Uzasadnienie Rady: Stanowisko Rady (WE) nr 10/2015 w pierwszym czytaniu z myślą o przyjęciu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającego rozporządzenie Rady (WE) nr 515/97 w sprawie wzajemnej pomocy między organami administracyjnymi państw członkowskich i współpracy między państwami członkowskimi a Komisją w celu zapewnienia prawidłowego stosowania przepisów prawa celnego i rolnego.

Uzasadnienie Rady: Stanowisko Rady (WE) nr 10/2015 w pierwszym czytaniu z myślą o przyjęciu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającego rozporządzenie Rady (WE) nr 515/97 w sprawie wzajemnej pomocy między organami administracyjnymi państw członkowskich i współpracy między państwami członkowskimi a Komisją w celu zapewnienia prawidłowego stosowania przepisów prawa celnego i rolnego

(2015/C 239/02)

(Dz.U.UE C z dnia 21 lipca 2015 r.)

I.
WPROWADZENIE
1.
W dniu 26 listopada 2013 r. Komisja przekazała Radzie wyżej wymieniony wniosek, mający za podstawę art. 33 i 325 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej i służący poprawie funkcjonowania systemu zwalczania nadużyć finansowych w dziedzinie celnej.
2.
Trybunał Obrachunkowy wydał opinię w dniu 18 marca 2014 r.
3.
W dniu 15 kwietnia 2014 r. Parlament Europejski przyjął stanowisko w pierwszym czytaniu 1 .
4.
Grupa Robocza ds. Unii Celnej analizowała wniosek na wielu posiedzeniach podczas prezydencji greckiej i włoskiej, a na posiedzeniu w dniu 9 września 2014 r. osiągnęła szerokie porozumienie co do tekstu kompromisowego przygotowanego przez prezydencję, zamieszczonego w dok. 13179/14, przy czym delegacje Austrii i Niemiec głosowały przeciw, a delegacja Hiszpanii wstrzymała się od głosu.
5.
W dniu 23 września 2014 r. Komitet Stałych Przedstawicieli udzielił prezydencji mandatu do rozpoczęcia posiedzeń trójstronnych z Parlamentem Europejskim.
6.
Trzy rundy rozmów trójstronnych miały miejsce w dniach 10 listopada, 10 grudnia i 18 grudnia 2014 r. 2 Komitet Stałych Przedstawicieli zatwierdził osiągnięty wówczas kompromis. Następnie pismem z dnia 23 marca 2015 r. Parlament Europejski poinformował Radę, że zatwierdzi stanowisko Rady bez wprowadzania poprawek w drugim czytaniu.
7.
W tym kontekście na posiedzeniu w dniu 20 kwietnia 2015 r. Rada przyjęła porozumienie polityczne zamieszczone w dok. 7565/15.
II.
CEL
8.
Niniejsze rozporządzenie wprowadza zmiany w rozporządzeniu (WE) nr 515/97. Zmiany te mają na celu zlikwidowanie luk w istniejących systemach wykrywania oszustw celnych i opóźnień w dochodzeniach OLAF, uproszczenie nadzoru nad ochroną danych i dostarczenie wyjaśnień co do możliwości ograniczenia widoczności danych i przepisów dotyczących dopuszczalności dowodów zebranych w ramach wzajemnej pomocy.
III.
ANALIZA STANOWISKA RADY W PIERWSZYM CZYTANIU
A.
Zagadnienia ogólne
9.
Rada wprowadziła pewne poprawki do pierwotnego wniosku i znacznie zmieniła strukturę tekstu. Parlament Europejski z kolei przyjął 53 poprawki do wniosku Komisji.

Zatem pierwotny wniosek Komisji został zmieniony stanowiskiem Rady w pierwszym czytaniu - wniosek został częściowo przeredagowany na podstawie porozumienia z Parlamentem Europejskim.

