united kingdom
ukraine

Opinia w sprawie projektu zmienionego rozporządzenia Europejskiego Banku Centralnego w sprawie statystyki inwestycji w papiery wartościowe.

OPINIA KOMISJI
z dnia 26 lutego 2015 r.
w sprawie projektu zmienionego rozporządzenia Europejskiego Banku Centralnego w sprawie statystyki inwestycji w papiery wartościowe

(2015/C 72/02)

(Dz.U.UE C z dnia 28 lutego 2015 r.)

Wprowadzenie

W dniu 15 stycznia 2015 r. Komisja otrzymała wniosek złożony przez Europejski Bank Centralny (EBC) o opinię do projektu zmienionego rozporządzenia w sprawie statystyki inwestycji w papiery wartościowe.

Komisja z zadowoleniem przyjmuje ten wniosek i uznaje, że EBC niniejszym działa zgodnie z ciążącym na nim obowiązkiem konsultacji z Komisją w sprawie projektów rozporządzeń EBC w każdym przypadku, gdy występują związki z obowiązkami statystycznymi nałożonymi przez Komisję, jak określono w art. 5 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE) nr 2533/98 dotyczącego zbierania informacji statystycznych przez Europejski Bank Centralny 1 , aby zagwarantować spójność niezbędną do tworzenia statystyk spełniających odpowiednie wymogi informacyjne EBC i Komisji. Dobra współpraca pomiędzy EBC i Komisją jest korzystna dla obu instytucji, jak również dla użytkowników oraz respondentów, gdyż umożliwia wydajniejsze sporządzanie statystyk europejskich.

Komisja dostrzega znaczenie odpowiednich danych i statystyk dotyczących nadzoru ostrożnościowego nad instytucjami finansowymi w celu monitorowania wielkości portfeli papierów wartościowych i przepływów między tymi portfelami, zarówno krajowych, jak i transgranicznych, a także rodzaju instrumentów. Komisja zgadza się ponadto z oceną, o której mowa w motywie 3 projektu rozporządzenia, że podczas kryzysu finansowego nie było możliwe prawidłowe oszacowanie dynamiki rozprzestrzeniania się ryzyka między innymi ze względu na brak bardziej szczegółowych danych dotyczących bilateralnej ekspozycji na ryzyko i kanałów rozprzestrzeniania się tego ryzyka.

W związku z tym Komisja w pełni popiera zasadę opracowania bazy danych w podziale na poszczególne papiery wartościowe, z uwzględnieniem informacji o zbywającym i nabywcy, gdyż zasada ta odgrywa ważną rolę we wspieraniu nadzoru nad instytucjami i rynkami finansowymi. Ponadto takie dane, które zapewniają bardzo wysoki stopień dokładności, mogą służyć do wielu dodatkowych zastosowań statystycznych, również ze względu na fakt, że są one osadzone i powiązane z innymi zestawami danych statystycznych oraz mają one wspólne definicje. W tym kontekście Komisja z zadowoleniem odnotowuje, że w projekcie zmienionego rozporządzenia EBC w sprawie statystyki inwestycji w papiery wartościowe należycie uwzględniono nowy europejski system rachunków (ESA 2010) ustanowiony rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 549/2013 z dnia 21 maja 2013 r. w sprawie europejskiego systemu rachunków narodowych i regionalnych w Unii Europejskiej 2 .

Uwagi do wniosku ustawodawczego i propozycje zmian

Celem projektu zmienionego rozporządzenia EBC w sprawie statystyki inwestycji w papiery wartościowe jest przede wszystkim wprowadzenie bezpośredniej sprawozdawczości instytucji ubezpieczeniowych. Komisja przyjmuje z zadowoleniem związane z tym zwiększenie zakresu danych podlegających sprawozdawczości, gdyż instytucje ubezpieczeniowe są istotnymi posiadaczami papierów wartościowych.

Komisja zdaje sobie sprawę z konieczności ograniczenia w miarę możliwości obciążenia sprawozdawczego w celach statystycznych, jakiemu podlegają podmioty instytucjonalne. W ramach proponowanych tu przepisów EBC uwzględnił fakt, że dane będą zbierane od instytucji ubezpieczeniowych na podstawie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/138/WE z dnia 25 listopada 2009 r. w sprawie podejmowania i prowadzenia działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej (Wypłacalność II) 3 .

