Zaproszenie do wyrażenia zainteresowania stanowiskiem członka Rady Odwoławczej Europejskiej Agencji Chemikaliów, posiadającego kwalifikacje techniczne.

Zaproszenie do wyrażenia zainteresowania stanowiskiem członka Rady Odwoławczej Europejskiej Agencji Chemikaliów, posiadającego kwalifikacje techniczne

(2020/C 116/06)

(Dz.U.UE C z dnia 8 kwietnia 2020 r.)

Opis Agencji

Europejska Agencja Chemikaliów ("Agencja") z siedzibą w Helsinkach (Finlandia) została utworzona w dniu 1 czerwca 2007 r. i odgrywa pierwszoplanową rolę we wdrażaniu rozporządzeń REACH, CLP, BPR i PIC.

REACH 1  to rozporządzenie w sprawie rejestracji, oceny, udzielania zezwoleń i stosowanych ograniczeń w zakresie chemikaliów. Weszło ono w życie w dniu 1 czerwca 2007 r. W art. 75-111 rozporządzenia REACH zawarto przepisy dotyczące funkcjonowania Agencji oraz określono jej zadania.

CLP 2  to rozporządzenie w sprawie klasyfikacji, oznakowania i pakowania chemikaliów. Weszło ono w życie w dniu 20 stycznia 2009 r. W art. 50 rozporządzenia CLP określono zadania Agencji.

BPR 3  to rozporządzenie w sprawie produktów biobójczych, które weszło w życie w dniu 1 września 2013 r. i które dotyczy wprowadzania do obrotu i stosowania produktów biobójczych. W art. 74 rozporządzenia BPR określono rolę Agencji.

PIC 4  to rozporządzenie w sprawie zgody po uprzednim poinformowaniu, które weszło w życie w dniu 1 marca 2014 r. i które reguluje przywóz i wywóz określonych niebezpiecznych chemikaliów oraz nakłada obowiązki na przedsiębiorstwa zamierzające eksportować te chemikalia do krajów poza UE. W art. 6 rozporządzenia PIC określono zadania Agencji w kontekście tego aktu prawnego.

Agencji powierzono również ostatnio określone zadania w ramach dyrektywy ramowej w sprawie odpadów 5  oraz rozporządzenia dotyczącego trwałych zanieczyszczeń organicznych 6 .

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://www.echa.europa.eu/.

Rada Odwoławcza

Art. 89-94 rozporządzenia (WE) nr 1907/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady 7  zawierają odpowiednie przepisy dotyczące odwołań. Art. 89 przewiduje ustanowienie Rady Odwoławczej. Rada Odwoławcza jest odpowiedzialna za rozpatrywanie odwołań od niektórych decyzji indywidualnych podjętych przez Agencję, określonych w art. 91 rozporządzenia REACH.

Rada Odwoławcza jest również odpowiedzialna za rozpatrywanie odwołań od decyzji podjętych przez Agencję, określonych w art. 77 rozporządzenia (UE) nr 528/2012 8  w sprawie produktów biobójczych.

W skład Rady Odwoławczej wchodzi przewodniczący i dwóch innych członków. Są oni pracownikami Agencji. Powinni oni mieć zastępców, niebędących pracownikami Agencji, w celu zastąpienia ich w przypadku nieobecności. Kwalifikacje członków definiuje rozporządzenie Komisji (WE) nr 1238/2007 z dnia 23 października 2007 r. ustanawiające przepisy dotyczące kwalifikacji członków Rady Odwoławczej Europejskiej Agencji Chemikaliów 9 . Zgodnie z tym rozporządzeniem w skład Rady Odwoławczej wchodzą członkowie posiadający kwalifikacje techniczne i prawnicze.

Przewodniczący i pozostali członkowie Rady Odwoławczej muszą być niezależni. Przy podejmowaniu decyzji nie są oni związani żadnymi instrukcjami. Nie mogą oni pełnić żadnych innych obowiązków w Agencji.

Rozpatrując odwołania, przewodniczący i pozostali członkowie Rady Odwoławczej stosują się do zasad organizacji i regulaminu ustanowionych w rozporządzeniu Komisji (WE) nr 771/2008 10 , zmienionym rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2016/823 11 .

Aby zapewnić sprawne działanie Rady Odwoławczej, w wykonywaniu jej obowiązków wspomaga ją kancelaria działająca pod kierownictwem sekretarza kancelarii.

Co oferujemy?

