united kingdom
ukraine

Program Herkules III - Zaproszenie do składania wniosków - 2016 r. - Szkolenia z zakresu walki z nadużyciami finansowymi.

Program HERKULES III
Zaproszenie do składania wniosków - 2016 r.
Szkolenia z zakresu walki z nadużyciami finansowymi

(2016/C 148/03)

(Dz.U.UE C z dnia 27 kwietnia 2016 r.)

1.
Cele i opis

Podstawą niniejszego zaproszenia do składania wniosków jest rozporządzenie (UE) nr 250/2014 ustanawiające program Herkules III 1 , w szczególności jego art. 8 lit. b) ("działania kwalifikowalne"), a także decyzja w sprawie finansowania na 2016 r., dotycząca przyjęcia rocznego programu prac 2 w celu wdrożenia programu Herkules III w 2016 r., w szczególności sekcja 7.1 programu prac ("konferencje, seminaria i szkolenia z zakresu informatyki śledczej").

W decyzji w sprawie finansowania na 2016 r. przewidziano organizację zaproszenia do składania wniosków dotyczącego szkoleń z zakresu walki z nadużyciami finansowymi.

2.
Kwalifikujący się wnioskodawcy

Zgodnie z art. 6 rozporządzenia ustanawiającego program do otrzymania finansowania kwalifikują się:

-
krajowe lub regionalne administracje dowolnego państwa członkowskiego i kraju uczestniczącego, które wspierają wzmacnianie działań na poziomie Unii w dziedzinie ochrony jej interesów finansowych,

lub

-
instytuty badawcze i placówki oświatowe oraz podmioty o celu niezarobkowym, o ile zostały one założone i działają co najmniej od roku w dowolnym państwie członkowskim lub kraju uczestniczącym oraz wspierają wzmacnianie działań na poziomie Unii w celu ochrony jej interesów finansowych.

Kraje uczestniczące inne niż państwa członkowskie określono w art. 7 ust. 2 rozporządzenia ustanawiającego program.

3.
Działania kwalifikowalne

Komisja (OLAF) przyzna dotacje na działania, których celem jest:

-
wymiana doświadczeń i najlepszych praktyk między stosownymi organami krajów uczestniczących, w tym między wyspecjalizowanymi organami ścigania, a także przedstawicielami organizacji międzynarodowych;
-
rozpowszechnianie wiedzy, w szczególności na temat skuteczniejszej identyfikacji ryzyka do celów dochodzeniowych.

Cele te można osiągnąć poprzez organizację:

konferencji, seminariów, kolokwiów, kursów, e-uczenia się i sympozjów, warsztatów, szkoleń praktycznych, wymian pracowników i najlepszych praktyk (w tym dotyczących oceny ryzyka nadużyć finansowych) itp.

Należy zachęcać do przeprowadzania wymian pracowników między administracjami krajowymi i regionalnymi z różnych państw członkowskich (w szczególności sąsiadujących państw członkowskich).

4.
Budżet

Orientacyjny budżet dostępny w ramach niniejszego zaproszenia wynosi 900 000 EUR. Wsparcie finansowe będzie miało formę dotacji. Przyznane wsparcie finansowe nie będzie przekraczało 80 % kosztów kwalifikowalnych.

Minimalny próg na działanie związane z tymi szkoleniami wynosi 50 000 EUR. Budżet działania, w związku z którym wnioskodawca ubiega się o dotację, nie może być niższy niż ten próg.

Komisja zastrzega sobie prawo do nieprzyznania wszystkich dostępnych środków.

5.
Termin

Termin składania wniosków upływa w czwartek 23 czerwca 2016 r.

6.
Dodatkowe informacje

Wszystkie dokumenty związane z niniejszym zaproszeniem do składania wniosków można pobrać na poniższej stronie internetowej:

http://ec.europa.eu/anti_fraud/policy/hercule/index_en.htm

Pytania lub wnioski o dodatkowe informacje związane z niniejszym zaproszeniem należy wysyłać drogą elektroniczną na adres:

OLAF-ANTI-FRAUD-TRAINING@ec.europa.eu

Pytania i odpowiedzi mogą zostać opublikowane anonimowo we wskazówkach dotyczących wypełniania formularza zgłoszenia na stronie internetowej OLAF-u, jeżeli okażą się one przydatne dla innych wnioskodawców.

1 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 250/2014 z dnia 26 lutego 2014 r. ustanawiające program na rzecz wspierania działalności w dziedzinie ochrony interesów finansowych Unii Europejskiej (program Herkules III) (Dz.U. L 84 z 20.3.2014, s. 6).
2 Decyzja Komisji w sprawie przyjęcia rocznego programu prac i finansowania programu Herkules III w 2016 r., C(2016) 868 final z dnia 17 lutego 2016 r.

Zmiany w prawie

Lepsze prawo. W Sejmie odbyła się konferencja podsumowująca konsultacje społeczne projektów ustaw

W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.

Grażyna J. Leśniak 24.04.2025
Przedsiębiorcy zapłacą niższą składkę zdrowotną – Senat za ustawą

Senat bez poprawek przyjął w środę ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Zmiana, która wejdzie w życie 1 stycznia 2026 roku, ma kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie ma skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do prezydenta Andrzaja Dudy.

Grażyna J. Leśniak 23.04.2025
Rząd organizuje monitoring metanu

Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Rząd zaktualizował wykaz zakazanej kukurydzy

Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął przepisy zmieniające rozporządzenie w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego odmian kukurydzy MON 810, przedłożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Celem nowelizacji jest aktualizacja listy odmian genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy, tak aby zakazać stosowania w Polsce upraw, które znajdują się w swobodnym obrocie na terytorium 10 państw Unii Europejskiej.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Od 18 kwietnia fotografowanie obiektów obronnych i krytycznych tylko za zezwoleniem

Od 18 kwietnia policja oraz żandarmeria wojskowa będą mogły karać tych, którzy bez zezwolenia m.in. fotografują i filmują szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa obiekty resortu obrony narodowej, obiekty infrastruktury krytycznej oraz ruchomości. Obiekty te zostaną specjalnie oznaczone.

Robert Horbaczewski 17.04.2025
Prezydent podpisał ustawę o rynku pracy i służbach zatrudnienia

Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje podpisana w czwartek przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 11.04.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2016.148.4

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Program Herkules III - Zaproszenie do składania wniosków - 2016 r. - Szkolenia z zakresu walki z nadużyciami finansowymi.
Data aktu: 27/04/2016
Data ogłoszenia: 27/04/2016