(2020/C 216/15)(Dz.U.UE C z dnia 30 czerwca 2020 r.)
Niniejsza publikacja uprawnia do zgłoszenia sprzeciwu wobec wniosku w sprawie zmian zgodnie z art. 51 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 1 w terminie trzech miesięcy od daty niniejszej publikacji.
WNIOSEK O ZATWIERDZENIE ZMIANY SPECYFIKACJI PRODUKTU BĘDĄCEGO GWARANTOWANĄ TRADYCYJNĄ SPECJALNOŚCIĄ, JEŻELI ZMIANA NIE JEST NIEZNACZNA
Wniosek o zatwierdzenie zmian zgodnie z art. 53 ust. 2 akapit pierwszy rozporządzenia (UE) nr 1151/2012
"TRÓJNIAK STAROPOLSKI TRADYCYJNY"
Nr UE: TSG-PL-0033-AM02 - 11.1.2019
W punkcie 3.2 zdanie:
"Nazwa trójniak wywodzi się od liczebnika »3« (»trzy«) i odnosi się bezpośrednio do historycznie ustalonego składu i sposobu produkcji trójniaka - ustalonych proporcji wody i miodu w brzeczce miodowej, które wynoszą 1 część miodu oraz 2 części wody."
zastąpiono zdaniem:
"Termin trójniak wywodzi się od liczebnika »3« (»trzy«) i odnosi się bezpośrednio do historycznie ustalonego składu i sposobu produkcji trójniaka - ustalonych proporcji wody i miodu w miodzie pitnym, które wynoszą 1 część miodu oraz 2 części wody.".
Skorygowano w ten sposób informację o tym, że słowo "trójniak" odnosi się do proporcji wody i miodu w brzeczce miodowej. Wprowadzono zapis, zgodnie z którym podstawą jest proporcja między wodą a miodem w miodzie pitnym. Zmiana ta ma charakter porządkowy i nie wpływa na specyfikę produktu. Wynika ona z faktu, że zgodnie z przepisami krajowymi już od 1948 r. "Trójniakiem może być nazwany tylko miód pitny, wyprodukowany z jednej części objętościowej miodu naturalnego i dwóch części wody". Miód pszczeli jest dodawany w czasie procesu produkcyjnego nie tylko na etapie przygotowania brzeczki, w związku z tym należy brać pod uwagę proporcje pomiędzy miodem i wodą lub sokiem w gotowym miodzie pitnym.
Opis produktu Zadnie:
"»Trójniak staropolski tradycyjny« może charakteryzować się smakiem wzbogaconym o smak właściwy dla użytych przypraw."
zostało zastąpione zdaniem:
"»Trójniak staropolski tradycyjny« może charakteryzować się smakiem wzbogaconym o smak właściwy dla użytych przypraw, chmielu i soków owocowych.".
Jest to zmiana porządkowa. Oryginalna specyfikacja produktu dopuszcza możliwość dodawania soków owocowych przy produkcji "trójniaka staropolskiego tradycyjnego". Należy zatem uwzględnić wpływ soków na smak wyrobu. We wniosku zaproponowano rozszerzenie sekcji "Surowce" o chmiel. Celowe jest zatem uwzględnienie również wpływu chmielu na smak "trójniaka staropolskiego tradycyjnego".
Dodano zdanie:
"W zależności od zastosowanej metody przygotowania brzeczki rozróżnia się dwa typy »trójniaka staropolskiego tra- dycyjnego«: sycony i niesycony.".
"Trójniak staropolski tradycyjny" występuje w dwóch rodzajach: sycony i niesycony. Oryginalna specyfikacja produktu uwzględnia tylko rodzaj sycony. Proponowana zmiana ma na celu uwzględnienie w specyfikacji produktu również rodzaju niesyconego. Zmiana ta znajduje uzasadnienie w źródłach historycznych. Informacje zawarte w źródłach literaturowych z XIX w. (m.in. "Najdokładniejszy sposób sycenia różnych gatunków miodów", Józef Ambrożewicz, 1891 r.; "Miodosytnictwo - czyli nauka przerabiania miodu i owoców na napoje", Teofil Ciesielski, 1892 r.) wskazują, że z miodu pitnego wytwarzano napoje dwiema metodami: z zastosowaniem procesu gotowania oraz z pominięciem obróbki termicznej. Ponadto w "Małej encyklopedii rolniczej" z 1964 r. również ujęto podział miodów pitnych na sycone i niesycone.
