Sprawa C-75/19: Postanowienie Trybunału (dziewiąta izba) z dnia 6 listopada 2019 r. - MF v. BNP Paribas Personal Finance SA Paris Sucursala Bucureşti, Secapital Sarl.

Postanowienie Trybunału (dziewiąta izba) z dnia 6 listopada 2019 r. (wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Tribunalul Specializat Mureş - Rumunia) - MF / BNP Paribas Personal Finance SA Paris Sucursala Bucureşti, Secapital Sàrl

(Sprawa C-75/19) 1

[Odesłanie prejudycjalne - Artykuł 99 regulaminu postępowania przed Trybunałem - Dyrektywa 93/13/EWG - Umowy zawierane z konsumentami - Kredyt konsumencki - Postępowanie egzekucyjne - 15-dniowy termin od doręczenia powiadomienia o postępowaniu egzekucyjnym w celu stwierdzenia nieuczciwego charakteru warunku umownego]

Język postępowania: rumuński

(2020/C 161/18)

(Dz.U.UE C z dnia 11 maja 2020 r.)

Sąd odsyłający

Tribunalul Specializat Mureş

Strony w postępowaniu głównym

Strona wnosząca zażalenie i sprzeciw: MF

Druga strona postępowania: BNP Paribas Personal Finance SA Paris Sucursala Bucureşti, Secapital Sàrl

Sentencja

Dyrektywę Rady 93/13/EWG z dnia 5 kwietnia 1993 r. w sprawie nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich należy interpretować w ten sposób, że stoi ona na przeszkodzie przepisowi prawa krajowego, zgodnie z którym konsument, który zawarł umowę o kredyt z instytucją kredytową i przeciw któremu ten przedsiębiorca wszczął postępowanie egzekucyjne, po upływie 15-dniowego terminu od doręczenia pierwszych pism w tym postępowaniu nie może powołać się na istnienie nieuczciwych warunków w umowie o kredyt, aby wnieść sprzeciw wobec tego postępowania, nawet jeżeli na podstawie prawa krajowego temu konsumentowi przysługuje powództwo o stwierdzenie istnienia nieuczciwych warunków umownych, na którego wniesienie nie obowiązuje żaden termin, ale którego rozstrzygnięcie nie ma wpływu na wynik postępowania egzekucyjnego, które może obciążyć konsumenta przed rozstrzygnięciem powództwa o stwierdzenie istnienia nieuczciwych warunków umownych.

1 Dz.U. C 164 z 13.5.2019.

Zmiany w prawie

Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Od piątku nowe sankcje UE w obszarze transportu drogowego

2 sierpnia br. wchodzą w życie nowe zasady dotyczące przedsiębiorstw transportu drogowego, w związku z przyjęciem kolejnego pakietu sankcji wobec Białorusi - przypomina resort finansów. Przedsiębiorstwa transportu drogowego zostały zobowiązane do ujawniania właściwym organom krajowym na ich żądanie swojej struktury własnościowej.

Krzysztof Koślicki 01.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2020.161.13

Rodzaj: Postanowienie
Tytuł: Sprawa C-75/19: Postanowienie Trybunału (dziewiąta izba) z dnia 6 listopada 2019 r. - MF v. BNP Paribas Personal Finance SA Paris Sucursala Bucureşti, Secapital Sarl.
Data aktu: 06/11/2019
Data ogłoszenia: 11/05/2020