii Europejskiej,
następujące logo:

grafika

urzędowy hologram autentyczności.
4.
Zwięzłe określenie obszaru geograficznego

Obszar chroniony obejmuje wszystkie wsie i miasta położone w gminie Milas. Wszystkie one znajdują się w prowincji Mugla, położonej w południowym regionie Morza Egejskiego.

5.
Związek z obszarem geograficznym

Specyfika obszaru geograficznego

Milas znajduje się w regionie Menteęe w północnozachodniej części prowincji Mugla i jest górzystym regionem, w którym występują wąskie i głębokie doliny i wapienne, rozciągające się w kierunku na północ i południowy wschód od depresji obejmującej jezioro Bafa i Milas po góry Ilbira na zachodzie i depresję Akęay na wschodzie. Ograniczona powierzchnia użytków rolnych oraz masywy górskie i stoki tej podprowincji stworzyły sprzyjające warunki dla uprawy oliwek. W podprowincji Milas uprawa oliwek stała się działalnością rolniczą, która jest całkowicie wymuszona warunkami naturalnymi.

W podprowincji Milas widoczne są typowe cechy klimatu śródziemnomorskiego. Drzewa oliwne wymagają warunków o przeciętnej temperaturze 15-20 °C w okresie kwitnienia, 15-20 °C podczas okresu dojrzewania owoców oraz nie mniej niż 5 °C od okresu dojrzewania do okresu zbiorów. Ponadto do tworzenia pąków kwiatowych potrzebują okresu chłodu. Oliwki są bardzo wrażliwe na niskie temperatury i jeśli minimalna dzienna temperatura spadnie poniżej -7 °C zostaną uszkodzone. Średnia dzienna temperatura w gajach oliwnych w Milas wynosi co najmniej 9,9 °C w grudniu, 8,9 °C w styczniu i 9,5 °C w lutym, co jest bardzo odpowiednie dla okresu chłodu. Najniższa średnia temperatura w maju, czyli w okresie kwitnienia, wynosi 19,4 °C, a najniższa średnia temperatura w okresie dojrzewania owoców wynosi 17,4 °C. Temperatury te są niemal optymalne warunki dla uprawy drzew oliwnych i zapewniają wysoki poziom zbiorów. W Milas występują gleby aluwialne oraz gliniasto-piaszczyste. Ten rodzaj gleby zatrzymuje wodę i umożliwia drzewom oliwnym wytworzenie silniejszych korzeni, co pozwala uzyskać wyższe plony. Ponadto, w podprowincji Milas od dawna odnotowuje się średni wskaźnik opadów wynoszący 900-1 000 mm, co pozwala uprawiać oliwki bez konieczności nawadniania. Chociaż nawadnianie sprawia, że oliwki są większe i mają wyższą zawartość wody, wpływa to negatywnie na stężenie fenoli i ich transfer do oliwy z oliwek.

Czynniki ludzkie

Miasto Milas jest starożytnym obszarem osadnictwa ludzi, liczącym ponad 5 000 lat. Warunki naturalne sprawiły, że uprawa oliwek oraz produkcja oliwy stanowią główną działalność rolniczą w tym regionie od czasów cywilizacji Karii. Na drodze Milas-Bodrum, jedna ze skalnych pras uformowana przez naturalną skałę w miejscowości Pilvtepe w korycie rzeki Saricay jest datowana na rok 2 000 p.n.e. Dokumenty z XVI i XVII wieku wspominają o zakładach

produkcji oliwek oraz magazynach oliwy w Imperium Osmańskim w Milas. Wiedza fachowa lokalnych producentów oliwek jest niezbędna do rozpoczęcia zbiorów. Dojrzewanie oliwy z oliwek wpływa zarówno na zawartość chlorofilu, jak i na zawartość przeciwutleniaczy. Wybór właściwego czasu zbiorów (przed osiągnięciem pełnej dojrzałości, w którym stężenie chlorofilu i fenolu jest niższe) nadaje oliwie Milas Zeytinyagi jej specyficzny kolor i zawartość fenolową. Długa tradycja produkcji oliwy z oliwek na tym obszarze doprowadziła również do powstania wielu zakładów produkcji oliwy z oliwek w tym regionie. Dzięki temu oliwa przetwarzana jest na oliwę z oliwek w bardzo krótkim czasie, zapobiegając hydrolizie trójglicerydów na wolne kwasy tłuszczowe oraz pozwalając na utrzymanie zawartości wolnych kwasów tłuszczowych na niskim poziomie.

