(Dz.U.UE C z dnia 20 kwietnia 2020 r.)
W załączniku I do dyrektywy 98/70/WE ("dyrektywa w sprawie jakości paliw") określono specyfikacje techniczne rodzajów benzyny, które mogą być wprowadzane do obrotu w państwach członkowskich zgodnie z art. 3 ust. 2 tej dyrektywy.
Specyfikacje te obejmują maksymalną prężność par, ustaloną na poziomie 60 kPa dla tzw. "benzyny letniej", wprowadzanej do obrotu w okresie letnim. Okres letni zdefiniowano jako okres od dnia 1 maja do dnia 30 września. W przypadku państw członkowskich, w których występują niskie temperatury otoczenia w okresie letnim, zdefiniowanych w art. 2 pkt 5 dyrektywy w sprawie jakości paliw, okres letni obejmuje okres od dnia 1 czerwca do dnia 31 sierpnia. W przypadku przyznania odstępstwa zgodnie z art. 3 ust. 5 dyrektywy w sprawie jakości paliw maksymalna prężność par paliwa wprowadzanego do obrotu w państwach członkowskich o niskich temperaturach otoczenia może wynosić do 70 kPa w miesiącach letnich, jak określono w art. 3 ust. 4 tej dyrektywy. Celem tego wymogu w zakresie maksymalnej prężności par w odniesieniu do paliwa wprowadzanego do obrotu jest ochrona zdrowia publicznego i środowiska.
Na mocy art. 9a państwa członkowskie określają kary, które stosuje się w przypadku naruszenia wymogów określonych w przedmiotowej dyrektywie. Ustalone kary muszą być skuteczne, proporcjonalne i odstraszające.
Kilka państw członkowskich poinformowało Komisję, że znaczny spadek popytu na benzynę spowodowany środkami podjętymi w odpowiedzi na kryzys związany z Covid-19 doprowadził do znacznego zmniejszenia sprzedaży "benzyny zimowej", tj. paliwa niespełniającego specyfikacji paliw stosowanych w okresie letnim. Doprowadziło to do nieprzewidzianych zapasów "benzyny zimowej" w ramach łańcucha dostaw, które mogą utrzymać się do dnia 1 maja (lub odpowiednio 1 czerwca), kiedy zaczną obowiązywać specyfikacje paliwa stosowane w miesiącach letnich. Można zatem oczekiwać, że te zapasy "benzyny zimowej" nie zostaną zużyte przed tą datą. Oznacza to, że nie będzie można udostępnić "benzyny letniej" od daty zmiany, nie wyczerpawszy uprzednio zapasów "benzyny zimowej".
Z tego względu, na podstawie sprawozdań, które Komisja otrzymała od licznych państw członkowskich, wydaje się, że różne państwa członkowskie rozważają szereg podejść, mających umożliwić dalsze wykorzystywanie w ramach krótkoterminowej dostępności paliw na potrzeby działalności transportowej, w tym transportu ratunkowego w sytuacji kryzysu.
Znaczna liczba państw członkowskich poinformowała Komisję o swoim zamiarze wdrożenia wymogu dotyczącego wprowadzania do obrotu benzyny o maksymalnej prężności par wynoszącej 60 kPa dopiero w okresie późniejszym niż początek okresu letniego zdefiniowany w dyrektywie w sprawie jakości paliw, z opóźnieniem od jednego do dwóch miesięcy od daty zmiany. Niektóre z tych państw zamierzają zmienić przepisy krajowe w tym zakresie lub już je zmieniły.
Inne państwa członkowskie rozważają podejście, które nie pociąga za sobą formalnej zmiany odpowiednich przepisów transponujących dyrektywę w sprawie jakości paliw, lecz odnosi się do obowiązku monitorowania spoczywającego na organach państwa członkowskiego na mocy tej dyrektywy lub egzekwowania zgodności ze specyfikacją paliwa dotyczącą prężności par w miesiącach letnich, ustanowionego przez tę dyrektywę.