Zadania członka Rady Odwoławczej posiadającego kwalifikacje techniczne obejmują:

badanie odwołań i podejmowanie decyzji w postępowaniu odwoławczym w sposób niezależny i bezstronny,
przestrzeganie zasad prawnych i reguł postępowania,
wykonywanie obowiązków sprawozdawcy w postępowaniach odwoławczych zgodnie z decyzją przewodniczącego,
przeprowadzanie wstępnej analizy odwołań,
uczestniczenie w przyjmowaniu decyzji proceduralnych (np. interwencje, zawieszenie postępowania),
proponowanie środków proceduralnych (np. zwrócenie się do stron o dostarczenie dodatkowych informacji dotyczących niektórych aspektów sprawy, zadawanie pytań stronom),
uczestniczenie w spotkaniach wyjaśniających,
terminowe oraz gruntowne przygotowywanie projektów ostatecznej decyzji w sprawach odwoławczych.

Wymagania wobec kandydatów (kryteria kwalifikacyjne):

Aby zakwalifikować się do etapu selekcji, kandydaci muszą spełniać następujące kryteria formalne przed upływem terminu zgłaszania kandydatur:

posiadać obywatelstwo państwa członkowskiego Unii Europejskiej 12  lub państwa należącego do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (Islandia, Liechtenstein, Norwegia),
muszą posiadać:
dyplom ukończenia studiów wyższych prawniczych, których normalny czas trwania wynosi co najmniej cztery lata, uprawniający do podjęcia studiów doktoranckich, lub
dyplom ukończenia studiów wyższych, których normalny czas trwania wynosi trzy lata, oraz dodatkowo stosowne roczne doświadczenie zawodowe (to roczne doświadczenie zawodowe nie może wchodzić w zakres doświadczenia zawodowego liczonego od momentu ukończenia studiów wyższych, o którym mowa poniżej),
muszą posiadać co najmniej 12-letnie doświadczenie zawodowe w dziedzinach naukowych lub technicznych związanych z rozporządzeniem REACH lub z rozporządzeniem w sprawie produktów biobójczych, w tym takich jak: ocena bezpieczeństwa, ocena narażenia lub zarządzanie ryzykiem w odniesieniu do zagrożeń dla zdrowia ludzi lub środowiska stwarzanych przez substancje chemiczne lub w powiązanych z nimi dziedzinach (nabyte po uzyskaniu dyplomu ukończenia studiów wyższych lub dyplomu oraz doświadczenia lub równoważnych kwalifikacji, o których mowa powyżej). Wymagane doświadczenie zawodowe musi obejmować co najmniej pięć lat doświadczenia w zarządzaniu chemikaliami poprzez regulacje lub w zakresie podobnych systemów regulacyjnych 13 ,
posiadać biegłą znajomość jednego z języków urzędowych Unii Europejskiej 14  oraz zadowalającą znajomość co najmniej jednego innego języka urzędowego Unii Europejskiej w stopniu koniecznym do wykonywania swoich obowiązków,
w dniu, w którym upływa termin zgłaszania kandydatur, kandydaci muszą być w stanie sprawować powierzoną im funkcję przez całą pięcioletnią kadencję przed osiągnięciem wieku emerytalnego zgodnie z art. 47 lit. a) warunków zatrudnienia innych pracowników Unii Europejskiej. W przypadku pracownika UE zatrudnionego na czas określony, rozpoczynającego pracę po dniu 1 stycznia 2014 r., wiek emerytalny rozpoczyna się wraz z końcem miesiąca, w którym pracownik ten osiąga wiek 66 lat 15 .

Ponadto kandydaci muszą spełniać następujące kryteria formalne przed upływem terminu zgłaszania kandydatur:

posiadanie pełni praw obywatelskich,
wypełnienie wszelkich obowiązków wynikających z przepisów o służbie wojskowej,
przedstawienie odpowiednich referencji potwierdzających zdolność do wykonywania swoich obowiązków 16 ,
posiadanie odpowiedniej sprawności fizycznej, by wykonywać swoje obowiązki 17 .