Specyfika produktu

Specyficzność oliwy "Milas Zeytinyagi" wiąże się z jego ciemnozielonym/żółtym kolorem i ostrym zapachem owocowym z aromatem trawy oraz smakiem papryki capsicum i czarnego pieprzu. Właściwości te są cechą odmiany "meme- cik". Odmiana memecik uprawiana jest w regionie Milas od pokoleń, a największa proporcja drzew oliwnych w tym regionie należy właśnie do odmiany "memecik". Z badań naukowych wynika, że oliwki odmiany memecik charakteryzują się silnym działaniem przeciwutleniającym i zawartością fenoli w porównaniu z innymi odmianami uprawianymi w Turcji (Sevim i Tuncay; 2012). Zawartość a-tokoferolu w oliwkach z oliwek produkowanych z odmiany memecik jest wyższa niż w przypadku innych odmian oliwek uprawianych na tym obszarze, jak również oliwy z oliwek z innych regionów (Sevim, Koseogli, ęetin; 2016). Badania nad związkami lotnymi zawartymi w oliwie Milas Zeyti- nyagi wykazują, że wysoka zawartość fenoli odpowiada za aromat i smak oliwy Milas Zeytinyagi, zaś najczęściej występujące związki fenolowe to heksanal, odpowiedzialny za aromat "zielonych jabłek i ściętej trawy", E-2-heksenal dający aromat "gorzkich migdałów i zielonych jabłek", heksanol nadający aromat "owoców i ściętej trawy" oraz Z-3-heksenol odpowiedzialny za aromat "zielonych owoców i goryczy". Wysoka zawartość związków fenoli i a-toko- ferolu chroni również oliwę przed utlenianiem, odpowiadając za jej niższą liczbę nadtlenkową.

Związek przyczynowy

Oliwa Milas Zeytinyagi pochodzi z odmiany memecik, która jest dobrze ugruntowana na tym obszarze i do której należą niemal wszystkie drzewa oliwne. Dominująca obecność tej odmiany odpowiada za skład chemiczny oliwy, w szczególności za zawartość fenoli i działanie przeciwutleniające.

Specyficzne warunki glebowo-klimatyczne panujące na tym obszarze geograficznym i czynniki ludzkie również odgrywają rolę w tworzeniu swoistego charakteru oliwy Milas Zeytinyagi. Góry i stoki w tej podprowincji sprawiły, że uprawa oliwek stała się główną działalnością rolniczą miejscowej ludności. Temperatury tworzą niemal optymalne warunki uprawy drzew oliwnych i zapewniają wysoki poziom zbiorów oliwek. Brak nawadniania prowadzi do produkcji oliwek o dużej zawartości fenoli. Plantatorzy oliwek rozpoczynają zbiory zanim oliwki w pełni dojrzeją, co nadaje oliwie z oliwek specyficzny kolor i aromat. Szybkie tempo przetwarzania odgrywa również rolę w utrzymaniu niskiego poziomu nadtlenków i wolnych kwasów tłuszczowych.

Odesłanie do publikacji specyfikacji

(art. 6 ust. 1 akapit drugi niniejszego rozporządzenia)

1 Dz.U. L 343 z 14.12.2012, s. 1.

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2020.270.7

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Publikacja wniosku o rejestrację nazwy zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych.
Data aktu: 10/08/2020
Data ogłoszenia: 17/08/2020