(2017/C 67/09)(Dz.U.UE C z dnia 3 marca 2017 r.)
Na mocy rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 375/2014 z dnia 3 kwietnia 2014 r. ustanawiającego Europejski Ochotniczy Korpus Pomocy Humanitarnej ("inicjatywa »Wolontariusze pomocy UE«") 1 (zwanego dalej inicjatywą "Wolontariusze pomocy UE") ustanawia się ramy wspólnych działań wolontariuszy europejskich na rzecz wspierania i uzupełniania pomocy humanitarnej w państwach trzecich.
W ramach tych przepisów niniejsze zaproszenie do składania wniosków będzie podstawą finansowania poprzez wsparcie działań służących zwiększeniu zdolności przyszłych organizacji przyjmujących w zakresie przygotowania na kryzysy humanitarne i reagowania na nie. Ponadto udzielone zostanie wsparcie działań służących zwiększeniu zdolności technicznych przyszłych organizacji wysyłających w zakresie uczestniczenia w inicjatywie "Wolontariusze pomocy UE".
1. Cel
Celem niniejszego zaproszenia jest zwiększenie zdolności organizacji wysyłających i przyjmujących zamierzających przystąpić do inicjatywy "Wolontariusze pomocy UE" oraz zapewnienie zgodności ze standardami i procedurami dotyczącymi kandydatów na wolontariuszy i wolontariuszy pomocy UE, tak aby mogły one ubiegać się o certyfikację konieczną do delegowania wolontariuszy pomocy UE.
Komisja Europejska oczekuje, że dzięki niniejszemu zaproszeniu osiągnięte zostaną następujące rezultaty:
Około 110 organizacji wysyłających i przyjmujących zwiększa swoje zdolności w takich dziedzinach, jak:
2. Kryteria kwalifikowalności
2.1. Kwalifikujące się podmioty
Organizacja składająca wniosek w imieniu wszystkich wnioskodawców (koordynator) będzie odpowiadała prawnie za Konsorcjum w relacjach umownych z Agencją.
Wnioski dotyczące zarówno działań w zakresie pomocy technicznej, jak również działań w zakresie budowania zdolności muszą być przedłożone przez:
Za kwalifikujące się uznaje się wyłącznie wnioski złożone przez osoby prawne mające siedzibę w następujących państwach:
W przypadku zarówno działań w zakresie pomocy technicznej, jak też działań w zakresie budowania zdolności koordynator każdego projektu prowadzi działalność w dziedzinie pomocy humanitarnej określonej w art. 3 lit. d) rozporządzenia 2 przez co najmniej 3 lata.
Wnioskodawcy mogą przedkładać projekty dotyczący zarówno pomocy technicznej, jak również budowania zdolności. W takim przypadku wnioskodawcy wskazują w swoim wniosku, że dotyczy on obu rodzajów działań.
2.1.1. W przypadku pomocy technicznej
Wnioskodawcy muszą należeć do jednej z poniższych kategorii:
Projekty są opracowywane i wdrażane przez międzynarodowe konsorcja obejmujące podmioty pochodzące z co najmniej trzech państw uczestniczących w programie, należące do jednej z kategorii wymienionych w art. 10 ust. 3 lit. c) rozporządzenia.
W przypadku każdego projektu przynajmniej koordynator lub jeden wnioskodawca musi prowadzić działalność w zakresie zarządzania woluntariuszami przez co najmniej 3 lata.
2.1.2. W przypadku budowania zdolności
Wnioskodawcy muszą należeć do jednej z poniższych kategorii:
Projekty są opracowywane i wdrażane przez międzynarodowe partnerstwa obejmujące podmioty pochodzące z co najmniej dwóch państw uczestniczących w programie, należące do jednej z kategorii wymienionych w rozporządzeniu (art. 10 ust. 3 lit. c)) oraz podmioty pochodzące z co najmniej dwóch państw trzecich, w których prowadzone są działania i operacje pomocy humanitarnej zgodnie z definicją podaną w art. 3 lit. d), należące do jednej z kategorii wymienionych w art. 10 ust. 4 lit. c).
Dodatkowe kwalifikujące się działania w podziale na poddziałania:
Projekty, które ogółem uzyskają mniej niż 60 punktów, nie będą brane pod uwagę przy podejmowaniu decyzji w sprawie dofinansowania.
Wszystkie projekty, zarówno dotyczące budowania zdolności, jak też dotyczące pomocy technicznej, zostaną sklasyfikowane według liczby uzyskanych punktów.
5. Dostępny budżet
Całkowity szacunkowy budżet przeznaczony na współfinansowanie projektów wynosi 7 607 000 EUR.
Maksymalna kwota dotacji wyniesie 700 000 EUR. Wartość każdej dotacji będzie wynosić pomiędzy 100 000 a 700 000 EUR.
Agencja przewiduje finansowanie 22 wniosków.
Agencja zastrzega sobie prawo do nieprzyznania wszystkich dostępnych funduszy.
6. Ostateczny termin składania wniosków
Wnioski o dotacje muszą być sporządzone w jednym z języków urzędowych UE przy pomocy formularza elektronicznego (e-formularza) przeznaczonego do tego celu. Formularz elektroniczny jest dostępny w internecie pod następującym adresem: https://eacea.ec.europa.eu/documents/eforms_en
Prawidłowo wypełniony elektroniczny formularz wniosku należy złożyć do dnia 3 lipca 2017 r. do godz. 12.00 (południe, czasu obowiązującego w Brukseli). Po tym terminie system składania wniosków online zostanie zamknięty.
Wnioskodawcy mogą przedkładać projekty dotyczący zarówno pomocy technicznej, jak również budowania zdolności. W takim przypadku wnioskodawcy wskazują w swoim wniosku, że dotyczy on obu rodzajów działań. Wnioski przesłane pocztą, faksem lub pocztą elektroniczną nie będą akceptowane.
7. Informacje dodatkowe
Wnioski muszą odpowiadać warunkom zawartym we wskazówkach dotyczących składania wniosków - Zaproszenie do składania wniosków EACEA 09/2017 - oraz muszą być złożone za pomocą formularza elektronicznego przeznaczonego do tego celu, i zawierać stosowne załączniki.
Dokumenty te są dostępne w internecie pod następującym adresem:
https://eacea.ec.europa.eu/eu-aid-volunteers/funding_en
Wszelkie pytania należy kierować na adres: EACEA-EUAID-VOLUNTEERS@ec.europa.eu