Kogo poszukujemy? (kryteria wyboru)

Kandydaci powinni posiadać:

umiejętności podejmowania decyzji i pracy zespołowej,
rozwinięte umiejętności w zakresie komunikacji i zdolności interpersonalne oraz umiejętność prowadzenia rzeczowych i skutecznych rozmów w ramach organu kolegialnego,
udokumentowaną wiedzę i doświadczenie w zakresie spraw podlegających kompetencji Rady Odwoławczej,
bardzo dobrą znajomość języka angielskiego (dominującego języka komunikacji w Agencji) zarówno w zakresie komunikacji ustnej, jak i pisemnej,
dobrą znajomość aspektów technicznych systemu REACH i europejskiego prawodawstwa w dziedzinie produktów biobójczych lub pokrewnych systemów regulacyjnych 18 .

Następujące elementy będą stanowić dodatkowe atuty:

znajomość i zrozumienie procedur w kontekście odwołań od decyzji regulacyjnych lub procedur arbitrażowych,
doświadczenie w zakresie prawa Unii Europejskiej, związanego z substancjami chemicznymi lub pokrewnym systemem regulacyjnym,
doświadczenie w pracy w organie kolegialnym,
doświadczenie w pracy w środowisku wielokulturowym.

Procedura wyboru, powołanie na stanowisko i warunki zatrudnienia

Zgodnie z przepisami rozporządzenia (WE) nr 1907/2006 decyzję o powołaniu członka posiadającego kwalifikacje techniczne podejmuje Zarząd na podstawie listy zakwalifikowanych kandydatów zaproponowanych przez Komisję Europejską. Celem niniejszego zaproszenia do wyrażenia zainteresowania jest umożliwienie Komisji sporządzenia listy kandydatów, którzy zostaną zaproponowani Zarządowi. Kandydaci powinni mieć świadomość, że fakt umieszczenia kandydata na liście sporządzonej przez Komisję nie gwarantuje powołania na stanowisko.

Komisja Europejska zorganizuje nabór na stanowisko członka Rady Odwoławczej posiadającego kwalifikacje techniczne. W tym celu Komisja powoła komisję selekcyjną, która zaprosi na rozmowę kandydatów, którzy spełniają wszystkie wymienione wyżej kryteria kwalifikowalności oraz których profil w największym stopniu odpowiada specyficznym wymaganiom związanym ze stanowiskiem; dokonując wyboru komisja ta będzie kierować się osiągnięciami kandydatów i wymienionymi wyżej kryteriami wyboru.

Po rozmowach z kandydatami komisja selekcyjna sporządzi listę kandydatów najlepiej spełniających wymagania. Lista ta zostanie zatwierdzona przez Komisję Europejską i przekazana Zarządowi Agencji. Przed rozmową z Zarządem Agencji kandydaci figurujący na liście Komisji wezmą udział w testach przeprowadzanych metodą oceny zintegrowanej przez zewnętrzne firmy rekrutacyjne.

Zarząd przeprowadzi rozmowy z kandydatami, którzy znaleźli się na liście najlepszych kandydatów sporządzonej przez Komisję Europejską, a następnie powoła członka Rady Odwoławczej.

Ze względów praktycznych oraz w celu jak najszybszego zakończenia procedury wyboru w interesie zarówno kandydatów, jak i Agencji, procedura ta będzie przeprowadzana wyłącznie w języku angielskim. Komisje selekcyjne będą jednak sprawdzać podczas rozmów, czy kandydaci spełniają wymóg zadowalającej znajomości innego języka urzędowego UE.

Członek posiadający kwalifikacje techniczne zostanie powołany na stanowisko w charakterze pracownika zatrudnionego na czas określony w grupie zaszeregowania AD 11, zgodnie z ogólnymi przepisami wykonawczymi Agencji mającymi zastosowanie do procedury regulującej zatrudnianie pracowników zatrudnionych na czas określony i korzystanie z tych pracowników na mocy art. 2 lit. f) warunków zatrudnienia innych pracowników Unii Europejskiej, na okres lat pięciu z możliwością jednokrotnego przedłużenia na kolejny okres pięciu lat.

Członek posiadający kwalifikacje techniczne będzie zobowiązany poinformować Radę Odwoławczą zgodnie z art. 90 ust. 5 i 6 rozporządzenia (WE) nr 1907/2006 o wszelkich okolicznościach, które mogą kolidować z pełnieniem przez niego jego funkcji.

Lista rezerwowa kandydatów na to stanowisko będzie ważna przez okres pięciu lat od dnia podjęcia przez Zarząd decyzji o powołaniu członka.

Miejscem zatrudnienia jest siedziba Agencji w Helsinkach.

