Zaproszenie do składania wniosków - EACEA/03/2019 - Program mobilności akademickiej w Afryce.

ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA WNIOSKÓW - EACEA/03/2019
Program mobilności akademickiej w Afryce

(2019/C 91/02)

(Dz.U.UE C z dnia 11 marca 2019 r.)

1.
Cele i opis

Celem ogólnym programu jest zachęcanie do rozwoju kapitału ludzkiego w Afryce, przy równoczesnym wzmacnianiu współpracy między państwami afrykańskimi, zgodnie z programem Agendy 2063.

Cele szczegółowe programu to:

-
zwiększenie zatrudnienia studentów,
-
poprawa jakości i znaczenia szkolnictwa wyższego w Afryce oraz jego adekwatności dla wizji rozwoju Afryki,
-
wzmocnienie procesów modernizacji i umiędzynarodowienia afrykańskich instytucji szkolnictwa wyższego oraz promowanie rozwoju afrykańskiej przestrzeni szkolnictwa wyższego i badań naukowych.

Mobilność studentów i personelu w ramach instytucji szkolnictwa wyższego ma za zadanie pomóc im w nabyciu wiedzy i umiejętności oraz przyczynić się do poprawy jakości i znaczenia nauczania oraz nauki poprzez wymianę praktyk. Ponadto system pomoże wzmocnić strategie modernizacji i umiędzynarodowienia instytucji szkolnictwa wyższego poprzez ustanowienie mechanizmów zarządzania wymianami. Pomoże to zwiększyć zdolność do zawierania partnerstw z innymi instytucjami w celu podejmowania współpracy i wspólnych badań.

Ponadto w ramach programu okazję do spotkania będą mieli partnerzy z różnych regionów, którzy będą musieli ustanowić odpowiednie mechanizmy organizowania wymian, takie jak uzgodnienia dotyczące porównywania programów nauczania i uznawania okresów nauki za granicą. Oczekuje się, zatem, że program poprawi harmonizację i standaryzację szkolnictwa wyższego oraz przyczyni się w znacznym stopniu do integracji regionalnej.

2.
Kwalifikujący się wnioskodawcy i skład partnerstwa

W partnerstwie muszą uczestniczyć co najmniej cztery i nie więcej niż sześć afrykańskich instytucji szkolnictwa wyższego w charakterze partnerów (w tym wnioskodawca) oraz jeden partner techniczny z UE.

Kwalifikujący się wnioskodawcy i partnerzy to instytucje szkolnictwa wyższego zarejestrowane w Afryce prowadzące studia na poziomie magisterskim lub doktoranckim, po których studenci uzyskują kwalifikacje uznawane przez właściwe organy w danym państwie. Kwalifikują się wyłącznie instytucje szkolnictwa wyższego akredytowane przez odpowiednie władze krajowe z Afryki. Nie kwalifikują się filie instytucji szkolnictwa wyższego z państw spoza Afryki.

Partnerem technicznym musi być instytucja szkolnictwa wyższego z jednego z państw członkowskich UE, która uzyskała Kartę Erasmusa dla szkolnictwa wyższego.

3.
Kwalifikujące się działania i okres trwania

Projekt przewiduje organizację i realizację działań mobilności studentów i pracowników w ramach wysokiej jakości programów kształcenia na poziomie magisterskim lub doktoranckim, a także nauczanie / szkolenia i inne usługi na rzecz zagranicznych studentów oraz nauczanie / szkolenia, projekty badawcze i inne usługi na rzecz pracowników z państw objętych projektem. Mobilność musi odbywać się w jednym z kwalifikujących się państw objętych niniejszym zaproszeniem do składania wniosków.

Czas trwania projektu musi wynosić 60 miesięcy.

4.
Kryteria przyznania dotacji

Wszystkie wnioski zostaną ocenione przez ekspertów zewnętrznych zgodnie z następującymi trzema kryteriami przyznawania dotacji:

Kryteria Punkty
1. Znaczenie 20
2. Jakość 70
2.1 Wartość naukowa 15
2.2 Skład partnerstwa i mechanizmy współpracy 15
2.3 Organizacja mobilności i jej wdrażanie 20
2.4 Obiekty dla studentów/pracowników i badanie jakości 10
2.5 Równowaga płci 10
3. Oddziaływanie i zrównoważony charakter 10
OGÓŁEM 100

Aby zakwalifikować się do finansowania, wnioski muszą zdobyć co najmniej 50 punktów z sumy 100.

5.
Budżet i wysokość dotacji

Szacunkowa łączna suma udostępniona w ramach niniejszego zaproszenia do składania wniosków wynosi 9 800 000 EUR, co powinno umożliwić około 350 wyjazdów.

Kwota każdej dotacji będzie wynosiła od 1 000 000 EUR (minimalna wielkość dotacji) do 1 400 000 EUR (maksymalna wielkość dotacji).

Podstawą ustalenia wielkości dotacji UE jest zastosowanie kwot ryczałtowych w odniesieniu do organizacji działania mobilności oraz kosztów jednostkowych w odniesieniu do jego realizacji.

6.
Sposób i termin składania wniosków

Wnioski w ramach Programu mobilności akademickiej w Afryce należy składać w terminie do dnia 12 czerwca 2019 r., do godz. 12.00 (południe) czasu brukselskiego.

Wnioski o dotację należy składać przy użyciu formularza elektronicznego (e-formularza) i specjalnie do tego przeznaczonych załączników, które będą udostępnione na stronie internetowej Agencji Wykonawczej ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego (https://eacea.ec.europa.eu/intra-africa/beneficiaries-space/intra-africa-academic-mobility-scheme-2019_en).

Jedynie wniosek złożony elektronicznie (e-formularz z załącznikami) będzie uznawany za oficjalnie ważny wniosek.

Dodatkowo wnioskodawcy muszą przesłać pocztą elektroniczną wiadomość z kopią swojego wniosku (e-formularz z załącznikami) z wyraźnym wskazaniem numeru rejestracji projektu nadanego w momencie składania e-formularza, na następujący adres: EACEA-IntraAfrica-IntraACP@ec.europa.eu.

Przyjmowane będą wyłącznie wnioski złożone we wskazanym terminie i zgodnie z wymogami określonymi w niniejszym zaproszeniu. Wnioski złożone jedynie za pośrednictwem poczty elektronicznej nie zostaną przyjęte.

7.
Pełne informacje

Wytyczne dotyczące zaproszenia do składania wniosków oraz wszelkie stosowne informacje i dokumenty dotyczące składania wniosków w ramach niniejszego zaproszenia są dostępne na stronie internetowej Agencji: https://eacea.ec.europa.eu/ intra-africa/beneficiaries-space/intra-africa-academic-mobility-scheme-2019_en.

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2019.91.2

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Zaproszenie do składania wniosków - EACEA/03/2019 - Program mobilności akademickiej w Afryce.
Data aktu: 11/03/2019
Data ogłoszenia: 11/03/2019