Uzyskany w ten sposób bardziej szczegółowy obraz sektora finansowego będzie również przydatny w kontekście regulacji finansowych na różnych etapach, np. w kontekście oceny skutków załączanej do wniosków ustawodawczych Komisji, a także w kontekście przeglądów ex post istniejących przepisów przywołanych w projekcie rozporządzenia. W związku z tym po wejściu w życie zmienionych obowiązków sprawozdawczych Komisja zastrzega sobie możliwość przeprowadzenia oceny, czy odnośne statystyki są przydatne również w tych istotnych zastosowaniach przy opracowywaniu i przeglądzie istniejących i przyszłych regulacji finansowych.

Tytułem uwagi ogólnej, określenia na początku preambuły ("uwzględniając") należy dostosować do międzyinstytucjonalnie uzgodnionej praktyki, a zatem ograniczyć je do podstawy prawnej (tj. postanowień, które faktycznie przyznają danej instytucji kompetencje do przyjęcia przewidzianego aktu) i w stosownych przypadkach odesłań do wniosku, procedury i opinii. Jeżeli chodzi o podstawę prawną, po ogólnym odniesieniu do Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, należy zatem podać odniesienie wyłącznie do art. 5 ust. 1 i art. 6 ust. 4 rozporządzenia (WE) nr 2533/98. Za podstawę prawną do projektu zmienionego rozporządzenia EBC nie można uznać art. 5 Statutu ESBC i EBC ani rozporządzenia (UE) nr 549/2013, ani dyrektyw Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE 4 i 2013/36/UE 5 , ani też wspomnianych rozporządzeń EBC. Jeśli odesłania do tych pozostałych przepisów i instrumentów uznaje się za użyteczne dla właściwego zrozumienia części normatywnej projektu zmienionego rozporządzenia EBC, można je umieścić w motywach.

Podsumowanie

Komisja popiera projekt zmienionego rozporządzenia EBC, ponieważ powinien on zapewnić dostępność bardziej kompletnego zbioru danych o inwestycjach w papiery wartościowe, które to dane mają duże znaczenie dla zainteresowanych stron, w tym dla samej Komisji.

Sporządzono w Brukseli dnia 26 lutego 2015 r.

W imieniu Komisji
Marianne THYSSEN
Członek Komisji
1 Dz.U. L 318 z 27.11.1998, s. 8.
2 Dz.U. L 174 z 26.6.2013, s. 1.
3 Dz.U. L 335 z 17.12.2009, s. 1.
4 Dz.U. L 173 z 12.6.2014, s. 349.
5 Dz.U. L 176 z 27.6.2013, s. 338.

Zmiany w prawie

Lepsze prawo. W Sejmie odbyła się konferencja podsumowująca konsultacje społeczne projektów ustaw

W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.

Grażyna J. Leśniak 24.04.2025
Przedsiębiorcy zapłacą niższą składkę zdrowotną – Senat za ustawą

Senat bez poprawek przyjął w środę ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Zmiana, która wejdzie w życie 1 stycznia 2026 roku, ma kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie ma skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do prezydenta Andrzaja Dudy.

Grażyna J. Leśniak 23.04.2025
Rząd organizuje monitoring metanu

Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Rząd zaktualizował wykaz zakazanej kukurydzy

Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął przepisy zmieniające rozporządzenie w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego odmian kukurydzy MON 810, przedłożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Celem nowelizacji jest aktualizacja listy odmian genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy, tak aby zakazać stosowania w Polsce upraw, które znajdują się w swobodnym obrocie na terytorium 10 państw Unii Europejskiej.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Od 18 kwietnia fotografowanie obiektów obronnych i krytycznych tylko za zezwoleniem

Od 18 kwietnia policja oraz żandarmeria wojskowa będą mogły karać tych, którzy bez zezwolenia m.in. fotografują i filmują szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa obiekty resortu obrony narodowej, obiekty infrastruktury krytycznej oraz ruchomości. Obiekty te zostaną specjalnie oznaczone.

Robert Horbaczewski 17.04.2025
Prezydent podpisał ustawę o rynku pracy i służbach zatrudnienia

Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje podpisana w czwartek przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 11.04.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2015.72.3

Rodzaj: Opinia
Tytuł: Opinia w sprawie projektu zmienionego rozporządzenia Europejskiego Banku Centralnego w sprawie statystyki inwestycji w papiery wartościowe.
Data aktu: 26/02/2015
Data ogłoszenia: 28/02/2015