Zgłaszanie kandydatur

Przed dokonaniem zgłoszenia kandydaci powinni dokładnie sprawdzić, czy spełniają wszystkie kryteria kwalifikowalności (określone w części "Wymogi, które muszą spełniać kandydaci"), w szczególności kryteria dotyczące wymaganego rodzaju dyplomu i doświadczenia zawodowego oraz znajomości języków. Niespełnienie któregokolwiek z kryteriów kwalifikowalności oznacza automatycznie wykluczenie z procedury wyboru.

Kandydaci muszą posiadać ważny adres poczty elektronicznej. Służy on do identyfikacji ich zgłoszenia oraz do kontaktowania się z kandydatami na poszczególnych etapach trwania procedury naboru. Prosimy w związku z tym informować Komisję Europejską o wszelkich zmianach adresu poczty elektronicznej.

W celu złożenia kandydatury należy przesłać życiorys oraz list motywacyjny na poniższy adres poczty elektronicznej: GROW-ECHA-BOA-TQM@ec.europa.eu

Kandydaci otrzymają wiadomość elektroniczną potwierdzającą, że ich zgłoszenie zostało zarejestrowane.

Prośby o dodatkowe informacje lub zgłoszenia ewentualnych problemów technicznych należy kierować na adres: grow-d1@ec.europa.eu

Termin zgłaszania kandydatur

Termin składania zgłoszeń upływa dnia 11 maja 2020 r. o godz. 12.00 w południe czasu obowiązującego w Brukseli. Za zgłoszenie kandydatury we wskazanym terminie odpowiadają sami kandydaci. Zaleca się, aby kandydaci nie zwlekali z dokonywaniem zgłoszeń do ostatnich kilku dni przed upływem terminu. Wnioski złożone po terminie nie zostaną przyjęte.

Ważne informacje dla kandydatów

Pragniemy przypomnieć, że prace komisji selekcyjnych są tajne. Kandydatom nie wolno nawiązywać bezpośredniego ani pośredniego kontaktu z członkami komisji, ani też prosić o nawiązanie takiego kontaktu w ich imieniu.

Aby zgłoszenie kandydatury było ważne, należy załączyć życiorys oraz list motywacyjny (maks. 8 000 znaków) w formacie PDF.

Zaleca się sporządzenie życiorysu według wzoru życiorysu europejskiego. Jeżeli którykolwiek z tych dokumentów nie jest sporządzony w języku angielskim, należy dołączyć tłumaczenie na język angielski. Na obecnym etapie nie należy załączać poświadczonych kopii dyplomów, referencji, dokumentów potwierdzających doświadczenie zawodowe itp. Konieczne będzie ich przedłożenie na żądanie na późniejszym etapie procedury.

Niezależność i oświadczenie o ewentualnym konflikcie interesów

Członkowie Rady Odwoławczej działają w sposób niezależny w interesie publicznym oraz muszą zadeklarować wszelkie interesy, które mogłyby zostać uznane za mające niekorzystny wpływ na ich niezależność. W swoim zgłoszeniu kandydaci muszą potwierdzić gotowość do złożenia takiej deklaracji.

Z uwagi na szczególny charakter tej funkcji kandydaci zaproszeni na rozmowy kwalifikacyjne będą musieli podpisać oświadczenie dotyczące ich obecnych lub przyszłych interesów, które mogłyby zostać uznane za mające niekorzystny wpływ na ich niezależność.

Kandydaci muszą również spełniać kryteria kwalifikowalności w celu ochrony niezależności Rady Odwoławczej określone przez Zarząd ECHA w załączniku 2 do procedury dotyczącej zapobiegania potencjalnym konfliktom interesów i zarządzania nimi 19 .

Zgodnie z art. 16 regulaminu pracowniczego 20 , którego przepisy mają przez analogię zastosowanie do pracowników zatrudnionych na czas określony, po zakończeniu pełnienia swojej funkcji członek Rady Odwoławczej posiadający kwalifikacje techniczne jest nadal zobowiązany do zachowania uczciwości i roztropności w odniesieniu do obejmowania pewnych stanowisk lub przyjmowania pewnych korzyści.

Obejmuje to obowiązek informowania z odpowiednim wyprzedzeniem Zarządu Agencji o zamiarze podjęcia działalności zawodowej (o charakterze zarobkowym lub niezarobkowym) w okresie dwóch lat od zakończenia pełnienia funkcji. Jeżeli działalność ta jest związana z pracą wykonywaną w ciągu ostatnich trzech lat pełnienia funkcji i mogłaby prowadzić do konfliktu z uzasadnionymi interesami Agencji, Zarząd Agencji, uwzględniając interes służby, może zabronić byłemu członkowi podjęcia tej działalności albo zezwolić na jej podjęcie na warunkach, jakie uzna za stosowne.

