Zawiadomienie dotyczące zmiany załącznika do Umowy 2011/C 202/05 między państwami członkowskimi Unii Europejskiej, zebranymi w Radzie, w sprawie ochrony informacji niejawnych wymienianych w interesie Unii Europejskiej.

Zawiadomienie dotyczące zmiany załącznika do Umowy 2011/C 202/05 między państwami członkowskimi Unii Europejskiej, zebranymi w Radzie, w sprawie ochrony informacji niejawnych wymienianych w interesie Unii Europejskiej

(2017/C 146/04)

(Dz.U.UE C z dnia 11 maja 2017 r.)

Załącznik do Umowy 2011/C 202/05 z dnia 4 maja 2011 r. między państwami członkowskimi Unii Europejskiej, zebranymi w Radzie, w sprawie ochrony informacji niejawnych wymienianych w interesie Unii Europejskiej (Dz.U C 202 z 8.7.2011, s. 13) otrzymuje następujące brzmienie:

"ZAŁĄCZNIK

Odpowiedniki klauzul tajności

EU TRÈS SECRET UE/EU TOP SECRET SECRET UE/EU SECRET CONFIDENTIEL UE/EU CONFIDENTIAL RESTREINT UE/EU RESTRICTED
Belgia Très Secret

(Loi 11.12.1998)

Zeer Geheim (Wet 11.12.1998)

Secret

(Loi 11.12.1998)

Geheim

(Wet 11.12.1998)

Confidentiel (Loi 11.12.1998)

Vertrouwelijk (Wet 11.12.1998)

przypis poniżej (1)
Bułgaria Cтpoгo ceкретно Ceкретно Поверително За служебно ползване
Republika Czeska Přísně tajné Tajné Důvěrné Vyhrazené
Dania Yderst hemmeligt Hemmeligt Fortroligt Til tjenestebrug
Niemcy STRENG GEHEIM GEHEIM VS (2) - VERTRAULICH VS - NUR FÜR DEN DIENSTGEBRAUCH
Estonia Täiesti salajane Salajane Konfidentsiaalne Piiratud
Irlandia Top Secret Secret Confidential Restricted
Grecja Άκρως Απόρρητο Skr. ΑΑΠ Απόρρητο Skr. (ΑΠ) Εμπιστευτικό Skr. (ΕΜ) Περιορισμένης Χρήσης Skr. (ΠΧ)
Hiszpania SECRETO RESERVADO CONFIDENCIAL DIFUSIÓN LIMITADA
Francja Très Secret Défense Secret Défense Confidentiel Défense przypis poniżej (3)
Chorwacja VRLO TAJNO TAJNO POVJERLJIVO OGRANIČENO
Włochy Segretissimo Segreto Riservatissimo Riservato
Cypr Άκρως Απόρρητο Skr. (AΑΠ) Απόρρητο Skr. (ΑΠ) Εμπιστευτικό Skr. (ΕΜ) Περιορισμένης Χρήσης Skr. (ΠΧ)
Łotwa Sevišķi slepeni Slepeni Konfidenciāli Dienesta vajadzībām
Litwa Visiškai slaptai Slaptai Konfidencialiai Riboto naudojimo
Luksemburg Très Secret Lux Secret Lux Confidentiel Lux Restreint Lux
Węgry "Szigorúan titkos!" "Titkos!" "Bizalmas!" "Korlátozott terjesztésű!"
Malta L-Ogħla Segretezza Sigriet Kunfidenzjali Ristrett
Niderlandy Stg. ZEER GEHEIM Stg. GEHEIM Stg. CONFIDENTIEEL Dep. VERTROUWELIJK
Austria Streng Geheim Geheim Vertraulich Eingeschränkt
Polska Ściśle tajne Tajne Poufne Zastrzeżone
Portugalia Muito Secreto Secreto Confidencial Reservado
Rumunia Strict secret de importanț ă deosebită Strict secret Secret Secret de serviciu
Słowenia Strogo tajno Tajno Zaupno Interno
Słowacja Prísne tajné Tajné Dôverné Vyhradené
Finlandia ERITTÄIN SALAINEN YTTERST HEMLIG SALAINEN HEMLIG LUOTTAMUKSELLINEN KONFIDENTIELL KÄYTTÖ RAJOITETTU

BEGRÄNSAD TILLGÅNG

Szwecja (4) HEMLIG/TOP SECRET

HEMLIG AV SYNNERLIG BETYDELSE FÖR RIKETS SÄKERHET

HEMLIG/SECRET HEMLIG HEMLIG/CONFIDENTIAL HEMLIG HEMLIG/RESTRICTED HEMLIG
Zjednoczone Królestwo UK TOP SECRET UK SECRET przypis poniżej (5) UK OFFICIAL SENSITIVE
(1) Oznaczenie »Restreinte/Beperkte Verspreiding« nie jest w Belgii uznawane za klauzulę tajności. W Belgii pracuje się z wykorzystaniem informacji oznaczonych »RESTREINT UE/EU RESTRICTED« i chroni je w sposób nie mniej rygorystyczny, niż przewidują to normy i procedury opisane w przepisach bezpieczeństwa Rady Unii Europejskiej.

(2) Niemcy: VS = Verschlusssache.

(3) Francja nie stosuje klauzuli »RESTREINT« w swoim systemie krajowym. We Francji pracuje się z wykorzystaniem informacji oznaczonych »RESTREINT UE/EU RESTRICTED« i chroni je w sposób nie mniej rygorystyczny, niż przewidują to standardy i procedury opisane w przepisach bezpieczeństwa Rady Unii Europejskiej.

(4) Szwecja: oznaczenia klauzuli tajności w górnym rzędzie są używane przez organy obrony, zaś oznaczenia w dolnym rzędzie - przez inne organy.

(5) Zjednoczone Królestwo nie stosuje już klauzuli »UK CONFIDENTIAL« w swoim systemie krajowym. W Zjednoczonym Królestwie pracuje się z wykorzystaniem informacji niejawnych oznaczonych »CONFIDENTIEL UE/EU CONFIDENTIAL« i chroni je zgodnie z wymogami bezpieczeństwa dla informacji oznaczonych »UK SECRET«."

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2017.146.3

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Zawiadomienie dotyczące zmiany załącznika do Umowy 2011/C 202/05 między państwami członkowskimi Unii Europejskiej, zebranymi w Radzie, w sprawie ochrony informacji niejawnych wymienianych w interesie Unii Europejskiej.
Data aktu: 11/05/2017
Data ogłoszenia: 11/05/2017
Data wejścia w życie: 11/05/2017