(Dz.U.UE C z dnia 14 lipca 2020 r.)
Kim jesteśmy?
Europejska Agencja Kontroli Rybołówstwa (EFCA) jest agencją UE z siedzibą w Vigo w Hiszpanii, założoną na mocy rozporządzenia Rady (WE) nr 768/2005 2 .
Rozporządzenie ustanawiające zostało zmienione rozporządzeniem Rady (WE) nr 1224/2009 3 dostosowującym mandat Agencji w celu wsparcia jednolitego wdrażania systemu kontroli w ramach wspólnej polityki rybołówstwa (WPRyb) oraz rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/1626 4 , rozszerzającym mandat Agencji na europejską współpracę w zakresie funkcji straży przybrzeżnej.
W wyniku tych istotnych zmian oraz w celu zapewnienia jasności i racjonalności, rozporządzenie ustanawiające zostało uchylone w kwietniu 2019 r. poprzez wejście w życie (ujednoliconego) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/473 5 (zwanego dalej "rozporządzeniem").
Agencja zatrudnia obecnie ok. 70 pracowników i dysponuje budżetem na rok 2020 w wysokości 17 mln EUR.
Jej misja i zadania, określone w rozdziale II rozporządzenia, obejmują między innymi operacyjną koordynację działań w zakresie kontroli rybołówstwa i inspekcji prowadzonych przez państwa członkowskie oraz wspieranie ich we współpracy w celu zapewnienia zgodności z przepisami WPRyb i zapewnienia ich skutecznego i jednolitego stosowania. Jednocześnie Agencja wspiera Komisję Europejską i państwa członkowskie w zapewnianiu wysokiego poziomu jednolitego i skutecznego wypełniania zobowiązań wynikających z przepisów WPRyb, w tym w zwalczaniu nielegalnych, nieraportowanych i nieuregulowanych połowów (NNN), oraz wspiera je w stosunkach z państwami trzecimi i regionalnymi organizacjami ds. rybołówstwa, których Unia jest członkiem. Agencja, we współpracy z Europejską Agencją Straży Granicznej i Przybrzeżnej oraz Europejską Agencją Bezpieczeństwa Morskiego, wspiera również organy krajowe pełniące funkcje straży przybrzeżnej na poziomie krajowym i unijnym oraz, w stosownych przypadkach, na poziomie międzynarodowym.
Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej EFCA: https://www.efca.europa.eu/en.
Co oferujemy?
Dyrektor wykonawczy będzie zarządzać Agencją i ją reprezentować. Będzie również jej prawnym przedstawicielem i będzie ją reprezentować w kontaktach zewnętrznych. Dyrektor będzie osobą niezależną w pełnieniu swoich funkcji, a za swoje działania odpowiadać będzie przed Zarządem. W skład Zarządu wchodzi jeden przedstawiciel każdego państwa członkowskiego i sześciu przedstawicieli Komisji Europejskiej.
Dyrektor wykonawczy będzie odgrywać kluczową rolę w kierowaniu agencją. Dyrektor odpowiedzialny będzie za ustanowienie środków administracyjnych, operacyjnych i finansowych potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania agencji oraz za zarządzanie tymi środkami.
Bez uszczerbku dla właściwych uprawnień Komisji Europejskiej i Zarządu, dyrektor wykonawczy ponosi pełną odpowiedzialność za realizację zadań powierzonych Agencji i podlega corocznej procedurze udzielania absolutorium z wykonania budżetu przeprowadzanej przez Parlament Europejski. Parlament Europejski i Rada mogą wezwać dyrektora wykonawczego do przedstawienia sprawozdania z realizacji powierzanych mu zadań.
Dyrektor wykonawczy będzie kierował i zarządzał Agencją, a także ponosił ogólną odpowiedzialność za jej działalność i dążył do osiągnięcia jej celów.
Obowiązki i uprawnienia dyrektora wykonawczego obejmują między innymi:
Kogo poszukujemy?
Idealny kandydat powinien wykazać się:
(1) nazwy zajmowanych stanowisk kierowniczych i pełnione funkcje;
(2) liczbę pracowników, znajdujących się pod ich kierownictwem w czasie zajmowania przez nich tych stanowisk;
(3) wielkość budżetu, którym zarządzali,; oraz
(4) liczbę szczebli organizacyjnych w hierarchii powyżej i poniżej ich stanowiska oraz liczbę osób na równorzędnych stanowiskach.
W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.
24.04.2025Senat bez poprawek przyjął w środę ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Zmiana, która wejdzie w życie 1 stycznia 2026 roku, ma kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie ma skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do prezydenta Andrzaja Dudy.
23.04.2025Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.
22.04.2025Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął przepisy zmieniające rozporządzenie w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego odmian kukurydzy MON 810, przedłożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Celem nowelizacji jest aktualizacja listy odmian genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy, tak aby zakazać stosowania w Polsce upraw, które znajdują się w swobodnym obrocie na terytorium 10 państw Unii Europejskiej.
22.04.2025Od 18 kwietnia policja oraz żandarmeria wojskowa będą mogły karać tych, którzy bez zezwolenia m.in. fotografują i filmują szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa obiekty resortu obrony narodowej, obiekty infrastruktury krytycznej oraz ruchomości. Obiekty te zostaną specjalnie oznaczone.
17.04.2025Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje podpisana w czwartek przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
11.04.2025Identyfikator: | Dz.U.UE.C.2020.231A.1 |
Rodzaj: | Ogłoszenie |
Tytuł: | Ogłoszenie o naborze na stanowisko dyrektora wykonawczego (zatrudnienie na czas określony - grupa zaszeregowania AD 14) - Europejska Agencja Kontroli Rybołówstwa (EFCA) - Vigo (Hiszpania) - COM/2020/20050. |
Data aktu: | 14/07/2020 |
Data ogłoszenia: | 14/07/2020 |