Polityka równych szans

Unia Europejska stosuje politykę równych szans i niedyskryminacji zgodnie z art. 1d Regulaminu pracowniczego 21 . Unia Europejska dokłada wszelkich starań, aby w swoich procedurach rekrutacji unikać wszelkiej formy dyskryminacji i aktywnie zachęca kobiety do składania kandydatur.

Ochrona danych osobowych

Komisja i ECHA zapewnią, aby dane osobowe kandydatów były przetwarzane zgodnie z wymogami rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1725 z dnia 23 października 2018 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez instytucje, organy i jednostki organizacyjne Unii i swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia rozporządzenia (WE) nr 45/2001 i decyzji 1247/2002/We 22 . Odnosi się to w szczególności do zapewnienia poufnego i bezpiecznego traktowania tych danych.

1 Dz.U. L 396 z 30.12.2006, s. 1.
2 Dz.U. L 353 z 31.12.2008, s. 1.
3 Dz.U. L 167 z 27.6.2012, s. 1.
4 Dz.U. L 201 z 27.7.2012, s. 60.
5 Dz.U. L 150 z 14.6.2018, s. 109.
6 Dz.U. L 169 z 25.6.2019, s. 45.
7 Dz.U. L 396 z 30.12.2006, s. 1.
8 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 528/2012 z dnia 22 maja 2012 r. w sprawie udostępniania na rynku i stosowania produktów biobójczych (Dz.U. L 167 z 27.6.2012, s. 1).
9 Dz.U. L 280 z 24.10.2007, s. 10.
10 Dz.U. L 206 z 2.8.2008. s. 5.
11 Dz.U. L 137 z 26.5.2016, s. 4.
12 Państwami członkowskimi Unii Europejskiej są: Belgia, Bułgaria, Republika Czeska, Dania, Niemcy, Estonia, Irlandia, Grecja, Hiszpania, Francja, Chorwacja, Włochy, Cypr, Łotwa, Litwa, Luksemburg, Węgry, Malta, Niderlandy, Austria, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowenia, Słowacja, Finlandia i Szwecja.
13 Oznacza to systemy regulacyjne w zakresie np. środków ochrony roślin, produktów biobójczych, dodatków do żywności, produktów farmaceutycznych lub kosmetyków, ramowej dyrektywy wodnej, dyrektywy dotyczącej zintegrowanego zapobiegania zanieczyszczeniom i ich kontroli, dyrektywy Seveso, czy przepisów regulacyjnych dotyczących bezpieczeństwa pracy i zdrowia w związku z chemikaliami.
14 Językami urzędowymi Unii Europejskiej są: angielski, bułgarski, chorwacki, czeski, duński, estoński, fiński, francuski, grecki, hiszpański, irlandzki, litewski, łotewski, maltański, niderlandzki, niemiecki, polski, portugalski, rumuński, słowacki, słoweński, szwedzki, węgierski oraz włoski.
15 Regulamin pracowniczy urzędników i warunki zatrudnienia innych pracowników Unii Europejskiej: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/?uri=CELEX%3A01962R0031-20140501.
16 Przed powołaniem na stanowisko wybrani kandydaci będą musieli przedłożyć oficjalne zaświadczenie o niekaralności.
17 Przed powołaniem na stanowisko wybrany kandydat będzie musiał poddać się badaniom lekarskim w celu wykazania, że spełnia wymogi art. 28 lit. e) regulaminu pracowniczego urzędników Wspólnot Europejskich.
18 Dz.U. L 206 z 2.8.2008, s. 5.
19 PRO-0067.04, w formie przyjętej przez Zarząd w dniu 25 lutego 2019 r.: https://echa.europa.eu/documents/10162/13608/pro_0067_04_coi_management_en.pdf/c4082b12-5830-4647-abf7-47c4a0879c86.
21 Ibid.
22 Dz.U. L 295 z 21.11.2018, s. 39

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2020.116.11

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Zaproszenie do wyrażenia zainteresowania stanowiskiem członka Rady Odwoławczej Europejskiej Agencji Chemikaliów, posiadającego kwalifikacje techniczne.
Data aktu: 08/04/2020
Data ogłoszenia: 08/04/2020