Komisja pragnie niniejszym wypowiedzieć się na temat tych podejść.
Przede wszystkim należy zauważyć, że spoczywający na organach państwa członkowskiego obowiązek monitorowania zgodności ze specyfikacjami benzyny wprowadzanej do obrotu zgodnie z art. 8 dyrektywy w sprawie jakości paliw nie jest powiązany z żadną konkretną datą.
Po drugie, jeżeli chodzi o nakładanie kar zgodnie z art. 9a dyrektywy w sprawie jakości paliw, Komisja przypomina o obowiązku stosowania wszelkich krajowych przepisów dotyczących kar za naruszenie wymogów określonych w tej dyrektywie, z należytym uwzględnieniem zasady proporcjonalności.
W tym kontekście i w celu skutecznego zastosowania tej ogólnej zasady prawa Unii należy uwzględnić łącznie następujące okoliczności:
W świetle powyższego, jeżeli przepisy krajowe transponujące dyrektywę w sprawie jakości paliw zostaną zmienione w taki sposób, że nie będą już zgodne z tą dyrektywą, Komisja powstrzyma się od wszczynania postępowań w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego, pod warunkiem że niezgodność ta pozostanie ograniczona w czasie, nie będzie wykraczać poza to, co jest konieczne do wprowadzenia do obrotu jedynie pozostających w magazynach ilości "paliwa zimowego", nie będzie dotyczyć innych zobowiązań wynikających z dyrektywy w sprawie jakości paliw i tym samym zmniejszy ryzyko dla zdrowia publicznego i środowiska, co mają na celu specyfikacje paliw przewidziane w dyrektywie w sprawie jakości paliw.
Uwzględniając wyjątkową sytuację, w której zastosowano środki ograniczające w odpowiedzi na kryzys związany z Covid- 19, zakłada się, że w okresie letnim 2020 r. nie będzie można wprowadzać do obrotu żadnej innej "benzyny zimowej" poza tą, która nadal pozostaje w magazynach w dniu 1 maja 2020 r. lub odpowiednio dniu 1 czerwca 2020 r. w państwach członkowskich, w których występują niskie temperatury otoczenia.
W międzyczasie Komisja będzie ściśle monitorować sytuację związaną z wdrażaniem dyrektywy w sprawie jakości paliw. Będzie to wymagało ścisłej współpracy z właściwymi organami państw członkowskich.
W związku z tym zwracamy się do wszystkich państw członkowskich z uprzejmą prośbą o poinformowanie Komisji do dnia 15 maja 2020 r. o
W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.
24.04.2025Senat bez poprawek przyjął w środę ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Zmiana, która wejdzie w życie 1 stycznia 2026 roku, ma kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie ma skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do prezydenta Andrzaja Dudy.
23.04.2025Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.
22.04.2025Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął przepisy zmieniające rozporządzenie w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego odmian kukurydzy MON 810, przedłożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Celem nowelizacji jest aktualizacja listy odmian genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy, tak aby zakazać stosowania w Polsce upraw, które znajdują się w swobodnym obrocie na terytorium 10 państw Unii Europejskiej.
22.04.2025Od 18 kwietnia policja oraz żandarmeria wojskowa będą mogły karać tych, którzy bez zezwolenia m.in. fotografują i filmują szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa obiekty resortu obrony narodowej, obiekty infrastruktury krytycznej oraz ruchomości. Obiekty te zostaną specjalnie oznaczone.
17.04.2025Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje podpisana w czwartek przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
11.04.2025Identyfikator: | Dz.U.UE.C.2020.127.2 |
Rodzaj: | Informacja |
Tytuł: | Zawiadomienie w sprawie zastosowania art. 3 dyrektywy 98/70/WE w odniesieniu do maksymalnej prężności par dla benzyny. |
Data aktu: | 17/04/2020 |
Data ogłoszenia: | 20/04/2020 |