Krajowe zwolnienia podmiotów świadczących usługi w zakresie gier hazardowych z krajowych przepisów transponujących dyrektywę (UE) 2015/849 (Dyrektywa w sprawie przeciwdziałania praniu pieniędzy) Wykaz państw członkowskich, które podjęły decyzję o zwolnieniu podmiotów świadczących niektóre usługi w zakresie gier hazardowych z przepisów krajowych transponujących dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/849 w sprawie zapobiegania wykorzystywaniu systemu finansowego do prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu.

KRAJOWE ZWOLNIENIA PODMIOTÓW ŚWIADCZĄCYCH USŁUGI W ZAKRESIE GIER HAZARDOWYCH Z KRAJOWYCH PRZEPISÓW TRANSPONUJĄCYCH DYREKTYWĘ (UE) 2015/849 (DYREKTYWA W SPRAWIE PRZECIWDZIAŁANIA PRANIU PIENIĘDZY)
Wykaz państw członkowskich, które podjęły decyzję o zwolnieniu podmiotów świadczących niektóre usługi w zakresie gier hazardowych z przepisów krajowych transponujących dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/849 w sprawie zapobiegania wykorzystywaniu systemu finansowego do prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu

(2020/C 170/05)

(Dz.U.UE C z dnia 18 maja 2020 r.)

Jeżeli państwo członkowskie podejmuje decyzję o zwolnieniu, całkowicie lub częściowo, podmiotów świadczących niektóre usługi w zakresie gier hazardowych z przepisów krajowych transponujących wspomnianą dyrektywę, powiadamia Komisję o tej decyzji, wraz z uzasadnieniem opartym na konkretnej ocenie ryzyka. Państwo członkowskie może złożyć lub cofnąć takie powiadomienie w każdym czasie. Komisja powiadamia o takich decyzjach pozostałe państwa członkowskie

Państwa członkowskie, które do marca 2020 r. powiadomiły Komisję o takich decyzjach, to:

Państwo członkowskie Zwolnione podmioty świadczące usługi w zakresie gier hazardowych
Belgia Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 18 września 2017 r. o zapobieganiu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu:

Loteria narodowa

Czechy Zgodnie z ustawą nr 253/2008 z dnia 5 czerwca 2008 r. w sprawie wybranych środków przeciwko praniu dochodów z przestępstwa oraz finansowaniu terroryzmu:

- Gry w bingo lub tombola

- Loterie pieniężne

- Loterie fantowe

- Loterie błyskawiczne lub loterie numeryczne

Dania Na podstawie art. 1 ust. 5 ustawy nr 651 z dnia 8 czerwca 2017 r. o zapobieganiu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu oraz zawiadomienia o częściowym zwolnieniu niektórych gier z ustaw dotyczących prania pieniędzy z dnia 26 czerwca 2017 r.:

- Lokalne zakłady wzajemne

- Gry w bingo

- Tombola

- Automaty do gier umożliwiające wygrane pieniężne

- Loterie, loterie klasowe ("Klasselotterieti"), loterie typu non-profit

- Poker stacjonarny

- Gra w bingo online

- Symulacyjne gry kierownicze

- Konkursy, w których udział odbywa się za pośrednictwem wiadomości SMS lub w podobny sposób

Estonia Zgodnie z definicją zawartą w art. 6 estońskiej ustawy z dnia 15 października 2008 r. o grach hazardowych, zgodnie z ustawą o zapobieganiu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu z dnia 26 października 2017 r.:

- Loterie handlowe

Finlandia Zgodnie z rozdziałem 1 sekcja 3 pkt 4 ustawy z dnia 28 czerwca 2017 r. o zapobieganiu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu (444/2017):

- Automaty do gier znajdujące się poza kasynami

Niemcy Zgodnie z sekcją 2 pkt 1 ust. 15 pkt ustawy z 2017 r. o wykrywaniu zysków z poważnych przestępstw kryminalnych ("ustawa o zapobieganiu praniu pieniędzy"):

- Totalizatory, gdy są one prowadzone przez stowarzyszenia, zgodnie z sekcją 1 ustawy o zakładach dotyczących wyścigów i loteriach

- Gry w bingo

- Automaty do gier znajdujące się poza kasynami na podstawie sekcji 33c Kodeksu przemysłowego

- Loterie dopuszczone przez prawo państwowe i loterie społeczne

Irlandia Zgodnie z definicją zawartą w sekcji 25 pkt 8 ustawy z 2010 r. o wymiarze sprawiedliwości w sprawach karnych (zapobieganie praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu), z późniejszymi zmianami, oraz regulacją 3 instrumentu ustawowego 487/2018 Gry w bingo

- Salony rozrywki i gier

- Loterie

- Poker stacjonarny

Szwecja Zgodnie z art. 20 ustawy o środkach zapobiegających praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu

(SFS 2017:

630) oraz zgodnie z wytycznymi w sprawie przepisów i ogólnych porad szwedzkich

organów ds. gier hazardowych: 2017:2

- Gry w bingo prowadzone za zgodą organu ds. gier losowych zgodnie z art. 42 akapit pierwszy zdanie drugie ustawy o grach losowych (1994:

1000).

- Automaty do gier umożliwiające wygrane rzeczowe

- Automaty do gier i automaty na żetony, które są eksploatowane zgodnie z pozwoleniem na mocy art. 26 ustawy o grach losowych

- Loterie przeprowadzane na podstawie pozwolenia lub rejestracji zgodnie z art. 16 i 17 ustawy o grach losowych oraz organizowane przez stowarzyszenia działające głównie w obrębie jednej gminy lub, w przypadku loterii przeprowadzanych w wielu gminach, w obrębie jednego regionu

- Loterie przeprowadzane na podstawie pozwolenia zgodnie z art. 16 ustawy o grach losowych w więcej niż jednym regionie

- Rzeczywiste loterie zgodnie z art. 4 ustawy o grach losowych, które są przeprowadzane na podstawie pozwolenia na podstawie art. 45 ustawy o grach losowych i które są przeprowadzane za pośrednictwem agenta

- Gry w ruletkę, kości i karty prowadzone zgodnie z art. 32 ustawy o grach losowych

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2020.170.23

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Krajowe zwolnienia podmiotów świadczących usługi w zakresie gier hazardowych z krajowych przepisów transponujących dyrektywę (UE) 2015/849 (Dyrektywa w sprawie przeciwdziałania praniu pieniędzy) Wykaz państw członkowskich, które podjęły decyzję o zwolnieniu podmiotów świadczących niektóre usługi w zakresie gier hazardowych z przepisów krajowych transponujących dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/849 w sprawie zapobiegania wykorzystywaniu systemu finansowego do prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu.
Data aktu: 18/05/2020
Data ogłoszenia: 18/05/2020