(2016/C 70/04)(Dz.U.UE C z dnia 24 lutego 2016 r.)
Komisja Europejska zatwierdziła niniejszą zmianę nieznaczną zgodnie z art. 6 ust. 2 akapit trzeci rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) nr 664/2014(1).
WNIOSEK O ZATWIERDZENIE ZMIANY NIEZNACZNEJ
Wniosek o zatwierdzenie nieznacznej zmiany zgodnie z art. 53 ust. 2 akapit drugi rozporządzenia Parlamentu
Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 <odn>(2)</odn>
"MONTASIO"
Nr UE: IT-PDO-0117-01380 - 02.10.2015
ChNP (X) ChOG () GTS ( )
Opis produktu
Dodano klasyfikację handlową umożliwiającą określanie w sposób bardziej przejrzysty i jednoznaczny klas dojrzewania, aby zapewnić większą jasność zarówno dla konsumentów jak i dla punktów sprzedaży.
<przyp>(1)</przyp> Dz.U. L 179 z 19.6.2014, s. 17.
<przyp>(2)</przyp> Dz.U. L 343 z 14.12.2012, s. 1.
Obecne sformułowanie: "Ser Montasio może być wprowadzany do obrotu w postaci całego kręgu lub w kawałkach po okresie dojrzewania wynoszącym co najmniej 60 dni".
Zmieniony tekst: "Ser Montasio może być wprowadzany do obrotu w postaci całego kręgu lub w kawałkach po okresie dojrzewania wynoszącym co najmniej 60 dni.
Ser Montasio może być wprowadzany do obrotu z opisem »świeży« po okresie dojrzewania wynoszącym co najmniej 60 dni, z opisem »częściowo dojrzały« po okresie dojrzewania wynoszącym co najmniej 120 dni, z opisem »dojrzały« po okresie dojrzewania wynoszącym co najmniej 10 miesięcy, z opisem »bardzo dojrzały« po okresie dojrzewania wynoszącym co najmniej 18 miesięcy".
Metoda produkcji
Doprecyzowano fakt, że w hodowli wykorzystuje się krzyżówki określonych ras.
Obecne sformułowanie: "Głównymi hodowanymi rasami są Bruno alpina, Pezzata rossa italiana i Pezzata nera".
Zmieniony tekst: "Głównymi hodowanymi rasami są Bruno alpina, Pezzata rossa italiana i Pezzata nera oraz ich krzyżówki".
W opisie dawki pokarmowej usunięto zakres procentowy w odniesieniu do zawartości zbóż, paszy suchej i zielonej oraz kiszonek, i zastąpiono go jednoznacznymi wartościami minimalnymi. Dzięki temu hodowcy mogą lepiej zarządzać hodowlą, a organy kontroli skuteczniej kontrolować zgodność z wymogami.
W szczególności usunięcie wartości maksymalnego odsetka zawartości pasz w pokarmie umożliwia żywienie krów mlecznych w końcowym okresie laktacji wyłącznie paszami, co jest jedną ze standardowych praktyk zootechnicznych, w celu ułatwienia zakończenia procesu laktacji, jak i dostosowania dawek pokarmowych do zmniejszonego zapotrzebowania na pokarm u krów po zakończeniu laktacji.
Obecne sformułowanie: "75 %-85 % całkowitej masy paszy krów stanowią zboża, pasza sucha i zielona oraz kiszonki. Pozostałe 15 %-25 % całkowitej masy stanowią koncentraty i śruty białkowe. Dopuszcza się stosowanie suplementów mineralnych i witaminowych. Pasza pochodzi co najmniej w 60 % z wyznaczonego obszaru geograficznego".
Zmieniony tekst: "Co najmniej 60 % całkowitej masy paszy krów stanowią zboża, pasza sucha i zielona oraz kiszonki. Pozostałą część całkowitej masy stanowią koncentraty i śruty białkowe. Dopuszcza się stosowanie suplementów mineralnych i witaminowych. Pasza pochodzi co najmniej w 60 % z wyznaczonego obszaru geograficznego".
JEDNOLITY DOKUMENT
"MONTASIO"
Nr UE: IT-PDO-0117-01380 - 02.10.2015
ChNP (X) ChOG ( )
Identyfikacji produktu dokonuje się poprzez zindywidualizowane oznakowanie w miejscu pochodzenia, które wskazuje kod producenta, oznaczenie prowincji i datę produkcji (rok, miesiąc, dzień). "Znak pochodzenia" ChNP "Montasio" to użycie nazwy "Montasio" umieszczonej ukośnie, wpisanej od strony lewej do prawej i na odwrót (rys. 1).
Wspomniany "znak pochodzenia" umieszcza się na wszystkich produktach z gospodarstw zrzeszonych lub niezrzeszonych, pod warunkiem że wytworzyły go zgodnie ze specyfikacją produkcji.
Rysunek 1
grafika
Logo nazwy składa się ze stylizowanej dużej litery "M", pod którą znajduje się nazwa "MONTASIO". Logo odwzorowuje się zawsze przy pomocy kroju pisma "HORATIO". Musi ono zachowywać proporcje z rysunku 2 (na przykład 8 cm szerokości na 6 cm wysokości).
Rysunek 2
grafika
Jeżeli cały proces produkcji, od produkcji mleka do dojrzewania przez co najmniej 60 dni, odbywa się na obszarze górskim w rozumieniu definicji podanej w obowiązujących przepisach krajowych i znajdującym się na obszarze produkcji ChNP "Montasio", na etykiecie sera może znajdować się napis określający, że jest to "produkt górski". W tym celu na bocznej ścianie produktu umieszcza się plakietkę z napisem "PDM", będącym akronimem nazwy "prodotto della montagna" (produkt górski).
Na wniosek wszystkich producentów będących lub niebędących członkami stowarzyszenia oraz po wcześniejszym sprawdzeniu zasadności wniosku Consorzio per la Tutela del Formaggio Montasio może oznaczyć wypalonym logo nazwy (rys. 2) kręgi sera ChNP "Montasio", którego wiek przekracza 100 dni dojrzewania. Znak umieszczany jest w przewidzianej w tym celu części krawędzi sera.
Odesłanie do publikacji specyfikacji produktu
(art. 6 ust. 1 akapit drugi niniejszego rozporządzenia)
Skonsolidowany tekst specyfikacji produkcji jest dostępny w na stronie internetowej: http://www.politicheagricole.it/flex/cm/pages/ServeBLOB.php/L/IT/IDPagina/3335
lub
bezpośrednio na stronie głównej Ministerstwa Polityki Rolnej, Żywnościowej i Leśnej (Ministero delle politiche agricole alimentari e forestali) (www.politicheagricole.it), po wybraniu zakładki "Qualità e sicurezza" (z prawej strony na górze ekranu), a następnie zakładki "Disciplinari di Produzione all'esame dell'UE".