Produkcja miodów pitnych niesyconych jest praktyką o wielowiekowej tradycji, lecz jednocześnie procesem trudnym technologicznie ze względu na przygotowanie brzeczki bez poddawania jej obróbce termicznej. Wysokie ryzyko zakażenia nastawu, szczególnie w czasie fermentacji i stabilizacji, było powodem zaprzestania stosowania tej metody. Została ona jednak w ostatnich latach odtworzona, w związku z czym zasadne jest jej uwzględnienie w specyfikacji produktu, jako równoważnej do produkcji miodów pitnych syconych.
Różnica w metodzie produkcji obu rodzajów miodów pitnych wynika jedynie z innego sposobu przygotowania brzeczki. W przypadku miodów pitnych niesyconych odbywa się ono bez udziału podwyższonej temperatury, natomiast brzeczka do produkcji miodów pitnych syconych poddawana jest gotowaniu. Kolejne etapy procesu technologicznego są takie same dla obydwu typów.
Metoda produkcji W sekcji "Surowce" zdanie:
"Przyprawy ziołowe i korzenne: goździki, cynamon, gałka muszkatołowa lub imbir" zastąpiono następującym:
"Przyprawy ziołowe i korzenne lub chmiel".
Proponowana zmiana ma na celu rozszerzenie katalogu stosowanych przypraw (w stosunku do czterech wymienionych z nazwy w oryginalnej specyfikacji) oraz dopuszczenie dodatku chmielu. Jest to uzasadnione historycznie, gdyż chmiel i duża liczba przypraw jest wymieniona w publikacjach branżowych począwszy od XIX w. Przepisy krajowe z 1948 r. zezwalały na zakres dodatków zgodny z przedstawioną propozycją modyfikacji.
Dodano podpunkt: "Kwas winowy i cytrynowy"
Uwzględnienie zastosowania kwasu winowego lub cytrynowego jest celowe ze względów technologicznych. Zabieg taki jest uzasadniony historycznie - dopuszczały go już przepisy krajowe z 1948 r.
W sekcji "Metoda produkcji Etap 1" w miejsce treści:
"Sycenie (warzenie) brzeczki miodowej w temperaturze 95-105 °C, składającej się z 1 objętości miodu i 2 objętości wody (ewentualnie wody z sokiem owocowym) z ewentualnym dodatkiem przypraw ziołowo-korzennych."
wprowadzono zapis:
"Przygotowanie brzeczki miodowej:
W przypadku miodów pitnych niesyconych, miód pszczeli rozpuszczany jest w letniej wodzie o temperaturze 20-30 °C.
Przy wytwarzaniu miodów pitnych syconych prowadzi się sycenie (warzenie) brzeczki miodowej w temperaturze 95-105 °C.
Wymagana proporcja miodu i wody dla trójniaka wynosi: 1 objętość miodu i 2 objętości wody (ewentualnie wody z sokiem owocowym) z ewentualnym dodatkiem przypraw ziołowo-korzennych lub chmielu.".
Zaproponowana zmiana uwzględnia różnice w przygotowaniu brzeczki miodowej przy produkcji miodów pitnych syconych i niesyconych, gdzie istotą jest przygotowanie brzeczki miodowej poprzez rozpuszczenie miodu w letniej wodzie.
Wyeliminowano zapis wskazujący na znaczenie proporcji miodu i wody w brzeczce miodowej, co odpowiada zmianom ujętym w punkcie 3.2.
Dopisano również (w ostatnim zdaniu) możliwość dodania chmielu obok przypraw ziołowo-korzennych. Zmiana wynika z uzupełnienia listy dopuszczonych surowców.
