united kingdom
ukraine

Utworzenie grupy ekspertów z dziedziny fałszerstwa monet ds. polityki i regulacji Komisji w zakresie ochrony monet euro przed fałszowaniem.

DECYZJA KOMISJI
z dnia 19 października 2015 r.
w sprawie utworzenia grupy ekspertów z dziedziny fałszerstwa monet ds. polityki i regulacji Komisji w zakresie ochrony monet euro przed fałszowaniem

(2015/C 347/05)

(Dz.U.UE C z dnia 20 października 2015 r.)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Decyzja Komisji (UE) 2015/512 1 stanowi, że Dyrekcja Generalna ds. Gospodarczych i Finansowych ("Dyrekcja Generalna") jest odpowiedzialna za zadania związane z przygotowaniem inicjatyw Komisji w zakresie ustawodawstwa i regulacji mających na celu ochronę euro przed fałszowaniem oraz wsparcie w tej dziedzinie poprzez szkolenia i pomoc techniczną. Aby koordynować niezbędne działania mające na celu ochronę monet euro przed fałszowaniem, Komisja musi korzystać z wiedzy fachowej specjalistów działających w ramach organu doradczego 2 .

(2) W związku z powyższym konieczne jest ustanowienie grupy ekspertów w dziedzinie ochrony monet euro przed fałszowaniem i określenie jej zadań i struktury.

(3) Grupa powinna pomagać Komisji w przygotowywaniu aktów prawnych lub wyznaczaniu kierunków polityki oraz służyć fachową wiedzą podczas przygotowywania środków wykonawczych dotyczących ochrony monet euro przed fałszowaniem. Grupa powinna również zainicjować współpracę między organami publicznymi zaangażowanymi w ochronę euro przed fałszowaniem.

(4) Grupa powinna składać się z ekspertów organów państw członkowskich, Europejskiego Banku Centralnego ("EBC") i Europolu.

(5) Należy ustanowić zasady dotyczące ujawniania informacji przez członków grupy.

(6) Dane osobowe powinny być przetwarzane zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 45/2001 3 Parlamentu Europejskiego i Rady. Należy ustalić okres stosowania niniejszej decyzji. W odpowiednim czasie Komisja rozważy celowość przedłużenia tego okresu,

STANOWI, CO NASTĘPUJE:

Artykuł  1

Przedmiot

Niniejszym ustanawia się grupę ekspertów Komisji z dziedziny fałszerstwa monet (dalej "CCEG").

Artykuł  2

Zadania

Do zadań Rady CCEG należy:

a)
wspomaganie Komisji w przygotowywaniu wniosków legislacyjnych lub aktów delegowanych, lub inicjatyw politycznych dotyczących ochrony monet euro przed fałszowaniem;
b)
ustanowienie współpracy między szefami krajowych centrów analiz monet utworzonych zgodnie z art. 5 ust. 1 rozporządzenia Rady (WE) nr 1338/2001 4 , Komisją, Europejskim Centrum Technicznym i Naukowym (ECTN) 5 , Europejskim Bankiem Centralnym ("EBC") i Europolem w sprawach dotyczących inicjatyw i działań politycznych mających na celu skuteczną strategię walki z fałszerstwami;
c)
udzielanie porad i przygotowywanie ekspertyz dla Komisji na potrzeby wdrażania unijnych przepisów, programów i strategii politycznych, w szczególności w odniesieniu do rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1210/2010 6 ;
d)
wymiana doświadczeń i ustanowienie dobrych praktyk w dziedzinie ochrony monet euro przed fałszowaniem;
e)
zwiększenie świadomości wśród organów publicznych zaangażowanych w ochronę euro przed fałszowaniem na temat przyszłych zagrożeń i monitorowanie wdrażania skutecznych środków odstraszających w ramach strategii politycznej dotyczącej zwalczania fałszowania pieniądza;
f)
wspieranie inicjatyw szkoleniowych w zakresie ochrony euro przed fałszowaniem;
g)
wspieranie i opracowywanie badań lub pomocy technicznej w celu ułatwienia wykrywania fałszerstw;
h)
omawianie kwestii związanych ze specyfikacją techniczną fałszywych monet euro i zabezpieczeniami mającymi na celu ochronę monet euro przed fałszowaniem.
Artykuł  3

Konsultacje

Komisja może zasięgać opinii CCEG w każdej sprawie dotyczącej ochrony monet euro przed fałszowaniem.

Artykuł  4

Skład - powoływanie

1.
Członkami są krajowe centra analiz monet państw członkowskich, EBC i Europol.
2.
Członkowie informują Komisję o swoich wyznaczonych przedstawicielach i ich zastępcach.
3.
Dane osobowe są gromadzone, przetwarzane i publikowane zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 45/2001.
Artykuł  5

