Środki wprowadzone przez Węgry na podstawie art. 14 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/13/UE, o których mowa w motywie 1 decyzji C(2017) 2907 z dnia 8 maja 2017 r.

Środki wprowadzone przez Węgry na podstawie art. 14 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/13/UE, o których mowa w motywie 1 decyzji C(2017) 2907 z dnia 8 maja 2017 r.

(2017/C 214/05)

(Dz.U.UE C z dnia 4 lipca 2017 r.)

Decyzja Rady ds. Mediów nr 131/2017 (II.7.)

w sprawie wykazu wydarzeń o zasadniczym znaczeniu społecznym i metody transmisji

Rada ds. Mediów sporządziła wykaz wydarzeń o zasadniczym znaczeniu społecznym i określiła następujące metody transmisji poszczególnych wydarzeń:

1)
wydarzenia w ramach letnich igrzysk olimpijskich z udziałem węgierskiej reprezentacji narodowej lub węgierskich sportowców będą transmitowane w pełnym lub częściowym przekazie na żywo, natomiast wydarzenia w ramach zimowych igrzysk olimpijskich z udziałem węgierskiej reprezentacji narodowej lub węgierskich sportowców będą transmitowane w pełnym lub częściowym przekazie z opóźnieniem;
2)
mecze otwarcia, ćwierćfinały, półfinały i finały mistrzostw świata Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej (FIFA) w piłce nożnej mężczyzn oraz mistrzostw Europy Unii Europejskich Związków Piłkarskich (UEFA) w piłce nożnej mężczyzn będą transmitowane w pełnym przekazie na żywo;
3)
mecze piłki nożnej z udziałem węgierskiej narodowej reprezentacji mężczyzn (w tym te rozgrywane podczas mistrzostw świata FIFA i mistrzostw Europy UEFA, jak również mecze kwalifikacyjne do tych wydarzeń sportowych i oficjalne mecze towarzyskie) będą transmitowane w pełnym przekazie na żywo;
4)
finał Ligi Mistrzów UEFA i mecze Ligi Mistrzów UEFA oraz Ligi Europy z udziałem węgierskiej drużyny klubowej, z wyjątkiem meczów kwalifikacyjnych, będą transmitowane w pełnym przekazie na żywo, natomiast mecze kwalifikacyjne będą transmitowane w pełnym przekazie z opóźnieniem;
5)
mecze mistrzostw świata Międzynarodowej Federacji Piłki Ręcznej (IHF) mężczyzn i kobiet w piłce ręcznej oraz mecze mistrzostw Europy Europejskiej Federacji Piłki Ręcznej (EHF) mężczyzn i kobiet w piłce ręcznej z udziałem węgierskiej reprezentacji narodowej będą transmitowane w pełnym przekazie na żywo;
6)
mecze Ligi Mistrzów EHF mężczyzn i kobiet w piłce ręcznej z udziałem węgierskich drużyn klubowych będą transmitowane w pełnym przekazie na żywo;
7)
wydarzenia w ramach mistrzostw świata Międzynarodowej Federacji Pływackiej (FINA) mężczyzn w piłce wodnej oraz mistrzostw Europy Europejskiej Ligi Pływackiej (LEN) mężczyzn w piłce wodnej z udziałem węgierskiej reprezentacji narodowej będą transmitowane w pełnym przekazie na żywo;
8)
Grand Prix Węgier Formuły 1 będzie transmitowane w pełnym przekazie na żywo.

Dostawca usług medialnych mający wyłączne prawa do transmisji wydarzenia o zasadniczym znaczeniu społecznym (zwany dalej "uprawnionym DUM") może odstąpić od transmisji na żywo, o ile godzina rozpoczęcia wydarzenia o zasadniczym znaczeniu społecznym (lub wydarzenia sportowego organizowanego w ramach tego wydarzenia) przypada między godziną 0.00 a 6.00 czasu środkowoeuropejskiego (CET). W takim przypadku uprawniony DUM rozpoczyna transmisję nie później niż o godz. 21.00 CET danego dnia kalendarzowego. W przypadku wydarzeń o zasadniczym znaczeniu społecznym składających się z kilku części transmisja na żywo nie obejmuje naturalnych przerw między częściami.

Jeśli wydarzenie o zasadniczym znaczeniu społecznym składa się z kilku meczów, rund, programów sportowych lub wydarzeń (serii wydarzeń), które się zazębiają czasowo, przez co ich pełna jednoczesna transmisja na żywo jest niewykonalna, uprawniony DUM decyduje, które wydarzenie z tej serii będzie transmitowane w pełnym przekazie na żywo. W miarę możliwości uprawniony DUM zapewnia, aby w ramach serii wydarzeń wydarzenia ważne dla Węgier były transmitowane w pełnym przekazie na żywo. Uprawniony DUM może transmitować wydarzenie stanowiące część serii, które nie jest transmitowane w przekazie na żywo, zgodnie z zasadami dotyczącymi przekazu z opóźnieniem.

Jeśli zakończenie wydarzenia przypada między godz. 0.00 a 19.00 CET, przekaz z opóźnieniem rozpoczyna się nie później niż o godz. 22.00 tego samego dnia kalendarzowego. Jeśli zakończenie przypada między godz. 19.00 a 24.00 CET, transmisja rozpoczyna się najpóźniej w ciągu ośmiu godzin od zakończenia wydarzenia. Uprawniony DUM,

uwzględniając prawo widzów do odpowiednich informacji, może odstąpić od określonej powyżej godziny rozpoczęcia przekazu z opóźnieniem, pod warunkiem że przekaz rozpocznie się najpóźniej w ciągu dwudziestu czterech godzin od zakończenia wydarzenia.

Uwierzytelniono:

Péterné Sarlós
Kierownik Departamentu

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2017.214.6

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Środki wprowadzone przez Węgry na podstawie art. 14 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/13/UE, o których mowa w motywie 1 decyzji C(2017) 2907 z dnia 8 maja 2017 r.
Data aktu: 04/07/2017
Data ogłoszenia: 04/07/2017