Zdanie:
"Ścisłe zachowanie proporcji wody i miodu i uzyskanie wymaganego ekstraktu odbywa się w kotle warzelnym z płaszczem parowym. Taki sposób warzenia zapobiega karmelizacji cukrów."
zastąpiono następującym:
"W przypadku miodów pitnych syconych ścisłe zachowanie proporcji wody i miodu i uzyskanie wymaganego ekstraktu odbywa się w kotle warzelnym z płaszczem parowym. Taki sposób warzenia zapobiega karmelizacji cukrów.".
Uzupełniono informację, że kwestia dotyczy miodów pitnych syconych. Konieczność zastosowania kotłów warzelnych z płaszczem wodnym nie występuje w przypadku miodów pitnych niesyconych - przy przygotowaniu brzeczki na zimno, karmelizacja cukrów nie występuje.
W sekcji "Metoda produkcji Etap 2" zdanie:
"Studzenie brzeczki do temperatury 20-22 °C, optymalnej dla namnażania drożdży."
zastąpiono zdaniem:
"Studzenie brzeczki do temperatury 20-22 °C, optymalnej dla namnażania drożdży, przeprowadza się w przypadku miodów pitnych syconych.".
Zmiana ta ma na celu uzupełnienie informacji, że studzenie brzeczki przeprowadza się w przypadku produkcji miodów pitnych syconych. Brzeczka miodów pitnych niesyconych, ze względu na niską temperaturę przygotowania, nie wymaga tego zabiegu.
W sekcji "Metoda produkcji" Etap 5 zdanie:
"Odciąg odfermentowanego nastawu znad osadu drożdżowego."
zastąpiono zdaniem:
"Obciąg odfermentowanego nastawu znad osadu drożdżowego.".
Słowo "odciąg" zastąpiono prawidłową nazwą zabiegu "obciąg" - skorygowano w ten sposób błąd literowy. W sekcji "Metoda produkcji" Etap 7 uzupełniono konsekwentnie, w związku z rozszerzeniem listy dopuszczonych surowców o chmiel, kwas winowy lub cytrynowy.
Podpunkt:
"dodatek wyciągów ziołowo-korzennych" zastąpiono następującym:
"dodatek wyciągów ziołowo-korzennych lub chmielu".
Dodano podpunkt:
"dodatek kwasu winowego lub cytrynowego".
Opis najważniejszych elementów decydujących o tradycyjnym charakterze produktu W sekcji "Specyficzny charakter produktu" zdanie:
"Specyficzny charakter »trójniaka staropolskiego tradycyjnego« wynika w szczególności z zastosowania i ścisłego przestrzegania ustalonych proporcji wody i miodu w brzeczce miodowej - składa się ona z 1 części miodu oraz 2 części wody".
zastąpiono następującym:
"Specyficzny charakter »trójniaka staropolskiego tradycyjnego« wynika w szczególności z zastosowania i ścisłego przestrzegania ustalonych proporcji wody i miodu w miodzie pitnym - składa się on z 1 części miodu oraz 2 części wody.".
Wprowadzono zatem zapis, zgodnie z którym istotą jest proporcja między wodą a miodem w miodzie pitnym, a nie w brzeczce miodowej, co odpowiada zmianom ujętym w punkcie 3.2.
W sekcji "Specyficzny charakter produktu" w punkcie "Cechy fizykochemiczne i organoleptyczne" podpunkt:
"- cukry redukujące po inwersji powyżej 65-120 g/l,"
zastąpiono następującym:
"- cukry redukujące po inwersji 65-120 g/l,".
Wprowadzono konieczną korektę porządkową. Po zmianie (usunięciu zbędnego słowa) wartości odpowiadają zamieszczonym w specyfikacji wskaźnikom fizykochemicznym charakterystycznym dla miodu pitnego "trójniaka staropolskiego tradycyjnego".
Opis elementów decydujących o tradycyjnym charakterze uzupełniono o cytaty dokumentujące tradycyjny charakter dwóch sposobów przygotowania brzeczki, w wyniku których powstają miody pitne sycone i niesycone.
Ponadto, przeprowadzono w treści korektę nazwy. W odpowiednich miejscach termin "trójniak" zastąpiono aktualną nazwą - " trójniak staropolski tradycyjny".