Funkcjonowanie

1.
Właściwe służby Komisji wyznaczają przewodniczącego grupy.
2.
W porozumieniu ze służbami Komisji CCEG może powoływać podgrupy w celu zbadania szczegółowych kwestii na zasadach określonych przez grupę.
3.
W trybie doraźnym przedstawiciel Komisji może zaprosić do udziału w pracach CCEG lub podgrupy zewnętrznych ekspertów posiadających określone kompetencje w dziedzinie, którą zajmuje się grupa lub podgrupa. Ponadto przedstawiciel Komisji może nadawać osobom fizycznym i organizacjom status obserwatora zgodnie z przepisem 8 ust. 3 zasad horyzontalnych dotyczących grup ekspertów 7 i krajów kandydujących.
4.
Członkowie CCEG i ich przedstawiciele oraz zaproszeni eksperci i obserwatorzy podlegają wymogom zachowania tajemnicy zawodowej określonym w traktatach i ich przepisach wykonawczych, a także przestrzegają przepisów Komisji dotyczących bezpieczeństwa w zakresie ochrony informacji niejawnych UE, określonych w decyzjach Komisji (UE, Euratom) 2015/443/WE 8 i (UE, Euratom) 2015/444 9 . W przypadku nieprzestrzegania przez nich powyższych zobowiązań Komisja może zastosować wszelkie właściwe środki.
5.
Posiedzenia CCEG odbywają się w pomieszczeniach Komisji, z wyjątkiem posiedzeń podgrup, które mogą być organizowane poza pomieszczeniami Komisji. Komisja zapewnia obsługę sekretariatu.
6.
CCEG przyjmuje swój regulamin wewnętrzny sporządzony na podstawie standardowego regulaminu wewnętrznego grup ekspertów.
7.
Komisja publikuje wszystkie stosowne dokumenty dotyczące działalności CCEG (takie jak porządki obrad, protokoły i opinie uczestników), umieszczając je w rejestrze grup ekspertów Komisji i podobnych zespołów bądź na specjalnej stronie internetowej zawierającej te dokumenty i dostępnej poprzez link umieszczony w tym rejestrze. Odpowiednie dokumenty nie są publikowane, w przypadku gdy ujawnienie dokumentu naruszyłoby ochronę interesu publicznego lub prywatnego, jak określono w art. 4 rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1049/2001 10 .
Artykuł  6

Koszty posiedzeń

1.
Osoby uczestniczące w pracach CCEG i jej podgrup nie otrzymują wynagrodzenia za świadczone usługi.
2.
Wydatki na podróże służbowe ponoszone przez osoby uczestniczące w pracach CCEG są zwracane przez Komisję zgodnie z przepisami obowiązującymi w Komisji. W ten sam sposób koszty podróży i utrzymania są zwracane członkom podgrup.
3.
Wydatki, o których mowa w ust. 2, są zwracane w granicach dostępnych środków przyznanych w ramach rocznej procedury przydziału zasobów.
Artykuł  7

Stosowanie

Niniejszą decyzję stosuje się od daty jej przyjęcia do dnia 31 grudnia 2025 r.

Sporządzono w Brukseli dnia 19 października 2015 r.

W imieniu Komisji

Pierre MOSCOVICI

Członek Komisji

1 Decyzja Komisji (UE) 2015/512 z dnia 25 marca 2015 r. zmieniająca decyzję 1999/352/WE, EWWiS, Euratom ustanawiającą Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) (Dz.U. L 81 z 26.3.2015, s. 4).
2 Zgodnie z art. 4 decyzji Komisji 2005/37/WE z dnia 29 października 2004 r. ustanawiającej Europejskie Centrum Techniczne i Naukowe (ECTN) Komisja jest zobowiązana do koordynacji działań niezbędnych do ochrony euro przed fałszowaniem, organizując okresowe zebrania ekspertów z dziedziny fałszerstwa monet (Dz.U. L 19 z 21.1.2005, s. 73).
3 Rozporządzenie (WE) nr 45/2001 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 grudnia 2000 r. o ochronie osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez instytucje i organy wspólnotowe i o swobodnym przepływie takich danych (Dz.U. L 8 z 12.1.2001, s. 1).
4 Rozporządzenie Rady (WE) nr 1338/2001 z dnia 28 czerwca 2001 r. ustanawiające środki niezbędne dla ochrony euro przed fałszowaniem (Dz.U. L 181 z 4.7.2001, s. 6).
5 Decyzja Rady 2003/861/WE z dnia 8 grudnia 2003 r. dotycząca analizy technicznej i współpracy w odniesieniu do fałszywych monet euro (Dz.U. L 325 z 12.12.2003, s. 44).
6 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1210/2010 z dnia 15 grudnia 2010 r. w sprawie weryfikacji autentyczności monet euro oraz postępowania z monetami euro nienadającymi się do obiegu (Dz.U. L 339 z 22.12.2010, s. 1).
7 C(2010) 7649 final.
8 Decyzja Komisji (UE, Euratom) 2015/443 z dnia 13 marca 2015 r. w sprawie bezpieczeństwa w Komisji (Dz.U. L 72 z 17.3.2015, s. 41).
9 Decyzja Komisji (UE, Euratom) 2015/444 z dnia 13 marca 2015 r. w sprawie przepisów bezpieczeństwa dotyczących ochrony informacji niejawnych UE (Dz.U. L 72 z 17.3.2015, s. 53).
10 Rozporządzenie (WE) nr 1049/2001 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 30 maja 2001 r. w sprawie publicznego dostępu do dokumentów Parlamentu Europejskiego, Rady i Komisji (Dz.U. L 145 z 31.5.2001, s. 45).

Zmiany w prawie

Będą zmiany w wydawaniu wiz dla zagranicznych studentów

Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.

kk/pap 10.05.2025
Sejm zdecydował: Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 09.05.2025
Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.

Grażyna J. Leśniak 06.05.2025
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2025 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie dotyczy nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2025
Lepsze prawo. W Sejmie odbyła się konferencja podsumowująca konsultacje społeczne projektów ustaw

W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.

Grażyna J. Leśniak 24.04.2025
Rząd organizuje monitoring metanu

Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2015.347.4

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Utworzenie grupy ekspertów z dziedziny fałszerstwa monet ds. polityki i regulacji Komisji w zakresie ochrony monet euro przed fałszowaniem.
Data aktu: 19/10/2015
Data ogłoszenia: 20/10/2015
Data wejścia w życie: 19/10/2015