B.
Podstawowe zagadnienia dotyczące polityki
10.
Definicje

Definicja "przepisów prawa celnego" została zmieniona zgodnie z rozporządzeniem (UE) nr 952/2013 i dodano definicje "obszaru celnego Unii" i "przewoźników".

11.
Dopuszczalny dowód

Rada wyjaśniła przepisy dotyczące dopuszczalności dowodów w postępowaniach administracyjnych i sądowych.

12.
Zbiory danych

Wyjaśniono cel, zawartość i używanie zbiorów danych ustanowionych na mocy niniejszego rozporządzenia. Rada stwierdziła, że państwa członkowskie powinny mieć ten sam stopień dostępu do zbioru danych dotyczących statusu kontenera co Komisja i że dane dotyczące wywozu przesyłek towarów wrażliwych, takich jak tytoń i wyroby tytoniowe, alkohol i napoje alkoholowe oraz produkty związane z energią, powinny być rejestrowane przez przewoźników w zbiorze danych dotyczących statusu kontenera. Wykreślono możliwość przekazywania wybranych danych ze "zbioru danych dotyczących przywozu, wywozu i tranzytu" organizacjom międzynarodowym lub agencjom UE.

13.
Przewóz kontenerów między państwami trzecimi

Rada wyjaśniła przepisy związane z tymi przewozami kontenerów, które nie powinny być rejestrowane w zbiorze danych dotyczących statusu kontenera.

14.
Ochrona danych

Ujednolicono odniesienia do przepisów dotyczących ochrony danych zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 45/2001.

15.
Składanie przez Komisję wniosków do państw członkowskich w sprawie dokumentów

Rada wyjaśniła, że dokumenty towarzyszące deklaracjom przywozu i wywozu powinny być dostarczane przez państwa członkowskie na wniosek Komisji i że taki wniosek powinien być rozpatrzony w terminie czterech tygodni.

16.
Przechowywanie danych

Dane umieszczone w systemie informacji celnej powinny być przechowywane maksymalnie przez okres pięciu lat, a w uzasadnionych przypadkach - dodatkowo przez dwa lata.

17.
Ocena

Rada przewiduje dokonywanie przez Komisję oceny - dwa lata po wejściu w życiu przedmiotowego rozporządzenia - konieczności rozszerzenia danych dotyczących wywozu i danych dotyczących tranzytu drogą lądową i powietrzną w stosownych zbiorach danych.

18.
Data rozpoczęcia stosowania

Datę rozpoczęcia stosowania ustalono na 1 września 2016 r., uwzględniając akty delegowane i wykonawcze, które mają zostać przyjęte, i prace przygotowawcze, które mają być przeprowadzone przez państwa członkowskie.

19.
Motywy

Motywy zostały zmienione przez Radę, by odpowiadały zmienionym częściom operacyjnym rozporządzenia oraz by odzwierciedlały pewne zastrzeżenia zgłoszone przez Parlament Europejski.

IV.
PODSUMOWANIE

Formułując swoje stanowisko, Rada w pełni uwzględniła wniosek Komisji oraz stanowisko Parlamentu Europejskiego w pierwszym czytaniu.

1 8658/14 CODEC 1023 UD 112 AGRI 294 ENFOCUSTOMS 46 PE 250.
2 W styczniu 2015 r. z kolei prezydencja łotewska zajęła się pewnymi nierozstrzygniętymi kwestiami technicznymi.

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2015.239.12

Rodzaj: Akt przygotowawczy
Tytuł: Uzasadnienie Rady: Stanowisko Rady (WE) nr 10/2015 w pierwszym czytaniu z myślą o przyjęciu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającego rozporządzenie Rady (WE) nr 515/97 w sprawie wzajemnej pomocy między organami administracyjnymi państw członkowskich i współpracy między państwami członkowskimi a Komisją w celu zapewnienia prawidłowego stosowania przepisów prawa celnego i rolnego.
Data aktu: 21/07/2015
Data ogłoszenia: 21/07/2015