Środki wprowadzone przez Węgry na podstawie art. 14 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/13/UE, o których mowa w motywie 1 decyzji C(2017) 2907 z dnia 8 maja 2017 r.

Środki wprowadzone przez Węgry na podstawie art. 14 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/13/UE, o których mowa w motywie 1 decyzji C(2017) 2907 z dnia 8 maja 2017 r.

(2017/C 214/05)

(Dz.U.UE C z dnia 4 lipca 2017 r.)

Decyzja Rady ds. Mediów nr 131/2017 (II.7.)

w sprawie wykazu wydarzeń o zasadniczym znaczeniu społecznym i metody transmisji

Rada ds. Mediów sporządziła wykaz wydarzeń o zasadniczym znaczeniu społecznym i określiła następujące metody transmisji poszczególnych wydarzeń:

1)
wydarzenia w ramach letnich igrzysk olimpijskich z udziałem węgierskiej reprezentacji narodowej lub węgierskich sportowców będą transmitowane w pełnym lub częściowym przekazie na żywo, natomiast wydarzenia w ramach zimowych igrzysk olimpijskich z udziałem węgierskiej reprezentacji narodowej lub węgierskich sportowców będą transmitowane w pełnym lub częściowym przekazie z opóźnieniem;
2)
mecze otwarcia, ćwierćfinały, półfinały i finały mistrzostw świata Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej (FIFA) w piłce nożnej mężczyzn oraz mistrzostw Europy Unii Europejskich Związków Piłkarskich (UEFA) w piłce nożnej mężczyzn będą transmitowane w pełnym przekazie na żywo;
3)
mecze piłki nożnej z udziałem węgierskiej narodowej reprezentacji mężczyzn (w tym te rozgrywane podczas mistrzostw świata FIFA i mistrzostw Europy UEFA, jak również mecze kwalifikacyjne do tych wydarzeń sportowych i oficjalne mecze towarzyskie) będą transmitowane w pełnym przekazie na żywo;
4)
finał Ligi Mistrzów UEFA i mecze Ligi Mistrzów UEFA oraz Ligi Europy z udziałem węgierskiej drużyny klubowej, z wyjątkiem meczów kwalifikacyjnych, będą transmitowane w pełnym przekazie na żywo, natomiast mecze kwalifikacyjne będą transmitowane w pełnym przekazie z opóźnieniem;
5)
mecze mistrzostw świata Międzynarodowej Federacji Piłki Ręcznej (IHF) mężczyzn i kobiet w piłce ręcznej oraz mecze mistrzostw Europy Europejskiej Federacji Piłki Ręcznej (EHF) mężczyzn i kobiet w piłce ręcznej z udziałem węgierskiej reprezentacji narodowej będą transmitowane w pełnym przekazie na żywo;
6)
mecze Ligi Mistrzów EHF mężczyzn i kobiet w piłce ręcznej z udziałem węgierskich drużyn klubowych będą transmitowane w pełnym przekazie na żywo;
7)
wydarzenia w ramach mistrzostw świata Międzynarodowej Federacji Pływackiej (FINA) mężczyzn w piłce wodnej oraz mistrzostw Europy Europejskiej Ligi Pływackiej (LEN) mężczyzn w piłce wodnej z udziałem węgierskiej reprezentacji narodowej będą transmitowane w pełnym przekazie na żywo;
8)
Grand Prix Węgier Formuły 1 będzie transmitowane w pełnym przekazie na żywo.

Dostawca usług medialnych mający wyłączne prawa do transmisji wydarzenia o zasadniczym znaczeniu społecznym (zwany dalej "uprawnionym DUM") może odstąpić od transmisji na żywo, o ile godzina rozpoczęcia wydarzenia o zasadniczym znaczeniu społecznym (lub wydarzenia sportowego organizowanego w ramach tego wydarzenia) przypada między godziną 0.00 a 6.00 czasu środkowoeuropejskiego (CET). W takim przypadku uprawniony DUM rozpoczyna transmisję nie później niż o godz. 21.00 CET danego dnia kalendarzowego. W przypadku wydarzeń o zasadniczym znaczeniu społecznym składających się z kilku części transmisja na żywo nie obejmuje naturalnych przerw między częściami.

Jeśli wydarzenie o zasadniczym znaczeniu społecznym składa się z kilku meczów, rund, programów sportowych lub wydarzeń (serii wydarzeń), które się zazębiają czasowo, przez co ich pełna jednoczesna transmisja na żywo jest niewykonalna, uprawniony DUM decyduje, które wydarzenie z tej serii będzie transmitowane w pełnym przekazie na żywo. W miarę możliwości uprawniony DUM zapewnia, aby w ramach serii wydarzeń wydarzenia ważne dla Węgier były transmitowane w pełnym przekazie na żywo. Uprawniony DUM może transmitować wydarzenie stanowiące część serii, które nie jest transmitowane w przekazie na żywo, zgodnie z zasadami dotyczącymi przekazu z opóźnieniem.

Jeśli zakończenie wydarzenia przypada między godz. 0.00 a 19.00 CET, przekaz z opóźnieniem rozpoczyna się nie później niż o godz. 22.00 tego samego dnia kalendarzowego. Jeśli zakończenie przypada między godz. 19.00 a 24.00 CET, transmisja rozpoczyna się najpóźniej w ciągu ośmiu godzin od zakończenia wydarzenia. Uprawniony DUM,

uwzględniając prawo widzów do odpowiednich informacji, może odstąpić od określonej powyżej godziny rozpoczęcia przekazu z opóźnieniem, pod warunkiem że przekaz rozpocznie się najpóźniej w ciągu dwudziestu czterech godzin od zakończenia wydarzenia.

Uwierzytelniono:

Péterné Sarlós
Kierownik Departamentu

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2017.214.6

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Środki wprowadzone przez Węgry na podstawie art. 14 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/13/UE, o których mowa w motywie 1 decyzji C(2017) 2907 z dnia 8 maja 2017 r.
Data aktu: 04/07/2017
Data ogłoszenia: 04/07/2017